Wydarzenia_2022_2023

23 czerwca 2023 – Zakończenie roku szkolnego.

23 czerwca 2023r. uczestniczyliśmy w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2022/2023. Zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym w Pacynie. Następnie cała społeczność szkolna, zaproszeni goście spotkali się w sali gimnastycznej naszej Szkoły. W trakcie spotkania Dyrektor Szkoły p. Jarosław Komar poinformował o najważniejszych sukcesach i osiągnięciach uczniów. Wręczył nagrody za najlepsze wyniki w nauce, 100% frekwencję i osiągnięcia sportowe. Uczniowie klasy ósmej przekazali Sztandar Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie młodszym koleżankom i kolegom. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Michalina Rewerska przekazała władzę nowej przewodniczącej Oliwii Grzelak. Najlepszym absolwentom: Kornelii Serwach i Jakubowi Peterze Rada Gminy Pacyna ufundowała nagrody książkowe, które wręczył Wójt Gminy Pacyna p. Krzysztof Woźniak. Absolwenci z klasy VIIIa przekazali 1300 zł na zakup sztandaru, a absolwenci klasy VIIIb 800 zł. Dziękujemy! Na koniec uczniowie spotkali się z wychowawcami i otrzymali świadectwa.

Wszystkim życzymy bezpiecznych wakacji!

Autorzy: Bożena Rachubińska
Jacek Studziński

18 czerwca – Dzień Seniora

18 czerwca uczniowie naszej szkoły przygotowali coroczną uroczystość „Dzień Seniora – Młodzi dziękują”. W tym roku uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali część artystyczna pod tytułem „Szlachetne zdrowie…”. Rada rodziców przygotowała poczęstunek dla wszystkich przybyłych. Uroczystość jak zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród społeczności lokalnej. Dziękujemy wszystkim za przybycie i do zobaczenia za rok.

Autor: Nina Wilińska

12-14 czerwca 2023 r. – Magiczne Podlasie

Uczniowie klasy VIIIa, VI i Vb w dniach 12 – 14 czerwca podziwiali uroki Podlasia. Pierwszego dnia zwiedzili Białystok, zachwycali się pochodzącym z XVIII wieku Pałacem Branickich, który nazywany jest Wersalem Północy, ogrodami francuskimi oraz cerkwią prawosławną pod wezwaniem Świętego Ducha. Kolejnego dnia byli w miejscu wyjątkowym, w którym spotykają się trzy wielkie religie – muzułmańska, prawosławna i katolicka w Kruszynianach.  Poznali bliżej  kulturę i religię Tatarów Polskich odwiedzając zabytkowy meczet z XVIII wieku i stary cmentarz tatarski. Pięknie opowiadał o tych miejscach opowiadał Dżemil Gembicki. W Supraślu byli pod urokiem Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. Ostatniego dnia byli w Tykocinie, który jest  najpiękniejszym i najstarszym ośrodkiem w tym regionie. Podziwiali cudowne XVIII-wieczne barokowe zabytki, zamkowe fortyfikacje i malowniczy ryneczek. Dopełnieniem wycieczki był rejs rzeką Narew.

Autor: Mariola Studzińska

5 czerwca 2023 – Dzień Mamy

Tegoroczny Dzień Mamy w naszej szkole odbył się 5 VI 2023r. Jak zawsze na tę uroczystość z utęsknieniem czekały dzieci, aby wyrazić  na  scenie swoja  wdzięczność i miłość. Uroczystość otworzyła p. wicedyrektor składając mamom najserdeczniejsze życzenia z  okazji ich  święta  oraz życząc miłego  oglądania  swoich  pociech.  Nie  zabrakło  na  tym występie  piosenek, wierszy, inscenizacji z życia wziętych, bajek  oraz tańców. Na  twarzach  mam  można  było  zauważyć  radość, dumę  czasem łzę. Na  koniec  mamusie  otrzymał  upominki  wykonane  rzez  dzieci.

Autor: A. Komar

1 czerwca 2023 r. – Wycieczka do przychodni weterynaryjnej

7 czerwca uczniowie klas VIII w ramach zajęć doradztwa zawodowego uczestniczyli w wycieczce do przychodni weterynaryjnej. Dowiedzieli się jakie są wymagania i konieczne predyspozycje aby zostać technikiem czy lekarzem weterynarii. Poznali specyfikę pracy w przychodni weterynaryjnej. Najciekawszym momentem wycieczki było proste badania zwierząt za pomocą stetoskopu.

Autor: Jacek Studziński.

1 czerwca 2023 r. – Wycieczka do Oporowa

1 VI 2023r. uczniowie klasy IIIa wyjechali na wycieczkę do Oporowa. Z zainteresowaniem zwiedzali tam zamek  obronny, przypomnieli sobie jakie znają drzewa i rozpoznawali je w tamtejszym parku. Po pikniku uczniowie poznali zasady gry w podchody.

Autor: A. Komar

31 maja 2023 r. – Ekologiczny Piknik Rodzinny

31 V 2023r. w naszej  szkole odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny. Obok szkoły stanęły specjalne stanowiska, a przy nich animatorzy, którzy objaśniali co można wykonać przy każdym z nich. Można było tam m.in.:

  • wykonać zdjęcie w EKO ramce,
  • układać ogromne puzzle,
  • zjeść ekociacho,
  • zasadzić  rośliny  antysmogowe i ozdobić własną doniczkę,
  • wykonać bombę nasienną,
  • zrobić ekologiczną biżuterię,
  • poznać odnawialne źródła energi OZE,
  • wspinać się przy pomocy wirtualnych gogli,
  • rozwiązać zagadki  o tematyce ochrony powietrza w pokoju zagadek,
  • zagrać w ekologiczny twister  i  grę planszową XXL.

Na koniec odbyło  się  przeciąganie liny, zabawy hula-hop i degustacja lodów. Piknik ten był dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wójta Gminy Pacyna i Radę Rodziców działająca przy  naszej  szkole. Nasz ekologiczny piknik został objęty patronatem Minister Klimatu i Środowiska – Anny Moskwy.

29 maja 2023 r. – konkurs  ekologiczny  pt. ”Ekologia obok nas”.

Samorząd  Uczniowski  wraz  z  Radą  Rodziców  działający  przy  Szkole Podstawowej im. J. Kusocińskiego  w  Pacynie w  miesiącu  maju zorganizował  konkurs  ekologiczny  pt.”Ekologia obok nas”. Celem konkursu było propagowanie zachowań ekologicznych wśród dzieci.

Uczestnicy mieli za zadanie wykonać prace plastyczne  lub  makiety pokazujące postawy ekologiczne. Prace wykonało 40 uczestników.

Wyniki konkursu:

– nagroda specjalna – Wiktor Tomasik kl. IIIa
– I m  – Kacper Pawłowski kl. II
– II m –  Maciejewska Agata kl. Ia, Zawadzka Alicja kl. IIIa, Szczepański Antek kl. VI
– III m – Jasiński Kacper kl. Ia

10 maja 2023 r.  – Szkolny Dzień Bezpieczeństwa

W dniu 10 maja 2023r. w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa pod hasłem :
„Żyj bezpiecznie i zdrowo”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-VIII. Zajęcia miały na celu propagowanie zdrowia oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa wśród uczniów. Na tę uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele różnych instytucji: SANEPID-u, MONAR-u, KRUS-u, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gostyninie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie i w Pacynie, Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie oraz Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie . Wyżej wymienione osoby :

  • prowadziły rozmowy na temat zdrowego odżywiania , propagowania szczepień ochronnych, zdrowia psychicznego, profilaktyki uzależnień , zagrożeń w sieci; – prezentowały filmy z zakresu bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym i domowym;
  • prowadziły zajęcia warsztatowe dotyczące relacji rówieśniczych, a także pracy w straży i w policji .

Odbywały się także prezentacje  najnowszego samochodu strażackiego  oraz ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia  przeprowadzone zostały  w trzech modułach , w zależności od grupy wiekowej.

Autor : A. Krysztofik
E. Jasińska

22-29 kwietnia 2023 – „Tydzień dla Ziemi”

W dniach  od 22-29 kwietnia realizowaliśmy  projekt „Tydzień dla Ziemi”
W ramach działań odbył się:

  • konkurs  recytatorski „Jak być EKO  czyli  wiersze o ekologii”
  • wystawa prac plastycznych ” Przyjaciel Ziemi”
  • posadzimy „Drzewko dla klimatu”
  • udział w akcji „Sprzątamy dla  Polski” , posprzątamy teren wokół szkoły
  • przygotujemy ulotki  ekologiczne
  • happening ulicami Pacyny
  • spektakl  ekologiczny  „Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem”
  • EKO – zabawka.  Robimy przedmioty  z odpadów.
  • założymy hotel dla owadów
  • wysiejemy  miododajne  rośliny
  • wysiejemy zioła
  • realizujemy  program SIR PET ERA

28 kwietnia 2023 – Majowe rocznice

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca obchodzone są trzy ważne święta: Święto Pracy (1 maja), Święto Flagi (2maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja. W naszej szkole co roku staramy się przypomnieć te wydarzenia. 28 kwietnia społeczność szkolna spotkała się  w sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować. Oprócz przypomnienia historii zbliżających się rocznic uczniowie naszej szkoły tworzyli prace plastyczne odnoszące się do świąt majowych, wspólnie śpiewali piosenkę o barwach narodowych, oglądali ekspozycję „Dwa kolory”. Prace plastyczne zostały wyeksponowane na szkolnych korytarzach.

Autor: Mariola Studzińska

18 kwietnia 2023 – „Zapobiegajcie tragediom, nie będziecie opłakiwać ofiar

 „Zapobiegajcie tragediom, nie będziecie opłakiwać ofiar” pod takim hasłem   18.04.2023r. odbyło się w naszej szkole, szkolenie  edukacyjno-obronne dla uczniów w zakresie samoobrony przed nieznajomymi psami. Uczniowie z uwagą słuchali  wskazówek, jak zachować się w razie niechcianego spotkania z obcym psem.

W takiej sytuacji należy:

  • unikać kontaktu wzrokowego  ze  zwierzęciem;
  • nie  prowokować  go;
  • nie krzyczeć na psa;
  • nie wykonywać gwałtownych ruchów;
  • jeśli mamy przy sobie worek z butami lub plecak to rzucić go, a wtedy pies pobiegnie za rzuconym przedmiotem,
  • powoli wycofywać się w bezpieczne miejsce.

Autor: A. Komar

14 kwietnia 2023r. – wycieczka do Torunia

14.04. 2023r. uczniowie klasy I a, I b i II odwiedzili jedno z najpiękniejszych miast nad Wisłą – Toruń. Nie bez powodu tutejszy Zespół Staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zobaczyliśmy najważniejsze zabytki toruńskiej starówki: Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, Stary Rynek z Ratuszem. Zobaczyliśmy kilka pomników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście stojący przed Ratuszem pomnik najsłynniejszego mieszkańca Torunia – Mikołaja Kopernika. Poza Kopernikiem widzieliśmy pomnik Flisaka, pomnik pieska Filusia i Osiołka. Poznaliśmy legendy toruńskie. Szukając kolejnych atrakcji odwiedziliśmy Planetarium – miejsce gdzie gwiazdy są w zasięgu ręki! Dzieci zobaczyły seans „Kolorowy Kosmos”. Następnie w Żywym Muzeum Piernika poznaliśmy tradycje regionalnego przysmaku, egzotyczne przyprawy, a przede wszystkim samodzielnie spróbowaliśmy upiec prawdziwe toruńskie pierniki. 

Autor: J. Fabianowska

17 kwietnia 2023 – „Przyjaciele natury, bezpieczni na drodze 2023”

„Przyjaciele natury, bezpieczni na drodze 2023”

W dniu 17.04.2023 r. klasy Va, Vb i VI uczestniczyły w akcji „Przyjaciele natury, bezpieczni na drodze 2023” organizowaną przez Fundację PKP, Fundację ORLEN Projekt oraz Fundację Energop. W ramach akcji udaliśmy się do lasu w Luszynie i podczas prawie dwunastokilometrowego spaceru sprzątaliśmy teren w pobliżu drogi. Zebraliśmy kilkadziesiąt worków różnego rodzaju śmieci. Następnie przejechaliśmy do Osady Puszczańskiej w Tułowicach, gdzie odbyło się podsumowanie akcji, w której uczestniczył minister Maciej Małecki. Spotkało się razem ok 600 wolontariuszy z 16 szkół z 5 powiatów. Był również czas na wspólną zabawę i posiłek.

Autor: Nina Wilińska

5 kwietnia 2023 – Spotkanie Wielkanocne.

 „Alleluja Jezus żyje” 5 kwietnia przeżywaliśmy w naszej szkole uroczyste spotkanie z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie naszej szkoły przypomnieli nam zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Wielkanocnymi. Nie zabrakło śmiesznego zwyczaju polewania wodą. Rodzice przygotowali z tej okazji świąteczne potrawy, które wszyscy wspólnie po przedstawieniu degustowaliśmy. Był to prawdziwie świąteczny poranek, podkreślony także galowym strojem prawie wszystkich uczniów.

Autor: Anna Dałek

4 kwietnia 2023 – Wizyta w Oporowie

Uczniowie klas IV – V uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w oporowskim zamku. Poznali historię i legendy tego urokliwego miejsca. Podziwiali eksponaty, które dotyczyły uzbrojenia średniowiecznego rycerza. Poznali charakterystyczne cechy architektury gotyckiej. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w zabytkowym zespole klasztornym ojców paulinów. Zobaczyli najcenniejsze przedmioty, tajemne przejście przez szafę oraz wysłuchali opowieści o tajemnym przejściu.

Autor: Mariola Studzińska

30 marca 2023Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Uczniowie klasy Vb i VI uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Tematem przewodnim były zwyczaje i tradycje wielkanocne na Mazowszu. Zajęcia rozpoczęły się spacerem z przewodnikiem po zabudowaniach skansenu. W każdym z odwiedzanych domostw przygotowana była inna ekspozycja przedstawiająca przygotowania i tradycje świąt wielkanocnych takie jak świąteczne sprzątanie, przygotowywanie pisanek i kraszanek, święconki, chodzenie z gaikiem i kogucikiem czy dyngus. Po zwiedzeniu ekspozycji uczniowie własnoręcznie wykonali palmy wielkanocne i pisanki, które powstały w wyniku rysowania (pisania) woskiem po skorupce, a następnie zanurzaniu w barwniku. Zajęcia odbyły się w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” Samorządu Województwa Mazowieckiego, którego celem jest upowszechnienie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów.

Autor: Jacek Studziński

28 marca 2023 – „Fantazja polska –  polskie tańce narodowe”. 

28 marca 2023r. uczniowie klas trzecich byli na jednej z najnowszych propozycji edukacyjnych „Mazowsza” dla najmłodszych widzów. A był to spektakl muzyczny pt. „Fantazja polska –  polskie tańce narodowe”. 

Bohaterami tej teatralnej Fantazji były dzieci, rówieśnicy widzów, którzy podczas lekcji poznają polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Ich przewodnikiem była niezwykła

nauczycielka: skrzypaczka-wirtuoz. Akcja teatralna przeniosła  nas w czasy dzieciństwa małego Fryderyka Chopina. Słuchaliśmy utworów – Chopina, Ogińskiego  i Wieniawskiego. Podczas kolejnych scen tancerze pokazywali jak tańczono w dawniej Polsce poszczególne tańce narodowe.

Autor: A. Komar

21 marca 2023 – Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca 2023r. Pierwszy Dzień Wiosny. Dzień niby zwyczajny, okazało się jednak, że nie do końca.  Po przestąpieniu progów szkoły wyraźnie dało się odczuć wiosenną atmosferę. Uczniowie przygotowali pokaz mody i fryzur  na  tegoroczną  wiosnę. Nie  zabrakło kapeluszy, czapek i innych nakryć głowy  w  wesołych kolorach. Uczniowie klas młodszych  tego dnia wyglądali słonecznie i bardzo kolorowo nadając nowe trendy w szkolnej modzie. Klasa IIIa zaprezentowała również Marzannę i kolorowym pochodem żegnała zimę.

organizator SU

8 marca 2023Cyrk – Heca

8 marca 2023r. do naszej szkoły zawitali niecodzienni goście. Tego  dnia przyjechał do nas cyrk Heca. Uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawe, cyrkowe przedstawienie : żonglerkę, iluzję, akrobacje, ekwilibrystykę, tresurę zwierząt. Co  podobało  im  się  najbardziej. Nie zabrakło również występów z udziałem widowni. Uczniowie chętnie w nich uczestniczyli. Wielką atrakcją było spotkanie z wężem boa.  Atryści  zostali nagrodzeni  ogromnym aplauzem. Wszystkim bardzo podobało się  cyrkowe występy.

3 marca 2023  – V Targi Edukacyjne

W dniu 15 marca 2023 roku o godzinie 11:00 rozpoczęły się V Targi Edukacyjne. Ich celem było zapoznanie uczniów i rodziców naszej szkoły z ofertą edukacyjną przybyłych szkół średnich na rok szkolny 2023/2024 oraz ułatwienie podjęcia decyzji w kwestii wyboru dalszej drogi kształcenia naszym ósmoklasistom. W targach uczestniczyło 11 szkół: Zespół szkół im Leokadii Bergerowej w Płocku, Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Gostyninie, Gostynińskie Centrum Edukacyjne w Gostyninie. Zespół Szkół im. Mari Skłodowskiej-Curie w Gostyninie, Zespół Szkół im Stanisława Staszica w Gąbinie, Liceum Ogólnokształcące im Adama Mickiewicza w Żychlinie, Zespół Szkół w Żychlinie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie, Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. A. Troczewskiego w Kutnie. Wystawcy w krótkiej, 15 minutowej prezentacji przedstawili swoją ofertę. Następnie był czas na rozmowy, pytani o szczegóły rekrutacji, możliwość dojazdu czy zakwaterowanie w internacie.

Jacek Studziński

3 marca 2023  – Spotkanie z dietetykiem.

Dnia 3 III 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie odbyło się spotkanie uczniów klas I – VIII z dietetykiem Panią Agnieszką Kisielewską – Żuławik. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych z zakresu zdrowego stylu życia pod hasłem „Wiem, co jem”. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania, jego wpływu na zdrowie, naukę i prawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym oraz poznali zakres działań i formy pracy dietetyka.                                                                                                                

                                                                                                                             Autor.: Halina Goliszewska

9 – 14 luty 2023  – „Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła”

W dniach 9 – 14 lutego 2023 r. uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie uczestniczyli w realizacji programu profilaktycznego „Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła”. Główne cele projektu to rozwój kultury fizycznej poprzez uprawianie sportów zimowych, kształtowanie nawyków spędzania wolnego czasu z dala od alkoholu, tytoniu, dopalaczy, narkotyków i Internetu. Propagowanie wśród młodzieży pełnej abstynencji oraz kształtowanie asertywnych zachowań. W ramach programu uczestnicy odbyli czterodniowe szkolenie narciarskie pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia odbywały się na stacji narciarskiej Czerwienne – Ski. Instruktorzy ze szkółki narciarskiej „Baranek” zadbali o odpowiednią rozgrzewkę, intensywne szkolenie oraz zabawy i wspólne pamiątkowe zdjęcia. Zajęcia odbywały się w trzech grupach (początkujący, średniozaawansowani i zaawansowani) zgodnie z predyspozycjami uczestników. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszyscy uczestnicy posiadali jednolite plastrony ufundowane przez sponsora.

Wieczorem, po zajęciach na stoku, obiadokolacji i krótkim odpoczynku, odbywały się zajęcia profilaktyczne programu Unplugged.

Organizatorzy i uczestnicy pragną podziękować sponsorom: panu Przemysławowi Mańkowskiemu i Arturowi Krysiakowi, Wójtowi Gminy Pacyna panu Krzysztofowi Woźniakowi oraz jednemu sponsorowi, który pragnął zachować anonimowość.

Autor: J. Studziński

Święto Babci i Dziadka w naszej szkole!

Styczeń to pierwszy  miesiąc nowego roku, pełen chłodnych dni.  Ale są takie dwa dni  w  tym  miesiącu, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. To 21 i 22 stycznia – wtedy swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. Osoby dla każdego ważne i wyjątkowe. W naszej szkole uroczystość z okazji tych świąt jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych, przygotowywaną przez najmłodszych

uczniów. Po latach pandemii wróciła ona znów do kalendarza szkolnych  imprez okolicznościowych. W tym roku 31 stycznia gościliśmy te wyjątkowe dla dzieci osoby. Maluchy dziękowały za miłość, dobroć, cierpliwość, a przede wszystkim za czas spędzony razem, Wyrażały to tańcem, wierszem i piosenkami. Publiczność ze wzruszeniem i radością reagowała na to co działo się na scenie, chcąc zobaczyć nie tylko swoje wnuczęta.

16 stycznia 2023 r. – „Wielka Ucieczka”

16 stycznia 2023r. uczniowie klas I – III mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne o zasadach bezpieczeństwa. Spektakl ten w przystępny i zabawny sposób wskazał  młodym widzom odpowiednie wzorce zachowań. Pomógł zrozumieć, dlaczego należy uważać na nieznajomych, jak bezpiecznie poruszać  się  po  drogach lub jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w wolnym czasie.

Autor: H. Cichosz

10 stycznia 2023 r. – Zabawa choinkowa

Uczniowie klas I – III przebrali się w piękne stroje karnawałowe i  tańczyli w rytmie swoich ulubionych piosenek. Było bardzo wesoło, a uśmiechy nie znikały z dziecięcych twarzy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i dostarczyła wielu emocji. Pod koniec zostali wyłonieni Król i Królowa balu, w grupie młodszej zostali nimi – Magda Ś. z klasy I b i Jakub H. z klasy IV.

Również starsi uczniowie świetnie bawili się na tym karnawałowym spotkaniu. Ich wesoły nastrój oddają zdjęcia. W tej grupie również został wybrany Król i Królowa balu, a zostali nimi – Jakub P. z klasy VIIIa i Maja K. z klasy VI. Rodzice przygotowali dla każdej klasy poczęstunek. 

Autor: Anna Komar

10 stycznia 2023 r. – Zaelektryzowani

Dnia 10.01. 2023r. w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja przeznaczona dla uczniów I – VI pt. „Poczuj chemię do fizyki” zorganizowana przez grupę Zaelektryzowani. Chemia i fizyka to nie tylko reguły książkowe, ale to także wiedza praktyczna, która może przydać się nam w życiu codziennym.
Celem tego pokazu było przybliżenie fizyki i chemii w bardzo prosty i ciekawy sposób, tak, aby zrozumieli ją najmłodsi i najstarsi. W programie znalazły się zabawy z gazami (ciekły azot, hel), ale również ciekawe zjawiska z fizyki (ciśnienie w próżni). Uczniowie mieli okazje zobaczyć poduszkowiec. Eksperymenty podobały się uczniom, zwłaszcza ten w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika. Trzeba było powtórzyć zdanie za prowadzącym – ,,zmiana głosu”. Rekwizyty i substancje spowodowały, że dzieci wesoło bawiły się i uczyły w tym laboratorium.

Autor: J. Fabianowska

22 grudzień 2022  – Jasełka w naszej szkole.

Tak jak co roku uczniowie naszej szkoły przybliżyli tajemnicę Bożego Narodzenia wystawiając przed całą szkołą jasełka. Po przedstawieniu odbyła się wspólna wigilia przygotowana przez rodziców. Na stołach pojawiły się świąteczne potrawy. Można było podzielić się opłatkiem i złożyć najserdeczniejsze życzenia.
Na koniec samorząd przeprowadził licytację kart świątecznych, zebraliśmy 280 zł. Dochód przeznaczony jest na nowy sztandar szkoły.

Autor: Anna Dałek

20 grudzień 2022 r. – Wycieczka do Łodzi

20 grudnia uczniowie klas IV i V wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Łodzi. Wycieczkę zaczęli od odwiedzenia Teatru Piccolo i obejrzenia sztuki „Opowieść o prawdziwym Mikołaju”. Po przedstawieniu Święty Mikołaj wręczył dzieciom drobne prezenty. Następnym punktem wycieczki było odwiedzenie łódzkiego  „Experymentarium”. Dzieci miały okazję poznać podstawowe prawa fizyki przez zabawę. Na zakończenie rozwiązywały zagadki Einsteina.

Autor: Nina Wilińska

15 grudnia 2022 – Zajęcia z robotami.

W grudniu uczniowie klasy IIIa i IIIb mieli  nieco inne zajęcia z informatyki niż normalnie. A były to lekcje, na których dzieci poznały zasadę działania robotów będących w naszej szkole. Kiedy już nauczyły się nimi poruszać dostały nowe zadanie, a mianowicie przejście prze labirynt, przeniesienie pudełka w inne miejsce, wykonanie zadania na czas itp.  Nauka programowania to bardzo ważna umiejętność w dzisiejszych czasach uczy młodego człowieka świadomego korzystania z technologii, logicznego myślenia, analizowania informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kreatywności, samodzielności w dochodzeniu do rozwiązań i umiejętności współpracy w zespole niezbędne dzisiaj w niemal każdym zawodzie, pozwala zrozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany.
Do zajęć wykorzystano roboty SkriBot zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”

Autor: Anna Komar

12-16 grudnia 2022 – Tydzień Języków Obcych

 „Znając języki wszędzie czujesz się jak w domu”

Tuż przed świętami uczniowie naszej szkoły obchodzili Tydzień Języków Obcych na zajęciach z języka angielskiego i języka niemieckiego. W ramach święta nauczyciele języków obcych zaplanowali na ten tydzień wiele ciekawych atrakcji oraz przeprowadzili lekcje okolicznościowe. Celem zajęć było uświadomienie uczniom jak ważna jest znajomość języków obcych, dzięki której zwiększają się możliwości dostępu do wiedzy oraz poznawania nowych ludzi.

Uczniowie klas I-III napisali list do Świętego Mikołaja w języku angielskim, obejrzeli prezentacje dotyczącą zwrotów powitalnych w różnych językach i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia w foto-budce. W klasach IV-VIII uczniowie wykonali kartki świąteczne w różnych językach oraz zaśpiewali wybrane piosenki świąteczne po francusku, angielsku i niemiecku. Wykonali karty z idiomami i różnymi śmiesznymi kolokacjami językowymi, które zostały zaprezentowane w różnych miejscach szkoły. Dodatkowo uczniowie obejrzeli fragmenty filmów w wersji anglojęzycznej (‘The crown”). Podczas zajęć starano się przekazać uczniom jak najwięcej ciekawostek dotyczących języków obcych oraz tradycji naszych sąsiadów. Uczniowie mogli posłuchać jak brzmią powitania w różnych językach, dowiedzieć się więcej o alfabecie, symbolach i kulturze innych krajów europejskich.

Aby cała społeczność szkolna chociaż przez chwilę mogła wczuć się w niemiecką atmosferę, dwójka uczniów naszej szkoły ubrana w bawarskie stroje ludowe odwiedziła wszystkich uczniów klas, aby zaprezentować się w języku niemieckim i korzystając z okazji poczęstować symbolicznymi precelkami, życząc wszystkim „Guten Appetit!”. Uczniowie mieli nie tylko okazję zobaczyć jak wyglądają typowe stroje, ale także poczuć się jak mieszkańcy Bawarii robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia na foto-ściańce, która przedstawiała bawarskie stroje ludowe. Zintegrowaniem kolorystycznie uczniów klas VII i VIII uczących się języka niemieckiego było ubranie się w barwy flagi Niemiec, za co zostali nagrodzeni. Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat kultury, historii i geografii krajów niemieckojęzycznych, wykonali flagi państw oraz wypowiadali się na temat: „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”. Bliżej świąt poznali tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe jakie obowiązują w Niemczech, oraz wysłuchali niemieckich kolęd, a dla chętnych uczniów czekała możliwość wykonania kolędy po niemiecku w formie karaoke.

Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczniów była niemiecka i angielska foto-budka, w której uczniowie mogli pozować i robić sobie wspólne zdjęcia, jednocześnie ucząc się po przez dobrą zabawę podstawowych zwrotów w innych językach. Nie zabrakło również obcowania z językami obcymi podczas przerw między lekcjami. Cała społeczność szkolna miała okazje poznawać różne ciekawostki dotyczące państw, które prezentowane były w formie gazetki tematycznej, a z okazji zbliżających się świąt wysłuchać kolędy „Cicha noc” wykonanej w różnych językach oraz podziwiać piękne kartki świąteczne wraz z życzeniami w obcych językach wykonane przez uczniów naszej szkoły.

Autorzy:

Patrycja Pawełkiewicz

Ewelina Jasińska

Natalia Dutkowska

12 grudnia 2022r. – Wycieczka do Częstochowy

„Jak kwiaty pól, łąk i gajów,
co postać Twą cudnie wieńczą,
weź zorze w ojczystym kraju –
niech Ci Matko grają blasków tęczą”.

Na  początku grudnia uczniowie naszej szkoły odwiedzili sanktuarium maryjne  na  Jasnej Górze. Klasztor na Jasnej Górze – zwiedzaliśmy z przewodnikiem, a w nim: Salę Rycerską, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion Św. Rocha, Bazylikę Jasnogórską i Skarbiec. Następnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.  Jest to największa  tego typu placówką na świecie. Dla porównania – kolekcja jest kilkunastokrotnie większa od zbiorów znajdujących się w muzeach watykańskich. Ekspozycja składa się głównie z monet, medali i pamiątek związanych z Janem Pawłem II. W Muzeum zobaczyć można również relikwie papieskie pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Uzupełnieniem kolekcji są ornaty, zastawa stołowa, znaczki pocztowe oraz szereg innych pamiątek. Ekspozycja odbywa się w nowoczesnej, multimedialnej sali, w której znajduje się kilkanaście tysięcy punków świetlnych, pozwalających w na niesłychanie efektowną prezentację  zbiorów.

Autor: Anna Dałek

9 grudnia 2022 r – „Warzywa i owoce maja czarodziejskie moce” bajka promująca zdrowy tryb życia.

9 grudnia 2022 roku, już kolejny raz gościliśmy w naszej szkole aktorów z krakowskiego Teatru „Maska”. Tym razem zaprezentowali uczniom klas  I – III spektakl promujący zdrowy tryb życia. W wesoły i humorystyczny sposób poruszyli temat nadmiernego spożywania niezdrowych fast – foodów, słodyczy i napojów gazowanych. Starali się zachęcić do większej aktywności fizycznej, a przede wszystkich do jedzenia jak największej ilości warzyw  i owoców, które zawierają niezbędne dla każdego witaminy i składniki odżywcze oraz do picia czystej wody. Bohaterką przedstawienia była królewna, która nie lubiła owoców  i warzyw, lubiła za to pić colę i objadać się słodyczami, co doprowadziło do bólu brzucha. Szukając pomocy zakupiła od Baby Jagi, „magiczny kamień”  a wszystko po to, by uniknąć zdrowej diety. Czarownica okazała się oszustką, a zakupiony kamień okazał się być zwykłym głazem. Z pomocą przyszedł sympatyczny Tygrysek, dzięki któremu królewna poznała smak owoców  i warzyw oraz zrozumiała jak dobrze wpływają one na zdrowie i samopoczucie. Dzieciom bardzo spodobało się przedstawienie i aktywnie w nim uczestniczyły. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali „Piosenkę o niezdrowym jedzeniu”.

7 grudnia 2022r. – Wycieczka  do  pracowni opłatka wigilijnego  w  Żychlinie.

Uczniowie kl. IIIa  na początku grudnia odbyli niecodzienną  wycieczkę. W niedalekim Żychlinie jest pracownia opłatka wigilijnego, którą zwiedzili. Dzieci  dowiedziały się  jak  i  z  czego  wykonuje się opłatek, jakie są warunki pracy,  od  kiedy  zaczyna  się   wykonywać opłatek  oraz   gdzie jest wysyłany . Jedna  z  uczennic  wykonała  swój  własny  opłatek. Właściciel pracowni powiedział, że  w  przyszłości może tu pracować, ponieważ wykonała  swoją  pracę  bardzo  dobrze.  Na koniec  wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie zaśpiewali kolędę. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

Autor: A. Komar

6 grudnia 2022r. – Mikołaj w naszej szkole.

„Mikołaju, Mikołaju,
przybądź z dalekiego kraju.
Grzeczne dzieci cię witają,
a niegrzeczne przepraszają”.

Po wielu trudach podróży  z  dalekiej  północy przybył  do naszej szkoły wyczekiwany przez najmłodszych uczniów Mikołaj w towarzystwie mikołajek. Ci starsi (podobno nie wierzą) też z zainteresowaniem patrzyli czy Mikołaj odwiedzi tylko najmłodszych? Gwiazdor  odwiedził  wszystkich. Dla  jednych  miał  słodkie prezenty, a  dla innych  rózgi, którymi straszył, mówiąc, że  jak  się  nie  poprawią  to  w  następnym  roku  dostaną tylko  rózgi. Uradowane dzieci nie chciały się z Nim rozstać… Mikołaj obiecał, że wróci ponownie za rok. Na koniec dnia najmłodsi mieli wesoły WF – Mikołajowy tor przeszkód.

Autor: A. Komar

5 grudnia 2022 r. – Wycieczka do Warszawy.

Uczniowie klasy szóstej Mikołajki spędzili w Teatrze Capitol uczestnicząc w spektaklu edukacyjnym „Wanna Archimedesa”. Muzyczne widowisko wprowadziło dzieci w świat  najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków. Mądry i zabawny Profesor Rozumny (w tej roli Krzysztof Tyniec), przedstawiał swoim uczniom przełomowe zdobycze cywilizacji. Dzięki niemu, jego uczniowie i widzowie poznali dokonania Newtona, Einsteina oraz odkrycia Krzysztofa Kolumba. Odkrycia i wynalazki zaprezentowano publiczności w atrakcyjnej i przystępnej formie. Kolejnym etapem był spacer po Warszawie. Szóstoklasiści podziwiali świąteczną iluminację miasta, byli na Starym Mieście, przed Pałacem Prezydenckim i przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Autor: Mariola Studzińska

29-30 listopada 2023Wycieczka do Sannik

29 i 30 listopada 2022r. uczniowie klas Ia, Ib, II i IIIb wybrali się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Artystycznego w Sannikach. Dzieci zwiedziły i poznały historię Pałacu, w którym w latach młodości spędzał wakacje Fryderyk Chopin. Jednak głównym punktem wizyty był udział w warsztatach, podczas których mogły własnoręcznie wykonać bombkę (technika dekupaż) oraz świecę (z węzy pszczelej).
Wizyta w Sannikach wszystkim się podobała. Dzieci poznały nowe techniki plastyczne.
Bardzo miło i twórczo spędziliśmy tam czas. A wykonane prace ozdobią nasze świąteczne drzewka.

24 listopada 2022r. – Andrzejki  w  naszej  szkole.

29 listopada 2022r. w przed dzień imienin Andrzeja  w  naszej  szkole odbył  się  wieczór  wróżb.   Dziewczęta z klas VIII i VII  przygotowały  ciekawe przepowiednie i wróżby. Wszyscy  chętnie  dowiadywali się  co  ich czeka w przyszłości. Według przygotowanych przepowiedni  niedługo dzieci i młodzież pozna nowego przyjaciela, dowie  się  kim  będzie  w  przyszłości, pozna imię  swojego  wybranka  oraz  wylosuje  los, z którego  dowie  się  gdzie  spędzi  najbliższe  wakacje. Samorząd Uczniowski  już  od  rana  częstował  wszystkich  ciastkiem  z  wróżbą. Wróżki pojechały jeszcze przepowiedzieć przyszłość przedszkolakom.  Dzieci  i  młodzież  poznały  polskie tradycje, które  im  się  podobały.

 Autor: A. Komar

24 listopada 2022r – Śladami bohaterów „Kamieni na Szaniec”

22 listopada 2022r. uczniowie klas ósmych i siódmej uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Motywem przewodnim były losy bohaterów powieści „Kamienie na Szaniec”. Byli w miejscach, które poznali czytając książkę. Wędrówkę rozpoczęli od Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, widzieli znak Polski Walczącej, pomnik Mikołaja Kopernika. W Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Al. Szucha (Areszt śledczy Gestapo) oraz w Muzeum Więzienia Pawiak poznali metody eksterminacji narodu polskiego. Zapalili znicze na grobach Rudego, Alka, Zośki oraz autora omawianej lektury.

Autor: Mariola Studzińska

23 listopada 2022r. – Wycieczka do Warszawy

23 XI 2022r. uczniowie klas I – III  odbyli  wycieczkę  do  stolicy  Polski. Najmłodsi  tego  dnia eksperymentowali  i  wykonywali różne  doświadczenia w  Centrum  Nauki  Kopernik – jest to jedna z najnowocześniejszych europejskich instytucji, która ukazuje związek nauki z kulturą i codziennością. Zgromadzono tam ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach. Następnie  pierwszaki spacerowały  po  Warszawie  zwiedzając  Stare Miasto m. in. : Krakowskie Przedmieście – Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Syrenka. Uczniowie  klas III  mieli  zajęcia  w  Muzeum Narodowym, temat  zajęć  „Skąd  się  wzięły  pieniądze

Autor: A. Komar

11 listopada 2022 – „Drogami wolności, niepodległości”

Tegoroczne niepodległościowe widowisko „Drogami wolności, niepodległości” przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie zaprezentowano mieszkańcom gminy w dniu 6 listopada o godzinie 16.00. Na uroczystość przybyło ponad 300 osób. Wszyscy witani byli przez młodzież szkolną i otrzymywali drobne upominki: kotyliony i krówki niepodległościówki. Tradycyjnie widowisko składało się z trzech części: patriotycznej, ludowej i występu Dziecięcego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Pacyna. W uroczystości patriotycznej najpierw zaśpiewaliśmy hymn i pieśni patriotyczne, przenieśliśmy się w czasy dwudziestolecia międzywojennego i pokazaliśmy radość Polaków z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli- uczniowie śpiewali, tańczyli w rytm piosenek  z tamtych lat. Trudne czasy  II wojny światowej i komunizmu powojennego pokazały sytuację zwykłych ludzi uwikłanych w wichry historii. Część patriotyczną zakończyliśmy wspólną piosenką akcentującą wartość życia. Całość widowiska przeplatano również humorem, by pokazać, że potrafimy zachować dystans do trudnych wydarzeń z przeszłości. Druga część pt. „Tradycyjne żniwa czy idziemy w nowoczesność?” była prezentacją zwyczajów ludowych w czasie  wspólnej pracy w trakcie żniw. Uczniowie zaprezentowali pracę i czas gospodarzy spędzony podczas cięcia zboża  na  polu. Rozmowy przeplatały lubiane i często śpiewane przez wszystkich przyśpiewki  oraz  dziecięce zabawy. Na koniec zatańczył Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Pacyna. Na scenie zaprezentowali się niemal wszyscy uczniowie klas I – VIII. Dla wszystkich znalazły się role na miarę ich możliwości. Zadbano o stroje charakterystyczne dla przedstawianej epoki, co pozwoliło lepiej zobrazować ukazane  historie.

Autorzy: Bożena Rachubińska Anna Komar

10 listopada 2022r – „Była jest i będzie…”

Pod takim hasłem 10 XI 2022r. odbył się happening w naszej miejscowości. Biało-czerwony korowód przeszedł ulicami Pacyny. Uczniowie nieśli flagi, kwiaty, chorągiewki w kolorach narodowych. W centrum miejscowości wspólnie z mieszkańcami zaśpiewaliśmy hymn narodowy. Po południu okna naszej szkoły rozświetliła biało-czerwona iluminacja.

Autor: A. Komar

28 października 2022r. –  Zawody sportowe z okazji Święta Dyni

28 X 2022r. uczniowie klas I – III brali udział w rozgrywkach sportowych zorganizowanych z okazji Święta Dyni. Przyniesione przez dzieci dynie służyły jako sportowe rekwizyty. W zawodach sportowych były m.in. takie konkurencje: bieg slalomem z dynią, turlanie dyni. Rozgrywki sportowe dostarczyły dzieciom wiele radości i emocji.

Autor: H. Cichosz

21 października 2022r. – „Podchody muzealne”

21 X 2022r. uczniowie klasy III a i b naszej  szkoły  wzięli udział w niecodziennej  lekcji „Podchody muzealne” w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Zadaniem uczestników zajęć było odszukanie eksponatów na wystawach według wskazówek prowadzącego. Zadanie okazało się  trudne w przypadku niektórych eksponatów, np. pieniądza z wizerunkiem słonia. Poszukiwacze przeszli poprzez X wieków w historii Polski. Poszukiwania były dostosowane  do  wieku  najmłodszych  uczniów. Taka  forma  zwiedzania
muzeum  dzieciom  bardzo  się  podobała.

Autor: A. Komar

19 października 2022r.Wizyta w Centrum Olimpijskim i na cmentarzu w Palmirach

19 października 27 uczniów z klasy VI, VII i VIII AB odwiedziło Centrum Olimpijskie w Warszawie.
Zajęcia edukacyjne z historii sportu, zasad „fair play” poprowadziła dla nas dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Katarzyna Niedźwiedzka. Podczas spotkania mieliśmy możliwość obejrzenia emocjonujących fragmentów relacji sportowych z Igrzysk Olimpijskich, które ukazały najszlachetniejsze idee i wartości sportu.
W ramach programu „Kultura na Mazowszu”, w Muzeum Sportu i Turystyki przewodnik przeniósł nas do początków starożytnych a następnie nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Warsztatowy charakter zwiedzania łączący dzieje historii z teraźniejszością, wzbudził duże zainteresowanie.
W drodze powrotnej pojechaliśmy na cmentarz w Palmirach, na którym znajduje się grób Janusza Kusocińskiego. Uczniowie sprzątnęli to miejsce, zapalili znicze, złożyli kwiaty i minutą ciszy uczcili pamięć Patrona naszej szkoły.
Zwiedziliśmy również Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, w którym stała ekspozycja poświęcona jest egzekucjom w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1943.

Autor: Maria Stępniak
Zdjęcia: Bożena Rachubińska

18 października 2022r. – Ciechanów
Uczniowie klas V- VII uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Ciechanowa. W Muzeum Szlachty Mazowieckiej przybliżono uczestnikom życia naszych przodków oraz wskazano podobieństwa i różnice pomiędzy dawnym i obecnym stylem życia. Uzmysłowiono, że przedmioty stare i nieużyteczne mają wartość historyczną. Kolejnym punktem programu była wizyta w Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Dzieci nie tylko poznały charakterystyczne cechy budowli obronnej, i uczestniczyły w lekcji muzealnej, której celem było opowiedzenie uczniom jak wyglądało codzienne życie w zamku, jak żyli oraz czym się trudnili jego mieszkańcy. Wycieczka była zorganizowana w ramach projektu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”.

Autor: Mariola Studzińska

14 października 2022r –  Dzień Pierwszaka.

W tym dniu uczniowie klasy Ia i Ib zaprosili uczniów klasy drugiej i trzeciej na program, w którym poprzez wiersze i piosenki przedstawili się swoim starszym kolegom i koleżankom. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej wręczyli okolicznościowe, drobne upominki. Rodzice uczniów klas pierwszych przygotowali słodki poczęstunek.

14 października 2022r. – Dzień Edukacji Narodowej

Życzymy Pani i Panu tak,
jak nikt nie życzy:
spełnienia wszystkich marzeń,
zdrowia, szczęścia i słodyczy.
I życzymy tak,
jak życzy dobra wróżka,
by spełniły się życzenia
z samego serduszka.

Takie  życzenia 14 X 2022r. otrzymali wszyscy pracownicy  naszej szkoły z  okazji  Dnia  Edukacji  Narodowej. Wierszem, piosenką uczniowie okazali swoją  wdzięczność  za opiekę, życzliwość  i  wsparcie  jakie otrzymują każdego dnia. Przedstawiciele Samorządu  Uczniowskiego wręczyli  kwiaty  oraz  własnoręcznie  wykonane  laurki. Dyrektor szkoły p. Jarosław Komar powiedział, że jest to święto wszystkich  zarówno dorosłych  jak  i  dzieci, dlatego wszyscy  otrzymali słodki upominek.

Autor: Anna Komar

11 października 2022r. – Wycieczka do Łącka

11 X 2022r. uczniowie klasy III a i IIIb   wyjechali  do  nadleśnictwa  w Łącku. Dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, w których poznawały  warstwy  lasu. Dowiedziały  się  jakie rośliny  rosną  w  poszczególnych  warstwach  oraz  jakie  żyją  tam  zwierzęta. Następnie  na  ścieżce  dydaktycznej  same  rozpoznawały  poszczególne  gatunki  roślin  i  zwierząt  oraz  ich  ekosystem.  Leśnik  przypomniał  zasady  zachowania  się  w  lesie  oraz  wyjaśnił  dzieciom  dlaczego   obowiązują w  lesie  takie zasady.  Dzieci  z  zainteresowaniem słuchały  opowieści prowadzącego zajęcia  i  dopytywał  o  napotkane rośliny i ślady zwierząt.

Autor: Anna Komar

6 października 2022r. – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola bitwy nad Bzurą.

6 października uczniowie klas ósmych uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola bitwy nad Bzurą. Lekcję na ekspozycji poprowadził pracownik muzeum. Młodzież miała okazję zobaczyć  broń strzelecką, oporządzenie, umundurowanie, odznaczenia, dokumenty i zdjęcia żołnierzy Wojska Polskiego walczących w bitwie nad Bzurą i obronie Sochaczewa we wrześniu 1939 r. Pani kustosz podkreślała, że każdy przedmiot prezentowany na ekspozycji opowiada swoją, osobliwą historię (kilka przytoczyła). Artefakty zostały wykopane z pól i lasów, wydobyte z rzek, bagien, torfowisk i stawów, dosłownie i w przenośni – ziemi wydarte oraz przekazane przez osoby prywatne. Na dziedzińcu Muzeum znajduje się stała ekspozycja plenerowa sprzętu bojowego Wojska Polskiego, która zrobiła olbrzymie wrażenie na chłopcach.

Autor: Mariola Studzińska

4 października 2022r. – Dzień Patrona

Katarzyna Niedźwiedzka – panczenistka, srebrna i brązowa medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014 i Vancouver 2010 w biegu drużynowym,

Konrad Niedźwiedzki – panczenista, brązowy medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014 w wyścigu drużynowym,

Kajetan Duszyński – lekkoatleta, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021 w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów

– byli honorowymi gośćmi 43 święta Dnia Patrona naszej szkoły.

Podczas spotkania z uczniami opowiadali o początkach swojej kariery, trudach łączenia nauki z treningami, zawodami i o najważniejszych życiowych sukcesach sportowych. Mistrzowie sportu

zgodnie z tradycją, złożyli autografy na Pamiątkowej Fladze Olimpijskiej, dokonali wpisu do Księgi Szkoły oraz zaprezentowali zdobyte medale olimpijskie.

Tradycyjnie już, oficjalna uroczystość połączona była z Szkolnym Piknikiem Olimpijskim, na który złożyły się konkurencje sportowe i rekreacyjne oraz posiłek grillowy przygotowany przez Radę Rodziców.

Zaproszeni Olimpijczycy chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć i wręczali nagrody:
– zwycięzcom Szkolnego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej: Jakubowi Peterze – I miejsce, Michałowi Dałkowi – II miejsce i Szymoni Wilińskiemu – III miejsce;
– najmłodszym uczniom, którzy zostali Klasowym Mistrzami Sportu, z kl. I AB Agata Maciejewska i Stanisław Tomczyk, Lena Cieślak i Antek Gajewski, z kl. II – Natalia Kołodziejczyk i Jakub Janiak, z kl. IIIAB – Oliwia Stasińska i Aleksander Łasica, Patrycja Lewandowska i Jakub Górski.

– najlepszym zawodnikom konkurencji biegowych na:

60m

rocznik 2009/08: Sylwia Świerczyńska, Aleksander Bartosiak
rocznik 2010 i młodsi: Zofia Rososińska, Jakub Ziółkowski

700m

rocznik 2009/08: Kornelia Serwach, Kacper Miszczak
rocznik 2010 i młodsi: Zuzanna Śnieć, Jakub Ziółkowski.

Dziękujemy za nagrody, które ufundował Krzysztof Woźniak Wójt Gniny Pacyna i Polski Komitet Olimpijski.

Dziękujemy za przybycie wszystkim zaproszonym gościom oraz Panu Andrzejowi Matuszewskiemu za włączenie się w organizację naszej uroczystości.

Koordynator imprezy: Maria Stępniak

1 października 2022r. – wycieczka do Tomaszowa Mazowieckiego

W sobotę, 1 października, uczniowie klasy VI wraz z rodzicami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjno-rekreacyjnej do Tomaszowa Mazowieckiego. Zwiedzili Skansen Rzeki Pilicy. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał o zgromadzonych artefaktach. Największym zainteresowaniem cieszyły się militaria, a wśród nich „Lufcik” jedyny na świecie ciągnik artyleryjski Luftwaffe. Kolejnym punktem programu był spacer do rezerwatu Niebieskie Źródła. Na koniec byli w Grotach Nagórzyckich.  O labiryntach podziemnych korytarzy, salach i wnękach w dawnej kopalni piasku kwarcowego bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik. Pogoda i humor dopisywały.

Autor: Mariola Studzińska

28 września 2022r – Zajęcia dot. znaczenia owadów dla człowieka.

W dniu 28 września uczniowie klasy VI brali udział w zajęciach poświęconych znaczeniu owadów dla człowieka. Poznali owady pszczołowate i ich znaczenie dla przyrody i człowieka. Uświadomili sobie konieczność ich ochrony poprzez zachowanie bioróżnorodności. W części praktycznej wykonali domki dla owadów pszczołowatych między innymi Murarki ogrodowej, które zawiesili na terenie wokół szkoły. Zajęcia poprowadzili pasjonaci, miłośnicy trzmielowatych Monika Deja i Paweł Rybarczyk.

Autor: Jacek Studziński

27 września 2022r – wręczenia Nagród Fair Play za rok 2021

27 września w Centrum Olimpijskim w Warszawie, delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w 54 uroczystości wręczenia Nagród Fair Play za rok 2021. Na to wydarzenie zaprosiło nas kierownictwo Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Klubu Fair Play. Wieńczyło ono ogólnopolskie działania popularyzujące ideę fair play mające na celu promocję wartości etycznych w sporcie i w życiu.  Nasi uczniowie włączyli się w te działania. 1 czerwca br. gościła u nas Katarzyna Niedźwiedzka – przedstawicielka Klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, która na spotkaniu z uczniami opowiedziała o zasadach „fair play” dotyczących nie tylko sportu, ale również życia codziennego. Spotkanie to było inspiracją do wykonania prac plastycznych, z których najlepsze zostały wystawione podczas gali w Centrum Olimpijskim. Uczestnictwo w „Biegu Fair Play” było także kontynuacją działań tego przedsięwzięcia.  Obecność na uroczystości wręczenia nagród była dla nas miłym wyróżnieniem. Mieliśmy okazję spotkania, rozmowy i zrobienia pamiątkowego zdjęcia z wybitnymi sportowcami, których kapituła za swoją postawę, działania i czyny uhonorowała tą zaszczytną nagrodą. Wśród nagrodzonych byli: Monika Pyrek-Rokita, Otylia Jędrzejczak, Tomasz Majewski, Maja Włoszczowska, Agnieszka Kobus-Zawojska.

Autor: Maria Stępniak
Zdjęcia: Andrzej Matuszewski

26 września 2022 – „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

26 września 2022r. w naszej szkole odbyła się akcja ,,Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Przeprowadzona   została  przez Urząd Marszałkowski  województwa mazowieckiego  we współpracy  z  Komendą Policji w Gostyninie, starostwem gostynińskim, Państwową Strażą Pożarną  z  Gostynina, Ochotniczą Strażą Pożarną z Pacyny   oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Podczas bloku zajęć uczniowie  klas  III, IV i V  poznawali przepisy ruchu drogowego, uczyli  się  jazdy  na  rowerze po specjalnie przygotowanym torze  oraz  indywidualnie ćwiczyli  jak  pomóc  osobie  poszkodowanej  w  wypadkach. Przeprowadzali  symulację rozmowy telefonicznej, gdy  dodzwonią  się  pod  numer  alarmowy, a  także  jakie  czynności  należy  wykonać, gdy  znajdą  się  w  sytuacji, w  której  będą  musieli  wzywać  karetkę. Każdy  z  uczestników  otrzymał  uczniowski  zestaw odblaskowy.

Autor: Anna Komar

23 września 2022r – Pierwszy Dzień Jesieni

W pierwszy dzień kalendarzowej jesieni SU naszej szkoły zaprosił wszystkich do akcji „Przywitajmy nową porę roku”,  ubierając  się  w jesienne kolory  23 IX. W  czasie  długiej  przerwy odbyła  się  jesienna sesja  zdjęciowa.

22 września 2022r – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

22 września  uczniowie klasy I a, I b i II odwiedzili  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.  Podczas pobytu przejechali się wozem  po terenie ekspozycji. Dowiedzieli się, co to jest skansen.  Pod kierunkiem  przewodnika  poznali zagrody wiejskie  z przełomu XIX i XX wieku.  Z wielkim zainteresowaniem  uczestniczyli w  warsztatach „W zagrodzie u dziadka”.  Podczas tych  zajęć poznali  zwierzęta  hodowlane na wsi  oraz pomieszczenia  gospodarskie występujące w zagrodzie. Dzieci  obserwowały chałupy, które  otoczone  warzywnymi i kwiatowymi  ogródkami sprawiały wrażenie, jakby czas  się tu zatrzymał.  Owce,  kozy, konie  a nawet bociany, które  zauważyły dzieci  ożywiały  skansen.

11-15 września 2022r. – Obóz językowy w ramach programu Euroweek w Różance.

Uczniowie klas  VIIIAB w trakcie obozu  językowego zapoznali się z zasadami projektów Wolontariatu Europejskiego, jak również międzynarodowych wymian młodzieży, prowadzili konwersacje w języku angielskim, poznali kulturę  krajów, skąd pochodzili wolontariusze goszczeni przez Euroweek.

Podsumowali realizację programu Unplugged- uczyli się  spędzać  wolny  czas  z dala od alkoholu, tytoniu, dopalaczy i narkotyków. Ponadto uczyli się tolerancji, samodzielności, odpowiedzialności za powierzone zadania, obserwowali ciekawe zawody. Bawili się świetnie- co sprzyjało integracji zespołu.

Autor: Bożena Rachubińska

14 września 2022r – Wycieczka do Sierpca

14 IX 2022r. uczniowie klasy IIIa i IIIb odwiedzili skansen wsi mazowieckiej w Sierpcu. Dzieci zwiedziły tam poszczególne gospodarstwa wiejskie, kościół, młyn i dwór z przewodnikiem, który opowiadał o życiu na wsi  w początkach XXw.  Każdy kto był w sierpeckim skansenie przyzna, że to miejsce urokliwe. Dzieci z  zainteresowaniem  śledziły losy poszczególnych domostw. Wzięły także  udział  w  warsztatach „W  zagrodzie u dziadka”.  Nasz  wyjazd  został zrealizowany  w  ramach  programu Kulturalna  szkoła na Mazowszu.

Autor: Anna Komar

7 września 2022r – Bądźmy fair play!

Bądźmy fair play! – pod takim hasłem 7 września 2022r.obchodziliśmy Światowy Dzień Fair Play. W tym dniu włączyliśmy się w ogólnopolską akcję zorganizowaną przez PKOl. W naszej szkole na lekkoatletycznej bieżni, uczniowie klas I – VIII (168) podzieleni na grupy wiekowe, przestrzegając zasad uczciwej rywalizacji z radością pokonywali wyznaczony dystans. Tym razem nie zwycięstwo było najważniejsze, lecz biegowa manifestacja promująca szacunek, uczciwość, przyjaźń nie tylko w sporcie, ale i w codziennym życiu.

Autor: Maria Stępniak

1 września 2022 – Rozpoczęcie roku szkolnego.

1 września 2022r. o godz. 9.00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie, a także najmłodsi, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły.
W imieniu zaproszonych gości głos zabrali Wójt Gminy Pacyna Pan Krzysztof Woźniak oraz Sekretarz Rady Gminy pani Maria Obidowska życząc wszystkim uczniom wytrwałości w pracy oraz dużo zdrowia. Pan Dyrektor Jarosław Komar powitał serdecznie uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców.
Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a Pan Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasował każde dziecko na ucznia Szkoły Podstawowej im. J.Kusocińskiego w Pacynie.

  • Położenie szkoły



  • kwiecień 2024

    pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930  
Go to Top