Wydarzenia 2019/2020

Grudzień

3 grudnia 2019 r –  „Uczymy się o samorządzie lokalnym od najlepszych” – nietypowa lekcja wiedzy o społeczeństwie

Nietypową lekcję wiedzy o społeczeństwie mają za sobą uczniowie klas ósmych. 3 grudnia, w sali posiedzeń Urzędu Gminy spotkali się z Panem Wójtem Krzysztofem Woźniakiem, który zdradził młodzieży tajniki funkcjonowania samorządu lokalnego. Uzupełnił podręcznikową wiedzę młodych obywateli nie tylko na temat funkcjonowania samorządu gminnego, pracy Urzędu, zadań Wójta i Rady Gminy. Zachęcał również młodych ludzi do zainteresowania się sprawami publicznymi na poziomie lokalnym. Był też czas na zadawanie pytań. Dotyczyły pracy i spraw bieżących. Wizyta zapadnie uczniom na długo w pamięci i stanowić będzie dobrą lekcję samorządności. Mam nadzieję, że stanie się tradycją i zaowocuje regularnymi spotkaniami uczniów z przedstawicielami samorządu terytorialnego.

Autor: Mariola Studzińska

Listopad

20 listopada 2019 r. – Dzień z Prawami Dziecka pod hasłem „Dla każdego dziecka, dzieciństwo”

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. W tym roku obchodzimy więc 30 lecie utworzenia Konwencji o prawach dziecka. Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji UNICEF. Tego dnia uczniowie założyli niebieskie koszulki, w klasach zostały przeprowadzone zajęcia wg scenariuszy UNICEF, dzieci i młodzież oglądały film „Nie taj się”, prezentacje multimedialne dotyczące praw dzieci i działalności UNICEF, najmłodsi wykonali prace plastyczne m.in. „Mam prawo” i „Wymarzony świat dziecka w przyszłości” oraz pisały listy do superbohatera, aby pomagał rówieśnikom na całym świecie.

Autor: A. Komar, J. Studziński

14 listopada 2019 r. – wręczenie nagród w konkursie „Przyroda gostynińska w obiektywie”

Dnia 14 listopada Starosta Gostyniński Pan Arkadiusz Boruszewski oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Pani Katarzyna Brzozowska podsumowali i wręczyli nagrody laureatom IX edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Przyroda gostynińska w obiektywie”, który skierowany był do uczniów szkół z terenu powiatu gostynińskiego. Warunkiem wzięcia w nim udziału było wykonanie fotografii przedstawiającej piękno przyrody powiatu np. ciekawy krajobraz, obiekt przyrody ożywionej lub nieożywionej lub zjawisko atmosferyczne. Tegoroczna edycja konkursu, powiedziała p. Katarzyna Brzozowska, podobnie jak 8 poprzednich, cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, choć właściwie uczniowie 2 szkół ją zdominowali i zdobyli najwięcej nagród – Szkoły Podstawowej w Pacynie i Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego. Podkreśliła, że do konkursu przystąpiło 78 uczniów w 2 kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe oraz średnie, którzy wykonali 159 zdjęć. W kategorii – szkoły podstawowe na 6 nagród 5 zdobyli uczniowie naszej szkoły. Oto nagrodzeni:
I miejsce – Piotr Felczak „Przedwiośnie”,
II miejsce – Szymon Wiliński  „Łabędzie”,
III miejsce – Marta Majewska  „Niebo”.
Wyróżnienia:
1. Weronika Józwiak  „Rodzinka”,
3. Wiktoria Modliborska  „Przed burzą”,

Autor: J.Studziński

11 listopada 2019 r. – Święto Niepodległości

10 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie uroczyście obchodzono 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gości, wchodzących do sali gimnastycznej, która bardziej przypominała salę teatralną, witała młodzież szkolna, która wręczała wszystkim kotylion i ciasteczko niepodległościowe w kształcie Polski i udekorowane lukrem w barwy narodowe. Ciasteczka zostały przygotowane przez nauczycieli i rodziców. Powitaliśmy ponad 300 osób, które to popołudnie postanowiły spędzić na wspólnym świętowaniu. Wśród gości nie zabrakło Przewodniczącego Rady Gminy, radnych, przedstawicieli instytucji i zakładów pracy. Na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy gminy.
Uczniowie i absolwenci pod kierunkiem nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie zaprezentowali program, który składał się z czterech części: patriotycznej, koncertu Orkiestry Dętej OSP Słubice, ludowej i występu Dziecięcego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Pacyna. Inspiracją „Przebudzenia”- tegoroczne widowiska patriotycznego było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl składał się z trzech części. Pierwsza, realistyczna wprowadzała w tematykę „Wesela”, a w dwóch pozostałych rzeczywistość mieszała się z fantastyką. Była postać chochoła, który ożywił różę, alegorię ojczyzny i Jaśka – młodego chłopaka, który najpierw zgubił a potem szukał złotego rogu. Ten obdarzony nadprzyrodzoną siłą instrument porwał uśpiony, trwający w letargu naród do walki o niepodległość. Większość przedstawienia była refleksyjna, a przecież świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości i dlatego klamrą spinającą całość była zaśpiewana na ludową nutę i odtańczona przez występujących piosenka „W Bronowicach Małych”.
Kolejnym punktem programu był koncert pieśni patriotycznych zagranych przez Orkiestrę Dętą OSP Słubice. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu piosenki legionowe i żołnierskie. Wielu słuchaczy nuciło w takt granej muzyki.
Jak co roku jednym z punktów programu naszego święta jest przypomnienie zanikających zwyczajów ludowych. Tym razem zaprezentowaliśmy zwyczaj śpiewania przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Przedstawienie miało tytuł „Jak to dawniej w maju bywało!”.
Na koniec wystąpił Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Pacyna. oraz osób, które były związane z tym wydarzeniem. Dzień ten dla wszystkich jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Autorzy: A. Komar, M. Studzińska


8 listopada 2019 r. – odśpiewanie czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”.

W dniu 8.11.2019 o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna zebrała się na dużej sali gimnastycznej i wspólnie odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Październik ‎

30 października 2019 r. – Wycieczka do teatru „Imka”

30 października 2019 roku uczniowie klasy VII obejrzeli w Teatrze „Imka” w Warszawie musical pt. „Mały Książę”- spektakl zrealizowany przez Krakowską Fundację Sztuki Musicalowej.
„Mały Książę” – historia chłopca odwiedzającego kolejne planety i odkrywającego siebie samego urzeka prostotą i szczerością.  Spektakl to 95 – minutowa opowieść o chłopcu, który istnieje w każdym z nas, to podróż po wszechświecie, która prowadzi prosto do ukrytego w nas dziecka.
Świat kostiumu, muzyki, wokalu, animacji, a także elementy cyrkowe dopełniają prozę Antoine‘a Saint Exupery‘ego.
Uniwersalizm i ponadczasowość utworu podkreślają wypowiedziane przez aktorów znane cytaty, funkcjonujące jako złote myśli towarzyszące kolejnym pokoleniom.
Z całą pewnością doświadczenia i przeżycia związane z odbiorem sztuki pomogą uczniom w rozumieniu filozoficznego dzieła Antoine‘a Saint Exupery‘ego.

Autor: Teresa Russek

30 października 2019 r. – IV Szkolny Dzień Zdrowego Żywienia

W dniu 30.10.2019r. w Szkole Podstawowej w Pacynie odbył się IV Szkolny Dzień Zdrowego Żywienia. Był to dzień pod hasłem: „Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali plakaty, dotyczące wartości odżywczych owoców i warzyw, a następnie zaprezentowali swoją wiedzę na ten temat. Rodzice uczniów z poszczególnych klas upiekli smakowite ciasta z jabłkami.

Zajęcia odbyły się w trzech grupach wiekowych. Pierwsza grupa: klasy I – III Szkoły Podstawowej pod opieką wychowawców klas, przygotowali scenki, piosenki i wierszyki, mówiące między innymi o właściwościach zdrowotnych owoców i warzyw oraz zawartych w nich witaminach. Dzieci wystąpiły w kolorowych koszulkach, symbolizujących kolory najzdrowszych owoców i warzyw. Pani z Sanepidu w Gostyninie przeprowadziła zajęcia na temat znaczenia II śniadania dla zdrowia, samopoczucia i aktywności ucznia.

Uczniowie kl. IV -V Szkoły Podstawowej uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Panią z Sanepidu z Gostynina. Zajęcia przebiegały pod hasłem: „Energia dla mózgu”. Dzieci mogły dowiedzieć się o tym, jakie produkty należy jeść, aby nasz mózg jak najlepiej funkcjonował. Sami uczniowie, także przygotowali i zaprezentowali wiele cennych informacji.

Uczniowie klas VI – VIII zaprezentowali krótkie scenki i skecze mówiące o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia. Uczestnicy zajęć obejrzeli film edukacyjny, dotyczący nieprawidłowego odżywiania i chorób z tym związanych. Po filmie odbyła się krótka dyskusja i wyciągnięcie wniosków dotyczących właściwego odżywiania się przez dorastającą młodzież.

Po zakończonych zajęciach wszyscy uczniowie degustowali słodkie i soczyste jabłka, ufundowane przez Komitet Rodzicielski oraz smakowali szarlotkę. Zajęcia okazały się bardzo przydatne, gdyż pomogły dzieciom poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia i zdrowego żywienia.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom naszych uczniów, za pomoc w przygotowaniu imprezy i pyszne ciasto.

Autor: Bogumiła Łanda

28 października 2019 r. – Wycieczka do teatru „Tajemniczy ogród”

28 października 2019 roku uczniowie klasy VI obejrzeli w Teatrze Dramatycznym w Płocku przedstawienie pt. „Tajemniczy ogród” na postawie powieści F. H. Burnett.
To historia dziesięcioletniej Mary Lenox, która przybywa do smutnego, skrywającego wiele tajemnic angielskiego domu, w którym mieszka posępny i samotny Archibald Craven, jej wuj. Radość dziewczynki oraz wiara w miłość i przyjaźń otwierają nie tylko drzwi do ogrodu, ale i drzwi do ludzkich serc. Jej ciekawość świata i dobroć odmieniają życie rodziny wuja oraz innych mieszkańców Misselthwaite.
Z całą pewnością doświadczenia i przeżycia związane z odbiorem sztuki pozwolą uczniom na głębszą refleksję nad rolą przyjaźni i nad potrzebą bliskości życzliwych ludzi.

Teresa Russek


22 – 25 października 2019r. – akcja  „Szkoła Pamięta”

Nasza szkoła w dniach 22 – 25 października 2019r., wzięła udział w akcji: „Szkoła Pamięta”. Samorząd Uczniowski  przystąpił do akcji i ogłosił  wśród społeczności uczniowskiej zbiórkę zniczy  oraz  kwiatów. Uczniowie pod opieką nauczycieli odwiedzili lokalne miejsca pamięci i zgłębiali ich historię. Kolejnym działaniem było, uporządkowanie grobów Nieznanego Żołnierza i Bohaterów Września w Pacynie i Luszynie, a następnie zapalenie zniczy i złożenie świeżych kwiatów. Uporządkowano także kilka bezimiennych i opuszczonych grobów, na których  zapalono znicze. Dzieci ze szkoły w Pacynie uczciły również pamięć zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Udział w tej akcji pozwolił na rozwój ducha patriotyzmu, szacunku dla tradycji oraz na głębokie uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych którzy odeszli, o bohaterach naszej wolności,  związanych z historią naszej lokalnej społeczności.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom biorącym udział w akcji za ogromne zaangażowanie i patriotyczną postawę.

Autor: Bogumiła Łanda

22 października 2019 – wycieczka do Warszawy

Uczniowie klas VII – VIII naszej szkoły uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Zwiedzili gmach Parlamentu RP, w sali obrad sejmu wysłuchali ciekawych informacji dotyczących pracy posłów i senatorów. Siedząc na galerii można było poczuć klimat tego wyjątkowego dla wszystkich Polaków miejsca. Byliśmy również na zajęciach edukacyjnych w Muzeum Narodowym. Edukatorzy przygotowali i poprowadzili zajęcia:”Nie tylko Matejko. Malarstwo historyczne” Młodzież zobaczyła w jak różnorodny sposób polscy malarze XIX wieku transportowali historię w sztukę. Natomiast kolejne zajęcia „Tropiciele historii” uczyły patrzenia na dzieła sztuki jak na źródła historyczne. Lekcje odbywały się na ekspozycjach.

Mariola Studzińska

5-20 października 2019 r – udział w EU Code Week czyli Europejskim Tygodniu Kodowania
W dniach 5-20 październik 2019 uczniowie naszej szkoły brali udział w EU Code Week czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Łącznie zostało zrealizowanych 8 wydarzeń w klasach I, III, IV, Va i VIA. Klasa I i III poznała historię Code Week i odkodowała na matach zakodowane obrazy układając kubeczki na odpowiednich polach według podanej instrukcji. Klasa IV brała udział w zakodowanej matematyce grając w strategiczną grę planszową i ćwicząc przy okazji odczytywanie godzin oraz korzystając z programu Scratch na informatyce tworzyła swoją pierwszą animację. Klasy Va i VIa również na lekcji informatyki wykonywali swoje animacje w Scratchu. Wszyscy z zapałem wykonywali swoje zadania.

Autor: Nina Wilińska

16 października 2019 r – wycieczka edukacyjna do Nadleśnictwa  Łąck.

16 X 2019r. uczniowie klasy I  i  III  wybrali  się  na  ścieżkę  edukacyjną  do  Nadleśnictwa  Łąck.
Był piękny, słoneczny dzień. W trakcie  zajęć   w  izbie  przyrodniczej  pan  leśniczy przypomniał  jak  należy  zachowywać  się  w  lesie, dlaczego  nie  należy  zostawiać  po  sobie  śmieci.  Następnie  odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Dowiedzieliśmy  się  jakie  rośliny  i  zwierzęta  żyją  w  poszczególnych  warstwach  lasu.  Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Zbieraliśmy  skarby leśne, czyli  kolorowe  liście, żołędzie  i  szyszki. Leśnik  pokazał  nam  jak  należy  zbierać  grzyby, aby  nie  niszczyć  grzybni.  Wycieczka  zakończyła  się  ogniskiem  i  wesołymi  zabawami  na  polanie  przy  Nadleśnictwie  Łąck.

Autor: A. Komar

15 października 2019 r -Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 15 października 2019r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski, przygotował krótką część artystyczną w wykonaniu uczniów z różnych klas szkoły podstawowej. Uczniowie  samodzielnie wykonali dekorację, która wyrażała podziękowania dla nauczycieli za ich trud i pracę. Były wyśpiewane pięknie życzenia, wzruszające wiersze, podziękowania i drobne słodkie upominki. Druga część uroczystości przebiegała na wesoło. Dzieci przedstawiały ułożone przez siebie wierszyki o każdym nauczycielu i pracowniku szkoły. Nie zabrakło także wesołego skeczu, który rozbawił wszystkich. Na zakończenie uroczystości zabrał głos Pan Dyrektor – Jarosław Komar, który podziękował wszystkim występującym i na ręce przewodniczącej samorządu, wręczył  cukierki dla wszystkich uczniów.
Serdecznie dziękujemy uczniom za piękną uroczystość, Radzie Rodziców za pyszne ciasto.

Autor: Bogumiła Łanda

 

10 października 2019 r – „W leśnym  sądzie  niejeden  bohater  dziś  zasiądzie” (bajka  o  zasadach  dobrego  wychowania)
W  świecie pełnym zawirowań  należy  szczególną  uwagę  zwrócić  na  pewne  wartości, np.: empatię, bycie pomocnym, uczciwym, prawdomównym, pracowitym, obowiązkowym. A co w  wypadku gdy egoizm, lenistwo zwyciężają? O  tym  pisał  poeta  Jan  Brzechwa. W  oparciu o jego  wiersze  „Kłamczucha”, „Samochwała”, „Leń”  powstał  teatrzyk  profilaktyczny  dla  dzieci, który  obejrzeli  najmłodsi  uczniowie  naszej  szkoły  10  X  2019r. Wspólnie  z  bohaterami  przedstawienia  tworzyli  oni  nowy  kodeks  savoir vivr’e,  gdzie  prawda  i  dobro są  na  pierwszym  miejscu.

Autor: Jolanta Fabianowska

 

9 października 2019 r. – Ogólnopolski projekt BohaterOn

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim projekcie BohaterOn, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie żyjących powstańców i przekazywanie wiedzy na temat powstania warszawskiego. Uczniowie klas V – VIII przygotowali własnoręcznie listy, kartki i laurki z życzeniami, które na początku października zostały przesłane do biura organizatora akcji. Najciekawsze i najbardziej oryginalne prace zostały zeskanowane i wykonano z nich ekspozycję na szkolnym korytarzu pod hasłem „Kartka dla powstańca”.

Autor: Mariola Studzińska

7 października 2019 r. – zajęcia edukacyjne „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”

Dnia 7 X 2019 r. zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-III SP pod hasłem „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”.  Gośćmi zaproszonymi byli  przedstawiciele Policji w Sannikach. W ramach zajęć odbyło się  spotkanie naszych gości z dziećmi na temat bezpieczeństwa na drodze, podczas którego przypomnieli podstawowe znaki drogowe, odbył się pokaz  sprzętu policyjnego oraz wręczenie odblasków. Następnie uczniowie uczestniczyli w quizie  wiedzowym  o powyższej tematyce, słuchali  tekstu pt. „Ada opowiada”, prezentowali treść utworu w formie plastycznej, rozwiązywali zagadki o tematyce bezpieczeństwa oraz segregowali obrazki przedstawiające sytuacje bezpieczne i niebezpieczne. Na koniec spotkania dzieci  uczestniczyły w prezentacji radiowozu przez zaproszonych gości.

Autor: H. Goliszewska

4 Października 2019 r. – IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniu 04.10.2019 dzieci z klas III – V brały udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Akcję przygotowaliśmy z uczniami klasy VIa uczęszczającymi na zajęcia rozwijające z matematyki. W czasie zajęć dzieci układały puzzle z tabliczką mnożenia, grały w memory, gry planszowe oraz łapały „tabliczkowe muchy”. W czasie zajęć wykorzystywaliśmy Karty Grabowskiego. Wszyscy chętnie brali udział w zajęciach, przypominali tabliczkę mnożenia przez zabawę. Osoby, które liczyły najszybciej otrzymają dyplomy.

Autor: Nina Wilińska

2 Października 2019 r. – Dzień Patrona Szkoły
z Luizą Złotkowską, Mikołajem Burdą, Mateuszem Wilangowskim, Wojciechem Jankowskim

Tegoroczne obchody Dnia Patrona rozpoczęły Lekkoatletyczne Mistrzostwa Szkoły.
W biegach na 60 i 600 metrów wystartowali uczniowie dwóch grup wiekowych: klas V-VI i VII-VIII.
Tradycyjnie, okolicznościowy apel poprzedziła wspólna zabawa ruchowa. W czasie oficjalnej części uroczystości wprowadzono sztandar Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego i odśpiewano hymn szkoły „Marzenia każdy powinien mieć…”. Następnie Dyrektor Jarosław Komar powitał zaproszonych gości. Przewodnicząca samorządu uczniowskiego Klaudia Tarka ogłosiła wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej, w którym ponownie zwyciężyła uczennica klasy VIIIa – Klaudia Frontczak. Drugie miejsce zajęła Izabela Kowalska (kl.VIIIa), a trzecie – Karolina Gajewska (kl. VIII b).
Jak co roku, spotkanie z mistrzami sportu rozpoczął Pan Andrzej Matuszewski nawiązując do pierwszych sportowych sukcesów i nadania imienia szkole w Pacynie.Wyświetlenie filmów upamiętniających osiągnięcia zaproszonych sportowców: wyścigu sztafet kobiet w łyżwiarstwie szybkim oraz wyścigu z mistrzostw świata w wioślarskiej czwórce bez sternika było wprowadzeniem do wywiadów z naszymi gośćmi:
– Luizą Złotkowską, dwukrotną medalistką olimpijską w łyżwiarstwie szybkim w wyścigu drużynowym z Vancouver (2010) i Soczi (2014),
– Mikołajem Burdą i Mateuszem Wilangowskim – złotymi medalistami Mistrzostw Świata w Linzu (2019) w wioślarstwie i ich trenerem Wojciechem Jankowskim, również medalistą olimpijskim z Barcelony (1992).

Sportowcy opowiadali o początkach swojej kariery, o sukcesach oraz o tym, co należy robić aby je osiągać. Trofea, które przywieźli, były bardzo chętnie oglądane przez dzieci i młodzież, która korzystając z okazji ustawiała się w kolejce po autografy i robiła pamiątkowe zdjęcia.
Zgodnie z tradycją, mistrzowie złożyli autografy na Fladze Olimpijskiej i wpisali się do Kroniki Szkoły.
Obchody Dnia Patrona kończył Szkolny Piknik Olimpijski. Wzorem lat ubiegłych uczniowie mieli możliwość uczestnictwa i sprawdzenia swoich umiejętności w konkurencjach rekreacyjno-sportowych takich jak: rzuty do kosza, gra w kręgle, skoki na skakankach, żonglowanie piłką, odbicia piłką siatkową, zabawy z kołem hula-hop. Starsi chętnie rywalizowali w wyścigach na ergometrach wioślarskich. Ta konkurencja, podobnie jak i w ubiegłym roku, cieszyła się największą popularnością.

W tym samym czasie honorowi goście wręczyli najlepszym biegaczom każdej kategorii wiekowej pamiątkowe medale. Zwycięzcami biegów zostali:

60m – (kl. VI-VI) Małgorzata Dylik, Maciej Dylik
60m – (kl. VII- VIII) Magdalena Ciechomska, Piotr Felczak
600m – (kl. VI-VI) Zuzanna Durka, Jakub Kowalczyk
600m – (kl. VII- VIII) Paulina Żmudzuńska, Mateusz Witeczek

Dziękujemy sportowcom i honorowym gościom za obecność na naszej uroczystości. Szczególne podziękowania składamy Wójtowi Gminy Pacyna za fundowanie nagród oraz Panu Andrzejowi Matuszewskiemu za pomoc w organizacji uroczystości

Autor: Maria Stępniak

 

Wrzesień

20 września 2019r. – Spotkanie integracyjne uczniów klas I – III 

27 IX 019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klas I – III z okazji pożegnania lata. Celem spotkania było zachęcanie dzieci do gier i zabaw ruchowych, spędzania czasu wspólnie z kolegami, zaspokajania naturalnych potrzeb ruchu oraz postępowania wg zasady fair pley. Konkurencje przy których dzieci dobrze się bawiły to: slalom z arbuzem, dynia w tunelu, zbieranie ziemniaków i zupa pietruszkowa, na którą każda drużyna musiała przynieść pietruszkę, Na małej Sali gimnastycznej rodzice przygotowali drugie śniadanie dla swoich pociech, które po wysiłku fizycznym chętnie zjadły smakowicie wyglądające kanapki z warzywami.

.

Autora: Anna Komar

20 września 2019r.- Sprzątanie lasu
„Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.”
Dlatego 20 września 2019r. uczniowie naszej szkoły z klasy V A i VI A włączyli się w ogólnopolską akcję sprzątana lasu zainicjowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Pod opieką nauczycieli i leśniczych: pana Zdzisława Sękowskiego oraz Roberta Witeczka porządkowali tereny lasu w nadleśnictwie Luszyn . Pogoda wyjątkowo dopisała więc „przyjemne połączyli z pożytecznym”.

  Autorzy: N. Dutkowska, M. Stępniak

 

20 września 2019r.- „Dzień Pierwszaka”

20 września 2019 roku odbyła się impreza „Dzień Pierwszaka”, która miała na celu integrację klasową uczniów I etapu edukacyjnego oraz krzewi zasady zdrowego odżywiania.
Najmłodsi uczniowie poprzez wiersze i piosenki zaprezentowali swoje umiejętności. Zaprosili też starszych kolegów na „Szkolną przerwę śniadaniową – owocową”. Zachęcali do jedzenia owoców zamiast słodyczy. Uczniowie klasy II a, II b i III dziękując za zaproszenie wręczyli samodzielnie przygotowane upominki.

Autor: Jolanta Fabianowska

19 września 2019 – Zajęcia edukacyjne w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych i przeprowadzonych przez pracownika muzeum p. Michała Górnego. Warsztaty były prowadzone na ekspozycji. Uczniowie zobaczyli na wystawie broń strzelecką, sprzęt, oporządzenie i fotografie żołnierzy Wojska Polskiego walczących w bitwie nad Bzurą i obronie Sochaczewa we wrześniu 1939 roku. Przypomniał wydarzenia związane z dowódcami kierującymi walką w tym rejonie i heroizmem żołnierzy poległych w walce z Niemcami.

Autor: Mariola Studzińska

 

18 wrzesień 2019 – wycieczka integracyjna do Płocka

18 września 2019 roku uczniowie klas I, II i III udali się na wycieczkę integracyjną do Płocka. W kinie obejrzeli fascynujący film „Król Lew” – opowieść o męstwie, odwadze, lojalności i sile wielkiego uczucia, ale też o zdradzie i żądzy władzy.
Po filmie udali się na rejs statkiem po Wiśle. Kapitan statku podzielił się z nami mnóstwem ciekawostek oraz przedstawił świat fauny i flory związany z królową polskich rzek. Rejs to nie tylko spotkanie dzieci z naturą ale i mnóstwo wspaniałej zabawy. Rejs spełnił nasze oczekiwania mimo pogody.

Autor: Jolanta Fabianowska

2 wrzesień 2019 – Akcja „Przerwany marsz…

2 września 2019 roku w 80- tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, wspólnie z babciami i dziadkami, którzy wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny uczestniczyliśmy w inauguracji roku szkolnego 2019/2020. Naszymi gośćmi byli: p. Barbara Jagodzińska, p. Helena Wiak, p. Sabina Kwiatkowska, p. Stefania Jędrzejczyk oraz p. Stanisław Zimecki.
Przekroczenie progu szkoły przez przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończyło przerwany przez wybuch II wojny światowej marsz do szkoły.
Była to okazja, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.
Punktem kulminacyjnym było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pan dyrektor symbolicznym ołówkiem pasował Ich na uczniów. Przewodnicząca Rady Rodziców oraz pan dyrektor wręczyli Pierwszakom książkę: „Polska- elementarz dla dzieci” życząc sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności.

Autor: Jolanta Fabianowska

1 wrzesień 2019 – uroczystość z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września odbyła się gminna uroczystość z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obchody tragicznego września 1939 roku miały miejsce na cmentarzu parafialnym w Pacynie. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz gminy Pacyna, powiatu gostynińskiego, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku, druhowie strażacy, młodzież szkolna i licznie zgromadzeni mieszkańcy z prezesem ZG ZOSP RP, byłym premierem p.Waldemarem Pawlakiem. Wartę honorową przy grobie poległych w kampanii wrześniowej żołnierzy 64 Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej. O godzinie 14.00 przy dźwiękach marsza wprowadzone zostały poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie, OSP Model, OSP Pacyna, OSP Skrzeszewy. Poczet flagowy OSP Rybie przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” wciągnął flagę państwową na maszt. Rozpoczęła się uroczysta Msza św. polowa w intencji Ojczyzny i poległych w II wojnie światowej, którą odprawił i homilię wygłosił ks. biskup Józef Zawitkowski. Jego ekscelencja przypomniał dramatyczne wydarzenia z tamtych czasów i prosił, aby wsłuchując się w Chrystusową Ewangelię, uczyć się pokory i miłości umacniając jednocześnie nasze serca w poszukiwaniu przebaczenia i pojednania oraz pokoju. Tragiczne wydarzenia II wojny światowej, których początek dziś wspominamy, nie pozwalają nam bowiem nigdy zapomnieć o tych, którzy wówczas zginęli. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy obchodów złożyli kwiaty na kwaterze żołnierzy poległym w bitwie nad Bzurą. Uroczysty charakter liturgii podkreślały wierze i piosenki w wykonaniu uczniów naszej szkoły, absolwentów i Orkiestry Dętej OSP Słubice. Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni przez księdza proboszcza Zbigniewa Ciechomskiego do szkoły na tradycyjną żołnierską grochówkę.

Autor: Mariola Studzińska
 • Kontakt

  Szkoła Podstawowa
  im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie
  09-541 Pacyna
  ul. Kopycińskiego 5
  woj. mazowieckie
  tel: 024/2858083
  e-mail: zsopacyna@interia.pl

  logo_klubu

   

  BohaterON w Twojej Szkole_banerki_160x600

 • Położenie szkoły • Oferta szkoły

 • Grudzień 2019

  pon wt śr czw pt sob nie
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
Go to Top