Wydarzenia_2022_2023

24 listopada 2022r – Śladami bohaterów „Kamieni na Szaniec”

22 listopada 2022r. uczniowie klas ósmych i siódmej uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Motywem przewodnim były losy bohaterów powieści „Kamienie na Szaniec”. Byli w miejscach, które poznali czytając książkę. Wędrówkę rozpoczęli od Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, widzieli znak Polski Walczącej, pomnik Mikołaja Kopernika. W Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Al. Szucha (Areszt śledczy Gestapo) oraz w Muzeum Więzienia Pawiak poznali metody eksterminacji narodu polskiego. Zapalili znicze na grobach Rudego, Alka, Zośki oraz autora omawianej lektury.

Autor: Mariola Studzińska

10 listopada 2022r – „Była jest i będzie…”

Pod takim hasłem 10 XI 2022r. odbył się happening w naszej miejscowości. Biało-czerwony korowód przeszedł ulicami Pacyny. Uczniowie nieśli flagi, kwiaty, chorągiewki w kolorach narodowych. W centrum miejscowości wspólnie z mieszkańcami zaśpiewaliśmy hymn narodowy. Po południu okna naszej szkoły rozświetliła biało-czerwona iluminacja.

Autor: A. Komar

 

 

 

28 października 2022r. –  Zawody sportowe z okazji Święta Dyni

28 X 2022r. uczniowie klas I – III brali udział w rozgrywkach sportowych zorganizowanych z okazji Święta Dyni. Przyniesione przez dzieci dynie służyły jako sportowe rekwizyty. W zawodach sportowych były m.in. takie konkurencje: bieg slalomem z dynią, turlanie dyni. Rozgrywki sportowe dostarczyły dzieciom wiele radości i emocji.

Autor: H. Cichosz

 

 

21 października 2022r. – „Podchody muzealne”

21 X 2022r. uczniowie klasy III a i b naszej  szkoły  wzięli udział w niecodziennej  lekcji „Podchody muzealne” w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Zadaniem uczestników zajęć było odszukanie eksponatów na wystawach według wskazówek prowadzącego. Zadanie okazało się  trudne w przypadku niektórych eksponatów, np. pieniądza z wizerunkiem słonia. Poszukiwacze przeszli poprzez X wieków w historii Polski. Poszukiwania były dostosowane  do  wieku  najmłodszych  uczniów. Taka  forma  zwiedzania
muzeum  dzieciom  bardzo  się  podobała.

Autor: A. Komar

19 października 2022r.Wizyta w Centrum Olimpijskim i na cmentarzu w Palmirach

19 października 27 uczniów z klasy VI, VII i VIII AB odwiedziło Centrum Olimpijskie w Warszawie.
Zajęcia edukacyjne z historii sportu, zasad „fair play” poprowadziła dla nas dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Katarzyna Niedźwiedzka. Podczas spotkania mieliśmy możliwość obejrzenia emocjonujących fragmentów relacji sportowych z Igrzysk Olimpijskich, które ukazały najszlachetniejsze idee i wartości sportu.
W ramach programu „Kultura na Mazowszu”, w Muzeum Sportu i Turystyki przewodnik przeniósł nas do początków starożytnych a następnie nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Warsztatowy charakter zwiedzania łączący dzieje historii z teraźniejszością, wzbudził duże zainteresowanie.
W drodze powrotnej pojechaliśmy na cmentarz w Palmirach, na którym znajduje się grób Janusza Kusocińskiego. Uczniowie sprzątnęli to miejsce, zapalili znicze, złożyli kwiaty i minutą ciszy uczcili pamięć Patrona naszej szkoły.
Zwiedziliśmy również Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, w którym stała ekspozycja poświęcona jest egzekucjom w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1943.

Autor: Maria Stępniak
Zdjęcia: Bożena Rachubińska

18 października 2022r. – Ciechanów
Uczniowie klas V- VII uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Ciechanowa. W Muzeum Szlachty Mazowieckiej przybliżono uczestnikom życia naszych przodków oraz wskazano podobieństwa i różnice pomiędzy dawnym i obecnym stylem życia. Uzmysłowiono, że przedmioty stare i nieużyteczne mają wartość historyczną. Kolejnym punktem programu była wizyta w Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Dzieci nie tylko poznały charakterystyczne cechy budowli obronnej, i uczestniczyły w lekcji muzealnej, której celem było opowiedzenie uczniom jak wyglądało codzienne życie w zamku, jak żyli oraz czym się trudnili jego mieszkańcy. Wycieczka była zorganizowana w ramach projektu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”.

Autor: Mariola Studzińsk

14 października 2022r –  Dzień Pierwszaka.

W tym dniu uczniowie klasy Ia i Ib zaprosili uczniów klasy drugiej i trzeciej na program, w którym poprzez wiersze i piosenki przedstawili się swoim starszym kolegom i koleżankom. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej wręczyli okolicznościowe, drobne upominki. Rodzice uczniów klas pierwszych przygotowali słodki poczęstunek.

 

14 października 2022r. – Dzień Edukacji Narodowej

Życzymy Pani i Panu tak,

jak nikt nie życzy:

spełnienia wszystkich marzeń,

zdrowia, szczęścia i słodyczy.

I życzymy tak,

jak życzy dobra wróżka,

by spełniły się życzenia

z samego serduszka.

 

Takie  życzenia 14 X 2022r. otrzymali wszyscy pracownicy  naszej szkoły z  okazji  Dnia  Edukacji  Narodowej. Wierszem, piosenką uczniowie okazali swoją  wdzięczność  za opiekę, życzliwość  i  wsparcie  jakie otrzymują każdego dnia. Przedstawiciele Samorządu  Uczniowskiego wręczyli  kwiaty  oraz  własnoręcznie  wykonane  laurki. Dyrektor szkoły p. Jarosław Komar powiedział, że jest to święto wszystkich  zarówno dorosłych  jak  i  dzieci, dlatego wszyscy  otrzymali słodki upominek.

11 października 2022r. – Wycieczka do Łącka

11 X 2022r. uczniowie klasy III a i IIIb   wyjechali  do  nadleśnictwa  w Łącku. Dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, w których poznawały  warstwy  lasu. Dowiedziały  się  jakie rośliny  rosną  w  poszczególnych  warstwach  oraz  jakie  żyją  tam  zwierzęta. Następnie  na  ścieżce  dydaktycznej  same  rozpoznawały  poszczególne  gatunki  roślin  i  zwierząt  oraz  ich  ekosystem.  Leśnik  przypomniał  zasady  zachowania  się  w  lesie  oraz  wyjaśnił  dzieciom  dlaczego   obowiązują w  lesie  takie zasady.  Dzieci  z  zainteresowaniem słuchały  opowieści prowadzącego zajęcia  i  dopytywał  o  napotkane rośliny i ślady zwierząt.

6 października 2022r. – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola bitwy nad Bzurą.

6 października uczniowie klas ósmych uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola bitwy nad Bzurą. Lekcję na ekspozycji poprowadził pracownik muzeum. Młodzież miała okazję zobaczyć  broń strzelecką, oporządzenie, umundurowanie, odznaczenia, dokumenty i zdjęcia żołnierzy Wojska Polskiego walczących w bitwie nad Bzurą i obronie Sochaczewa we wrześniu 1939 r. Pani kustosz podkreślała, że każdy przedmiot prezentowany na ekspozycji opowiada swoją, osobliwą historię (kilka przytoczyła). Artefakty zostały wykopane z pól i lasów, wydobyte z rzek, bagien, torfowisk i stawów, dosłownie i w przenośni – ziemi wydarte oraz przekazane przez osoby prywatne. Na dziedzińcu Muzeum znajduje się stała ekspozycja plenerowa sprzętu bojowego Wojska Polskiego, która zrobiła olbrzymie wrażenie na chłopcach.

 

Autor: Mariola Studzińska

 

 

 

4 października 2022r. – Dzień Patrona

Katarzyna Niedźwiedzka – panczenistka, srebrna i brązowa medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014 i Vancouver 2010 w biegu drużynowym,

Konrad Niedźwiedzki – panczenista, brązowy medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014 w wyścigu drużynowym,

Kajetan Duszyński – lekkoatleta, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021 w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów

– byli honorowymi gośćmi 43 święta Dnia Patrona naszej szkoły.

Podczas spotkania z uczniami opowiadali o początkach swojej kariery, trudach łączenia nauki z treningami, zawodami i o najważniejszych życiowych sukcesach sportowych. Mistrzowie sportu

zgodnie z tradycją, złożyli autografy na Pamiątkowej Fladze Olimpijskiej, dokonali wpisu do Księgi Szkoły oraz zaprezentowali zdobyte medale olimpijskie.

Tradycyjnie już, oficjalna uroczystość połączona była z Szkolnym Piknikiem Olimpijskim, na który złożyły się konkurencje sportowe i rekreacyjne oraz posiłek grillowy przygotowany przez Radę Rodziców.

Zaproszeni Olimpijczycy chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć i wręczali nagrody:
– zwycięzcom Szkolnego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej: Jakubowi Peterze – I miejsce, Michałowi Dałkowi – II miejsce i Szymoni Wilińskiemu – III miejsce;
– najmłodszym uczniom, którzy zostali Klasowym Mistrzami Sportu, z kl. I AB Agata Maciejewska i Stanisław Tomczyk, Lena Cieślak i Antek Gajewski, z kl. II – Natalia Kołodziejczyk i Jakub Janiak, z kl. IIIAB – Oliwia Stasińska i Aleksander Łasica, Patrycja Lewandowska i Jakub Górski.

– najlepszym zawodnikom konkurencji biegowych na:

60m

rocznik 2009/08: Sylwia Świerczyńska, Aleksander Bartosiak
rocznik 2010 i młodsi: Zofia Rososińska, Jakub Ziółkowski

700m

rocznik 2009/08: Kornelia Serwach, Kacper Miszczak
rocznik 2010 i młodsi: Zuzanna Śnieć, Jakub Ziółkowski.

Dziękujemy za nagrody, które ufundował Krzysztof Woźniak Wójt Gniny Pacyna i Polski Komitet Olimpijski.

Dziękujemy za przybycie wszystkim zaproszonym gościom oraz Panu Andrzejowi Matuszewskiemu za włączenie się w organizację naszej uroczystości.

Koordynator imprezy: Maria Stępniak

1 października 2022r. – wycieczka do Tomaszowa Mazowieckiego

W sobotę, 1 października, uczniowie klasy VI wraz z rodzicami uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjno-rekreacyjnej do Tomaszowa Mazowieckiego. Zwiedzili Skansen Rzeki Pilicy. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał o zgromadzonych artefaktach. Największym zainteresowaniem cieszyły się militaria, a wśród nich „Lufcik” jedyny na świecie ciągnik artyleryjski Luftwaffe. Kolejnym punktem programu był spacer do rezerwatu Niebieskie Źródła. Na koniec byli w Grotach Nagórzyckich.  O labiryntach podziemnych korytarzy, salach i wnękach w dawnej kopalni piasku kwarcowego bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik. Pogoda i humor dopisywały.

Autor: Mariola Studzińska

28 września 2022r – Zajęcia dot. znaczenia owadów dla człowieka.

W dniu 28 września uczniowie klasy VI brali udział w zajęciach poświęconych znaczeniu owadów dla człowieka. Poznali owady pszczołowate i ich znaczenie dla przyrody i człowieka. Uświadomili sobie konieczność ich ochrony poprzez zachowanie bioróżnorodności. W części praktycznej wykonali domki dla owadów pszczołowatych między innymi Murarki ogrodowej, które zawiesili na terenie wokół szkoły. Zajęcia poprowadzili pasjonaci, miłośnicy trzmielowatych Monika Deja i Paweł Rybarczyk.

Autor: Jacek Studziński

27 września 2022r – wręczenia Nagród Fair Play za rok 2021

27 września w Centrum Olimpijskim w Warszawie, delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w 54 uroczystości wręczenia Nagród Fair Play za rok 2021. Na to wydarzenie zaprosiło nas kierownictwo Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Klubu Fair Play. Wieńczyło ono ogólnopolskie działania popularyzujące ideę fair play mające na celu promocję wartości etycznych w sporcie i w życiu.  Nasi uczniowie włączyli się w te działania. 1 czerwca br. gościła u nas Katarzyna Niedźwiedzka – przedstawicielka Klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, która na spotkaniu z uczniami opowiedziała o zasadach „fair play” dotyczących nie tylko sportu, ale również życia codziennego. Spotkanie to było inspiracją do wykonania prac plastycznych, z których najlepsze zostały wystawione podczas gali w Centrum Olimpijskim. Uczestnictwo w „Biegu Fair Play” było także kontynuacją działań tego przedsięwzięcia.  Obecność na uroczystości wręczenia nagród była dla nas miłym wyróżnieniem. Mieliśmy okazję spotkania, rozmowy i zrobienia pamiątkowego zdjęcia z wybitnymi sportowcami, których kapituła za swoją postawę, działania i czyny uhonorowała tą zaszczytną nagrodą. Wśród nagrodzonych byli: Monika Pyrek-Rokita, Otylia Jędrzejczak, Tomasz Majewski, Maja Włoszczowska, Agnieszka Kobus-Zawojska.                                                                                                                                                    

Autor: Maria Stępniak
Zdjęcia: Andrzej Matuszewski

26 września 2022 – „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

26 września 2022r. w naszej szkole odbyła się akcja ,,Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Przeprowadzona   została  przez Urząd Marszałkowski  województwa mazowieckiego  we współpracy  z  Komendą Policji w Gostyninie, starostwem gostynińskim, Państwową Strażą Pożarną  z  Gostynina, Ochotniczą Strażą Pożarną z Pacyny   oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Podczas bloku zajęć uczniowie  klas  III, IV i V  poznawali przepisy ruchu drogowego, uczyli  się  jazdy  na  rowerze po specjalnie przygotowanym torze  oraz  indywidualnie ćwiczyli  jak  pomóc  osobie  poszkodowanej  w  wypadkach. Przeprowadzali  symulację rozmowy telefonicznej, gdy  dodzwonią  się  pod  numer  alarmowy, a  także  jakie  czynności  należy  wykonać, gdy  znajdą  się  w  sytuacji, w  której  będą  musieli  wzywać  karetkę. Każdy  z  uczestników  otrzymał  uczniowski  zestaw odblaskowy.

Autor: Anna Komar

 

23 września 2022r – Pierwszy Dzień Jesieni

W pierwszy dzień kalendarzowej jesieni SU naszej szkoły zaprosił wszystkich do akcji „Przywitajmy nową porę roku”,  ubierając  się  w jesienne kolory  23 IX. W  czasie  długiej  przerwy odbyła  się  jesienna sesja  zdjęciowa.

22 września 2022r – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

22 września  uczniowie klasy I a, I b i II odwiedzili  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.  Podczas pobytu przejechali się wozem  po terenie ekspozycji. Dowiedzieli się, co to jest skansen.  Pod kierunkiem  przewodnika  poznali zagrody wiejskie  z przełomu XIX i XX wieku.  Z wielkim zainteresowaniem  uczestniczyli w  warsztatach „W zagrodzie u dziadka”.  Podczas tych  zajęć poznali  zwierzęta  hodowlane na wsi  oraz pomieszczenia  gospodarskie występujące w zagrodzie. Dzieci  obserwowały chałupy, które  otoczone  warzywnymi i kwiatowymi  ogródkami sprawiały wrażenie, jakby czas  się tu zatrzymał.  Owce,  kozy, konie  a nawet bociany, które  zauważyły dzieci  ożywiały  skansen.

 

11-15 września 2022r. – Obóz językowy w ramach programu Euroweek w Różance.

Uczniowie klas  VIIIAB w trakcie obozu  językowego zapoznali się z zasadami projektów Wolontariatu Europejskiego, jak również międzynarodowych wymian młodzieży, prowadzili konwersacje w języku angielskim, poznali kulturę  krajów, skąd pochodzili wolontariusze goszczeni przez Euroweek.

Podsumowali realizację programu Unplugged- uczyli się  spędzać  wolny  czas  z dala od alkoholu, tytoniu, dopalaczy i narkotyków. Ponadto uczyli się tolerancji, samodzielności, odpowiedzialności za powierzone zadania, obserwowali ciekawe zawody. Bawili się świetnie- co sprzyjało integracji zespołu.

Autor: Bożena Rachubińska

 

 

14 września 2022r – Wycieczka do Sierpca

14 IX 2022r. uczniowie klasy IIIa i IIIb odwiedzili skansen wsi mazowieckiej w Sierpcu. Dzieci zwiedziły tam poszczególne gospodarstwa wiejskie, kościół, młyn i dwór z przewodnikiem, który opowiadał o życiu na wsi  w początkach XXw.  Każdy kto był w sierpeckim skansenie przyzna, że to miejsce urokliwe. Dzieci z  zainteresowaniem  śledziły losy poszczególnych domostw. Wzięły także  udział  w  warsztatach „W  zagrodzie u dziadka”.  Nasz  wyjazd  został zrealizowany  w  ramach  programu Kulturalna  szkoła na Mazowszu.

Autor: Anna Komar

7 września 2022r – Bądźmy fair play!

Bądźmy fair play! – pod takim hasłem 7 września 2022r. obchodziliśmy Światowy Dzień Fair Play. W tym dniu włączyliśmy się w ogólnopolską akcję zorganizowaną przez PKOl. W naszej szkole na lekkoatletycznej bieżni, uczniowie klas I – VIII (168) podzieleni na grupy wiekowe, przestrzegając zasad uczciwej rywalizacji z radością pokonywali wyznaczony dystans. Tym razem nie zwycięstwo było najważniejsze, lecz biegowa manifestacja promująca szacunek, uczciwość, przyjaźń nie tylko w sporcie, ale i w codziennym życiu.

Autor: Maria Stępniak

1 września 2022 – Rozpoczęcie roku szkolnego.

1 września 2022r. o godz. 9.00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie, a także najmłodsi, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły.
W imieniu zaproszonych gości głos zabrali Wójt Gminy Pacyna Pan Krzysztof Woźniak oraz Sekretarz Rady Gminy pani Maria Obidowska życząc wszystkim uczniom wytrwałości w pracy oraz dużo zdrowia. Pan Dyrektor Jarosław Komar powitał serdecznie uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców.
Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a Pan Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasował każde dziecko na ucznia Szkoły Podstawowej im. J.Kusocińskiego w Pacynie.

 

 • Kontakt

  Szkoła Podstawowa
  im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie
  09-541 Pacyna
  ul. Kopycińskiego 5
  woj. mazowieckie
  tel: 024/2858083
  e-mail: szkola@pacyna.mazowsze.pl
  lub zsopacyna@interia.pl

  logo_klubu

   

  BohaterON w Twojej Szkole_banerki_160x600

 • Położenie szkoły • Grudzień 2022

  pon wt śr czw pt sob nie
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  
Go to Top