Wydarzenia 2018/2019

 

CZERWIEC

19 czerwca – uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019

„Chciałbym kiedyś tu powrócić,
Chciałbym kiedyś tu zapukać,
Porozglądać się dokoła,
By dzisiejszy dzień odszukać.”

  • Tradycyjnie, uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym w Pacynie.
  • Podczas uroczystości szkolnej, która odbyła się w sali gimnastycznej, Dyrektor Jarosław Komar poinformował wszystkich zgromadzonych o najważniejszych sukcesach i osiągnięciach uczniów naszej szkoły.
  • Przewodniczący Rady Gminy Pacyna – Stanisław Kołodziejczyk pogratulował sukcesów gimnazjalistom i uczniom szkoły podstawowej, którzy w tym roku osiągnęli średnią z egzaminów wyższą od średniej powiatu.
  • Uczniowie klasy trzeciej żegnali szkołę jako ostatni absolwenci gimnazjum. Również po raz ostatni, na tę uroczystość został wprowadzony Sztandar Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Pacynie.
  • Uczniowie klasy ósmej w tym roku szkolnym są pierwszymi absolwentami ośmioklasowej szkoły podstawowej. Podczas oficjalnej części uroczystości, jako najstarsi przekazali Sztandar Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie, młodszym koleżankom i kolegom z klas siódmych.
  • Maja Wiercińska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego przekazała władzę nowej przewodniczącej – Klaudii Tarce.
  • Na 229 uczniów, 61 otrzymało nagrody książkowe i świadectwa z wyróżnieniem.
  • Dla najlepszych absolwentów: uczennicy klasy trzeciej gimnazjum Sylwii Gajewskiej- średnia ocen 5,5 i ucznia klasy ósmej szkoły podstawowej Jakuba Bartosiaka – średnia ocen 4,92; Rada Gminy Pacyna ufundowała nagrody książkowe.
  • Za bardzo wysokie czytelnictwo nagrodzono: Antoniego Szczepańskiego, Kamilę Litwicką i Sylwię Gajewską.
  • Za 100% frekwencję pamiątkowe koszulki otrzymali: Antoni Szczepański, Julia Róg, Szymon Śnieć, Julia Tomczak. Za bardzo wysoką frekwencję 14 uczniów otrzymało pamiątkowe dyplomy.
  • Za szczególne zaangażowanie w życie kościoła wyróżniono: Patrycję Kraśkiewicz, Wiktorię Róg, Przemysława Kowalskiego, Szymona Wróblewskiego i Bartosza Stępniaka. Nagrody ufundował proboszcz parafii Pacyna Zbigniew Ciechomski.
  • Zgodnie z tradycją najlepszym sportowcom kończącym naszą szkołę Rada Rodziców ufundowała pamiątkowe dyplomy i statuetki. Wręczono je następującym absolwentom: Sylwii Gajewskiej, Klaudii Dylik, Adriannie Jóźwiak, Gabrieli Kozłowskiej, Aleksandrze Pawlak, Mateuszowi Szymczakowi, Jakubowi Sitkiewiczowi, Grzegorzowi Nowakowskiemu, Łukaszowi Osmolakowi, Jakubowi Kiełbasie, Mateuszowi Kozłowskiemu, Adamowi Olczakowi.
  • Wyjątkową nagrodę – za bardzo wysoką kulturę osobistą, Rada Pedagogiczna przyznała uczniowi klasy trzeciej gimnazjum – Jakubowi Sitkiewiczowi.
  • Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy ósmej i trzeciej gimnazjum w humorystyczny sposób podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom
    naszej szkoły.

Autor: M. Stępniak

5 czerwca 2019 – wizyta przedszkolaków

5 czerwca 2019r. gościliśmy w naszej szkole przedszkolaków, którzy od września będą naszymi uczniami. Wizyta odbyła się w bajkowej atmosferze. Postacie z znanych bajek bawiły dzieci, oswajały z nowym miejscem w którym spędzą kolejne kilka lat. Na koniec maluchy zostały zaproszone na poczęstunek, który zachęcał do zdrowego odżywiania.

Autor: B. Rachubińska

3 czerwca 2019 – Piknik rodzinny „Kochamy, słuchamy, rozmawiamy”

3 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Pacynie w ramach realizacji Programu „Postaw na Rodzinę” odbył się piknik rodzinny.
„Kochamy, słuchamy, rozmawiamy” – to hasło tegorocznej edycji.
W ramach pikniku odbyła się:
• wystawa prac plastycznych „Moja rodzina”
• rozstrzygnięcie konkurs recytatorskiego „Moja rodzina i ja”
• rodzinne zabawy sportowe
• zabawy przy muzyce pod kierunkiem animatora
• warsztaty „Mama, tata i ja ”
• rozpowszechnianie ulotek promujących Kampanię „Postaw na rodzinę”
• wspólne grillowanie
Dzieci bawiły się chętnie z rodzicami i rodzeństwem.

Maj

31 maja 2019 – wybory czerwcowe – przedsionek wolności

31 maja uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z historykiem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie p. Marcinem Łaszczyńskim. Spotkanie było zorganizowane z okazji 30 rocznicy wyborów czerwcowych. Młodzież dowiedziała się o okolicznościach, które doprowadziły do pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Prowadzący podkreślał rolę obrad Okrągłego Stołu i Kościoła w zwycięstwie Solidarności, które doprowadziło do upadku komunizmu w Polsce. Podczas wykładu słuchacze mogli zobaczyć fragmenty nagrań ówczesnego Dziennika Telewizyjnego oraz materiały archiwalne przygotowane przez osoby niezależne. Pan Marcin wielokrotnie zwracał uwagę,że 4 czerwca to data, która na trwałe zapisuje się na kartach naszej historii.

Autor: Mariola Studzińska

 

Autor: Jolanta Fabianowska

Klub UNICEF podsumował akcję edukacyjną „Szkoła z Prawami Dziecka”

Pod koniec maja nasz szkolny Klub UNICEF podsumował akcję edukacyjną „Szkoła z Prawami Dziecka”. Działania podjęte w ramach tego projektu to zajęcia edukacyjne, które odbyły się w kilku klasach oraz przyznanie w porozumieniu z samorządem uczniowskim odznak Szeryfa Praw Dziecka. Pierwszym etapem było stworzenie kryteriów przyznania nagród, jednym z nich było to kto z dorosłych dba o przestrzeganie Praw Dziecka, następnie uczniowie przedyskutowali w swoich klasach propozycje i w wyniku głosowania przyznali odznaki następujacym osobom: p. wójtowi Gminy Pacyna – Krzysztofowi Woźniakowi, proboszczowi parafii Pacyna – Zbigniewowi Ciechomskiemu, pedagogowi szkolnemu p. Bogumile Łandzie, polonistce p. Bożenie Rachubińskiej, dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Pacynie p. Jarosławowi Komarowi. Samorząd Uczniowski dodatkowo przyznał nagrodu Order Uśmiechu dla osób, których dobro dziecka zawsze jest priorytetem. Nagrodę tę dzieci wręczyły p. Teresie Russek – byłej dyrektor szkoły i p. Joannie Skoniecznej – byłej przewodniczącej Rady Rodziców.

Autor: A. Komar

20-23 maja 2019 – wycieczka w Pieniny
W dniach 20 – 23 maja zwiedzaliśmy jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce – Pieniny, wyjątkowo malownicze pasmo górskie leżące na granicy Polski i Słowacji.
Zakwaterowani byliśmy w Szczawnicy Zdrój, która od 200 lat jest znanym uzdrowiskiem. Położona w pięknej dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca, u stóp góry Bryjarki, w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego.
Pierwszego dnia udaliśmy się na spacer Promenadą, jednym z najdłuższych w Polsce deptaków, rozpoczynającym się pod dolną stacją kolejki na Palenicę i ciągnącym się wzdłuż potoku Grajcarek. Następnie szliśmy Pienińską Drogą, która prowadzi wschodnim brzegiem Dunajca i jest alternatywą dla spływu tratwami. Ma ok. 10 km długości i można nią dotrzeć do Czerwonego Klasztoru.
Drugiego dnia podjęliśmy wyzwanie, wspinając się na najwyższy szczyt Pienin Środkowych, Trzy Korony. Wyruszyliśmy szlakiem ze Sromowców Niżnych. Naszym celem była Okrąglica (983m n.p.m.) na której znajduje się platforma widokowa. Wszyscy dotarliśmy na szczyt, a widoki wieńczące ostatnie podejście zrekompensowały nam niedogodności i trudy wyprawy. Z jego wierzchołka podziwialiśmy panoramę Pienin, Tatr i Zalewu Czorsztyńskiego. Patrząc w dół, zachwycaliśmy się Doliną Dunajca.
Trzeci dzień wycieczki rozpoczęliśmy rejsem gondolami po Jeziorze Czorsztyńskim. Sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Dunajec, chroni okoliczne miejscowości przed powodziami. Płynąc podziwialiśmy krajobraz Pienin Spiskich i Właściwych oraz piękne położenie zamku w Niedzicy i ruin zamku w Czorsztynie.
Zwiedzanie XIV-sto wiecznego zamku rycerskiego w Niedzicy uchroniło nas przed ulewnym deszczem. Zamek jest znany z popularnego serialu „Janosik” i „Wakacje z duchami”.
Spływ Dunajcem rozpoczęliśmy z przystani flisackiej w Kątach, skąd łodzie zabrały nas w niecodzienną podróż. Pokonaliśmy trasę 18 km w około 2 godziny, gdyż nurt rzeki po ostatnich opadach był wartki a poziom wody podwyższony. Większość trasy płynęliśmy neutralnym pasmem granicznym przez teren Pienińskiego Parku Narodowego. Dunajec płynie tam w głębokim, wyżłobionym przez siebie skalnym wąwozie. Urwiste skalne ściany, rwący nurt, miejsca pełne legend i fascynującej przyrody sprawiły, że spływ przełomem Dunajca był dla nas wyjątkową przygodą.
W wielkim skrócie opisaliśmy tylko wybrane atrakcje naszej wycieczki, ale mamy nadzieję, że to wystarczy, żeby zachęcić Was do wyjazdu w Pieniny, bo wielu z nas obiecało sobie, że jeszcze tam wróci i lepiej pozna jeden z najpiękniejszych zakątków Polski.

Uczniowie klasy III gimnazjum, VIIA i VIII

Autor: M. Stępniak

6-8.05.2019 – Wielokulturowe Podlasie – wycieczka uczniów klas VI i VIIb
Pierwszy raz uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę na Podlasie. W trakcie trzydniowego pobytu odwiedziliśmy miejsca związane z różnorodnością religijną i kulturową regionu. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Białystok. Zobaczyliśmy Pałac Branickich i otaczające go ogrody francuskie. Podziwialiśmy piękne wnętrza katedry św. Mikołaja Cudotwórcy – najważniejszej cerkwi Białegostoku. Pani przewodnik opowiedziała o najważniejszych zasadach prawosławia. Na koniec chwila odpoczynku na Rynku Kościuszki. Drugiego dnia uczyliśmy się pisać ikony w Muzeum w Supraślu. Poznaliśmy historię tego urokliwego miasteczka. Spacerując po nim na każdym kroku natykaliśmy się na perełki architektury drewnianej. Odnaleźliśmy miejsca znane z filmów: „U pana Boga za…” i „Blondynka”. Następnie przejechaliśmy do Kruszynian – poznaliśmy historię polskich Tatarów. Dużo ciekawych informacji o islamie i najstarszym w Polsce muzułmańskim drewnianym meczecie z XVIII w. oraz mizarze przekazał nam opiekun świątyni. Wracając do Krzyżewa, miejsca noclegowego, cudowny spacer po ogrodzie leśnym Puszczy Knyszyńskiej w Poczopku. Ostatni dzień naszej wyprawy to Tykocin. Historii miasteczka wysłuchaliśmy przy odbudowywanym tykocińskim zamku. Zrobiliśmy pamiątkową fotografię przy pomniku hetmana Stefana Czarnieckiego – drugim najstarszym po kolumnie Zygmunta pomniku świeckim w Polsce. Historię Żydów poznaliśmy w synagodze, która przetrwała II wojnę światową. Jest jedną z najlepiej zachowanych w Europie siedemnastowiecznych synagog. Odskocznią od historii był rejs po Narwi i zabawy w parku linowym. Chwila relaksu przed podróżą to odpoczynek na cudownym, zabytkowym rynku. Podlasie zachwyciło nas.

Autor: Mariola Studzińska

 

 

Kwiecień

29 i 30.04.2019 – Majowe rocznice
Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach obchodzone są trzy ważne święta: Święto Pracy – popularnie zwane 1Maja; Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej – obchodzony jest w Polsce 2 maja oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3go Maja. Dlatego, aby upamiętnić te doniosłe fakty z historii Polski i zaangażować w ich obchody uczniów naszej szkoły w dniach 29 i 30 kwietnia przygotowano i przeprowadzono warsztaty dla uczniów klas I – III „Jestem Polakiem/Polką i szanuję symbole narodowe”. Czwartoklasiści wykonali prace plastyczne poświęcone majowym rocznicom, które zostały wyeksponowane na szkolnych korytarzach. Dzieci z klas V – VI w warsztatach „Duma Rzeczypospolitej” – poznali okoliczności uchwalenia Konstytucji 3go Maja. Uczniowie klas VIIa i VIIb sprawdzili swoją wiedzę o symbolach i konstytucji w „Wielkim turnieju o symbolach narodowych”. Zwyciężyła klas VIIa. Pozostałe klasy obejrzały film edukacyjny o Polsce w XVIII wieku.

Autor: Mariola Studzińska

 

25 kwietnia 2019 r. – IV Szkolny Dzień Bezpieczeństwa pod hasłem „Bezpiecznie i Zdrowo”

W czwartek 25 IV 2019r. odbył się IV Szkolny Dzień Bezpieczeństwa pod hasłem „Bezpiecznie i Zdrowo”. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami różnych instytucji, w tym: MONARU, KRUSU, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Gostyninie, Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Pacynie, Powiatowej Komendy Policji w Gostyninie, Służby Zdrowia w Pacynie oraz Stowarzyszenia Rodzin „Przystań Życia” w Żychlinie. Zaproszeni goście prowadzili zajęcia z zakresu zdrowia i szeroko pojętego bezpieczeństwa w formie warsztatów, prezentacji filmów , rozmów, sprawdzianu wiedzy i umiejętności na sprawnościowym torze przeszkód oraz ćwiczeń praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Koordynatorzy do spraw bezpieczeństwa dziękują zaproszonym gościom i uczestnikom uroczystości za zaangażowanie i pomoc w organizację tej imprezy.

Autor:  Halina Goliszewska

Marzec

28 marca 2019 r. – Szkolny Dzień Przeciw Przemoc

28 III 2019r. w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Przeciw Przemocy, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie. Obecni byli również przedstawiciele Policji w Gostyninie i w Pacynie. W ramach tego dnia został zorganizowany ulicami Pacyny happening pod hasłem „STOP Agresji i Przemocy” oraz spotkanie uczniów z przedstawicielem Policji w Gostyninie Panem Krzysztofem Olszarem, który omówił tematykę agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Autor: Halina Goliszewska


26 marca 2019 r. Wycieczka do Palmir i Warszawy.
26.03.2019r. uczniowie klas IV i V udali się na wycieczkę do Palmir i Warszawy.
W Palmirach odwiedziliśmy cmentarz (miejsce pamięci narodowej z grobami 2115 Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w latach 1939-1943), na którym znajduje się grób Janusza Kusocińskiego. Uczniowie zapalili znicze na grobie Patrona naszej szkoły.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Uczestniczyliśmy tu w spotkaniu z Joanną Leszczyńską – wioślarką, brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016r. w czwórce podwójnej.
Pani Iwona Marcinkiewicz – brązowa medalistka z Atlanty 1996r. w łucznictwie, opowiedziała nam o ceremoniale olimpijskim i zachęciła do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Olimpijskie stulecie”. Zaprezentowała nam również bardzo ciekawy film o patronie naszej szkoły Januszu Kusocińskim oraz o Halinie Konopackiej, która zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal olimpijski.
Pod kierunkiem pani przewodnik – w Muzeum Sportu i Turystyki zwiedziliśmy stałą ekspozycję „Dzieje sportu polskiego i olimpizmu”.

Autor: M. Stępniak

19 marca 2019r. III Targi Edukacyjne

19 marca 2019r. w Szkole Podstawowej w Pacynie odbyły się III Targi Edukacyjne. Uczestnikami targów w tym roku szkolnym byli uczniowie
kl. VII – VIII Szkoły Podstawowej i kl. III Gimnazjum oraz rodzice uczniów. Głównym celem targów było przedstawienie ofert edukacyjnych szkół średnich i zawodowych na rok szkolny 2019/2020.
W tym roku szkolnym przyjechało do nas 11 Szkół : z Gostynina, Gąbina, Kutna, Płocka, Żychlina, Zduńskiej Dąbrowy i Mieczysławowa. Po otwarciu Targów przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Pacynie p. Jarosława Komara, szkoły zaprezentowały swoje oferty edukacyjne. Każda z nich przedstawiła prezentację multimedialną i pokazała się, z najlepszej strony. Na stoiskach można było zapoznać się z folderami, ulotkami i uzyskać wiele cennych informacji o konkretnej szkole. Były pokazy, doświadczenia a nawet musztra wojskowa. W ekipach promujących szkoły średnie i zawodowe było wielu absolwentów naszej szkoły. Odbyły się rozmowy pomiędzy obecnymi uczniami szkoły w Pacynie a absolwentami. Uczestnicy targów rozmawiali, wymieniali informacje, doświadczenia i spostrzeżenia. Odpowiadali na pytania zainteresowanych. Podczas targów panowała bardzo ciepła i życzliwa atmosfera. Miłym akcentem było częstowanie przez przybyłych cukierkami oraz własnoręcznie upieczonymi przez uczniów pysznymi ciasteczkami. Rozdawane były różne gadżety, promujące daną szkołę. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i były bardzo potrzebne, gdyż uczestnictwo w targach pomogło przyjrzeć się bliżej ofertom edukacyjnym poszczególnych szkół i dać możliwość niezdecydowanym jeszcze uczniom kończącym naszą szkołę, podjąć jak najlepszą decyzję, dotyczącą wyboru dalszej drogi edukacyjno – zawodowej. Bardzo dziękujemy wszystkim zaproszonym szkołom, naszym rodzicom i uczniom za udział w tegorocznych Targach. Zapraszamy za rok na kolejne spotkanie.

Autor: Bogumiła Łanda

6 marca 2019r – Mleczne warsztaty z Mieczysławem
6 III 2019r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły udali się do Krainy Mleka. Razem bawiliśmy się i poznawaliśmy coraz więcej ciekawostek o mleku i produktach mlecznych. Podjęte przez nauczycieli działania miały na celu promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz urozmaicanie ich. Dzieci przygotowywały na drugie śniadanie płatki z mlekiem, następnie odbyły się mleczne zabawy sportowe, zajęcia plastyczne na których ozdabiały gipsową krówkę, zajęcia techniczno-ekologiczne na których wykonywały pojazd dla kota Mieczysława z opakowań po mleku. Uczniowie przekonali się, że mleko i jego przetwory to niezastąpione źródło białka oraz najłatwiej przyswajalnego wapnia – bezcennego składnika niezbędnego do prawidłowej budowy młodych kości i zębów. Dowiedziały się, iż jest to źródło wielu innych mikroelementów (potasu, fosforu, sodu), oraz witamin (A, D, E oraz witamin z grupy B). Program „Mleko w Szkole” ma zachęcić dzieci i młodzież do codziennego picia mleka i korzystania z tego naturalnego produktu.

Autor: J. Fabianowska

III 2019r. „Bezpieczne dziecko” – akcja klas I – III

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Dobrze Cię widzieć” odbyły się zajęcia z zasad bezpieczeństwa na drodze oraz podkreślające wagę bycia widocznym dzięki kamizelkom odblaskowym. Dzieci otrzymały kamizelki oraz poznały 7 odblaskowych zasad drogowych.

Obejrzały również spektakl profilaktyczny „Skrzynia pełna skarbów”, który opowiadał o zagrożeniach na jakie może natrafić dziecko w drodze do szkoły. Przedstawienie uwrażliwiło dzieci na sytuacje, w jakich mogą spotkać nieznajomych.

Autor: J. Fabianowska

Luty

19 lutego 2019r – Niezwykły seans astronomiczny.

19 lutego 2019r. w naszej szkole miał miejsce niezwykły seans astronomiczny.
Odbywał się on we wnętrzu ogromnej, nadmuchiwanej kopuły, dzięki której dzieci mogły oglądać kosmos. Wszyscy chętni mieli okazję oglądać układ słoneczny, gwiazdozbiory, księżyc, słońce oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o poszczególnych planetach. Można było wygodnie usiąść, nad ich głowami ukazało się niebo i rozpoczęła się bardzo ciekawa podróż. Zaciemnione wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat i umożliwiło lepsze przeżycie tej niezwykłej przygody. Wszyscy byli zaciekawieni tym, co działo się na ich oczach. W niecodzienny sposób przyswoili nową porcję wiedzy, z której w przyszłości na pewno skorzystają.

Autor: J. Fabianowska

18 lutego 2019 – „Wieczór pierwszych olimpijskich mistrzów” w Centrum Olimpijskim w Warszawie z udziałem naszych uczniów
W ramach wieloletniej współpracy Polski Komitet Olimpijski zwrócił się z prośbą o włączenie się naszej szkoły w obchody stulecia ruchu olimpijskiego i przygotowanie części artystycznej na „Wieczór pierwszych olimpijskich mistrzów”.
Wydarzenie odbyło się 18 lutego o godzinie 1800 w sali konferencyjnej i miało wyjątkowy i bardzo uroczysty charakter. Wraz ze szkołą w Niedomicach byliśmy reprezentantami młodzieży polskiej, która uczciła stulecie PKOL-u.
Naszą szkołę reprezentowało osiemnaścioro uczniów z klasy VI, VII, VIII, III gimnazjum. Przygotowany przez nas występ przywołał na scenę sylwetki pierwszych polskich mistrzów olimpijskich: Halinę Konopacką, Janusza Kusocińskiego i poetę Kazimierza Wierzyńskiego. „Spotkanie” tych wybitnych postaci ukazało osiągnięcia, pasje i wartości, które kiedyś im towarzyszyły.
Organizator tej uroczystości na stronie PKOl napisał:
„Sceną podczas drugiej części wydarzenia zawładnęła młodzież, która przygotowała występy artystyczne, które zawierały część poetycką, wokalną, elementy tańca i krótkie formy teatralne. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu mieliśmy kolejny dowód na to, że osobowość i dokonania pierwszych mistrzów olimpijskich są źródłem kolejnych, efektownych, pobudzających wyobraźnię i wzruszających interpretacji. Dziękujemy wszystkich uczniom, absolwentom, Dyrektorom i opiekunom ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie oraz Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków i Gimnazjum Publicznego im. Polskich Olimpijczyków w Niedomicach za aktywne włączenie się w celebrowanie pamięci o naszych mistrzach.”
Wszyscy miło wspominamy wyjazd. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w olimpijskim wieczorze wspomnień, zwiedzenia stałej ekspozycji w Muzeum Sportu i Turystyki, smaczny obiad oraz bardzo serdeczne i gościnne przyjęcie.

2019-02-16 Wycieczka do Warszawy.
Uczniowie klasy II i III 16 lutego 2019r. udali się do Warszawy do Teatru SYRENA, aby obejrzeć spektakl „Dzieci z Bullerbyn”. Opowieść o małych mieszkańcach sympatycznej, szwedzkiej osady Bullerbyn zna chyba każdy, ponieważ książka Astrid Lindgren to szkolna lektura i jedna z ukochanych książek dzieciństwa, nie tylko dziewcząt, ale również chłopców wielu pokoleń. Współautorem adaptacji i reżyserem przedstawienia jest Krzysztof i Ewelina Jaślar.
Mimo iż przedstawienie trwało 100 minut, dzieci nie nudziły się. Z uwagą śledziły kolejne przygody swoich rówieśników, entuzjastycznie przyjmując dowcipy, jakie płatali sobie bohaterowie. Spektakl podobał się dzieciom i zachęcił do przeczytania tej interesującej książki. Następnie dzięki pięknej pogodzie uczniowie razem ze swoimi opiekunami spacerowali wspólnie z warszawiakami alejkami Parku Łazienkowskiego. Podziwiając oswojone zwierzęta, pomniki i zabytki. Na zegarze słonecznym prawidłowo odczytały aktualną godzinę.

Autor: A. Komar

 

Styczeń

Zimowisko 2019
Już 15 raz uczniowie Szkoły Podstawowej w Pacynie uczestniczyli w zimowisku. 19 uczestników pod opieką wykwalifikowanych instruktorów w dwu grupach: początkującej i zaawansowanej szkoliło się w jeździe na nartach na stokach w Murzasichlu, Czerwiennym i Bukowinie Tatrzańskiej. Dla bezpieczeństwa wszyscy jeździli w kaskach, a przez pierwsze dwa dni nauki korzystali z kamizelek szkółki narciarskiej z napisem „Uczę się”. Szkolenie przebiegało sprawnie. Począwszy od jazdy pługiem, skrętami z pługu z dostawianiem narty, hamowaniem alpejskim do „żywego slalomu” wszystkich uczestników w ostatnim dniu zajęć. Wielkim powodzeniem cieszyła się wieczorna jazda na wyciągu kanapowym Rusin – Ski Express z fotelami „Porsche” w Bukowinie Tatrzańskiej. Długość trasy to 1150 metrów. W czasie „białych nocy” od godziny 18:00 do 20:30 grupa początkująca przejechała całą trasę 16 razy. Grupa zaawansowana poruszała się po stoku z prędkością przekraczającą 40 km/h. W ramach wyjazdu realizowany był program profilaktyczny „Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła” Program miał na celu pokazanie perspektyw zdrowego stylu życia, czyli zdrowego odżywiania się i pełnej sprawności ruchowej, którą można osiągnąć dzięki uprawianiu sportów zimowych. Kształtowanie nawyków spędzania wolnego czasu z dala od alkoholu, tytoniu, dopalaczy i narkotyków. Na realizację projektu uzyskaliśmy wsparcie z Urzędu Gminy w Pacynie. Organizatorzy i uczestnicy pragną podziękować sponsorom: Gminie Pacyna, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Pacynie, lokalnym przedsiębiorcom panu Piotrowi Majewskiemu i pani Marzannie Galus oraz jednemu anonimowemu sponsorowi – absolwentowi Szkoły Podstawowej w Pacynie.

Autor: J.Studziński

21 i 22 stycznia – Dzień Babci i Dziadka

Styczeń to miesiąc zimowy, pełen chłodnych dni, ale są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu.
To 21 i 22 stycznia – wtedy swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. W naszej szkole uroczystość z okazji
tych świąt jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych, przygotowywaną przez najmłodszych
uczniów. W tym roku 22 stycznia gościliśmy te wyjątkowe dla dzieci osoby. Maluchy dziękowały za dobroć, cierpliwość, a przede wszystkim za czas spędzony razem, Wyrażały to tańcem, wierszem i piosenkami.
Publiczność żywo reagowała na to co działko się na scenie, często ze wzruszeniem i ogromną radością.
Autor: A.Komar

 

27 Finał WOŚP za nami

W niedzielę, 13 stycznia odbył się kolejny już finał. Graliśmy razem ze Szkołą Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Kiernozi. Nasza sztab zebrał kwotę 15.541,76 złotych. Kwestowało 20 wolontariuszy (14 z naszej szkoły i 6 z Kiernozi). W kweście ulicznej zebraliśmy 4252,37 złotych, pozostała suma została zebrana przez wolontariuszy z Kiernozi w kweście ulicznej i podczas imprezy finałowej, którą w tym roku ta szkoła przygotowywała. W programie były występ uczniów, degustacje ciast i licytacja przedmiotów ofiarowanych przez WOŚP oraz pozyskanych przez organizatorów. Perełki niedzielnej licytacji to: koszulki z autografami Macieja Rybusa i Zbigniewa Bródki, rękawice bokserskie: Karoliny Michalczuk, Anny Słowik i Lidii Figury. Nasi artyści zaprezentowali się zgodnie z informacją na zaproszeniu. Wszystkim, którzy wsparli 27 Finał WOŚP serdecznie dziękujemy.

Autor: M. Studzińska

W niedzielę, 13 stycznia kolejny – 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczne hasło „POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE”
Gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W tym roku gramy ze Szkołą Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Kiernozi. Przygotowania w pełni. Sztab został zarejestrowany w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie, wolontariusze z Pacyny i Kiernozi otrzymali już identyfikatory, a puszki przygotowane do kwesty. Program został opracowany. Uczniowie naszej szkoły zaprezentują się przed publicznością Kiernozi około godziny 16.00. Zaprezentujemy: – poloneza w wykonaniu uczniów klas I – III. Do którego choreografię opracowały p. Jolanta Fabianowska i p. Halina Cichosz, – tańce latynoamerykańskie w wykonaniu Wiktorii Sitkiewicz (absolwentki Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Pacynie) i Kacpra Maślankowskiego reprezentujących UKS „Pasja” ze Szczawina Kościelnego, – instrumentalny koncert kolęd w wykonaniu: Kamila Cieślaka, Marty Majewskiej i Mai Rudzkiej – opiekun pan Jacek Studziński, widowisko”Zgraja świętego Mikołaja” w wykonaniu uczniów klasy II przygotowane przez panią Annę Komar. Zapraszamy

Autor: M. Studzińska

11 stycznia 2019 – Muzeum w Łowiczu
Dnia 11 stycznia 2019 roku klasy VII uczestniczyły w jednodniowej wycieczce do Łowicza. Pracownicy muzeum przygotowali dla nas zajęcia edukacyjne: Łowicz i okolice w Powstaniu Styczniowy – w sposób bardzo szczegółowy opowiedzieli o walkach powstańczych toczonych w Księstwie Łowickim i najbliższej okolicy, przybliżyli sylwetki Polaków zaangażowanych w walkę narodowowyzwoleńczą, omówili bilans powstania. Lekcja realizowana była w oparciu o kolekcję pamiątek powstańczych zgromadzonych na stałej ekspozycji Muzeum. Następnie obejrzeli wystawę stałą – Etnografia Księstwa łowickiego. Kustosz wystawy w sposób niezwykle ciekawy opowiadał o różnorodnych aspektach kultury Księżaków Łowickich. Wrażenie na uczniach zrobiły wyroby rzemiosła, przedmioty związane z kulturą duchową, obrzędowością oraz codziennego użytku.

Autor: M.Studzińska

Grudzień

21 grudnia 2018 r. – Wigilia szkolna.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, za którym każdy tęskni i chętnie do niego wraca. 21 grudnia 2018r. cała społeczność szkolna zebrała się na przedświątecznym spotkaniu wigilijnym. Razem zaśpiewaliśmy najpiękniejsze piosenki bożonarodzeniowe, czyli polskie kolędy. Akompaniowali uczniowie – Maja R., Marta M., Kamil C. Wspólne kolędowanie i zimowa dekoracja wprowadziły nas w nastrój świąteczny. Następnie smakowaliśmy tradycyjne potrawy wigilijne, które samodzielnie przygotowali rodzice.

Autor: A. Komar

14 grudnia 2018 r. – Wycieczka do Łowicza

14 XII 2018r. uczniowie klasy II i III wyjechali na wycieczkę do Łowicza.
Celem wyjazdu było poznanie tradycji bożonarodzeniowych, kultywowanych na polskiej wsi. W muzeum ziemi łowickiej uczniowie obejrzeli dawne chaty, wnętrza izb, stroje, narzędzia jakimi posługiwano się na wsi, a których już nie ma w powszechnym użyciu.Pierwsza lekcja odbyła się w wnętrzu dawnej, drewnianej chaty pt. „Szczodry wieczór, szczodre dni”. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się jak obchodzono Wigilię dawniej, porównały, które z tych zwyczajów jeszcze są kultywowane, a które zapomniane. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, gdzie uczyły się wykonania ozdób choinkowych z papieru.

Autor: A. Komar


13 grudnia – Wycieczka do Warszawy uczniowie klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum
13 grudnia uczniowie klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum byli na jednodniowej wycieczce w Warszawie. Uczestniczyli w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w zajęciach edukacyjnych „Odkryj historię Żydów w Polsce”. Na wystawie stałej, która jest multimedialną podróżą przez tysiąc lat polskiej historii, poznawali historię i kulturę polskich Żydów. Uczyli się tolerancji, otwartości na świat i akceptacji różnorodności kulturowej. W Muzeum Więzienia Pawiak uczestniczyli w lekcji „Pawiacki dzień”. Poznali historię tego miejsca i losy ludzi, którzy byli więźniami. Mieli okazję porównać opisy z lektury „Kamienie na szaniec” z warunkami, jakie panowały w tym więzieniu. Na koniec podziwiali świąteczną iluminację Warszawy, spacerowali po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu.

Autor: M. Studzińska

 

12 grudnia – Wycieczka klasy VI do Warszawy.

12 grudnia, uczniowie klasy VI szkoły podstawowej wraz z rodzicami odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Przychodząc do Kopernika, nie przypuszczali, że jest tam aż tyle atrakcji i nie ma możliwości, żeby zobaczyć wszystko podczas jednorazowej wizyty. Kopernika się nie zwiedza, nie mamy wyznaczonych ścieżek ani przewodników. Uczniowie kierowali się własną ciekawością, tym, co ich zainteresowało i zwróciło uwagę. Spędzili na odkrywaniu swoich pasji ponad 3 godziny. Wszyscy byli pod wrażeniem świątecznej iluminacji Warszawy. Na Starym Mieście był czas na spacer i zdjęcia przy imponującej choince.

Autor – J. Studziński

Listopad

28 listopada 2018- WWycieczka do Płocka

Dnia 28 XI 2018r. uczniowie klasy II i III oglądali film „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” w kinie HELIOS w Płocku. To magiczna historia w przepięknej oprawie, która zafascynowała dzieci tak, że na koniec seansu biły one brawo. Zrealizowana z ogromnym rozmachem produkcja Disneya inspirowana klasyczną baśnią i baletem P. Czajkowskiego jak zawsze bardzo się podobała małym widzom. Druga część wycieczki to lekcja w płockiej bibliotece dla dzieci „Chotomku”. Tym razem były to zajęcia pt. „Alfabet Polski”, czyli – wydarzenia, zwyczaje, miejsca i osoby ważne dla naszego kraju. Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie ważne daty z historii Polski, poznały noblistę Marię Curie-Skłodowską, ale także przeprowadzały eksperymenty i doświadczenia oraz wróżyły sobie przyszłość.

Autor: A. Komar

 

27 listopada – Wycieczka do Łodzi
27 listopada br. uczniowie klas IV odwiedzili Łódź. Celem podróży były: teatr Pinokio oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. J. Piłsudskiego.
W teatrze Pinokio dzieci obejrzały spektakl „Kopciuszek”, który powstał na podstawie baśni braci J. i W. Grimm. Dobrze wszystkim znana historia została wzbogacona o współczesne akcenty i konteksty oraz opatrzona przepiękną musicalową muzyką wykonywaną na żywo. Uwagę przyciągała także ciekawa scenografia i kolorowe kostiumy.
Czwartoklasiści z zapartym tchem oglądali kolejne sceny, które nie tylko rozśmieszały, ale również zmuszały do refleksji nad relacjami między rówieśnikami.
Z teatru udaliśmy się do Biblioteki. Tutaj zwiedziliśmy gmach, największej  w województwie  łódzkim, biblioteki. Zobaczyliśmy czytelnię, katalogi, magazyny oraz dział skanowania zbiorów. Wzięliśmy również udział w lekcji „Historia książki: od zwoju do kodeksu”, podczas której dzieci zobaczyły różne rodzaje „książek” oraz miały możliwość pisać na woskowych tabliczkach.

16 listopada 2018 – Nabożeństwo ekumeniczne w Luszynie
W piątek, w kościele parafialnym w Luszynie, po raz pierwszy zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne. Miało ono charakter upamiętniający żołnierzy poległych tutaj w czasie I wojny światowej. Wielu z nich było wyznania ewangelickiego i pochodziło z Mazur. Modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kutnie ks. Szymon Czembor. W kazaniu podkreślił, że naszym obowiązkiem jest modlić się za tych, którzy poświęcili swoje życie, by wyzwolić naszą ojczyznę, i na których groby nie ma kto przyjść. Przekazał słowa pozdrowienia od Biskupa Diecezji Mazurskiej ks. Pawła Hause. Podziękował ks. Dariuszowi Bujakowi i ks. Zbigniewowi Ciechomskiemu za wspólną modlitwę.

Autor: M. Studzińska

 

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 -2021.

rok_strona_wpisu_ok

14 listopada 2018 – „Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku”

14 listopada 2018 r. odbył się Finał Projektu Szkoły Tolerancji pod hasłem „Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku”. Tego dnia zorganizowaliśmy:

  • debatę klas II, III szkoły podstawowej i III gimnazjum „Patriota XXI wieku”. Debata rozpoczęła się od ustalenia, czym jest patriotyzm. W trakcie dyskusji określiliśmy, jaki powinien być patriota w codziennym życiu. Podawaliśmy cechy i wartości określające współczesnego patriotę.

  • następnie zaprosiliśmy dzieci do gry korytarzowej, w trakcie której dzieci rywalizowały w grze planszowej „Hi100ryczna”, rozwiązywały elektronicznie quiz o Polsce oraz zadania patriotyczne, wędrując po 7 stacjach.

  • dekorowaliśmy niepodległościowe ciasteczka, które podarowaliśmy osobom niemogącym wspólnie z nami świętować Dnia Niepodległości – Dom Pomocy Społecznej w Czarnowie,

  • w ramach akcji „Zaczytane poranki” – rodzice i nauczyciele czytali dzieciom kl. II i III klasy szkoły podstawowej lektury „Ignaś” W. Piaseckiej i „Irena Sendlerowa i łyżeczka życia” J.Wyrzykowskiego i O. Gałko-Olejko.

Dzień Patrioty i Patriotki podsumowali, pisząc życzenia dla Polski i śpiewając piosenkę „Jestem Polką i Polakiem”. Dzień upłynął pod znakiem świetnej zabawy i nauki.

Dzieci dużo nauczyły się i dobrze bawiły się. Okazało się, że w naszej szkole mamy wzorowych Patriotów i Patriotki.

Koordynatorzy: Jolanta Fabianowska, Anna Komar, Bożena Rachubińska

14 listopada – Muzeum zawitało do szkoły
Kolejnym zadaniem realizowanego projektu była żywa lekcja historii przygotowana i poprowadzona przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 2 Korpusu Armii Andersa. Prowadzący już na wstępie zaciekawili uczniów swą wiedzą na temat historii I i II wojny światowej. Zapoznali także z elementami wyposażenia żołnierzy niemieckich i polskich. Dzieci i młodzież usłyszała bardzo ciekawą pogadankę o broni używanej przez żołnierzy II korpusu, mogli ją wziąć do rąk i sprawdzić ile naprawdę waży. Każdy miał też możliwość postrzelać z repliki karabinu M-16. Pod bacznym okiem opiekunów można było potrzymać przez chwilę ułańską szablę. Dodatkową atrakcją był pokaz strzelania z oryginalnej XVIII wiecznej armaty. Pogadanka połączona z pokazem militariów i pamiątek po żołnierzach WP to świetna lekcja historii dla wszystkich uczniów.

Autor: M. Studzińska

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 -2021.

rok_strona_wpisu_ok

11 listopada 2018 – Uroczystości 100-tnej rocznicy odzyskania Niepodległości w naszej szkole
11 listopada 2018r., zamieniona w biało – czerwoną flagę, Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie przywitała ponad 300 osób, by wspólnie świętować 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości.
Uczniowie i absolwenci pod kierunkiem nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie zaprezentowali widowisko pt. „Godność, Wolność, Niepodległość”. Wśród gości nie zabrakło Wójta Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy, radnych, przedstawicieli instytucji i zakładów pracy. Na uroczystość licznie przybyli także mieszkańcy gminy. Wszystkich witała młodzież szkolna i wręczała drobne upominki: kotyliony i ciastka niepodległościowe w kształcie Polski pomalowane w barwy narodowe, przygotowane przez nauczycieli i rodziców.
Program składał się z trzech części: patriotycznej, ludowej i występu Dziecięcego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Pacyna. Uroczystość patriotyczna zgodnie z motywem przewodnim została podzielona na trzy etapy: w pierwszym pokazano radość Polaków z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli, w drugim walkę o godność w czasie II wojny światowej i w czasach komunistycznych, w trzecim radość współczesnego pokolenia z wolności. Jednym z elementów uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. 11 Listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, ale także symbolem wiary, która pomogła przetrwać wichry historii, dlatego w scenariuszu mocno akcentowano nie tylko patriotyzm naszych przodków, ale także ich religijność jako ważne wartości w życiu. Całość widowiska przeplatano również humorem, by pokazać, że potrafimy zachować dystans do trudnych wydarzeń z przeszłości.
Aby ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje w części ludowej pokazano jesienne prace w gospodarstwie. W tym roku były to wykopki, które dawniej wykonywała cała wieś, każdego dnia u innych sąsiadów. Uczniowie ubrani w tradycyjne stroje zaprezentowali zwyczaj wspólnie wykonywanej pracy. Na koniec wystąpił Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Pacyna. Zespół zaprezentował poloneza i mazura.
Do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości włączył się również Urząd Gminy wydając okolicznościową ulotkę, w której przypomniano o odsłonięciu pomnika Józefa Piłsudskiego w Pacynie w dniu 1 XI 1930 roku oraz osób, które były związane z tym wydarzeniem.

Autorzy: A. Komar, B. Rachubińska

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 -2021.

rok_strona_wpisu_ok

09 listopada 2018  – Przygotowania do święta stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
Obchody stulecia święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęliśmy w naszej szkole już w piątek 9 listopada 2018r. o godz. 11.11. Wówczas cała społeczność szkolna zebrana na sali gimnastycznej, odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, naszego hymnu narodowego. O zmroku natomiast szkoła zabłysła biało-czerwonymi barwami. Iluminacja barw narodowych wyglądała imponująco.

Autor: A. Komar

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 -2021.

rok_strona_wpisu_ok

6 listopada 2018 r. – Centrum Olimpijskie w Warszawie

  •  obejrzeliśmy wystawę czasową z okazji stulecia odzyskania niepodległości: GWIAZDY SPORTU W NIEPODLEGŁEJ,
  • uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych „ Ceremoniał olimpijski wczoraj i dziś”,
  • zwiedziliśmy stałą ekspozycję w Muzeum Sportu i Turystyki.
    Uczniowie klasy VI, VIIA, VIIB

Październik

28 października 2018 Koncert Orkiestry Dętej OSP Słubice.

W niedzielę, 28 października w naszym kościele podczas Mszy świętej o godzinie 10.00 koncertowała Orkiestra Dęta OSP Słubice pod batutą kapelmistrza Szymona Ogrzebacza. W repertuarze były pieśni religijne i patriotyczne nawiązujące do obchodów Święta Niepodległości. Jak podkreślił ksiądz proboszcz, rok 2018 jest dla nas wszystkich bardzo wyjątkowy, ponieważ jest rokiem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Historia naszego Państwa jest bardzo trudna, zawiła i doświadczyła nas bardzo ciężko. Za piękny koncert były owacje i brawa.

Autor: Mariola Studzińska

Działanie w ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość”.

 

26 października 2018 „Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą”

Zajęcia terenowe szlakiem bohaterów bitwy nad Bzurą  poprowadził p. Jakub Wojewoda. Opowiedział o największej bitwie kampanii wrześniowej. Na cmentarzach wojennych w Budach Starych, Witkowicach i Trojanowie przy ich mogiłach oddaliśmy hołd tym, którzy we wrześniu 1939 roku starali się wykonać niewykonalny wówczas obowiązek obrony Polski.

Autor: Mariola Studzińska

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 -2021.

 

25 października 2018 „Zadeptana pamięć – szlakiem cmentarzy I wojny światowej”

Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum brali udział w zajęciach terenowych szlakiem cmentarzy I wojny światowej przygotowanych i poprowadzonych przez pracowników Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Odwiedzili nekropolie  w: Bolimowskiej Wsi, Huminie i Joachimowie-Mogiłach. Poznali historię działań wojennych w najbliższej okolicy.

Autor: Mariola Studzińska

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 -2021.

 

24.10.2018r. III Szkolny Dzień Zdrowego Żywienia

W dniu 24.10.2018r. w Szkole Podstawowej w Pacynie odbył się III Szkolny Dzień Zdrowego Żywienia. Był to dzień pod hasłem: „Zdrowie zawarte w polskim jabłku”. W tym dniu zarówno wszyscy uczniowie, jak i nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły, otrzymali emblematy w postaci kolorowych jabłuszek. Wszyscy uczniowie uzyskali szerokie informacje na temat wartości odżywczych jabłek oraz ich wpływu na nasze zdrowie.

Zajęcia odbyły się w trzech grupach wiekowych. Pierwsza grupa: klasy I – III Szkoły Podstawowej pod opieką wychowawców klas, przygotowali niezwykle barwne i zajmujące scenki, piosenki i wierszyki, mówiące między innymi o właściwościach zdrowotnych owoców i warzyw oraz zawartych w nich witaminach. Wszystkie dzieci bardzo zaangażowały się w prezentowane występy i pokonały tremę. Po zakończonej imprezie dzieci degustowały jabłka, szarlotkę i owocowe koreczki.

Uczniowie kl. IV -VI Szkoły Podstawowej uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Panią z Sanepidu w Gostynina. Zajęcia poświęcone były zasadom zdrowego odżywiania. Dzieci mogły dużo dowiedzieć się o cukrze i soli, oraz ich zawartości w poszczególnych pokarmach, słodyczach, napojach, jak również o tym jakie są dopuszczalne dawki dzienne spożywania cukru i soli. Mieli możliwość uczestniczyć w eksperymentach dotyczących mierzenia dawek soli i cukru w poszczególnych potrawach, napojach. Następnie odbyła się dyskusja.

Uczniowie klas VII, VIII oraz klasy III gimnazjum zaprezentowali krótkie scenki, przedstawienia profilaktyczne i piosenki, mówiące o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia. Uczestnicy zajęć rozmawiali z pracownikiem Sanepid-u na temat zasad zdrowego stylu życia oraz chorób związanych z niewłaściwym odżywianiem, w tym anoreksji. Uczniowie obejrzeli wstrząsający film profilaktyczny o chorej dziewczynie. Po filmie odbyła się krótka dyskusja i wyciągnięcie wniosków dotyczących właściwego odżywiania się przez dorastającą młodzież.

Organizatorem i Koordynatorem Szkolnego Dnia Zdrowego Żywienia była Bogumiła Łanda – Pedagog Szkolny. Po zakończonych zajęciach wszyscy degustowali pyszne, soczyste i zdrowe jabłka, ufundowane przez Komitet Rodzicielski. Uczniowie zamiast niezdrowych słodyczy ze sklepu, mogli w tym dniu posmakować domowych, ciast z jabłuszkami, upieczonych z naturalnych składników, przez mamy naszych uczniów. Dzieciom bardzo podobały się wspólne zajęcia, gdyż poza bardzo miłą i ciepłą atmosferą mogły poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia i zdrowego żywienia.

Bardzo dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za zaangażowanie i pyszne ciasto.

22 października 2018 Spotkanie z p. Guntherem Fuchsem i p. Henrykiem Olszewskim

Jednym z przedsięwzięć wpisanych w projekt ”Godność, Wolność, Niepodległość” było nawiązanie współpracy z Towarzystwem Miłośników Historii Żychlina i spotkanie z p. Guntherem Fuschem, który przybył do  naszej szkoły w oryginalnym stroju pruskim. W trakcie rozmowy uczniowie zetknęli się z tematami, które znają jedynie z podręczników. Wszyscy mogli dotknąć, zobaczyć elementy uzbrojenia z czasów Wielkiej Wojny. Otrzymaliśmy unikatowe fotografie z tamtych czasów, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 -2021.

19 listopada 2018 – Uczniowie klas I – III odwiedzili DPS w Czarnowie.

Dnia 19 X 2018r. uczniowie klas I – III odwiedzili DPS w Czarnowie. W trakcie wizyty dzieci brały udział w warsztatach plastyczno-prehistorycznych zorganizowanych przez pracowników zakładu. Uczniowie poznawali historię człowieka epoki kamienia łupanego poprzez zdobywanie różnych sprawności:
– geoartyści – malowali jaskinię oraz wykonywali rysunki na ścianie,
– odkrywcy – szukali skarbów poprzez przesiewanie piasku oraz rozłupywanie skał,
– siłacze – sprawdzali swoją siłę i spryt poprzez przeciąganie liny,
Wszyscy wspólnie zatańczyli jaskiniowy taniec, który zakończył spotkanie.
Zajęcia przyniosły dzieciom radość i satysfakcję.

Autor: A. Komar

 

9 X 2018 r. –  Dzień Patrona

Obchody święta naszej Szkoły
1. Wspólna gimnastyka.
2. Uroczysty apel.
3. Ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej.
I miejsce Klaudia Fronczak – klasa VII,
II miejsce Jakub Kiełbasa – klasa VIII,
III miejsce Adrianna Jóźwiak – klasa III gimnazjum.
4. Spotkanie z wybitnymi sportowcami. Naszymi gośćmi byli:
Jakub Krzewina – lekkoatleta, złoty medalista i rekordzista świata w sztafecie 4 X 400m,
Jerzy Kowalski – wioślarz, zwycięzca Pucharu Świata w Belgradzie,
Wojciech Jankowski – wioślarz, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich  w Barcelonie,
Piotr Sałkowski  trener Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Płocku.
5. Szkolny Piknik Olimpijski:
– wyścigi na ergometrach,
– konkurencje rekreacyjne,
– konkurencje sportowe: 60m, 600m, skok w dal.
Najlepsze wyniki w konkurencjach lekkoatletycznych uzyskali: 60m (klasy IV-VI) Wiktoria Modliborska i Piotr Felczak, (klasy VII, VIII, III gim.)  Magda Ciechomska i Wojtek Jakubik; 600m (klasy IV-VI) Zuzia Durka i Jakub Kowalczyk, (klasy VII, VIII, III gim.) Iza Kowalska i Mateusz Witeczek;  skok w dal (klasy IV-VI) Kornelia Serwach i Bartek Krawczeski, (klasy VII, VIII, III gim.) Natalia Rzepnikowska i Mateusz Szymczak.

 

6 października 2018 Promocja książki p. Andrzeja Matuszewskiego

W Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie odbyła się promocja książki emerytowanego nauczyciela tej placówki – Andrzeja Matuszewskiego „Stulecie szkoły w Pacynie. Historia i sport”. W uroczystości wzięli udział: 94-letni, były kierownik szkoły, Antoni Studziński (lata 1954-66), dyrektorka szkoły w latach 1984-94 Maria Komar, Teresa Russek dyrektorka szkoły w latach 1994-2018, obecny dyrektor szkoły Jarosław Komar, syn zamordowanego w obozie koncentracyjnym Mauthausen kierownika Bronisława Strynkiewicza Krzysztof i dr Marek Bryła syn nauczycielki Janiny Komar (1945-50). Obecne były władze gminy z wójtem Krzysztofem Woźniakiem, byli i obecni nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy. Przybył również były premier Waldemar Pawlak absolwent szkoły. Spotkanie było okazją do wspomnień,wspólnych zdjęć wychowanków, sportowców i nauczycieli. Zaproszeni goście przekazali do powstającego kącika muzealnego artefakty.

5 października 2018 Żywa flaga

Samorząd uczniowski przygotował i przeprowadził kolejną akcję, której celem jest upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W słoneczne przedpołudnie dzieci, młodzież i nauczyciele ubrani w białe lub czerwone koszulki stworzyli z siebie wzór  – żywą flagę Polski. Efekt był niesamowity.

6 październik 2018 – Jubileusz 50- lecia Pożycia Małżeńskiego

Jubileusz 50-lecia pożycia par małżeńskich z gminy Pacyna przygotowano w pałacu w Luszynie. Swoje umiejętności aktorskie jubilatom i zaproszonym gościom zaprezentowali uczniowie naszej szkoły.

 

 

5 października 2018 „Jestem Polką i Polakiem” – happening ulicami Pacyny

W obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączył się Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Przygotował przemarsz z flagami ulicami Pacyny. Tytuł happeningu, to tytuł piosenki śpiewanej przez uczestników przemarszu. Najmłodsi uczniowie nieśli balony w białym lub czerwonym kolorze. Po powrocie do szkoły odśpiewano hymn państwowy.

4 październik 2018 Wycieczka do Warszawy

Uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych i przeprowadzonych przez pracowników Przystanku Historia centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki „Baśka Murmańska – żołnierka Komendanta Piłsudskiego”  Celem zajęć było przybliżenie uczniom sylwetek działaczy niepodległościowych, a także historii niedźwiedzicy polarnej, przygarniętej przez żołnierzy I Korpusu Polskiego. Uczestnicy warsztatów obejrzeli film animowany, w którym Baśka Murmańska opowiadała o I wojnie światowej, odzyskaniu przez Polskę niepodległości, święcie 11 listopada, a także marszałku Piłsudskim.

Wrzesień

28 września VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

28 września obchodziliśmy w naszej szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
W tym dniu zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne  (uczniów klasy Va)  egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych. Każdy mógł się sprawdzić i w nagrodę otrzymać tytuł eksperta tabliczki mnożenia.
Ponadto na lekcjach matematyki klasy III-VI bawiły się Kartami Grabowskiego. Uczniowie grali w „Matematycznego Piotrusia”, „Sokole Oko”, „Kumpla” oraz „Olimpijczyka”. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie -w każdej chwili -kiedy patrzymy na zegarek, wstukujemy numer telefonu, liczymy kieszonkowe. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji . Miejmy nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

Nina Wilińska
Jolanta Majewska

 

27 września 2018 roku uczniowie klasy II i III odwiedzili Łódź.

Zwiedzili lotnisko, poznali pracujących tam ludzi i dowiedzieli się na czym polega ich praca. Przeszli kontrolę bezpieczeństwa, zobaczyli lądujące i startujące samoloty oraz ogromne wozy strażackie.

W Muzeum Włókiennictwa wzięli udział w zajęciach „Razem tworzymy świat” – zaznajomili się z kulturą i zwyczajami różnych ludów żyjących na ziemi, a następnie, podczas warsztatów, własnoręcznie wykonali laleczki wzorowane na tych poznanych podczas lekcji.

Ostatnim punktem wycieczki był spacer po „Bajkowej Łodzi”, czyli śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Dzieci odszukały: Trzy Misie, Ferdynanda Wspaniałego, Plastusia i Misia Uszatka. Atrakcją był również pomnik Juliana Tuwima.

Autor: A. Orzechowska

25 września 2018r – „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

25 września 2018r. w naszej Szkole została przeprowadzona kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, której celem jest promocja bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Akcję zorganizował Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, jak i Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w porozumieniu z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

W trakcie kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” uczniowie naszej Szkoły otrzymali zestawy BRD: kaski rowerowe, elementy odblaskowe.
Uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy KPP w Gostyninie. Pozwoliły one poznać rodzaje zagrożeń, na jakie są narażeni w codziennym życiu i jak się przed nimi chronić.
Pod bacznym okiem ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku ćwiczono zasady udzielania pierwszej pomocy na fantomie do nauki resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Uczniowie mieli również okazję skorzystać z symulatora jazdy czy zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze na torze rowerowym przygotowanym przez pracowników WORD w Płocku.

W tym dniu uczniowie klas I  – III Szkoły Podstawowej uczestniczyli  również w  zajęciach edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa. Odbyło się spotkanie z  przedstawicielami Policji w Sannikach  na temat „Bezpieczna droga do szkoły „ oraz przeprowadzone zostały ćwiczenia praktyczne w przekraczaniu jezdni. Zajęcia edukacyjne natomiast prowadzone były przez nauczycieli nauczania zintegrowanego i  przebiegały w IV panelach:
I – Koduję w ruchu drogowym;
II– Pierwsza pomoc – jak jej udzielać?;
III – Warsztaty plastyczno-techniczne;
IV – Poznajemy Niestraszki – czytanie bajki pt. „Droga do szkoły”.
Na zakończenie wszyscy  uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego otrzymali odblaskowe „Niestraszki”.

21 września 2018 „Zdrowo  na  sportowo  żegnamy  lato”

Dnia  21 IX 2018r. najmłodsi uczniowie  naszej szkoły pożegnali  kalendarzowe  lato. Spotkanie  integracyjne odbyło  się  pod  hasłem: „Zdrowo  na  sportowo  żegnamy  lato”. Dzieci  w  czasie  zabaw  sportowych  uczyły  się  współpracy  i  współdziałania  w  zespole, rozwijały  swoją  sprawność  fizyczną i odporności psychiczną, najmłodsi poznawali i starali  się  przestrzegać zasad zdrowej rywalizacji sportowej,   stosowli zasady właściwego dopingu sportowego. Nie  było  tu  wygranych  ani  przegranych, poprostu  wszyscy  dobrze  się  bawili. Po  wysiłku  fizycznym mali  sportowcy  udali  się  na  przygotowaną  przez  rodziców  ucztę  owocowo-warzywną. Najłatwiej  do zdrowych  nawyków  żywieniowych przyzwyczaić  dzieci  zaczynając  od  owoców. A  więc  na  stole  znalazły  się  różne  owoce  i  warzywa, czy  smakowały?  Zobaczcie  naszą  galerię  zdjęć.

11 września 2018 – Spotkanie z policjantem

11 września 2018r. spotkaliśmy się z panem policjantem i rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w szkole, autobusie i w drodze do i ze szkoły.

3 września 2018 Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Wakacje tak szybko minęły! Pożegnaliśmy panią Dyrektor Teresę Russek, która odeszła na emeryturę. Powitaliśmy nowego Dyrektora – pana Jarosława Komara,  nowych uczniów- pierwszoklasistów.

Szanowna Pani Dyrektor!

Pragniemy podziękować Pani za  serce, trud i pracę, jaką pani włożyła, abyśmy mogli się uczyć w przyjaznej i  nowoczesnej szkole. Życzymy  realizacji marzeń, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pacynie

Szanowny Panie Dyrektorze,

 Życzymy Panu sukcesów w pracy zawodowej, pomyślności w życiu osobistym oraz mnóstwa energii i optymizmu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pacynie

  • Położenie szkoły



  • listopad 2024

    pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
     123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    252627282930  
Go to Top