wydarzenia_2021_2022

Zakończenie roku szkolnego.

Koniec roku szkolnego to czas pożegnań, podsumowań, wręczenia nagród, pożegnania klas ósmych, przekazania władzy Samorządu Uczniowskiego. Tradycyjnie uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym w Pacynie. Podczas uroczystości Dyrektor Szkoły Jarosław Komar poinformował o najważniejszych sukcesach i osiągnięciach uczniów naszej szkoły. Wręczył nagrody za najlepsze wyniki w nauce, 100% frekwencje i osiągnięcia sportowe. Uczniowie klasy ósmej przekazali Sztandar Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie młodszym koleżankom i kolegom z klas siódmych. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Nikola Rogowicz przekazała władzę nowej przewodniczącej Michalinie Rewerskiej. Dla najlepszej absolwentki Zuzanny Duki Rada Gminy Pacyna ufundowała nagrodę książkową, które wręczyła pełnomocnik do spraw oświaty Olga Rubciak.

Autor: N. Dutkowska

17 czerwca 2022 – Wycieczka do Torunia.

W dniu 17 czerwca 2022 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Torunia w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”  W czasie wycieczki, której program był bardzo napięty, dowiedzieliśmy się kto wybudował krzywą wieżę w Toruniu, poznaliśmy związane z tym legendy i fakty. Widzieliśmy Bramę Klasztorną i mury obronne miasta – dowiedzieliśmy się jak dawniej broniono miast. Widzieliśmy Łuk Cezara. W Muzeum Toruńskiego Piernika samodzielnie robiliśmy pierniki, poznaliśmy nowoczesną, interaktywna ekspozycję skupiającą w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. Obejrzeliśmy pozostałości Zamku Krzyżackiego. Dom Kopernika to miejsce łączące najnowsze technologie multimedialne z historyczną tkanką zabytkowego domu średniowiecznego. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się jak wyglądały: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim domostwie oraz jak żył i pracował Mikołaj Kopernik.

Przeszliśmy traktem królewskim i dowiedzieliśmy się, jaka przygoda spotkała króla w Toruniu? Odwiedziliśmy kościół, w którym został ochrzczony Mikołaj Kopernik? W centrum popularyzacji kosmosu Planetarium Toruń obejrzeliśmy seans „Światła północy”  opisujący zorzę polarną, niezwykły spektakl obrazów i dźwięków, w którym wykorzystano autentyczne ujęcia filmowe zórz polarnych jak również toruńskiej Starówki sfotografowanej techniką timelaps. Porównaliśmy rynek starego i nowego miasta. Obejrzeliśmy zabytkowe kamieniczki, ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika, osiołka, Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdą, Pomnik Piernikarki  Katarzynki. Spacerowaliśmy piernikową aleja gwiazd odszukując znanych nam nazwisk gwiazd, Poznaliśmy legendę o flisaku i żabach.

Autor: Jacek Studziński

 

12 czerwca 2022 – Dzień Seniora 

Impreza „Młodzi dziękują” zagościła na stałe w naszym kalendarzu.  Dzień Seniora cieszy się ogromnym powodzeniem wśród społeczności lokalnej. Poczęstunek, występy uczniów  oraz  Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca z Pacyny sprawiły, że wszyscy się świetnie bawili.    W tym roku hasłem przewodnim imprezy była rodzina.

Autor: N. Dutkowska

1 czerwca 2022 r. – Dzień Dziecka

Dzień Dziecka
Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w szkołach organizowane są gry i zabawy oraz dostaje się kilogramy słodyczy.
1 VI 2022r. w naszej szkole obchodziliśmy święto dzieci na wesoło. Rano mieliśmy spotkanie z przedstawicielem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, na którym rozmawialiśmy o zasadzie Fair Play nie tylko w sporcie. Dzieci zwłaszcza najmłodsze podawały wiele takich zachowań w życiu. Pani zachęcała wszystkich do stosowania zasady fair play oraz do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez PKOL o ww tematyce. Następnie na Sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka połączona z grami i zabawami dla wszystkich. W trakcie zabawy rodzice przygotowali dla poszczególnych klas poczęstunek, a także można było uzyskać tatuaż lub poprosić o ciekawą fryzurę. A oto fotorelacja:

Autor: Anna Komar

31 maja 2022r. – Dzień Mamy

We wtorek 31 maja odbyła się w naszej uroczystość z okazji Dnia Mamy. Na zaproszenie dzieci przybyły do szkoły Mamusie. Imprezę otworzyła wicedyrektor p. Jolanta Fabianowska – złożyła Mamom życzenia oraz zaprosiła do obejrzenia występu przygotowanego przez dzieci.
Uroczystość przygotowana była w formie programu telewizyjnego, podczas którego nadawane były różne audycje: „Garnuszek miodku”, „Pokaz mody”, „Co rośnie w lesie dzieci? Góry śmieci!”, „Ruch to zdrowie”, „W rodzinie jak w kinie” oraz „Koncert życzeń”. Mamy podziwiały również układy taneczne w wykonaniu swoich dzieci: „Taniec z laseczką”, „Deszczową piosenkę”,  „Taniec z mopami” i „Taniec z pomponami”.
Dopełnieniem występu były piosenki i wiersze wraz z życzeniami  wykonane przez uczniów każdej klasy.
Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach Mam  malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech.
Po wspaniałych występach Mamy otrzymały upominki z okazji ich święta.

Autor: Aleksandra Orzechowska

17 maja 2022r. – Wycieczka  do  Warszawy

17 maja 2022r. wszyscy  uczniowie  klasy I, IIa, IIb i III  korzystając  z  programu „Poznaj Polskę” zwiedzili stolicę. Najmłodsi uczniowie najpierw odbyli zajęcia edukacyjne  na  zamku  królewskim: I klasa poznawała  legendy  Warszawy, klasa  II uczyła  się  rozpoznawać  portrety  królów, które  znajdują  się  w  zamku, klasa III poznawała  zasady  zachowania  się  przy  stole  w czasach, gdy  na  zamku  żył  król. Następnie dzieci  zwiedzały  razem  z  przewodnikiem  Historyczny Zespół Miasta z Traktem Królewskim. Spacer  po  Starym Mieście zakończyliśmy obejrzeniem  zmiany  warty  przy  Grobie  Nieznanego Żołnierza.  Kolejnym  punktem  zwiedzania  stolicy  był  park  Łazienki. Dzieci  dobrze  bawiły  się  przy  grających  ławeczkach, karmiąc  wiewiórki  i  oglądając  pawia, który  pięknie  prezentował  się  w  Amfiteatrze  na  wodzie.

Autor: A. Komar

12 maja 2022r. – Wycieczka krajoznawczo-turystyczna nad Bałtyk
Uczniowie klas I – III 11 i 12 maja 2022r. korzystając z programu „Poznaj Polskę” uczestniczyli w dwudniowej wycieczce nad morze. Dzieci były na Westerplatte – miejscu rozpoczęcia II Wojny Światowej pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W Gdańsku – spacerowaliśmy z przewodnikiem i zwiedzaliśmy miasto w zasięgu obwarowań XVII w., czyli Złotą Bramę, ulicę Długą ze wspaniałymi kamienicami, Ratusz, Długi Targ, Fontannę Neptuna i Kościół Mariacki. Wieczorem spacerowaliśmy po plaży i zbieraliśmy muszle i szukaliśmy bursztynów. Drugiego dnia byliśmy w Gdyni, a tam spacerowaliśmy Molem Południowym i Skwerem Kościuszki, przy którym znajduje się żaglowiec Dar Pomorza – zwiedzaliśmy ten statek-muzeum, który jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Będomin – Muzeum Hymnu Narodowego.

 

Autor: A. Komar

10 maja 2022 r.,  spektakl on – line

10 maja uczniowie klasy VIb i V oglądali on – line spektakl przygotowany przez Teatr Powszechny w Łodzi „Janek, król przeprowadzek”. Sztuka przygotowana w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” to metafora walki z przeciwnościami losu – lękiem, brakiem bezpieczeństwa. Sztuka opowiada o różnych rodzajach osamotnienia, które bohaterowie próbują bezskutecznie zagłuszyć i zdusić, na przykład kupując kolejne rzeczy – oferując substytuty miłości. Zmusza do przemyśleń i stawia nam pytania: Jak samotnie mierzyć się ze światem, który nas przytłacza? Jak podjąć wyzwanie? Jak znaleźć w sobie siłę?

Autor: J. Studziński

4 maja 2022 r. – Wycieczka edukacyjna do Gniezna

4 maja 2022r. uczniowie klas IV – VII uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Gniezna i Ostrowa Lednickiego. Dzieci zwiedziły Katedrę w Gnieźnie, zobaczyły słynne Drzwi Gnieźnieńskie i wysłuchały historii św. Wojciecha, zeszli też do podziemi. Kolejnym punktem były zajęcia edukacyjne w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Ostatnim punktem programu była przeprawa promowa na Ostrów Lednicki i zwiedzanie miejsca, w którym prawdopodobnie Mieszko I przyjął chrzest. Wyjazd w 80 % został sfinansowany z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

29 kwietnia 2022 r. – Majowe rocznice

29 kwietnia, w przeddzień obchodów rocznic i świąt majowych, które są szczególnie ważne w historii Polski przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe dla uczniów naszej szkoły. Uczniowie klasy V przypomnieli najważniejsze informacje o 1, 2 i 3 maja. Następnie z otrzymanych materiałów każda klasa przygotowała plakat „W biało-czerwonych barwach”. Na zakończenie wszyscy odśpiewaliśmy hymn państwowy. Efekty pracy uczniów zaprezentowano na szkolnych korytarzach.

Autor: Mariola Studzińska

25 kwietnia 2022 r – Drużyna  Obrońców  Środowiska

Uczniowie  klas  I – III realizowali ogólnopolski  program edukacyjny SIR PET-Era  i  jego  drużyna. W ramach  działań  została  zorganizowana  ścieżka  edukacyjna  składająca  się  z  trzech  stacji. Poznawaliśmy  zasady  segregacji  odpadów, drogę  butelki  PET  zanim  stanie  się  nowym  produktem  oraz  jakie  produkty  mogą  powstawać  w  wyniku  recyklingu. Razem  z bohaterami  programu  podejmowaliśmy  działania  na  rzecz  środowiska. Zorganizowaliśmy happening  ulicami  Pacyny, w  którym  przypominaliśmy  o  segregacji  odpadów; sprzątaliśmy  najbliższą  okolicę  i  posadziliśmy  drzewka.

Autor: J. Fabianowska

11 – 12 kwietnia 2022 r. – Wycieczka klas I – III  w  Góry Świętokrzyskie

Uczniowie  z  klasy I, IIa, IIb i III naszej  szkoły  korzystając  z programu „Poznaj Polskę’ wyjechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie  w  dniach 11 – 12 kwietnia 2022r. Pierwszym punktem wyjazdu były KRZEMIONKI OPATOWSKIE – zwiedzanie podziemnej trasy prehistorycznej kopalni krzemienia pasiastego. Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności. Następnym punktem było zwiedzanie ZAMKU KRZYŻTOPÓR w Ujeździe,  pełne magii i tajemniczości ruiny zagubione wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej. Drugiego dnia dzieci  wchodziły „Drogą Królewską” na Święty Krzyż – „Droga Królewska” prowadzi w większości przez treny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wędrując w górę mijaliśmy: historyczne kapliczki oraz fragmenty pogańskich wałów kultowych. Szum drzew i śpiew ptaków działał na wyobraźnię, dzięki  której  czuło  się  barwną historię Ziemi Świętokrzyskiej. Pokonując ten szlak pani przewodnik przypomniała nam, że szli tędy przed nami m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary wraz z królową Boną, Zygmunt III, Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki i inni. Na Świętym Krzyżu zwiedzaliśmy  Klasztor Benedyktynów, który jest zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa polskiego, przede wszystkim dzięki swoim wartościom historycznym i religijnym. Następnie  zwiedziliśmy Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które  okazało  się  bardzo  ciekawym  miejscem. Ostatnim  punktem  wycieczki  było  zwiedzanie ruin  zamku w CHĘCINACH. Bardzo chętnie wczuliśmy  się  w  realia ówczesnego  życia, dzięki  usłyszanym  legendom  oraz  rekwizytom, które  tam  się  znajdują.

Autor: A. Komar

 

13 kwietnia 2022 r. – „Gaiczek zielony”

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W naszej szkole pamiętamy o tradycjach ludowych związanych z tymi świętami, dlatego też 13 kwietnia 2022r. społeczność szkolna obejrzała  przedstawienie pt. „Gaiczek zielony”. Uczniowie przypomnieli  dawny  zwyczaj  z  chodzeniem  po  wsi  z  gaikiem.  Rodzice przygotowali  z  tej  okazji  świąteczne potrawy, które  wszyscy  wspólnie  po  przedstawieniu degustowaliśmy.

Autor: A. Dałek

Wielkanoc w Niemczech

Z okazji nadchodzących Świąt klasa 7 a na lekcji języka niemieckiego poznała zwyczaje i tradycje obchodzenia Świąt Wielkanocnych w Niemczech. Głównym celem zajęć było wykonanie kartki świątecznej z zawartością życzeń wielkanocnych w języku niemieckim. Podczas zajęć każdy z uczniów zaprezentował swoją pracę doskonaląc swoje umiejętności językowe. Warto również zaznaczyć, że w naszej szkole pojawiła się gazetka na temat Wielkanocy w Niemczech. Dzięki niej wszyscy uczniowie dostali możliwość wzbogacenia swojej wiedzy na temat obchodzenia Świąt u naszych zachodnich sąsiadów.

Autor:Patrycja Pawełkiewicz

1 kwietnia 2022r. – Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego

Dnia 1 kwietnia 2022r. gościliśmy w naszej szkole grupę rekonstrukcyjną Agencji Widowisk Historycznych „ARKONA” z Torunia, której członkowie przedstawili spektakl pt. „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”. W barwny, widowiskowy sposób przedstawiono uczniom naszej szkoły historię początków państwa polskiego. Była to swego rodzaju żywa lekcja historii, na której zaprezentowano stroje i broń z epoki. Największe emocje udzieliły się dzieciom podczas pokazów walk na miecze. Oprócz suchych faktów historycznych, dat, imion władców w humorystyczny sposób opowiedziano o życiu codziennym w tamtych czasach, noszonych strojach, zwyczajach, zawodach. W sposób szczególny opisany został rynsztunek woja z czasów Mieszka I. Niektórzy uczniowie mieli okazję przekonać się, że już samo podniesienie z ziemi kolczugi wymagało wielkiej krzepy. Od tej pory nie będą już obco brzmiały takie określenia jak: owijki (onuce), gacie, płytkowe lamelki, szyszak czy szłom. Przedstawienie to miało na celu pobudzenie wyobraźni młodego widza, poszerzenie jego wiedzy historycznej.

Autor: Mariola Studzińska

 

29 marca 2022r. – wycieczka do Kłodawy i Oporowa

Uczniowie klasy V i VI uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Kopalni Soli w Kłodawie i rycerskiego zamku w Oporowie. W Kłodawie dowiedzieli się, że zwiedzają największą czynną kopalnię soli w Polsce, a prace wydobywcze prowadzone są na 600 i 750m pod powierzchnią ziemi. W trwającym ponad 2,5 godziny programie zwiedzania Kłodawskiej Podziemnej Trasy Turystycznej poznali historię powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Przeszli wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi. Szlak wycieczkowy przebiegał pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie. Kolejnym etapem była wizyta w zamku w Oporowie. Uczniowie poznali nie tylko historię oporowskiego zamku, ale również cechy średniowiecznej architektury oraz rycerskie obyczaje.

Autor: Mariola Studzińska

 

23.03.2022 r. – Filtrujemy  dla  Bałtyku

W  ramach  realizacji ogólnopolskiego programu  edukacyjnego  dotyczącego  umiejętnego gospodarowania wodą, oszczędzaniaj  oraz zwrócenia uwagi  na  zanieczyszczanie  rzek, mórz i oceanów  podjęliśmy  następujące  działania:

-aby  przypomnieć o niezwykłej roli wody w życiu przyrody  w   Światowy  Dzień  Wody  ubraliśmy  się  na  niebiesko,

– przygotowaliśmy  hasła nawołujące  do  oszczędzania  wody i  jej  niezanieczyszczania,

– czytaliśmy  książkę ‘ Historia kropli  wody” M. Terlikowskiej,

– wykonaliśmy  akwarium z własnoręcznie uszytymi rybkami,

– opracowaliśmy  atlas  „Mieszkańcy  Bałtyku”,

– wykonaliśmy prace plastyczne  przedstawiające  ambasadorkę  programu  fokę  szarą,

– zdobywaliśmy  sprawność „Przyjaciela  wody”.

Autor: A. Komar

 

21.03.2022 r. – obchody Pierwszego Dnia Wiosny

Dnia 21 marca 2022 roku w naszej szkole, na sali gimnastycznej odbyły się obchody z okazji – Pierwszego Dnia Wiosny. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy I-VIII, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły.
Uczniowie Klasy VII-VIII przygotowali przedstawienie na pożegnanie zimy i pokaz mody. Reprezentanci klas I-VIII przebrali się za Wiosnę i zaprezentowali swoje stroje w pokazie mody. Publiczność, czyli cała społeczność szkolna nagrodziła wszystkich modeli i modelki brawami. SU rozdał słodycze dla każdej z klas. Apel nawiązywał również do obecnej sytuacji na świecie – uczennica naszej szkoły z Ukrainy zaśpiewała wzruszającą piosenkę o nadziei na pokój w jej ojczyźnie. SU dziękuje uczniom i wychowawcom za włożoną pracę w przygotowanie strojów dla Wiosenek.

Autor: E. Jasińska

Autor: E. Jasińska

16.03.2022r – dary od rodziców dla dzieci z dotkniętej wojną Ukrainy

Dnia 16 marca Opiekun Samorządu Uczniowskiego przewiózł dary od rodziców dla dzieci z dotkniętej wojną Ukrainy. Zbiórka została ogłoszona przez SU i trwała dwa tygodnie – rodzice zakupili niezbędne rzeczy (środki czystości, pampersy, chusteczki nawilżające, produkty spożywcze o długim terminie przydatności oraz inne artykuły) i przekazali je dla Ośrodka Mazowsze w Soczewce. Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc.

Autor: E. Jasińska

26 .02.2022 r. – Bal karnawałowy

Ww naszej szkole został zorganizowany  przez  Radę  Rodziców bal karnawałowy. Na  tym  że  balu  bawiliśmy   się  przy  dźwiękach skocznej  muzyki  w  kolorowym przebraniu. Nasze  nastroje  najlepiej pokazują  zdjęcia.

Autor: A.Komar

27. 01 – 01. 02. 2022 r. – „Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła”

W dniach 27 stycznia – 1 lutego 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie uczestniczyli w realizacji programu profilaktycznego „Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła”. Główne cele projektu to rozwój kultury fizycznej poprzez uprawianie sportów zimowych, kształtowanie nawyków spędzania wolnego czasu z dala od alkoholu, tytoniu, dopalaczy i narkotyków, propagowanie wśród młodzieży pełnej abstynencji oraz kształtowanie asertywnych zachowań. W ramach programu uczestnicy odbyli czterodniowe szkolenie narciarskie pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia odbywały się na stacji narciarskiej Czerwienne – Ski. Instruktorzy ze szkółki narciarskiej „Baranek” zadbali o odpowiednią rozgrzewkę, intensywne szkolenie oraz zabawy i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Wieczorem, po zajęciach na stoku i obiadokolacji, odbywały się zajęcia profilaktyczne. Uczestnicy oglądali filmy o bezpieczeństwie. Pracując w grupach realizowali zagadnienia programu profilaktycznego i wykonywali prace plastyczne promujące zdrowy styl życia.

Organizatorzy i uczestnicy pragną podziękować sponsorom: panu Przemysławowi Mańkowskiemu absolwentowi naszej szkoły i Wójtowi Gminy Pacyna panu Krzysztofowi Woźniakowi.

Autor: J. Studziński

22 grudnia 2021 – „Nie  było  miejsca”

Ze Świętami Bożego Narodzenia jest  związanych wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji  zwanych Jasełkami. W naszej  szkole  weszły  one  na  stałe  do  kalendarza szkolnych imprez. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie, którzy wraz z panią katechetką przygotowali montaż słowno – muzyczny. Jasełka odbyły się w szkole przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Po przedstawieniu mogliśmy skosztować potrawy wigilijne, które przygotowali dla nas  rodzice.

Autor: A. Dałek

15 grudnia 2022 r. – wycieczka do fabryki SZKŁO-DEKOR

Fabryka Bombek – to brzmi magicznie. Uczniowie klasy I, IIb i VIIa mieli okazję poznać ten zaczarowany świat. 15 grudnia wybrali się na wycieczkę do Piotrkowa Trybunalskiego, by zwiedzić znajdującą się tam niewielką fabrykę SZKŁO-DEKOR.
Podczas wizyty zapoznali się z kolejnymi etapami powstawania ozdób choinkowych oraz wzięli udział w warsztatach podczas, których mogli własnoręcznie udekorować po cztery bombki, a następnie spakować je do specjalnego kartonika i zabrać z sobą do domu.

Autor A.Orzechowska

19 grudnia 2021 r. – wycieczka do fabryki SZKŁO-DEKOR
W dniu 10 grudnia uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w wycieczce do fabryki SZKŁO-DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim. W czasie jej zwiedzania mieli okazje obserwować etapy wytwarzania choinkowych bombek od wydmuchania kształtu, poprzez dekorowanie, aż po przygotowanie do wysyłki na cały świat. Następnie wszyscy uczestniczyli w warsztatach dekorowania bombek. Otrzymali gotowe wydmuchane bombki, pokryte od już od wewnętrznej strony azotanem srebra i naniesionym na powierzchni kolorowym tłem. Stosując specjalistyczne kleje, pędzelki oraz brokaty pod opieką pani instruktor realizowali własne pomysły na dekoracje. Gotowe, samodzielnie wykonane bombki, dział pakowania przygotował do zabrania w drogę powrotną do domu. W sklepiku fabryki jako pamiątkę z wizyty można było zakupić wybraną bombkę w dowolnym kształcie z imieniem lub dedykacją.

Autor: J. Studziński

2 grudnia 2021 r. – Wycieczka do Fabryki Bombek
2 grudnia 2021r. odbyła się wycieczka edukacyjna uczniów klas I – III z wychowawcami i rodzicami, której głównym celem była wizyta w Fabryce Bombek Choinkowych w Piotrkowie Trybunalskim.
Uczniowie zwiedzali fabrykę, zapoznali się z technologią produkcji bombek choinkowych, właściwościami szkła oraz sposobami ich zdobienia. Następnie dzieci brały udział w warsztatach dekorowania i zdobienia własnych bombek. Na pamiątkę pobytu w fabryce mogli zabrać do domu własnoręcznie zdobione bombki. Tegoroczne święta będą na pewno niezapomniane, bowiem na choinkach wielu dzieci będzie wisiała własna bombka.

Autor: A. Komar

1 grudnia 2021 r. – Wycieczka do Warszawy

1 grudnia bieżącego roku uczniowie klasy VIIIa i VIIIb uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było poznanie miejsc, w których toczyła się akcja książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Ósmoklasiści odwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha. Dowiedzieli się tam o niezwykłej brutalności gestapo wobec osób podejrzanych o działalność konspiracyjną. Byli pod pomnikiem Mikołaja Kopernika i na Placu Unii Lubelskiej. Kolejnym miejscem związanym z powieścią było Muzeum na Pawiaku. W czasie zwiedzania zobaczyli nie tylko pierwsze wydanie lektury i świadectwo szkolne głównego bohatera, zostali  zaproszeni do pomieszczenia, w którym wysłuchali więziennych grypsów. Po wyjściu wszyscy byli przygnębieni. Atmosferę smutku wzmocniła jeszcze wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Oddali cześć pochowanym w kwaterze powstańczej.

Autor: Mariola Studzińska

30 listopada 2021 r. – „Być dorosłą chciała i na miotle odleciała”
30 XI 2021r. uczniowie klas I – III od rana przenieśli się w świat baśni i aktywnie uczestnicząc obejrzeli spektakl o małej czarodziejce.
Karolinka mała czarodziejka ma już dosyć słuchania rodziców. Przypadkiem natrafia w starej księdze na eliksir, dzięki któremu mogłaby się już stać dorosła, ale brakuje jednego składnika, po który postanowiła udać się sama na swojej miotle.
Spektakl w ciekawy i zabawny sposób wskazał młodym widzom odpowiednie zachowania, pokazując co wolno a czego nie wolno dzieciom. Pomógł zrozumieć, dlaczego należy uważać na nieznajomych, jak bezpiecznie poruszać się po drogach oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w czasie, kiedy nie mają zajęć szkolnych.

Autor: H. Cichosz

 

 

 

25.11.2021 r. – Wycieczka do teatru

25 listopada 2021 roku uczniowie klas I i IIb  wybrali się do Teatru Dramatycznego w Płocku na  przedstawienie „Kopciuszek”, który powstał na podstawie baśni Braci Grimm. Podczas wizyty w teatrze zobaczyli „z bliska” jak wygląda  praca aktorów  i jak ważną rolę w przedstawieniu odgrywają: scenografia, kostiumy, rekwizyty, charakteryzacja, dźwięk, światło.  W czasie wycieczki dzieci utrwalały zasad zachowania teatrze: na widowni, podczas spektaklu i w szatni.

Autor: Aleksandra Orzechowska

 

9 listopada 2021r. – Wycieczka do Twierdzy Modlin

Uczniowie klas siódmych uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Twierdzy Modlin. Poznali historię tego niezwykłego miejsca w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika, który oprowadził po nieznanych zakamarkach największej w Europie fortyfikacji. Spacerując po terenie zobaczyli schrony przeciwlotnicze, ukryte przejścia, carskie więzienie, stację filtrów, stację gołębi pocztowych i działobitnie. Poznali niesamowitą historię miejsca, która rozpoczęła się jeszcze w czasach potopu szwedzkiego i trwa do dziś. Obiekt, który mógł pomieścić 17000 żołnierzy i 666 armat skrywał wojskowe tajemnice Francuzów, Rosjan, Niemców i Polaków, które opowiedział nam nasz przewodnik. Pan Maciej pokazał wiele ciekawych eksponatów znalezionych na terenie Twierdzy na przestrzeni lat. Największym jednak doznaniem było przeżycie symulowanego ataku bombowego w przygotowanym do tego celu specjalnym bunkrze. Uczniowie bardzo wzruszyli się, kiedy usłyszeli historię Baśki Murmańskiej. Wykonano przy jej pomniku wspólną fotografię. Kolejna atrakcja to park muzeum, w którym zgromadzono pojazdy, samoloty i śmigłowce wojskowe. Uczestnicy mogli z bliska zobaczyć te maszyny i poznać ich przeznaczenie.

Autor: Mariola Studzińska

 

3 listopada 2021 r. – Zajęcia z  robotami.

Zajęcia, w których  mogli  wziąć  udział uczniowie  klas I – IV   3 XI 2021r., to  ciekawa przygoda,  gdyż umiejętność programowania i logicznego myślenia na pewno wykorzystają  w swojej przyszłej karierze naukowej i zawodowej. Dzieci każdego dnia korzystają z komputerów i tabletów w celach rozrywki lub edukacji, dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ich zamiłowania do nauki, ucząc ich umiejętności programowania i robotyki. W dzisiejszym cyfrowym świecie jest to tak samo ważne, jak nauka czytania  czy  matematyki. Na  zajęciach  tych  uczniowie  dowiedzieli  się  co  trzeba  zrobić, aby robot zaczął  działać, gdzie  wykorzystuje  się  roboty  i  ja  nimi  kierować.

Autor: Anna Komar

 

12 października 2021r. – Toruńskie ABC, czyli wycieczka do Torunia.

12 X 2021r. uczniowie klasy IIa. IIb i III wyjechały do Torunia, aby zwiedzić miasto Mikołaja Kopernika. Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy najważniejsze zabytki toruńskiej starówki, czyli bramy  i mury obronne, Krzywą  Wieżę, Stary  Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika, toruńskie kamienice mieszczańskie, Dom Mikołaja Kopernika, Katedrę Św. Janów, pomnik Flisaka z żabkami, osiołka na starówce – czyli średniowieczny pręgierz. Poznaliśmy kilka najciekawszych  legend, które  ma  to  miasto. Następnie obejrzeliśmy  w  planetarium  seans  „Wirująca ziemia”. Na  koniec braliśmy  udział  w  warsztatach  wypiekania pierników  w  Piekarni Starotoruńskiej. Fotorelacja z  naszej  wycieczki:.

 

Autor: A.Komar

 

30 września 2021r. – Wycieczka do Sochaczewa

Uczniowie klas ósmych, 30 września,  uczestniczyli w zajęcia edukacyjnych w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Pracownicy muzeum przygotowali i poprowadzili lekcje  dotyczące kampanii wrześniowej i bitwy nad Bzurą. Zajęcia prowadzone były na ekspozycji wśród kolekcji broni, umundurowania, ekwipunku i innych pamiątek z września 1939r. w Polsce. Młodzież miała okazję zobaczyć również przedmioty związane z okresem całej II wojny, w ogólnoświatowym jej aspekcie – a więc działalność żołnierza polskiego poza granicami okupowanego kraju. Dopełnieniem była wystawa plenerowa, znajdująca się na dziedzińcu muzeum, prezentująca sprzęt wojenny ówczesnego wojska polskiego.

Autor: Mariola Studzińska

28 września 2021r. Dzień Patrona

Katarzyna Deberny – olimpijka z Pekinu,
Iwona Marcinkiewicz – olimpijka z Atlanty,
w towarzystwie „Supermena” z Igrzysk Olimpijskich z Tokio
– tak właśnie amerykańska mieszana sztafeta „4 X 400 metrów” nazwała polskiego biegacza Dariusza Kowaluka, który pobiegł w eliminacjach na pierwszej zmianie. Zwyciężając, sztafeta pobiła rekord Polski, Europy i uzyskała kwalifikacje do biegu finałowego.
Katarzyna Deberny, olimpijka z Pekinu, pięciokrotna Mistrzyni Świata w żeglarstwie, obecnie dyrektor działu Kultury i Edukacji w PKOl podziękowała za dotychczasową współpracę z naszą szkołą w propagowaniu idei olimpijskich oraz przybliżyła uczniom tajniki sportu żeglarskiego.
Iwona Marcinkiewicz brązowa medalistka olimpijska z Atlanty w łucznictwie sportowym, zaprezentowała wyczynowy łuk, z którego strzelała w Atlancie oraz opowiedziała o jego budowie i zasadach strzelania.
Wszyscy mieli również możliwość obejrzenia z bliska złotego medalu z ostatnich Igrzysk w Tokio oraz brązowego medalu z Igrzysk w Atlancie.
Tradycyjnie Dzień Patrona w naszej szkole jest także świętem sportu. Od samego rana uczniowie rywalizowali w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Szkoły: w skoku w dal, biegu na 60 m i 700 m.

Oficjalna część uroczystość odbyła się na boisku wielofunkcyjnym przed szkołą. Wprowadzono sztandar Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego i odśpiewano hymn szkoły. Dyrektor Jarosław Komar powitał honorowych gości oraz Wójta Gminy Pacyna – Krzysztofa Woźniaka.
Podczas imprezy nagrodzono zwycięzców Szkolnego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej: Zuzannę Durę – I miejsce, Szymona Śniecia – II miejsce i Maję Peterę – III miejsce.
Zaproszeni goście złożyli autografy na Pamiątkowej Fladze Olimpijskiej oraz dokonali wpisu do Kroniki Szkoły.

Po oficjalnej części wyróżniono najmłodszych uczniów. Klasowymi Mistrzami Sportu zostali: kl. I – Natalia Kołodziejczyk i Jakub Janiak, kl. IIA – Oliwia Stasińska i Filip Róg, kl. IIB – Patrycja Lewandowska i Jakub Górski, kl. III – Lena Kiełbasa i Marcel Śmigielski.
Święto zakończył Szkolny Piknik Olimpijski, podczas którego odbył się finał biegu na 60 i 700 metrów.
Najlepszym sportowcom szkoły medale wręczali honorowi goście.
Zwycięzcami biegu na 60m zostali:
• rocznik 2008/07: Nikola Rogowicz, Jakub Graczyk
• rocznik 2009 i młodsi: Zofia Królikowska, Aleksander Bartosiak
Zwycięzcami biegu na 700m zostali:
• rocznik 2008/07: Zuzanna Durka, Maciej Dylik
• rocznik 2009 i młodsi: Nikola Kołodziejczyk, Kacper Miszczak.
Zwycięzcami skoku w dal zostali:
• rocznik 2008/07: Nikola Rogowicz, Maciej Dylik
• rocznik 2009 i młodsi: Zofia Królikowska, Jakub Ziółkowski.
Dla pozostałych uczniów nie zabrakło atrakcji, gdyż mieli możliwość uczestniczyć w konkurencjach rekreacyjno – sportowych. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich poczęstunek grillowy, owoce i wodę, a Mistrzowie Sportu cierpliwie składali autografy i pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Składamy podziękowania Panu Andrzejowi Matuszewskiemu za zaproszenie honorowych gości i przeprowadzenie z nimi wywiadów.
Dziękujemy Wójtowi Gminy Pacyna za ufundowanie nagród.

Autor: Maria Stępniak

18 września 2021 r. Wycieczka integracyjno-rekreacyjna do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Uczniowie klasy czwartej b piątej i z wychowawcami i rodzicami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce rekreacyjno-integracyjnej do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Zobaczyli znajdujące się w skansenie eksponaty taboru wąskotorowego. W placówce zgromadzono największą w Polsce i jedną z największych w Europie ilość lokomotyw, wagonów oraz przedmiotów i urządzeń niezbędnych do funkcjonowania kolei wąskotorowej w Polsce. Atrakcją był przejazd muzealnym Pociągiem Retro 18-kilometrowego szlaku z Sochaczewa do Wilcza Tułowskiego na skraj Puszczy Kampinowskiej, spacer z przewodnikiem i wysłuchanie opowieści o faunie i florze Kampinowskiego Parku Narodowego oraz piknik w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w przygotowanej przez pracowników muzeum grze terenowej. Wszyscy otrzymali nagrody.

Mariola Studzińska

 

22 września 2021r. – Wycieczka Sanniki-Nieborów
22 IX 2021r. uczniowie klasy I, IIa i IIb wyjechali na wycieczkę do Sannik i Nieborowa. W Sannikach dzieci poznały postać naszego najsłynniejszego kompozytora Fryderyka Chopina, zwiedzały pałac, w parku oglądały wystawę rzeźby oraz brały udział w zajęciach „Na ludowo i z przytupem”. W Nieborowie uczniowie klasy I brali udział w zajęciach „Zabawy naszych przodków” podczas których poznali zabawy swoich babć i prababć, a uczniowie kl. II „Fascynująca podróż do świata drzew”, na których to zajęciach poznali gatunki drzew mało spotykanych w naszych ogrodach lecz spotykanych w parkach przypałacowych w Polsce. Na koniec dzieci zwiedzały pałac oraz wystawę czasową „W podróży”.

Autor: A. Komar

1 września 2021 r. Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2021r o godz. 9:00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/22.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie, a w wśród nich najmłodsi, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły.
W imieniu zaproszonych gości głos zabrał Wójt Gminy pan Krzysztof Woźniak życząc wszystkim zdrowia i wytrwałości w pracy, natomiast Dyrektor Szkoły pan Jarosław Komar powitał serdecznie uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Poinformował także o organizacji pracy w okresie pandemii.
Pierwszoklasiści na sztandar szkoły złożyli ślubowanie, następnie symbolicznym ołówkiem zostali pasowani przez pana dyrektora na uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Pacynie.

Autor: H. Cichosz

 

 

 

 

  • Położenie szkoły



  • styczeń 2025

    pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
     12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031  
Go to Top