Wydarzenia_2024_2025

09.10.2024r. Mobilne Planetarium w szkole

Tego dnia uczniowie naszej szkoły zostali wprowadzeni w fascynujący świat astronomii w sposób zabawny i prosty, towarzysząc młodemu krecikowi Platoniowi w jego przygodach. Animacja ukazywała wpływ Słońca i Księżyca na naszą planetę, jak oświetlają Ziemię i jak zmieniają się w ciągu doby. To niezwykła podróż, która pozwoliła dzieciom poznać świat wokół nas i życie na Ziemi. Uczniowie klas I – III z zaciekawieniem oglądały przygody małego bohatera.

Autor: H. Cichosz

08. 10. 2024r. – Wycieczka do Płocka

Uczniowie klas II, IIIa i IIIb 8 października wyjechali na wycieczkę do Teatru im. J. Szaniawskiego w Płocku na spektakl „Przygody Koziołka Matołka”. Była to adaptacja książki Kornela Makuszyńskiego. Opowieść z czterech stron świata. Przygody sympatycznego spryciarza – Koziołka Matołka, który wyrusza do miasteczka, w którym ponoć podkuwa się kozy… . Dzieci z ciekawością śledziły kolejne przygody bohatera baśni, angażowały się w spektakl i dobrze bawiły. A potem udali się na spacer śladami  poety Władysława Broniewskiego. Dzieci widziały dom, w którym się urodził, jego pomnik, Wzgórze Tumskie z którego obserwował Mazowsze oraz podziwiały panoramę Wisły z 50 – metrowej skarpy. Na koniec zwiedzali Katedrę Płocką.

Autor: J. Fabianowska

28 września 2024r. obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka.

Wszyscy w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami oraz domowymi wypiekami. Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Każde dziecko z klas I – III wykonało piękne prace plastyczne ulubionego jabłka oraz dowiedziało się, dlaczego tak ważne jest aby je jeść. Na koniec dnia dzieci aktywnie brały udział  w  jabłkowym torze przeszkód.

Autor: A. Komar

26 września 2024 r. – 45 Dzień Patrona

„W butach miał pełno krwi, ale dobiegł do mety. Rozsypało mu się drugie kolano, ale wrócił do treningów. Katowany przez gestapo nie wydał nikogo.” Tym cytatem rozpoczęła się prezentacja o Januszu Kusocińskim, wyjątkowym Polaku, wybitnym sportowcu i wielkim patriocie, którą w dniu Święta Patrona obejrzeli wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Pacynie.

Od rana w sportowej części obchodów, najmłodsi uczniowie uczestniczyli w grach integracyjno-sportowych. Niespodzianką były zajęcia ruchowe poprowadzenie przez trenera Taekwondo. W tym czasie starsi uczniowie rywalizowali w półfinałach i finałach  Mistrzostw Szkoły w biegach krótkich, średnich i w skoku w dal

Tradycyjnie już wśród zaproszonych gości byli olimpijczycy:
– Katarzyna Debrny: żeglarka w klasie Laser Radial, olimpijka z Pekinu 2008 – 9 miejsce, 5-ktotna Mistrzyni Świata, złota i brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata, brązowa medalistka i dwukrotna Mistrzyni Europy, a obecnie Dyrektorka Działu Kultury i Edukacji w Polskim Komitecie Olimpijskim, poetka, literatka,
– Dorota Borowska: najbardziej utytułowana polska kajakarka, dwukrotna olimpijka z Tokio (2021 ) – 4 miejsce w konkurencji C-1  200 metrów i z Paryża – 5 miejsce na 500m w dwójkach i 10 miejsce na C-1 200m, wicemistrzyni świata w dwójkach na 200m i brązowy medal w jedynkach na 200m z 2018 roku, srebrny medal Mistrzostw Europy w zawodach jedynek na dystansie 200 metrów (2018), brązowy medal w jedynce na 200 metrów podczas Igrzysk Europejskich (2019), brązowy medal w Mistrzostwach Świata ( 2021) oraz srebrny medal w konkurencji C-2 200 metrów w mixie, w Igrzyskach Europejskich w 2023r. w Krakowie złoty medal podczas wyścigu jedynek na 200m.

                W oficjalnej części uroczystości sportsmenki opowiedziały o swoich największych przeżyciach sportowych związanych z uczestnictwem w Igrzyskach Olimpijskich. Katarzyna Deberny odpowiadając na pytanie dotyczące aktualnych pasji zwróciła uwagę na swoje literackie zainteresowania, działalność i twórczość. Oprócz pracy zawodowej stara się poświęcać czas trzem synom, z których najmłodszy towarzyszył mamie. Dorota Borowska olimpijka z Tokio i Paryża przybliżyła uczniom tajniki związane z uprawianiem kajakarstwa. Atrakcją było zaprezentowanie wiosła i pozycji podczas sportowej rywalizacji na kanadyjkach. Na igrzyskach w Paryżu w finale B na C-1 na 200m zajęła drugą lokatę z czasem 46.36, co uczniowie nagrodzili brawami.

Na koniec uroczystości olimpijki wpisały się do Księgi Pamiątkowej Szkoły oraz złożyły podpis na Pamiątkowej Fladze Olimpijskiej.

Honorowi goście nagrodzili zwycięzców Szkolnego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej, w którym zwyciężył Tomasz Leonarczyk, II miejsce zajął Antoni Szczepański, III miejsce Jakub Ziółkowski, nagrodzono również IV miejsce, które zajął Szymon Modzelewski.

Szkolny Piknik Olimpijski  to ostatnia część święta szkoły, w czasie którego zaproszeni goście, sponsorzy wręczali medale najlepszym sportowcom Lekkoatletycznych Mistrzostw Szkoły w biegu na 60m, biegach średnich, skoku w dal – w trzech kategoriach wiekowych.

 Bieg na 60m klasy III-IV
1. Natalia Kołodziejczyk,  2. Joanna Załuga,  3. Oleksandra Bezhenar
1. Jakub Janiak,  2. Kacper Jasiński,  3. Krzysztof Kozłowski

Bieg na 60m klasy V-VI

1. Patrycja Lewandowska,  2. Oliwia Stasińska,  3. Lena Kiełbasa, 
1. Jan Garstka,  2. Kacper Sieciński,  3. Sebastian Petera

Bieg na 60m klasy VII-VIII

1. Karolina Szewczyk,  2. Marta Wyczałkowska, 3. Zofia Rososińska
1. Jakub Ziółkowski,  2. Wojciech Dałek,  3. Szymon Modzelewski

Bieg średni klasy III-IV

1. Małgorzata Andrzejewska,  2. Natalia Kołodziejczyk,  3. Anna Sochacka
1. Piotr Brochocki,  2. Gabriel Szymański  3. Jakub Janiak

Bieg średni klasy V-VI

1. Patrycja Lewandowska,  2. Oliwia Stasińska,  3. Maja Śnieć
1. Miłosz Kunikowski,  2. Aleksander Łasica,  3. Sebastian Petera

Bieg średni klasy VII-VIII

1. Martyna Berlińska,  2. Marta Wyczałkowska  3. Zuzanna Śnieć
1. Antoni Szczepański,  2. Jakub Ziółkowski,  3. Karol Ostrowski

Skok w dal klasy III-IV

1. Joanna Załuga,  2. Anna Sochacka,  3. Oleksandra Benzhenar
1. Jakub Janiak, 2. Krzysztof Kozłowski, 3.Gabriel Szymański

Skok w dal klasy V-VI

1. Patrycja Lewandowska,  2. Oliwia Stasińska,  3. Alicja Guzek
1. Sebastian Petera  2. Jan Garstka,  3. Miłosz Kunikowski, 

Skok w dal klasy VII-VIII

1. Zofia Rososińska,  2. Karolina Szewczyk,  3. Oliwia Rogowicz
1. Jakub Ziółkowski,  2. Wojciech Dałek,  3. Szymon Modzelewski

Klasowi Mistrzowie Sportu

Klasa I – Lena Romanowska i Wojciech Tarka
Klasa II – Anna Banasiak i Jakub Komar

Jednocześnie odbyły się  konkurencje rekreacyjno-sportowe dla wszystkich uczniów, mogli oni również spróbować swoich sił w taekwondo pod opieką trenera Stanisława Szala.

Jak co roku, uczniowie bardzo chętnie robili sobie zdjęcia z honorowymi gośćmi – Katarzyną Deberny i Dorotą Borowską oraz zbierali podpisy na pamiątkowych fotografiach.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Pacynie dziękuje Tomaszowi Klimczakowi – Wójtowi Gminy Pacyna, Adamowi Struzikowi – Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Andrzejowi Krzewickiemu – Staroście Powiatu Gostynińskiego za ufundowanie nagród i włączenie się w organizację Dnia Patrona.

Autor: Maria Stępniak

26.09.2024 r. – Europejski Dzień Języków Obcych

W dniu 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.  Celem wydarzenia było przypomnienie korzyści płynących z nauki języków obcych oraz uświadomienie uczniom, że znajomość innych języków ułatwia życie.

W ramach wydarzenia zorganizowano ciekawą atrakcję dla uczniów w postaci  szkolnej foto- budki: „Deutsch ist super”, w której uczniowie mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Na zajęciach języka niemieckiego w klasie VII i VIII zorganizowano „Klasową Familiadę” w języku niemieckim, przeprowadzoną zgodnie z zasadami teleturnieju, wykorzystując tablicę interaktywną oraz opracowane pytania przez nauczyciela języka niemieckiego. W klasowej Familiadzie wzięły udział dwie drużyny. Podczas gry przedstawiciel każdej z drużyn zaprezentował się w stroju bawarskim. Uczniowie w drużynach rywalizowali między sobą, jednocześnie podnosząc swoje kompetencje językowe. Emocje były ogromne. Było to nowe i ciekawe doświadczenie dla uczniów. Tym sposobem uświadomiono uczniom, że nauka języka niemieckiego może stać się przyjemnością,  wykorzystując metodę przyswajania nowego słownictwa poprzez dobrą zabawę. Przeprowadzenie zajęć języka niemieckiego w formie teleturnieju klasowego było doskonałą okazją do utrwalenia poznanych zwrotów oraz poszerzenia zasobu niemieckiego słownictwa wśród uczniów.

Na lekcjach języka angielskiego zostały przeprowadzone pogadanki o uczeniu się języków oraz płynących z tego korzyści. Podczas zajęć uczniowie brali udział w różnych wydarzeniach. Przyjrzeli się dokładniej mapie Europy oraz flagom europejskim, wykonali plakaty promujące naukę języków obcych oraz pokolorowali wybrane flagi, a także rozwiązywali interaktywne quizy, łamigłówki językowe oraz napisali dyktando w biegu – dlaczego uczysz się języka obcego? Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w quizie, w którym na podstawie zwrotów i wyrażeń, odgadywali jaki to język. 

Realizacja szkolnych obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych z pewnością przyczyniła się do rozwoju językowego oraz budowania motywacji uczniów do nauki języków obcych.

Autor: Patrycja Pawełkiewicz

23-27.09. 2024 r.  – Ogólnopolski Tydzień Szczęścia

W dniach od 23 do 27 września 2024 r.  nasza szkoła włączyła się w obchody  OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA SZCZĘŚCIA. Był to tydzień pełen pozytywnych emocji i wyjątkowych wyzwań. Celem tego wydarzania było pokazanie, że szczęście i dobrostan wpływają bezpośrednio na efekty kształcenia.

Podczas Tygodnia Szczęścia uczniowie podejmowali różne wyzwania, dzięki którym na wszystkich twarzach –  zagościł uśmiech, a w szkole zrobiło się radośnie i kolorowo. Na korytarzach zostały rozwieszone sentencje oraz gazetki tematyczne. W ramach wydarzenia chętni uczniowie otrzymali możliwość wykonania „Koniczynki Szczęścia” – uzupełniając ją własną definicją szczęścia, którą mogli zamieścić na tablicy Samorządu Uczniowskiego. Natomiast uczniowie klas czwartych wykonali „Słoiczki pełne marzeń i dobrych myśli” –  niezbędne na poprawę humoru w smutne dni. Środa upłynęła pod hasłem: „Dzień Uśmiechu! –Pokaż szczęśliwą wersję siebie!” Tego dnia uczniowie okazali swoją radość, prezentując się w kolorowych strojach i zabawnych fryzurach, pozując do zdjęć w radosnej foto-ramce.Na zakończenie tego wspaniałego tygodnia uczniowie odkrywali praktykę wdzięczności pod hasłem „Powiedz komuś coś miłego – wyraź swoją wdzięczność”. W szkole pojawiła się Skrzynka Szczęścia, do której uczniowie mogli wrzucić „Koniczynkę wdzięczności”-  z miłym słowem zaadresowaną do kolegów, koleżanek lub pracowników szkoły.

Podczas Tygodnia Szczęścia cała społeczność szkolna została zaangażowana w wyzwania, które miały na celu – zwiększyć poczucie szczęścia oraz zadbać o integrację uczniów naszej szkoły. Udział w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia był doskonałą okazja, aby przypomnieć uczniom –  jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne i emocjonalne na co dzień.

Autor: Patrycja Pawełkiewicz

23 – 24 września 2024r. –  Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Uczniowie klasy II, IIIa i III b  w dniach 23 – 24 września 2024r. wyjechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.Odwiedzili niezwykłe miejsce – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. W okresie neolitu i we wczesnej  epoce brązu działały tu kopalnie  krzemienia  pasiastego.  To  jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie.  Dzięki ekspozycji muzealnej i trasie turystycznej  zobaczyli oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe.  Elementy te tworzą wyjątkowy krajobraz zostawiony po dawnym przemyśle, który kwitł tu 5000 lat temu. Jednak najciekawszą  część trasy stanowił jej kilkusetmetrowy fragment poprowadzony pod ziemią. Umożliwił on nam  obejrzenie świetnie  zachowanych  pradziejowych wyrobisk górniczych. Następnie spacerując przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego dotarli oni na Święty  Krzyż. Zobaczyli Gołoborze na Łysej Górze, a z platformy widokowej  piękną  panoramę Gór Świętokrzyskich. Następnie zwiedzili  najstarsze  w Polsce sanktuarium Relikwii Świętego Krzyża. Obejrzeli też ekspozycję przyrodniczą znajdującą się w Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Następnego  dnia pierwszym punktem był Park Legend, który zaprosił  do niezwykłego świata  magii, czarów i legend świętokrzyskich. Tu uczniowie przeżyli niezwykłą przygodę, w technologii 3D oraz VR. Stali się bohaterami wielu niezwykłych  historii. I właśnie animacja VR, w postaci lotu czarownicy na miotle nad Górami Świętokrzyskimi , była  największą atrakcją wycieczki. W Kielcach zobaczyli jedno z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych –  Rezerwat Kadzielnia. Na terenie dawnego kamieniołomu zobaczyli liczne   jaskinie. Na koniec odwiedzili też ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach. Do dziś zachował się tam pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd podziwiali cudowną panoramę najstarszych gór w Polsce. Wycieczka była niezwykle ciekawa i dostarczyła dzieciom wiele radości.

Autor: J. Fabianowska

20 IX 2024r. – Sprzątanie świata

Uczniowie klas I – III włączyli się w ogólnopolską  akcję sprzątania świata. Przypomnieli sobie jak powinno się segregować śmieci, w jakie pojemniki należy je pakować. A następnie zaopatrzeni w rękawiczki jednorazowe uprzątnęli  okolice wokół szkoły  oraz ulice, które do szkoły prowadzą.

Autor: B. Petrykowska

17-19 września 2024 r – Wycieczka do Czarnolasu, Kazimierza Dolnego, Sandomierza i Chęcin w ramach programu „Podróże z klasą”.

17-19 września 2024 roku 44 uczniów klas IV-VI naszej szkoły udało się na trzydniową wycieczkę do Czarnolasu, Kazimierza Dolnego, Sandomierza i Chęcin w ramach programu „Podróże z klasą”.

Pierwszym przystankiem na naszej drodze było Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, w którym poznaliśmy wybitnego polskiego poetę, szlachcica i obywatela polskiego renesansu. Następnie udaliśmy się do Kazimierza Dolnego, aby w Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych poznać historię wypiekania kogutów, legendę o kogucie, bogate dziedzictwo kulinarne tego miasteczka. Zmierzyliśmy się także z trudną sztuką wyrabiania kazimierskich kogutów. Po wytężonej pracy odpoczęliśmy na Starym Rynku. Dzień zakończyliśmy ogniskiem, grami i zabawami integracyjnymi w gospodarstwie agroturystycznym w Obrazowie.

Drugi dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Sandomierza i okolic. Zauroczyła nas  historia tego jednego z najstarszych i ważnych historycznie miast Polski, zwiedzanie dostarczyło wielu wrażeń i miłych emocji.  Odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, przemierzyliśmy Podziemną Trasę Turystyczną, odwiedziliśmy Zbrojownię Rycerską Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, odpoczęliśmy na Starym Rynku, w czasie rejsu po Wiśle i w trakcie spaceru w Wąwozie Królowej Jadwigi. W Muzeum Ojca Mateusza- Gabinecie Figur Woskowych- mogliśmy przyjrzeć się wnętrzom z planu serialu oraz figurom woskowym głównych bohaterów, zrobić zdjęcia przy stole w kuchni na plebani, z „aresztowania” na posterunku. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zwiedzanych miejsc w Sandomierzu, a legenda o Halinie Krępiance- córce kasztelana sandomierskiego, która ocaliła Sandomierz, spotkanie z rycerzem w Zbrojowni  zapadną nam na zawsze w pamięć. Drugi dzień wycieczki zakończyliśmy grami i dyskoteką.

Na szlaku naszej wycieczki znalazł się jeszcze Zamek Królewski w Chęcinach- warownia, ośrodek życia politycznego średniowiecznej Polski. Dotarcie do niego okazało się mozolne, ale po zwiedzaniu mieliśmy czas na zjedzenie przepysznych drożdżowych bułeczek przygotowanych przez właścicieli gospodarstwa agroturystycznego.

Wycieczka pozostawiła niezapomniane wrażenia.

Autorzy: T. Russek, B. Rachubińska

15 IX 2024r. Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas I-III naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów. Tego dnia obowiązywały ubrania w kropki. Dzieci obejrzały film „Kropka”. Jego  bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce uwierzyła w swoje możliwości. Po projekcji oraz pogadance na temat filmu wszyscy uczniowie postanowili pokazać swoje talenty. Przystąpili do wykonania swoich kropkowych dzieł malując je kolorowymi kredkami i farbami. Wspaniałe efekty ich prac możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.

Autor: J. Fabianowska

10 września 2024r. – wycieczka rowerowa do miejsc pamięci narodowej.
Uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w wycieczce rowerowej szlakiem mogił żołnierskich z czasów kampanii wrześniowej. Ósmoklasiści odwiedzili mogiły żołnierskie w Osmolinie i Luszynie, zapalili znicze, zmówili w ich intencji modlitwę. Wysłuchali informacji o przebiegu bitwy nad Bzurą i działaniach wojennych w naszym regionie we wrześniu 1939 roku.

Autor: Mariola Studzińska


9 września 2024 r. – „Gdy bój nad Bzurą wrzał…”
Uczniowie naszej szkoły w dniu 9 września uczcili pamięć żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Na cmentarzu parafialnym, przy kwaterze poległych, ósmoklasistki przypomniały najważniejsze informacje dotyczące wybuchu II wojny światowej i bitwy nad Bzurą. Przedstawiciele klas zapalili znicze. Ksiądz proboszcz odmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy spoczywających nie tylko na naszym cmentarzu. Cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy.


2 września 2024 r. – Rozpoczęcie roku szkolnego.
2 IX 2024r.  rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie, a wśród nich najmłodsi, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły. W imieniu zaproszonych gości głos zabrali: Przewodnicząca Rady Gminy pani Beata Kowalska, Wójt Gminy – pan Tomasz Klimczak oraz przedstawiciel rodziców – pani Justyna Garstka. Wszyscy życzyli sukcesów w nowym roku szkolnym. Uczniowie klasy I złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły, a pan dyrektor Jarosław Komar symbolicznym ołówkiem pasował każde dziecko na ucznia Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Pacynie.

Autor: H. Cichosz

  • Położenie szkoły



  • październik 2024

    pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
     123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    28293031  
Go to Top