Wydarzenia_2023_2024

6 lutego 2024 r. – Dzień Pozytywnego Myślenia

6 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pozytywnego Myślenia. Z tej okazji uczniowie opracowali  okolicznościową gazetkę szkolną, zawierającą pozytywne myśli i hasła o charakterze motywującym. Klasy IV – VIII na zajęciach z wychowawcą, dowiedzieli się jak ważne jest pozytywne myślenie oraz zyskali cenne wskazówki jak dbać o dobry nastrój, zapoznając się z filmikami: „Warto być optymistą”  oraz „Jak trenować pozytywne myślenie?”. Dodatkowo dla uczniów na szkolnym korytarzu zostało stworzone „Miejsce pozytywnej afirmacji”. Afirmacje to pozytywne stwierdzenia, wypowiadane w czasie teraźniejszym, które przekładają się na myśli i pozwalają budować zdrową relację z samym sobą. Zadaniem było wykonanie tzw. „Pozytywnej Chmurki”, na której uczniowie mieli zamieścić pozytywne zdanie na swój temat, a następnie wypowiedzieć je na głos i zamieścić na tablicy. Natomiast uczniowie klas VII i VIII na lekcji języka niemieckiego stworzyli miejsce pod nazwą „POSITIVES DENKEN” (pozytywne myślenie), na której zamieścili pozytywne myśli na swój temat w języku niemieckim, jednocześnie ćwicząc kompetencje językowe.

Z okazji Dnia Pozytywnego Myślenia uczniowie klas III a i III b uczestniczyli w warsztatach z pedagogiem. Podczas warsztatów uczniowie wysłuchali bajki terapeutycznej „Nie wierzę w siebie”, dowiedzieli się jak ważnym aspektem jest wiara we własne siły i możliwości.  Ćwiczyli budowanie pewności siebie oraz kształtowali pozytywne myślenie w formie gry – przemierzając tak zwaną: „Ścieżkę pozytywnej afirmacji”.  Podjęte działania w postaci pozytywnej afirmacji miały za zadanie wzbudzić u uczniów optymizm, pozbawić je negatywnych myśli i zwiększyć pewność siebie.

Celem zorganizowania Dnia Pozytywnego Myślenia było uświadomienie uczniom, czym jest pozytywne myślenie i  jak ważne jest pozytywne nastawienie w realizacji celów i w odnoszeniu sukcesów.

Autor: Patrycja Pawełkiewicz

29 stycznia 2024 r. – Dzień Puzzli, Składanki i Łamigłówki
Dzień Łamigłówek to specjalne wydarzenie, w którym udział wzięły klasy I -IV. Każda klasa losowała, dla kogo wykona zadania, następnie grupy wymieniły się nimi między sobą i zaczęła się zabawa.Mogło to być zarówno indywidualne zajęcie, jak i grupowe, w którym uczestnicy wspólnie pracują nad udzieleniem prawidłowych odpowiedzi.
Dzień Puzzli i  Łamigłówek ma na celu promowanie cierpliwości, skupienia i współpracy w grupie. To doskonała okazja do spędzenia czasu w przyjemny sposób i rozwijania umiejętności logicznego myślenia.

11 – 16 stycznia 2024 r. – „Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła”

W dniach 11 – 16 stycznia 2024 r. uczniowie  naszej Szkoły uczestniczyli w realizacji programu profilaktycznego „Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła”. Główne cele projektu to rozwój kultury fizycznej poprzez uprawianie sportów zimowych, kształtowanie nawyków spędzania wolnego czasu z dala od alkoholu, tytoniu, dopalaczy, narkotyków i Internetu. Propagowanie wśród młodzieży pełnej abstynencji oraz kształtowanie asertywnych zachowań. W ramach programu uczestnicy odbyli czterodniowe szkolenie narciarskie pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia odbywały się na stacji narciarskiej Czerwienne – Ski. Instruktorzy ze szkółki narciarskiej „Baranek” zadbali o odpowiednią rozgrzewkę, intensywne szkolenie oraz zabawy i wspólne pamiątkowe zdjęcia. Zajęcia odbywały się w trzech grupach (początkujący, średniozaawansowani i zaawansowani) zgodnie z predyspozycjami uczestników. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszyscy uczestnicy posiadali jednolite plastrony ufundowane przez sponsora.

Wieczorem, po zajęciach na stoku, obiadokolacji i krótkim odpoczynku, odbywały się zajęcia profilaktyczne programu Unplugged.

Organizatorzy i uczestnicy pragną podziękować sponsorom.

12 stycznia 2024 r – „Kartka świąteczna dla Seniora”
W dniu 12 stycznia 2024 r. uczniom naszej szkoły wręczone zostały dyplomy za udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Kartka świąteczna dla Seniora”

Nagrody otrzymali następujący uczniowie:
Aleksandra Garstka  – uczennica klasy VII
Klaudia Rębowska    – uczennica klasy VIb
Antonii Szczepański – uczeń klasy VII
Tomasz Leonarczyk   – uczeń klasy VII
Wojciech Dałek      – uczeń klasy VII
Zuzanna Śnieć       – uczennica klasy VII
Alicja Zawadzka     – uczennica klasy IVa
Jan Garstka         – uczeń klasy IVa
Maja Sobańska       – uczennica klasy V
Lena Szewczyk       – uczennica klasy IVa
Piotr Leonarczyk    – uczeń klasy IVa
Maja Śnieć          – uczennica klasy IVa
Karolina Madejewska – uczennica klasy VIb
Nagrody zostały wręczone przez przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Gostyninie.

11 stycznia 2024 r. – Kuchnia Molekularna

Tuż po rozpoczęciu nowego roku, klasy I-III wzięły udział w naukowych warsztatach kuchni molekularnej. Podczas takich zajęć, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z właściwościami ciekłego azotu.
Na początku zajęć prowadzący krótko wyjaśnił, czym jest ciekły azot. Omówił niebezpieczeństwa związane z manipulowaniem ciekłym azotem i zasadami bezpiecznego korzystania z niego.
W programie było: zamrażanie podłogi, dymiące „smocze” chrupki, „pianostwór” i dymiące fryzury, zamrażanie kwiatów i lody sorbetowe w wafelku, na które uczniowie czekali najbardziej i wiele innych niespodzianek.
Zajęcia z ciekłym azotem były dla uczniów atrakcyjnym doświadczeniem, wzbudziły dużo emocji i zaskoczenia.

Autor: Beata Pietrykowska

9 stycznia 2024 r. – Bezpieczne ferie.
9 stycznia 2024 roku odbyło się spotkanie z policjantem, panem Adamem Kucharskim, które dotyczyło bezpiecznego zachowania w czasie ferii.
Policjant przypomniał uczniom zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania zimowych sportów. W związku z wyjazdem na zimowiska uczniów naszej szkoły tematem dyskusji było odpowiednie zachowanie na stoku i w górach.
Funkcjonariusz policji poruszył jeszcze sprawę bezpiecznego zachowania w sieci.
Klasy I-III aktywnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez policjanta, prezentując rymowanki dotyczące bezpieczeństwa w czasie ferii. Wszyscy „mali aktorzy” otrzymali słodką nagrodę i pochwałę ze strony funkcjonariusza policji. Równocześnie przypomnieli sobie zasady poruszania się pieszych, zjeżdżania na sankach wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych oraz ograniczenia zaufania w stosunku do obcych.
Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.
Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo – profilaktycznego naszej szkoły.

5 stycznia 2024 r. – Bal karnawałowy.
W dniu 05.01.2024r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych strojach karnawałowych, a więc  nie  zabrakło cekinów, błyszczących kapeluszy, sukienek i krawatów. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Tegoroczne spotkania karnawałowe poprowadziła grupa rodziców. W trakcie zabawy były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Dzień ten dostarczył dzieciom, zwłaszcza młodszym, ale nie tylko,  wielu przeżyć i miłych wrażeń. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie fantastycznej zabawy karnawałowej.

Autor: Anna Komar.

22 grudnia 2023 r. Wigilia szkolna

„Do stajenki złota gwiazda zaprowadzi nas,

Wszyscy będą się weselić w Narodzenia czas…”

22 XII 2023r. cała społeczność szkolna zgromadziła się, aby razem świętować i delektować się magią zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Pod hasłem ” Czy nie ma tu miejsca dla nas?”, zorganizowano uroczystą Wigilię szkolną.  Jasełka  przypomniały wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodził się Jezus. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon dzieciątku narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które śpiewali starsi uczniowie solo i najmłodsi wszyscy razem.

 Autor: A. Dałek

18 – 22 grudnia 2023 r.ŚWIĄTECZNA LEKCJA JĘZYKA NIEMIECKIEGO  

W ostatnim tygodniu tuż przed samymi świętami uczniowie klas VII i VIII mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji języka niemieckiego, wzbogaconą o zadania o tematyce świątecznej – integrujące i kształtujące współpracę w grupie. W pierwszym etapie lekcji uczniowie poznali najważniejsze symbole i zwyczaje spędzania Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech. Posłuchali kolęd, wzięli udział w krótkiej prezentacji, poznali i przyswoili nowe słownictwo związane ze świętami.Drugi etap lekcji przyjął formę praktyczną w formie zagadek i zadań do realizacji oraz został wzbogacony o gry edukacyjne, quizy i ćwiczenia interaktywne w świątecznym klimacie, celem zwiększenia aktywności wszystkich uczniów na lekcji języka niemieckiego.  W klasie VIII  skupiono się na zadaniach opartych przede wszystkim na ćwiczeniu umiejętności komunikacji między uczniami w języku niemieckim (opowiadanie o zwyczajach bożonarodzeniowych, opis obrazka, „Gra w pytania”,  a także wykorzystanie zabawy „Ja mam … kto ma?” oraz ułożenie domina świątecznego, aby utrwalić słownictwo i zwroty związane ze świętami. Lekcja języka niemieckiego w klasie VII przyjęła formę gry –    „Świątecznych zagadek”, ukrytych w torebkach adwentowych, których prawidłowy wynik prowadził do  różnych zadań lub wyzwań ukrytych w kopertach. Uczniowie musieli wspólnie rozwiązywać rebusy, krzyżówki, uzupełniać chmury i dialogi myślowe, a także podjąć się próby odczytania łamańców językowych, doskonaląc tym samym niemiecką wymowę. Podczas rozwiązywania zagadek i realizacji zadań uczniowie ćwiczyli kompetencje językowe oraz  umiejętności gramatyczne z języka niemieckiego. Ostatni etap lekcji urozmaiciło „Świąteczne karaoke” – wspólne śpiewanie kolęd przez uczniów w języku niemieckim. Dodatkowo uczniowie klasy VII w tym przedświątecznym czasie, zaangażowali się w sposób kreatywny w tworzenie kartek świątecznych z życzeniami w języku niemieckim w formie ozdób – symbolicznych bombek, z których stworzyliśmy choinkę zamieszczoną na korytarzu szkolnym.

Uczniowie klas VII i VIII z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w świątecznej lekcji języka niemieckiego. Wykazali się dużą aktywnością podczas realizacji zadań. Zaprezentowanie uczniom lekcji w innej formie oraz bliższe spotkanie z kulturą, obyczajami i tradycjami Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech, miało za zadanie zachęcić uczniów do nauki języka niemieckiego.

Autor: Patrycja Pawełkiewicz

20 grudnia 2023 r. – Konkurs świąteczny z języka niemieckiego

W ostatnim tygodniu przed świętami w naszej szkole odbył się konkurs z języka niemieckiego na najpiękniejszy kalendarz adwentowy – „Der schönste Adventskalender”.  Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VII i VIII. Zadaniem uczestników było wykonanie kalendarza adwentowego w dowolnej formie plastycznej, uwzględniając tradycyjne 24 okienka, w których powinny być zawarte słowa, bądź zwroty w języku niemieckim, związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Prace uczniów urzekały pomysłowością, oryginalnością i perfekcjonizmem wykonania. Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom gratulujemy kreatywności oraz dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie.

Zwycięzcy konkursu:

I miejsce: Zuzanna Śnieć kl. VII

II miejsce: Antoni Szczepański kl. VII

III miejsce: Karolina Szewczyk kl. VII

Wyróżnienia: Daria Fudała kl. VIII,  Błażej Stępniak kl. VIII

Autor: Patrycja Pawełkiewicz

19 grudnia 2023 r. – spektakl teatralny pt. „Nadchodzące święta każdy zapamięta”

19 XII 2023r. uczniowie klas I – III oglądali spektakl teatralny pt. „Nadchodzące święta każdy zapamięta”. Bohaterem przedstawienie była mała Tosia, bardzo ciekawa świata. W te święta postanawia wystawić na próbę samego Świętego Mikołaja! Czy on naprawdę istnieje? Czy zostawia prezenty? – Te pytania wciąż pojawiają się w jej głowie. A co, jeśli w tym roku nie będzie grzeczna, lub wcale nie napisze listu z prośbą o podarek? Po całym dniu psot Tosia zasypia, ani myśląc czekać na Mikołaja. W tę niezwykłą noc nie ma rzeczy niemożliwych. W pokoju dziewczynki zjawia się kolejno trzech posłańców, którzy udowodnią, że warto jest wierzyć i czynić dobro. Dzieci z zainteresowaniem słuchały jak zakończy się dzień z życia Tosi.

                                                                                             Autor: A. Komar

19 grudnia 2023 r. – JAZDA NA PŁOCK 2023

19 grudnia odbyły się ostatnie zajęcia realizowane w ramach projektu pn.: JAZDA NA PŁOCK 2023 – pn.: „Spotkanie z teatrem wczoraj i dziś”. Uczestnicy w Teatrze Dramatycznym obejrzeli spektakl pt.: „Opowieść wigilijna” w reżyserii Rafała Sisickiego, a następnie mieli możliwość spotkania się z aktorami i porozmawiania o ich pracy. Odtwórca roli Fezzwinga

w „Opowieści wigilijnej”– Dariusz Poleszak- Hass zabrał nas na zwiedzanie teatru. Mogliśmy poznać go od kulis. Zwiedziliśmy m.in. pracownię fryzjersko-perukarską, pracownię krawiecką, rekwizytornię, garderoby.  Na zakończenie otrzymaliśmy certyfikat ukończenia projektu, a uczestnicy przewodniki po Płocku do dalszego zgłębiania wiedzy o tym królewskim mieście. Była również wspólna fotografia z organizatorami przedsięwzięcia. W drodze powrotnej czekała kolejna niespodzianka – słodki upominek od św. Mikołaja. W projekcie oprócz nas brały udział szkoły z Maszewa Dużego, Radzanowa, Wyszogrodu i Starych Proboszczewic.

Zadanie publiczne pn.: „JAZDA NA PŁOCK 2023 – odkrywamy kulturę i dziedzictwo historyczne Płocka” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

Autor: Mariola Studzińska

18 grudnia 2023 r. – Świąteczna Kartka dla Seniora z DPS-u”

W dniu 18.12.2023r  na zaproszenie Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Czarnowie Rafała Cicholca, Starosta Powiatu Gostynińskiego Arkadiusz Boruszewski, Wicestarosta Powiatu Gostynińskiego Maria Wróblewska oraz Skarbnik Powiatu Gostynińskiego Elżbieta Kijek, uczestniczyli w świątecznym koncercie integracyjnym pracowników, mieszkańców oraz gości Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Czarnowie. Podczas spotkania z repertuarem polskich kolęd, zaprezentował się Integracyjny Zespół Pieśni i Tańca „MAZOWIACY” pod kierownictwem prof. dr. hab. Leszka Plocha.

Podczas tej niezwykłej uroczystości Starosta Powiatu Gostynińskiego wraz z Laureatami Powiatowego Konkursu Plastycznego „Świąteczna Kartka dla Seniora z DPS-u”- uczniami Szkoły Podstawowej w Pacynie, młodzieżą z LO im. T. Kościuszki w Gostyninie, młodzieżą z GCE, obdarowali mieszkańców DPS-u w Czarnowie, kartkami świątecznymi, wykonanymi przez uczestników konkursu. Dodatkowo każda osoba otrzymała świąteczny pierniczek wykonany przez uczestników Powiatowego Środowiskowego Domu  Samopomocy w Gostyninie. 

14 grudnia 2023 r. – Paczka dla Seniora.
Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Pacynie wraz z wychowawcami w grudniu zorganizowali  zbiórkę darów na rzecz osób starszych, samotnych i chorych.  Dzieci  razem z rodzicami  zakupili najpotrzebniejsze rzeczy typu: koce, łapcie, środki czystości. Ale również podzieliły się swoimi słodyczami. Wrażliwość najmłodszych jest wzruszająca. Z entuzjazmem opowiadali co kupili  ze swoich kieszonkowych pieniędzy. Dary zostały przekazane do Domu Pomocy Społecznej w Głownie, a następnie 24 XII po wigilii otrzymają je pensjonariusze tego domu.

                                                                                               Autor: A. Komar

14 grudnia 2023 r.Fach, że ach – poznajemy zawody.
14 grudnia 2023 r. klasa II b realizowała jedno z zadań w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego na rok szkolny 2023/2024.
Były to kalambury, do których uczniowie samodzielnie się przygotowali oraz poprowadzili całe spotkanie. Każda zagadka zawierała nazwę zawodu. Wśród nazw zawodów ukrył się m.in. model, nauczyciel, ślusarz czy fryzjer.
Na naszej widowni zasiadła klasa I a i II a, którzy z zaciekawieniem oglądali wszystkie zagadki.
Podczas spotkania uśmiechom, ciekawości i zaskoczeniom nie było końca.

Autor: Beata Pietrykowska

8 grudnia 2023 r. – Wycieczka do Muzeum w Łowiczu.
Uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych – Łowicz i okolice
w powstaniu styczniowym. Podczas zajęć edukatorka omówiła szczegóły walk powstańczych,
sylwetki osób zaangażowanych w walkę narodowowyzwoleńczą, bilans powstania.
Szczególną uwagę zwróciła na represje popowstaniowe. Wykład poprowadzono wśród
eksponatów.

6 grudnia 2023 r. – Wizyta św. Mikołaja

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień – 6 grudnia. Za oknem panowała typowo zimowa aura, a w salach lekcyjnych obowiązywał kolor czerwony. Od samego rana po korytarzach szkolnych kręcili się uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Wszyscy uczniowie z wielką niecierpliwością spoglądali na drzwi i nasłuchiwali dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszej szkoły i zaczął odwiedzać dzieci w klasach. Mikołaj chętnie rozmawiał z naszymi uczniami. Nie szczędził nikomu ciepłych słów. Jego asystentki częstowały wszystkich cukierkami. Na zakończenie wizyty  była wspólna fotografia. Mikołaj życzył dzieciom wiele radości i dużo dobrych ocen. Jeżeli będą grzeczni – to za rok znowu pojawi się w naszej szkole.

Autor: Mariola Studzińska

1 grudnia 2023 r. – Świąteczna pocztówka dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka

Bezinteresowna pomoc to działanie, które nie jest motywowane przez własne korzyści czy oczekiwania korzyści w zamian. Oznacza to, że pomaga się komuś, niezależnie od tego, czy można od niego oczekiwać zwrotu korzyści jakichkolwiek materialnych.
W te święta chcemy choć trochę przesłać świątecznego klimatu dzieciom w szpitalu, które nie koniecznie spędzą je w domu w gronie swoich najbliższych.
Każda klasa z nauczania początkowego wykonała pod okiem swoich wychowawców przepiękne pocztówki, w każdej kartce zostały umieszczone najszczersze życzenia płynące prosto z serduszka naszych dzieci. Mamy wielką nadzieję, że tak mały gest wywoła duży uśmiech na buziach każdego odbiorcy.

Autor: Beata Pietrykowska

30 listopada 2023 r. – Smoki istnieją naprawdę!!!

30 XI 2023r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję brać udział w niezwykłej lekcji przyrody.  Odwiedził naszą szkołę hodowca gadów egzotycznych. Na zajęciach w przystępny i ciekawy sposób przedstawił dzieciom  te  fantastyczne zwierzęta. Opowieści  o zwyczajach i wielu interesujących szczegółach z ich życia bardzo zaciekawiły uczniów. Mieli oni możliwość obejrzeć bazyliszka płatkogłowego, kameleona  oraz gekona, którego kocie oczy i łapki z przyssawkami podobały się nawet osobom, które nie lubią gadów. 

Autor: J. Fabianowska

29 listopada 2023 r. – Dzień Kredki

Integracja poprzez zabawę to proces, który polega na tworzeniu więzi i łączeniu osób poprzez wspólne działania. Jest to skuteczna metoda, która pozwala na budowanie relacji, nawiązywanie kontaktów i wzmacnianie więzi społecznych.
Zabawa jest czynnikiem, który przeciwdziała napięciom społecznym, stresowi i konfliktom. Poprzez wspólne i pozytywne doświadczenia, jesteśmy w stanie lepiej porozumieć się, przełamać bariery i lepiej poznać się nawzajem.
29 listopada nauczanie początkowe miało okazję tego doświadczyć. Każda grupa wykonała tematyczne rysunki, gdzie efektem końcowym były duże kredki XXL.
To wydarzenie było również doskonałą okazją do nawiązywania nowych relacji i budowania więzi z innymi.

Autor: Beata Pietrykowska

29 listopada 2023 r. – Andrzejki

29 listopada 2023 r. w wigile imienin Andrzeja w naszej szkole odbył się wieczór wróżb. Dziewczęta z klasy VII, przebrane za wróżki, przygotowały dla uczniów klas I-III interesujące przepowiednie i wróżby. Według przygotowanych przepowiedni dzieci dowiedziały się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, jakie będzie imię drugiej połówki oraz gdzie spędzą najbliższe wakacje. Dopełnieniem wróżb był “wyścig butów”, podczas którego dzieci z niecierpliwością i zaciekawieniem czekały, by dowiedzieć się, które z nich jako pierwsze weźmie ślub.  

Autor: S. Kurjata 

27 listopada 2023 r. – Urodziny Pluszowego Misia.

27 listopada 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Urodziny Pluszowego Misia. Z tej okazji Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas I – III na spotkanie, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Tolerancja i Akceptacja”.

Imprezę rozpoczęliśmy sportowo – dzieci wraz ze swoimi pluszakami wzięły udział w Misiowym Aerobiku. W dalszej części uroczystości  uczniowie poznali historię tego święta, rozwiązywali bajkowe zagadki, wysłuchali opowiadania Marka Michalaka pt.  „Nowa w klasie. Historia o tolerancji”, a także rysowali portret misia wg wierszowanej instrukcji. Na zakończenie nie zabrakło oczywiście pamiątkowych fotografii.

Autor: A. Orzechowska

24 listopada 2023 r. – Listopadowa przygoda z folklorem

W ramach cyklu spotkań zatytułowanych „Audycje muzyczne z Bachmanem” 24 XI 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pierwszej  z nich. Tytuł tego muzycznego spotkania  to „Listopadowa przygoda z folklorem”. W trakcie zajęć uczniowie poznali tańce ludowe, takie jak: polonez, krakowiak, polka. Każdy mógł wspólnie z prowadzącymi zatańczyć każdy z tych tańców. Dzieci zobaczyły jak wygląda strój łowicki, krakowski oraz dawne tańce balowe, w których bawiono się na dworach i w pałacach. Dzięki tej audycji dzieci poznały tańce, piosenki i zwyczaje z regionów: krakowskim i łowickim. Na koniec rozwiązały quiz dotyczący tych regionów.

Autor: H. Cichosz

20 – 24 listopada 2023 r. – TYDZIEŃ DOBRYCH RELACJI
„Przyjaciela mam, bo o relacje dbam”

W dniach 20 – 24 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Dobrych Relacji. W tym roku świętowanie połączone było z Dniem Życzliwości i Pozdrowień. Głównym celem akcji było uświadamianie członkom społeczności szkolnej, jak istotną rolę odgrywa życzliwość oraz troska o właściwe i zdrowe relacje w codziennym życiu. Nasza szkoła została udekorowana informacjami na temat życzliwości, wesołymi minkami, cytatami i przysłowiami o dobroci, życzliwości, uśmiechu i przyjaźni. Na korytarzu pojawiła się Ściana dobrych słów, na której uczniowie zamieścili życzliwe słowa zapisane na motylkach, które przez cały tydzień były motywacją do pozytywnych zachowań oraz powodowały uśmiech na twarzy uczniów.

Pierwszy dzień upłynął pod hasłem „Uśmiech proszę”, który przyniósł dużo radości i pozytywnych emocji. Zadaniem uczniów tuż po otrzymaniu przypinki – „radosnej buźki” – było uśmiechnięcie się do co najmniej 5 osób w szkole. Tego dnia ważne było uświadomienie uczniom jak niewiele kosztuje nas uśmiech, a jak wiele drzwi otwiera przed nami, zwłaszcza podczas budowania nowych relacji. Pamiątką z tego dnia są zdjęcia uczniów wykonane w szkolnej foto- budce, z hasłem przewodnim „Przyjaciela mam, bo o relacje dbam”. We wtorek świętowaliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, podczas którego uczniowie szkoły swoją życzliwość prezentowali kolorem żółtym – symbolizującym optymizm i radość. Klasy I- III wykonały „Emotki życzliwości”, zaś klasy IV -VI przygotowały plakaty promujące życzliwość każdego dnia, które przyozdobiły ściany korytarza.Kolejną atrakcją naszego święta była „Poczta życzliwości” z myślą przewodnią „Zatrzymaj się kolego i napisz coś miłego”, za pośrednictwem której uczniowie mogli przesłać miłe słowa i pozdrowienia do wybranych osób. Przez cały tydzień skrzyneczka zapełniła się pozytywnymi liścikami dla uczniów, które trafiły do swoich adresatów pod koniec tygodnia, sprawiając im wiele uśmiechu i radości.Środa był to DZIEŃ KOMPLEMENTÓW I ZABAWANYCH WYZWAŃ. Na szkolnym korytarzu pojawił się SŁOIK WYZWAŃ, z którego uczniowie podczas przerw losowali kupony z zadaniami do wykonania, celem nawiązania relacji z innymi osobami. Podczas ich realizacji uczniowie mogli usłyszeć na swój temat coś miłego, a wyzwania stały się powodem wielu zabawnych sytuacji między klasami. Atrakcja w postaci słoika wyzwań cieszyła się bardzo dużym zainteresowań wśród uczniów. Kolejny dzień poświęcony był na realizacje indywidulanych zadań, pozwalających zadbać o dobre relacje wśród uczniów.  Zadaniem uczniów był wybór jednej osoby w szkole, która jest dla niego ważna, zaplanowanie i zrealizowanie zadania, tak aby sprawić radości drugiej osobie i tym samym zatroszczyć się o ważną dla niego relacje. Dodatkowo zadaniem grupowym każdej z klas było zastanowienie się wspólnie z wychowawcą nad pytaniem – „Co należy robić, aby w szkole panowały dobre relacje?”, a następnie zamieszczenie jednej najważniejszej ich zdaniem zasady na jednym z promyków słońca, z których stworzyliśmy Kodeks Dobrych Relacji w Naszej Szkole umiejscowiony w widocznym miejscu na szkolnym korytarzu, aby przypominał wszystkim uczniom, jak należy budować i dbać o relacje w naszej szkole. Ostatniego dnia szkoła zmieniła się w grupę dam i dżentelmenów. Królowały kapelusze dam i kołnierzyki dżentelmenów. Na podsumowanie akcji wybrano Damę i Dżentelmena Szkoły.

Podczas całego tygodnia uczniowie wykazali się otwartością oraz ogromnym zaangażowaniem. Był to wyjątkowy czas, pełen pozytywnych emocji i wielu wrażeń. Tydzień Dobrych Relacje za nami, ale najważniejsze wartości: przyjaźń, zaufanie, kultura osobista i szacunek do innych zostają z nami na stałe!

Autor: Patrycja Pawełkiewicz

22 listopada 2023 -„Jazda na Płock”
W kolejnym dniu realizacji projektu  „Jazda na Płock”, uczniowie naszej szkoły odkryli kolejne  atrakcje Płocka. Wspólnie z panią przewodnik poznali średniowieczną historię miasta. Podczas wizyty w Katedrze przypomniane zostały sylwetki dwóch władców: Władysława Hermana i Bolesława III Krzywoustego. W Muzeum Diecezjalnym zachwycali się zgromadzonymi skarbami oraz zobaczyli jak wygląda skryptorium i w jaki sposób przepisywano księgi. Na koniec wizyty w Muzeum  Mazowieckim uczestniczyli w warsztatach „Jak król Kazimierz mury budował”. Projekt dofinansowany jest ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

Autor: Mariola Studzińska

17 listopada 2023 – wycieczka do  lecznicy weterynaryjnej.

17 XI 2023r. dzieci z klasy I wybrały się na wycieczkę do  lecznicy weterynaryjnej w Robertowie prowadzonej przez lekarza weterynarii  pana  Marcina Skoniecznego. Celem wycieczki było poznanie pracy weterynarza oraz uświadomienie dzieciom, że zwierzęta chorują i wymagają opieki, pomocy i a czasem leczenia. Uczniowie kl. I zapoznali się z wyglądem gabinetu weterynarza, salą operacyjną oraz dowiedziały się, na czym polega jego praca lekarza weterynarii. Zobaczyły  urządzenia i przybory medyczne, które wykorzystuje się podczas wizyt chorych zwierząt nie tylko kotów i psów, ale także innych hodowanych w domu. Poznały urządzenie do badania takie jak stetoskop, mikroskop i stół do zabiegów. Następnie dzieci dowiedziały się   jak należy pielęgnować zwierzęta domowe. Na koniec dzieci miały możliwość zbadać małego psa, sprawdziły jak bije jego serce. Dzięki tej wizycie uczniowie kl. I wiedzą lepiej, czym zajmuje się weterynarz i jak cenna jest jego praca.

17 listopada 2023 XV Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej

17 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym odbył się XV Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział soliści i zespoły wokalne ze szkół podstawowych z Sokołowa, Białotarska, Solca, Teodorowa, Zwolenia, Lucienia, Sierakówka, Gostynina, Szczawina Kościelnego no i oczywiście Pacyny. Szkoły ponadpodstawowe reprezentowali wokaliści z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. W czasie konkursu oceniane były: oryginalność i dobór prezentowanego repertuaru, innowacje artystyczne, muzykalność, warunki głosowe wykonawców, interpretację utworów i ogólny wyraz artystyczny. W skład jury weszli: Szymon Brylski – absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – przewodniczący, Małgorzata Kwiatkowska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, nauczycielka kształcenia słuchu i audycji muzycznych w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia w Gostyninie, Norbert Finke – przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, Ewa Chodorowska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Szczawinie Kościelnym i Monika Cichońska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczawinie Kościelnym. Laureaci Przeglądu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Reprezentantki naszej szkoły Kalina Sobiecka i Anna Sochacka z klasy IIIa  zdobyły II miejsce.

Autor: Jacek Studziński

14 listopada 2023Wycieczka do Łowicza

14 XI 2023r. uczniowie kl. I i IIa odbyli wycieczkę do Łowicza stolicy regionu Księżaków. Wyjazd ten był jednym z punktów realizacji Ogólnopolskiego Projektu „W skarbcu Polski:”. Uczniowie zwiedzili miasto, odbyli zajęcia w muzeum, gdzie zwiedzali dawną chałupę oraz narzędzia i stroje w jakie ubierali się  księżaki. Następnie dzieci oglądając rękodzieła łowickie mogli je również kupić sobie na pamiątkę. Na koniec dzieci miały warsztaty kulinarne, na których przygotowywały własnoręcznie pizzę. Z uśmiechem na ustach i w dobrych humorach powróciły do szkoły.

Autor: A. Komar

12 listopada 2023Narodowe Święto Niepodległości

12 listopada 2023r. mieszkańcy Gminy Pacyna obejrzeli widowisko „Wolność kocham i rozumiem” przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie. Uroczystość zgromadziła wszystkich na sali wypełnionej po brzegi gośćmi, którzy na powitanie otrzymali kotyliony i pakieciki z ciasteczkami w kształcie orła. Niecodziennym wydarzeniem poprzedzającym koncert było poświęcenie i uroczyste przekazanie Szkole nowego sztandaru. W tym roku widowisko składało się z dwóch części: patriotycznej i ludowej. Patriotyczna część przeprowadziła widzów przez historię naszego państwa: od kraju Polan, przez konflikt z Krzyżakami, hołd pruski, po czasy rozbiorów Polski i rusyfikację oraz germanizację, aż  do odzyskania w 1918 roku niepodległości, którą uhonorowano wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Pokazano radość z wolności w dwudziestoleciu międzywojennym wyrażoną tańcami i melodiami tego okresu. Nie zabrakło atmosfery wybuchu II wojny światowej – strachu, paniki, ucieczki z bombardowanego miasta, a także mrocznej karty powojennej historii Polski – okresu terroru, wyroków śmierci i strajków. Słowa nadziei na pokój i „Modlitwa o pokój” wyciszyły emocje.  Pełniejszemu oddaniu scen pomagały stroje i rekwizyty dostosowane do epoki. Wydarzenia wiązały liryczne teksty i piosenki, a tło stanowiły obrazy multimedialne. Radość z wolności oddała finałowa piosenka „Tak smakuje życie” w morzu biało – czerwonych chorągiewek i konfetti w kształcie biało – czerwonych serc.

Druga część widowiska pt. „Chrzciny Walusia” pokazała,  z dużą dozą humoru sytuacyjnego  i słownego ujętego w  stylizację gwarową, dzień chrztu dziecka rozpoczęty od porannych przygotowań, poprzez okolicznościowy obiad, rozmowy  o prezentach oraz planach  i przesądach dotyczących przyszłości dziecka. Przerywnik stanowiły często śpiewane w takich okolicznościach ludowe piosenki. Obrazu chrzcin dopełniała scenografia oddająca dawne wnętrza wiejskiego domu.   

Autor I części – Teresa Russek
Autor II części   – Anna Komar

9 listopada 2023 – wycieczka do Płocka

9 listopada 2023r. – wycieczka do Płocka
Zaczęliśmy projekt “Jazda na Płock”, dzięki któremu poznamy i odkryjemy dawną stolicę
Mazowsza! Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w warsztatach plastycznych „Kanony” w
Płockiej Galerii Sztuki. Odwiedzili również Muzeum Mazowieckie w Płocku – Art Dèco.
Podziwiali aranżacje mieszkań polskiej inteligencji z lat 30-tych XX wieku. Zachwycali się
mini kinem Odeon oraz oryginalnym autem z epoki – Jowett z 1926 roku. Projekt
dofinansowany jest ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Autor: Mariola Studzińska

6 listopada 2023 – Dzień Postaci z Bajek

6 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci z klas I – III przemieniły się w bohaterów swoich ulubionych książek i filmów. Wspólnie z rodzicami przygotowały wspaniałe stroje.
W tym dniu uczniowie czytali najpiękniejsze baśnie, układali bajkowe puzzle, rozwiązywali zagadki i zadania matematyczne, a Pierwszaki przygotowały bajkowe kanapeczki.  Ogłoszony również został konkurs plastyczny pt.: „Moja ulubiona książka”.
Nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć.

Autor: A. Orzechowska

31 października 2023Święto Dyni

31 X 2023r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili Święto Dyni. W tym dniu wszyscy ubrali się w kolorach jesieni. Wyszukiwaliśmy ciekawostki o dyniach. Odbyły się dyniowe zabawy ruchowe oraz konkurs „Dyniowe stworki”. Dzieci wykonywały prace plastyczno-techniczne związane z tym warzywem. Na koniec dnia odbyła się dyniowa sesja fotograficzna.

Autor: J. Fabianowska

27 października 2023 Szkoła pamięta – podsumowanie akcji


Zbliżają się dni, w których w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W ramach działań uczniowie z nauczycielami odwiedzają cmentarz w Pacynie. Zaangażowani w pracę Samorządu Uczniowskiego uporządkowali znajdującą się tam mogiłę żołnierską  z września 1939r., zapalili  symboliczny znicz. Światełka pamięci  zostały zapalone na grobach nauczycieli pracujących w naszej szkole. Klasy IV – V przygotowały prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, które wyeksponowano na szkolnym korytarzu. Klasy VII – VIII uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Zajęcia edukacyjne dotyczyły kampanii wrześniowej i bitwy nad Bzurą. Młodzież poznała postać bohatera tej bitwy – mjr Feliksa Kozubowskiego.

Koordynator projektu: Mariola Studzińska

27 października 2023 – VII Szkolny Dzień Zdrowego Żywienia.

W ramach VII Szkolnego Dnia Zdrowego Żywienia w dniu 27 X 2023 roku odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Pacynie z dietetykiem Panią Agnieszką Kisielewską – Żuławik. Podczas zajęć profilaktycznych dzieci z klas I – III poszerzyły swoją wiedzę na temat wartości odżywczych owoców, warzyw, produktów mlecznych, zbożowych i białkowych. Natomiast uczniowie z klas IV – VIII poznali szerzej pracę dietetyka i choroby wynikające z niewłaściwego odżywiania się . Odbyła się również prezentacja filmów edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia. Ponadto zostały zaprezentowane i omówione wytwory prac plastycznych uczniów. Mamy nadzieję, że zajęcia uświadomią uczniom, jak ważne jest właściwe odżywianie się dla naszego zdrowia i życia.

Autorzy
Halina Goliszewska
Ewelina Jasińska

24 października 2023 – Muzeum Mazowieckie w Płocku

24 października, w ramach programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”, klasy V – VI podczas wizyty w Muzeum Mazowieckim w Płocku uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Muzealne podchody”. Uczniowie poznali ekspozycję, wcielając się w rolę poszukiwaczy. Odnajdywali na ekspozycji kolejne wskazówki i zadania aż do „szczęśliwego końca”. Zajęcia były prowadzone na ekspozycji X wieków Płocka.

Autor: Mariola Studzińska

18 października 2023 Wycieczka do Sochaczewa

W dniu 18 października 2023r.  klasy VII i VIII uczestniczyły w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Sochaczewa. Uczniowie odwiedzili 38 dywizjon Obrony Powietrznej. Młodzież miała możliwość zobaczyć dzień powszedni w jednostce, dowiedzieć się jakie kryteria należy spełnić, aby zostać zawodowym żołnierzem. Poznali historię jednostki oraz postać jej patrona. Podziwiali strażnicę Wojskowej Straży Pożarnej, która jest  jednym z najnowocześniejszych obiektów Wojskowych Straży Pożarnej w kraju. Na zakończenie wizyty były zajęcia ze strzelania. Kolejnym punktem programu były zajęcia edukacyjne w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Wśród artefaktów edukator opowiadał o kampanii wrześniowej.

Autor: Jacek Studziński

10 października 2023 r.Dzień Edukacji Narodowej.

250 lat temu, 14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. 13 października br. –  obchodziliśmy w naszej szkole Dzień  Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali krótkie widowisko „Duża przerwa”. Dzieci pięknymi wierszami i piosenkami wyraziły swoje  podziękowanie za serce, uśmiech… i przeprosiły za psoty, figle…. W zabawny sposób  zaprezentowały  obraz współczesnej szkoły. Serdeczności dla pedagogów popłynęły również ze strony Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Nie obyło się bez uśmiechów i tortu. Dyrektor szkoły p. Jarosław Komar w podziękowaniu za pamięć przekazał uczniom ogromną torbę cukierków.

Autor: Mariola Studzińska

10 października 2023 r. – Światowy Dzień Drzewa.

Z tej okazji najmłodsi uczniowie wybrali się na  spacer, aby nacieszyć się czystym powietrzem oraz energią jaką przekazują nam drzewa. Wzbogaciliśmy  szkolny ogródek  o nowe drzewko. Założyliśmy hodowlę dębu, jarzębiny, kasztanowca  oraz sosny. Wyhodowane drzewa posadzimy  wiosną wokół szkoły. Przyłączyliśmy się do kampanii  „Przytul się do drzewa”.
Chcemy pokazać całemu światu, że lubimy drzewa i są  dla nas ważne.

Autor: Anna Komar

10 października 2023 r.„Dbaj o swoje zdrowie każdego dnia”

10 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o swoje samopoczucie psychiczne. W ramach obchodów tego dnia na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka z najważniejszymi informacjami, a uczniowie klas VII – VIII wykonali plakaty, promujące zdrowie i szczęśliwe życie, aby przypomnieć całej społeczności szkolnej  jak ważne jest zdrowie psychiczne i w jaki sposób należy o nie dbać. W klasach I – III zostały przeprowadzone warsztaty przez pedagoga specjalnego, podczas których uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat zdrowia psychicznego oraz ćwiczyli umiejętności budowania dobrych i wartościowych relacji z rówieśnikami, które jak wiemy są jednym z kroków, aby prawidłowo zadbać o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.

Autor: Patrycja Pawełkiewicz

6 października 2023 r. – Dzień Chłopca w plenerze

Dzień Chłopca w naszej szkole każda klasa obchodziła indywidualnie. Uczniowie klasy VIB wybrali się na wycieczkę rowerową do Słomkowa. Spędzili na zabawach i zajęciach edukacyjnych 3 godziny. Na zakończenie było ognisko i pieczenie kiełbasek.

Autor: Jacek Studziński

29 września 2023 r. – Sportowe pożegnanie lata.

29 IX 2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klas I – III. Spotkaniem tym pożegnaliśmy lato, tę porę roku w której dzieci najwięcej przebywają na świeżym powietrzu. Celem spotkania było zachęcanie dzieci do gier, zabaw  i  zajęć ruchowych, spędzania czasu wspólnie z kolegami, zaspokajania naturalnych potrzeb ruchu oraz postępowania wg zasady fair play. Konkurencje przy których dzieci dobrze się bawiły to: slalom z marchewką, zbieranie ziemniaków i  turlanie dyni. Konkurencje sportowe poprzedziła wspólna zabawa – rozgrzewka na boisku szkolnym. Na małej sali gimnastycznej rodzice przygotowali drugie śniadanie dla swoich pociech, które po wysiłku fizycznym chętnie zjadły smakowicie wyglądające kolorowe kanapki z warzywami oraz owoce.

Autor: H. Cichosz

28 września 2023 Wycieczka rowerowa

Uczniowie klasy siódmej wybrali się na jednodniową wycieczkę rowerową do Oporowa. Głównym celem był udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących architektury gotyckiej i kultury rycerskiej. Siódmoklasiści podziwiali uzbrojenie średniowiecznych rycerzy. Zachwycali się wystrojem zamkowych komnat. Miłym akcentem było ognisko, które z okazji Dnia Chłopca przygotowali rodzice. W trakcie jazdy na rowerze uczniowie zrozumieli też, jak ważne jest staranie o swoją kondycję, zdrowie. Podczas wycieczki pokonali ok. 35 km. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni, wrócili do swoich domów.

Autor: Mariola Studzińska

27 września 2023 r. – Spotkanie z policjantem .

Dnia 27 września 2023roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Policji w Pacynie dla klas I-VIII. Celem spotkania było przypomnienie uczniom, jak należy bezpiecznie zachowywać się w szkole, na drodze oraz w autobusie szkolnym. Koordynator do spraw bezpieczeństwa przeprowadziła dla klas I-III zajęcia edukacyjne na temat :”Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. Uczniowie zapoznali się z akcesoriami odblaskowymi oraz elementami odblaskowymi do zamocowania na rower, a także poznali rodzaje znaków drogowych. Dowiedzieli się, jak bezpiecznie poruszać się po jezdni za miastem, przechodzić na przejściu dla pieszych, a także w jaki sposób przechodzić przez jezdnię, gdy jest sygnalizacja świetlna. Uczniowie z każdej klasy wzięli udział w quizie podsumowującym zdobyte informacje, a zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody w postaci lizaka. Na zakończenie zajęć uczniowie z klas I-III w obecności policjanta oraz koordynatora ćwiczyli praktyczne przechodzenie przez jezdnię na przejściu dla pieszych obok naszej szkoły.

Autor: A.Krysztofik

26 września 2023 – Europejski Dzień Języków Obcych

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych, który świętowany jest 26 września, nauczyciele języków obcych podjęli szereg działań mających na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie i ukazanie atrakcyjności oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.

W klasach I-VIII obchody Dnia Języków Obcych przebiegały pod znakiem gier i zabaw, wzbogaconych nauką piosenek w różnych językach, rymowanek oraz mini przedstawień na temat nauki języków obcych. Podczas zajęć języka niemieckiego uczniowie klasy VII wykonali flagi państw europejskich ze zwrotami w danym języku, które zostały zaprezentowane na korytarzach szkoły.

Podczas zajęć języka angielskiego w klasach uczniowie zastanawiali się dlaczego warto uczyć się języków obcych i jakie strategie warto przybrać, aby nauka była efektywna i dawała wiele radości. Uczniowie poszczególnych klas brali udział w quizach i konkurencjach, które miały sprawdzić ich wiedzę na temat języków obcych oraz krajów anglojęzycznych.

W ramach zajęć języka niemieckiego uczniowie klas VII i VIII wraz z nauczycielem prowadzącym przygotowali słodki poczęstunek ze smakołykami kojarzącymi się z naszym zachodnim sąsiadem. Podczas poczęstunku chętni uczniowie zaprezentowali się w przepięknych strojach bawarskich, częstując pozostałych typowymi specjałami kuchni bawarskiej. Uczniowie mieli możliwość skosztowania wypieku pod nazwą – Apfelstrudel oraz orzeźwić się bawarskim napojem jabłkowym tzw. Apfelschorle, który jest mieszanką świeżego soku jabłkowego z wodą gazowaną. Przygotowana przez uczniów „Uczta niemieckich smaków” została połączona z praktyczną lekcją o ciekawostkach na temat kuchennych specjałów oraz znanych produktach niemieckich. Jednym z zadań uczniów było wysłuchanie reklam w języku niemieckim oraz wskazanie odpowiednich produktów i przewodnich haseł, które zapewne nie raz mogli usłyszeć w języku polskim podczas oglądania reklam w telewizji. Kolejną atrakcją w ramach obchodów Dnia Języków była gra terenowa dla klas ósmych, której celem było odnalezienie a następnie, dopasowanie ukrytych w szkole zdjęć do nazw- znanych osób pochodzących z Niemiec.

Uczniowie podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków mogli przekonać się, że warto uczyć się języków obcych oraz upewnili się, że znajomość języków pomaga wzajemnie się zrozumieć, a także daje szansę poznania innych kultur i obyczajów i przy okazji dobrze się bawić. Aby upamiętnić ten dzień chętni uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie zabawnych zdjęć z gadżetami na tle przygotowanej gazetki szkolnej.

Patrycja Pawełkiewicz

Ewelina Jasińska

Natalia Dutkowska

23 września 2023 r. – Dzień Pierwszaka

Dnia 23 września 2023r. w naszej szkole odbył się Dzień Pierwszaka. Tego dnia najmłodsi nasi uczniowie z klasy I  zaprezentowali się swoim starszym kolegom i koleżankom. Z niewielką tremą stanęli na scenie, aby po raz pierwszy wystąpić w roli aktorów. W repertuarze były wesołe wierszyki i piosenki z życia pierwszoklasistów, ilustrujące obawy przed szkołą oraz to  czego będą się uczyć. Starsi koledzy z kl. IIa, IIb, IIIa oraz III b przygotowali dla maluchów drobne upominki. Były to magiczne długopisy, ołówki i zakładki do książek. Na koniec pani wicedyrektor Jolanta Fabianowska życzyła uczniom klasy pierwszej bardzo dobrych ocen, satysfakcji z osiąganych w szkole wyników i samych sukcesów. Rodzice pierwszaków przygotowali dla wszystkich owocowy poczęstunek, Na pewno pierwszoklasiści zapamiętają ten dzień na długo.

Autor: A. Komar

19 września 2023 – Wycieczka do Otrębusów

19 września 2023r. w ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie klasy I i IIa uczestniczyli w wycieczce do Otrębusów. Najważniejszym celem wycieczki było poznanie regionu Mazowsza. Po dotarciu na miejsce uczniowie wzięli udział w najnowszym widowisku dla dzieci pt. „Kolory” w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze. Następnie uczniowie zwiedzali wystawę tematyczną w pałacu „Karolin”. Wędrowali przez Polskę poznając tradycje i zwyczaje ludowe z różnych regionów. Podziwiali charakterystyczne regionalne stroje i tańce ludowe oraz rzemiosło i ludowe instrumenty muzyczne. Na koniec pobytu dzieci brały udział w warsztatach rękodzieła i wykonywali zabawki z papieru.

Autor: A. Komar

15 września 2023 – Sprzątanie świata 2023

Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w akcję „Sprzątania świata”. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Nad przebiegiem i organizacją przedsięwzięcia czuwał Samorząd Uczniowski, który przydzielił rejony do sprzątania. Wyposażeni w worki i jednorazowe rękawiczki, grupy uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami zbierały wszystko to, co znalazło się na terenie wokół szkoły i pobocza dróg prowadzących do szkoły. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem.

Autor: Mariola Studzińska

13 września 2023 r. – #BiegFairPlayPKOl 2023!

13 września 2023 był biegową manifestacją szacunku, uczciwości, tolerancji, przyjaźni i integracji całej społeczności naszej szkoły.

W tym dniu ponownie przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej III edycji Biegu Fair Play PKOl. Wydarzenie to poprzedziły pogadanki, rozmowy z uczniami o historii sportu i znaczeniu magicznych słów „Fair Play” nie tylko w sporcie, ale i w codziennym życiu.

Na miejsce sportowej imprezy wybrano pobliski stadion, wokół którego odbywały się masowe Biegi im. Janusza Kusocińskiego organizowane przez naszą szkołę.

Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich, było pojawie się w bramie stadionu w Słomkowie naszego „Patrona”  który wbiegł z pałeczką sztafetową Fair Play PKOl, przywiezioną do nas przez olimpijki Katarzynę Deberny i Katarzynę Niedźwiedzką. Ponieważ życzeniem uczniów było, aby każdy uczeń naszej szkoły mógł z nią pobiec więcJanusz Kusociński” przekazał ją pierwszemu uczniowi  z najstarszej klasy. Ósmoklasiści pokonując dystans wokół stadionu, przekazywali pałeczkę do tyłu -najbliższemu koledze za sobą. Ostatni uczestnik biegu tej klasy, dopingowany i nagradzany brawami z dumą wręczał symbol biegów pierwszemu biegaczowi z młodszej klasy. Sposób podawania pałeczki sprawił, że w biegowej manifestacji FAIR PLAY, wszyscy uczniowie bardzo chętnie wzięli udział oraz z godnością i szacunkiem dopingowali słabszym, bo tym razem zwycięstwo nie było najważniejsze. W to radosne wydarzenie spontanicznie włączyli się obecni rodzice i nauczyciele.

Nagrodą dla wszystkich były napoje, wspólny grillowany posiłek przygotowany przez Radę Rodziców oraz możliwość uczestnictwa w integracyjnych grach i zabawach rekreacyjno-sportowych. Po powrocie do szkoły, nauczyciele pokonując ostatni dystans, podczas owacji i braw całej społeczności uczniowskiej, przekazali dyrektorowi szkoły Jarosławowi Komarowi, pałeczkę sztafetową szkolnych Biegów Fair Play PKOl 2023.

Autor: Maria Stępniak

12 września 2023r. – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

12 września uczniowie klasy IIa, IIb, IIIa i IIIb odwiedzili Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wzięli udział w grze terenowej „W zagrodzie, chałupie i dworze. Tajemnice wiejskiej architektury”. Z wielkim zainteresowaniem spacerowali po skansenie wyszukując charakterystycznych elementów, które zaznaczone były na mapie. Dopasowywali zdjęcia do obiektu i odczytali hasło. Za udział w grze terenowej otrzymali dyplom : Odkrywca Historii. Aktywnie uczestniczyli w warsztatach „Od ziarenka do chleba” oraz spacerowali ścieżką edukacyjno – przyrodniczą w lesie grądowym. Wycieczka została zrealizowana w ramach programu Kulturalna szkoła na Mazowszu.

Autor: J. Fabianowska

8 września 2023r. – Dzień Patrona
44. Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie
„Każdy powinien znaleźć tę dyscyplinę, która pozwoli mu być mistrzem radości”
Myśl panczenistki – Katarzyny Niedźwiedzkiej, srebrnej medalistki Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (2014r.) i brązowej medalistki z Vancouver (2010r.) w łyżwiarstwie szybkim w wyścigach drużynowych, towarzyszyła obchodom święta szkoły. Drugim honorowym gościem uroczystości była żeglarka Katarzyna Deberny, olimpijka z Pekinu (2008r.) – 9. miejsce (w klasie Laser Radial), 5-krotna Mistrzyni Świata, złota i brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata.
Rozpoczynając oficjalną części uroczystości, dyrektor Jarosław Komar poprosił wszystkich o uczczenie chwilą ciszy pamięci Andrzeja Matuszewskiego, byłego nauczyciela wychowania fizycznego, który przez 43 lata był zaangażowany w organizację Dnia Patrona.
Katarzyna Deberny i Katarzyna Niedźwiedzka podczas spotkania z uczniami opowiedziały o największych dla nich przeżyciach sportowych związanych z udziałem w Igrzyskach Olimpijskich. Panie zgodne stwierdziły, że sport w edukacji jest bardzo ważny. Uczy zawodników tolerancji, szacunku, samodyscypliny, odwagi, otwartości i może być okazją do poznawania świata i zawierania nowych przyjaźni. Katarzyna Niedźwiecka w nawiązaniu do wcześniej cytowanej jej myśli podkreśliła, że ważne jest to, by wybierać dla siebie te dyscypliny, które sprawiają nam radość. Na zakończenie Katarzyna Deberny – dyrektor Działu Kultury i Edukacji w PKOl wyjaśniła, że jej dział zajmuje się edukacją idei olimpijskiej, zasad i wartości olimpizmu. Zaprosiła również uczniów szkoły do ponownego udziału w Biegach Fair Play.
Sportową część uroczystości poprowadzili zawodnicy drużyny Rugby Klubu RC ORKAN Sochaczew. Zaprezentowali swoje umiejętności, przybliżyli reguły i zasady gry tej dyscypliny. Praktyczne ćwiczenia techniki, fragmenty gry, aktywne zabawy ruchowe zaangażowały całą społeczną uczniowską. Dodatkową zachętą była możliwość zdobycia pamiątkowych upominków i biletów na mecz Ekstraligi.
Miłą niespodzianką była obecność Fundacji Orły Sportu, która poprzez realizację wielu projektów promuje aktywny i zdrowy tryb życia. Atrakcją dla młodszych uczniów była możliwość korzystania z kompleksowo przygotowanego toru przeszkód. Wszystkich ucieszyły koszulki z logo Fundacji, owoce, soki, woda i zdrowe przekąski.
Obecny w czasie uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki podkreślił w podsumowaniu, że wybór szkoły z takimi sportowymi tradycjami okazał się uzasadniony, ponieważ uczniowie bardzo chętnie angażowali się w różnorodną aktywność ruchową i stanęli na wysokości zadania. Zwieńczeniem wydarzenia było wspólne pamiątkowe zdjęcie gości i całej społeczności szkolnej.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Pacynie dziękuje Wójtowi Gminy Pacyna Krzysztofowi Woźniakowi za włączenie się w organizację Dnia Patrona.

Koordynator wydarzenia: Maria Stępniak

04 września 2023 – Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

4 IX 2023r. wypoczęci po wakacjach, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie, a także najmłodsi, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły. Tego dnia uczniowie klasy I ślubowali na sztandar szkoły być wzorowymi uczniami  i dobrymi Polakami. W imieniu zaproszonych gości głos zabrali Wójt Gminy Pacyna Pan Krzysztof Woźniak  życząc wszystkim uczniom sukcesów, a Panu dyrektorowi i nauczycielom wytrwałości w pracy i  dużo zdrowia. Następnie Pan Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasował każde dziecko na ucznia Szkoły Podstawowej im. J.Kusocińskiego w Pacynie.

Autor: A. Komar

 • Położenie szkoły • luty 2024

  pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  26272829  
Go to Top