Wydarzenia 2019/2020

Marzec

3 marca 2020 – Wycieczka edukacyjna do Płocka.
Uczniowie klasy VII uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Płocka. W Muzeum Mazowieckim, które może poszczycić się największymi zbiorami sztuki secesyjnej w Polsce, uczestniczyli w warsztatach „Secesja na ekspozycji i z kartami pracy”. Po krótkim wprowadzeniu przez panią kustosz, która wyjaśniła charakterystyczne cechy sztuki secesyjnej (zagadnienia związane z ornamentyką, dekoracyjnością, rzemiosłem artystycznym, rzeźbą i malarstwem), uczniowie otrzymali karty pracy i podczas samodzielnej wędrówki po ekspozycji wykonywali polecenia. Na koniec wspólnie omówiono efekty pracy i utrwalono informacje dotyczące secesji.

Autor: Jacek Studziński

Luty

25 luty 2020 – „Bezpieczeństwo w gospodarstwie wiejskim”.

25 II 2020r. odbyło się spotkanie uczniów klas I-VI SP z przedstawicielem KRUS-u w Gostyninie na temat „Bezpieczeństwo w gospodarstwie wiejskim”. Pan Kamil G. przypomniał uczniom i szeroko omówił podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się i postępowania w różnych, czasami niebezpiecznych sytuacjach, które mogą mieć miejsce w gospodarstwie rolnym. Zwrócił uwagę na zachowania w kontakcie ze zwierzętami i na opiekę nad nimi. Przeprowadził również rozmowę z uczniami na powyższe tematy. Na koniec spotkania odbyła się projekcja filmów pt. „Rodzina Porażków” i „KRUS – Gra o zdrowie i życie”.

Autor: H. Goliszewska


6 – 11 lutego 2020 – „Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła”
W dniach 6 – 11 lutego dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie uczestniczyły w realizacji programu profilaktycznego „Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła”. Celem głównym był rozwój kultury fizycznej poprzez uprawianie sportów zimowych oraz kształtowanie nawyków spędzania wolnego czasu z dala od alkoholu, tytoniu, dopalaczy i narkotyków, propagowanie wśród młodzieży pełnej abstynencji oraz kształtowanie asertywnych zachowań. W ramach programu uczestnicy odbyli czterodniowe szkolenie narciarskie pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia odbywały się na stacji narciarskiej Czerwienne – Ski. Instruktorzy zadbali o odpowiednią rozgrzewkę, intensywne szkolenie oraz zabawy i wspólne pamiątkowe zdjęcia.
Wieczorem, po zajęciach na stoku i obiadokolacji odbywały się zajęcia profilaktyczne. Uczestnicy oglądali filmy o bezpieczeństwie na stoku i tematyce profilaktycznej. Pracując w grupach wykonywali prace plastyczne i wymyślali hasła promujące zdrowy styl życia.

Autor: J. Studziński


6 lutego 2020 – Muzeum w Łowiczu
Uczniowie klasy I i III 6 II 2020r. odwiedzili muzeum w Łowiczu. W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie wystaw związanych z strojem noszonym w regionie Księstwa Łowickiego oraz zajęcia pt. „Moda z malowanej skrzyni – strój łowicki”. Podczas zwiedzania dzieci dowiedziały się jaki strój noszono na wsi na przestrzeni wieku XIX i XX, czy strój ten zmieniał się czy nie, obejrzały warsztat tkacki i dowiedziały się w jaki sposób wyrabiało się materiał na pasiaki, poznały rodzaje haftu oraz ozdoby jakimi dekorowano te stroje. Podczas zajęć pierwszaki tworzyły projekt własnego stroju, a uczniowie klasy trzeciej rozwiązywali zadania i łamigłówki związane z tym co widziały i słyszały podczas zwiedzania.

Autor: A. Komar


4 lutego 2020 – Teatr „Magik”
4 lutego 2020r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się z aktorami białostockiego teatru „Magik”, którzy wystawili przedstawienie „Egzamin z bezpieczeństwa tygryska Benjamina”. Spektakl składał się z kilku historyjek improwizujących zasady bezpieczeństwa na drodze oraz sposobu właściwego zachowania się dziecka w obliczu innych zagrożeń np. w kontaktach z obcymi.
Każda przygoda kończyła się pouczającym morałem.
Beniaminek pokazał dzieciom, jak pozostawiony przez mamę sam w domu, odbiera telefon, nie podaje adresu nieznajomemu, nie otwiera drzwi sąsiadce, innym razem- kuszony cukierkami, potrafi odmówić i nie wsiada do obcego samochodu.

Autor: H. Cichosz

Styczeń

31 stycznia 2020 r.  – Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka, to jedno z najwdzięczniejszych uroczystości. W naszej szkole jest ono przygotowywane przez najmłodsze dzieci i ich wychowawców. Tegoroczne święto rozpoczął polonez, przy dźwiękach którego wszystkie dzieci weszły na scenę. Z uśmiechem i radością dziękowały za serce, opiekę, czułość i wspaniałe chwile spędzone razem. Wspólnie dzieci wystawiły bajkę pt. „Kłopoty wróżki Pelagii”, przeplataną tańcami i piosenkami. A więc na scenie pojawił się taniec nowoczesny, skrzaty z mopami, taniec kwiatów, śnieżynek i polka. Wesołe piosenki wywołały uśmiech i radość na twarzach Dziadków i Babć, którzy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta. Na koniec na sale wjechał ogromny tort, którym poczęstowano dostojnych gości, a dzieci odśpiewały tradycyjne „Sto lat”. Był to naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania.

 

30 stycznia 2020 r. – Spotkanie z Policjantem.
30 I 2020r. naszą szkołę odwiedził przedstawiciel Policji w Pacynie – dzielnicowy pan Adam Kucharski. Podczas spotkania przypomniał uczniom podstawowe zasady zachowania się w różnych miejscach użyteczności publicznej, w kontakcie z osobami nieznajomymi. Omówił tematykę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych, a w klasach VII-VIII SP nawiązał również do odpowiedzialności karnej nieletnich.

Autor: Halina Goliszewska


24 stycznia 2020 r. – Zabawa karnawałowa

Po ciężkiej pracy w I semestrze uczniowie naszej szkoły niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole 24 I 2020r. Tradycyjnie tę zabawę organizują dla swych pociech rodzice. W role prowadzących wcielili się wodzireje: Myszka Miki i Klaun. Sala gimnastyczna zamieniła się w zimową salę balową, zachęcając do wesołej zabawy. Na początku wspaniale bawili się uczniowie klas I – III, a następnie uczniowie klas IV – VIII. A oto fotorelacja:


21 stycznia 2020 r. – KPPSP w Gostyninie

Dnia 21.01.2020r. uczniowie klasy I i II b odwiedzili KPPSP w Gostyninie. Przebrani w stroje strażackie uczestniczyli w zajęciach w sali edukacyjnej „Ognik”, podczas których obejrzeli krótkie filmy edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa po pożarowego w domu i w szkole. Poznali podstawowe zasady postępowania w razie pożaru, znaki ewakuacyjne i numery alarmowe oraz podręczny sprzęt gaśniczy. Aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych z wykorzystaniem gaśnicy, koca gaśniczego i sygnału alarmowego. Uczestniczyli w pokazie wozów strażackich i najnowszego sprzętu strażackiego oraz poznali główne centrum dowodzenia. Uczniowie bogaci w wiedzę, zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Cieszę się, że tak owocnie układa się współpraca z KPPSP w Gostyninie, czego dowodem są planowane kolejne wyjazdy do Centrum Edukacyjnego „Ognik”.

Autor: Halina Goliszewska


10 stycznia 2020 r. – Fizyka wszędzie styka”

10 stycznia Grupa Zaelektryzowani zaprosiła nas na niecodzienną lekcję pt. „Fizyka wszędzie styka”. Był to interaktywny spektakl, który poza elementami rozrywki przemycił treści edukacyjne. Przedstawienie zawierało w sobie elementy wykładu, laboratoriów naukowych, kabaretu oraz interaktywnego quizu, który pozwalał uczestnikom na czynny udział w wydarzeniach i eksperymentach.

Tematyka obejmuje materiały z przyrody, fizyki i chemii.

W ramach spektaklu dzieci dowiedziały się na czym polegają:

 • wodorowa mamba

 • powstawanie wirów pierścieniowych ….

 • latający balon na ciepłe powietrze

 • wytwarzanie wodoru

 • czy istnieje idealny kształt

 • zabawy z kondensacją

 • zabawy z ciekłym azotem

 • zabawy z helem

Fabuła spektaklu była przystępna, zgrabnie łączyła elementy humorystyczne i edukacyjne.

Autor: Jolanta Fabianowska

Grudzień

20 grudnia 2019 r -Jasełka.

Przynieście ze sobą dziecinę
jest miejsce w naszej rodzinie,
dla Boga u nas zawsze otwarte drzwi”

Święta Bożego Narodzenia to takie święta, które u dzieci wywołują wiele emocji. Wiąże się z nimi wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji, zwanych jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie i rodzice, którzy przygotowali to przedstawienie. Zaprezentowali je 20 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Na scenie zobaczyliśmy Maryję i Józefa, którzy nie mogli znaleźć miejsca na nocleg, anioły, pasterzy, żołnierza, Heroda i trzech mędrców. Inscenizacja przeplatana była pięknymi polskimi kolędami granymi i śpiewanymi przez dzieci, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Po występach odbyła się szkolna wigilia, przygotowana przez rodziców.

17 grudnia 2019 r – Spotkanie profilaktyczne Jesteś Widoczny – Jesteś Bezpieczny” oraz „ Bezpieczna Zima”
Dnia 17 grudnia naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Wydziału Profilaktyki
Straży Miejskiej w Płocku – pani Agnieszka i pan Bartosz. Zaproszeni goście przeprowadzili zajęcia o tematyce bezpieczeństwa „ Jesteś Widoczny – Jesteś Bezpieczny”. Szczególną uwagę zwrócili na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zimy. Zaprezentowali i omówili film pt: „ Bezpieczna Zima”. W ciekawej formie z wykorzystaniem rekwizytów przybliżyli uczniom kl. I -III pracę strażnika miejskiego. Spotkanie przebiegało w miłej, ciekawej i bardzo wesołej atmosferze. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki. Serdecznie dziękujemy Straży Miejskiej w Płocku za poświęcony nam czas i profesjonalnie przeprowadzone zajęcia warsztatowe. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie.

Autorzy: Wioletta Osmolak
Halina Goliszewska


16 grudnia 2019 r – Teatr „Maska” z Krakowa

Dnia 16 grudnia 2019 roku aktorzy Teatru „Maska” z Krakowa, wystawili w naszej szkole spektakl profilaktyczny pt.„ Na misiowych urodzinach – najważniejsza jest rodzina”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl.I – III. Spektakl opowiadał o bardzo ważnym dla dzieci dniu – urodzinach. Były to urodziny Misi Matysi, na które postanowiła zaprosić rodzinę, czyli najważniejsze dla niej osoby. Kiedy nadszedł dzień przyjęcia, Matysia orientuje się, że na umówioną godzinę nie pojawia się nikt z zaproszonych gości. Wujek Tygrys jest policjantem i ma wiele spraw na głowie, Kizia i Mizio też mają wiele zajęć. Mizio jest sportowcem i przygotowuje się do maratonu, a Kizia to aktorka i wciąż uczy się roli. Prawda jest taka, że członkowie rodziny pamiętali o urodzinach, ale mieli ważniejsze sprawy na głowie. Rodzina przy pomocy dzieci zrozumiał swój błąd i wraz z nimi zrobił Misi ogromną niespodziankę.
Razem z Kizią ułożyli urodzinowy wierszyk dla Misi, natomiast Mizio wraz z dziećmi przygotował urodzinowy taniec. Było wesoło, wszyscy razem dobrze się bawili. Dzieci z zaangażowaniem i radością uczestniczyły w misiowych urodzinach. Morał dzisiejszego przedstawienia – rodzina jest najważniejsza.

Autor: H. Cichosz

16 grudnia 2019 r – Warsztaty edukacyjne o stanie wojennym dla uczniów klas VI – VIII

W 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, które przygotował i przeprowadził p. Marcin Łaszczyński, historyk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Szóstoklasiści wzięli udział w warsztatach, w których została wykorzystana książka Jacka Dukaja „Wroniec”. Pan Marcin razem z bohaterem historii przeprowadził uczniów przez miasto czarnego snu PRL-u, między figurami Szpiclów, Milicjantów, Opozycjonistów, Czołgów i ZOMO. W sposób bardzo przystępny poznali historię trudnych dla polskiego społeczeństwa lat 1981–1983. Natomiast dla uczniów klas VII – VIII poprowadził lekcję pt. „Orła WRONa nie pokona, czyli rzeczywistość szkolna lat osiemdziesiątych”. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z formami oporu stosowanymi przez młodzież w czasie stanu wojennego: od opornika do „gadały”. Poznali również sylwetki najmłodszych ofiar stanu wojennego. Warto nadmienić, że w trakcie zajęć starał się przybliżyć burzliwe wydarzenia okresu schyłku komunizmu w Polsce, odwołując się do perspektywy ówcześnie żyjących młodych ludzi – ich zainteresowań, problemów i niekiedy trudnych wyborów.

Autor: M. Studzińska

10 grudnia 2019 r – Wycieczka do Nieborowa i Łowicza

13 grudnia uczniowie klas szóstych wyjechali na jednodniową wycieczkę do Nieborowa i Łowicza. W Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, podzieleni na grupy uczestniczyli w warsztatach „Zabytki–zbytki”. Szóstoklasiści dowiedzieli się, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach Pałacu nieborowskiego. Poznali ciekawostki z życia domowników zwiedzanej rezydencji. Na koniec wizyty grali w kalambury, które pozwoliły utrwalić najistotniejsze wiadomości o poznanych zbytkach. Kolejnym punktem programu były zajęcia w Muzeum w Łowiczu. Młodzież uczestniczyła w lekcji połączonej z warsztatami plastycznymi „Szczodry wieczór, szczodre dni – łowicka obrzędowość bożonarodzeniowa”. Najpierw pani kustosz, na ekspozycji, opowiedziała o obrzędowości bożonarodzeniowej na wsi, a później uczniowie wykonali ozdoby choinkowe, które zabrali do domu.

Autor: M. Studzińska


10 grudnia 2019 r – Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną Rekonstrukto
W dniu 10 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez grupę rekonstrukcyjną z Dębina „Wrzesień 1939 – czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Podczas pokazu artyści omówili i zaprezentowali: sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane w czasie kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni. Zaprezentowano także musztrę i sprzęt bojowy. Po zakończonym pokazie chętni mogli osobiście obejrzeć repliki broni, sprawdzić jak ciężki był to sprzęt, przymierzyć mundur żołnierski, mogli także zadawać pytania prowadzącym, by pogłębić swoją wiedzę historyczną. Uczniowie z zapartym tchem słuchali i oglądali program przybliżający losy państwa, narodu i żołnierza polskiego u kresu II Rzeczypospolitej. Wszyscy dobrze się bawili i na pewno znaleźli coś dla siebie.

Autor: M. Studzińska

 

7 grudnia 2019 r – Wycieczka do Warszawy

7 XII 2019r. uczniowie klasy III wraz z rodzicami wybrali się na wycieczkę do stolicy. W programie wyjazdu było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie patrona szkoły Janusza Kusocińskiego w Palmirach. Kolejnym punktem był spektakl pt. „Pomocnicy Św. Mikołaja – Prot i Filip” na którym dzieci bawiły się wspaniale, przypomniały sobie zwyczaje bożonarodzeniowe i brały czynny udział na deskach tego teatru. Wraz z głównymi bohaterami ubierały choinkę, śpiewały kolędy i świąteczne piosenek. Spektakl poprzez różne formy teatralne, takie jak żywy aktor, teatr cieni i lalka w sposób lekki i przystępny przypomniał dzieciom tradycje świąt Bożego Narodzenia. Następnie trzecioklasiści odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzanie wystaw na terenie CNK dostarczyło dzieciom wielu wrażeń. To, co wyróżnia to miejsce od innych to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i zdobywanie doświadczeń. Uczniowie bawiąc się, jednocześnie zgłębiali wiedzę z różnych dziedzin nauki.

Autor: Anna Komar

 

 

5 grudnia 2019 r – Wycieczka do Płocka

Dnia 5 grudnia uczniowie klasy II B wybrali się na mikołajkową wycieczkę do Płocka.
Podobnie jak w roku ubiegłym zrezygnowali z zakupu prezentów, a wybrali czynne uczestnictwo w życiu kulturalnym. Odwiedzili kino „ Przedwiośnie”, gdzie obejrzeli świetny film pt: „ Czarownica 2” z Angeliną Jolie w roli głównej. Następnie uczestniczyli we wspaniałej, żywej lekcji przyrody w płockim zoo. Poznawali florę i faunę świata w akwarium i herpetarium. Mogli dotknąć prawdziwego węża i jaszczurki. Ci bardziej odważni nie bali się trzymać węża na rękach i szyi. Odwiedzili podczas spaceru renifery przygotowujące się do zbliżających się świąt. Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie podekscytowani i zadowoleni wrócili do szkoły.

Autor: W. Osmolak

 

3 grudnia 2019 r –  „Uczymy się o samorządzie lokalnym od najlepszych” – nietypowa lekcja wiedzy o społeczeństwie

Nietypową lekcję wiedzy o społeczeństwie mają za sobą uczniowie klas ósmych. 3 grudnia, w sali posiedzeń Urzędu Gminy spotkali się z Panem Wójtem Krzysztofem Woźniakiem, który zdradził młodzieży tajniki funkcjonowania samorządu lokalnego. Uzupełnił podręcznikową wiedzę młodych obywateli nie tylko na temat funkcjonowania samorządu gminnego, pracy Urzędu, zadań Wójta i Rady Gminy. Zachęcał również młodych ludzi do zainteresowania się sprawami publicznymi na poziomie lokalnym. Był też czas na zadawanie pytań. Dotyczyły pracy i spraw bieżących. Wizyta zapadnie uczniom na długo w pamięci i stanowić będzie dobrą lekcję samorządności. Mam nadzieję, że stanie się tradycją i zaowocuje regularnymi spotkaniami uczniów z przedstawicielami samorządu terytorialnego.

Autor: Mariola Studzińska

Listopad

20 listopada 2019 r. – Spektakl „Czytaj nie klikaj”

Dzieci z klas I – III 22 XI 2019r. obejrzały spektakl „Czytaj nie klikaj” w wykonaniu aktorów Studia Artystycznego Arena z Białegostoku. Dzieci poznały główną bohaterkę, która uwielbiała spędzać wolny czas przed tabletem i objadać się słodyczami. Stroniła natomiast od wszelkich zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Nie chciała czytać książek. W porę uświadomiła sobie jak bardzo zły tryb życia prowadziła.Dzieci były uczestnikami teatrzyku i bardzo dobrze się bawiły oglądając ciekawą historię.. Myślą przewodnią było to,że książka przeniesie nas w świat magii i wyobraźni, a komputer zabiera nam czas.

Autor: A. Komar


20 listopada 2019 r. – Dzień z Prawami Dziecka pod hasłem „Dla każdego dziecka, dzieciństwo”

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. W tym roku obchodzimy więc 30 lecie utworzenia Konwencji o prawach dziecka. Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji UNICEF. Tego dnia uczniowie założyli niebieskie koszulki, w klasach zostały przeprowadzone zajęcia wg scenariuszy UNICEF, dzieci i młodzież oglądały film „Nie taj się”, prezentacje multimedialne dotyczące praw dzieci i działalności UNICEF, najmłodsi wykonali prace plastyczne m.in. „Mam prawo” i „Wymarzony świat dziecka w przyszłości” oraz pisały listy do superbohatera, aby pomagał rówieśnikom na całym świecie.

Autor: A. Komar, J. Studziński

14 listopada 2019 r. – wręczenie nagród w konkursie „Przyroda gostynińska w obiektywie”

Dnia 14 listopada Starosta Gostyniński Pan Arkadiusz Boruszewski oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Pani Katarzyna Brzozowska podsumowali i wręczyli nagrody laureatom IX edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Przyroda gostynińska w obiektywie”, który skierowany był do uczniów szkół z terenu powiatu gostynińskiego. Warunkiem wzięcia w nim udziału było wykonanie fotografii przedstawiającej piękno przyrody powiatu np. ciekawy krajobraz, obiekt przyrody ożywionej lub nieożywionej lub zjawisko atmosferyczne. Tegoroczna edycja konkursu, powiedziała p. Katarzyna Brzozowska, podobnie jak 8 poprzednich, cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, choć właściwie uczniowie 2 szkół ją zdominowali i zdobyli najwięcej nagród – Szkoły Podstawowej w Pacynie i Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego. Podkreśliła, że do konkursu przystąpiło 78 uczniów w 2 kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe oraz średnie, którzy wykonali 159 zdjęć. W kategorii – szkoły podstawowe na 6 nagród 5 zdobyli uczniowie naszej szkoły. Oto nagrodzeni:
I miejsce – Piotr Felczak „Przedwiośnie”,
II miejsce – Szymon Wiliński  „Łabędzie”,
III miejsce – Marta Majewska  „Niebo”.
Wyróżnienia:
1. Weronika Józwiak  „Rodzinka”,
3. Wiktoria Modliborska  „Przed burzą”,

Autor: J.Studziński

11 listopada 2019 r. – Święto Niepodległości

10 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie uroczyście obchodzono 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gości, wchodzących do sali gimnastycznej, która bardziej przypominała salę teatralną, witała młodzież szkolna, która wręczała wszystkim kotylion i ciasteczko niepodległościowe w kształcie Polski i udekorowane lukrem w barwy narodowe. Ciasteczka zostały przygotowane przez nauczycieli i rodziców. Powitaliśmy ponad 300 osób, które to popołudnie postanowiły spędzić na wspólnym świętowaniu. Wśród gości nie zabrakło Przewodniczącego Rady Gminy, radnych, przedstawicieli instytucji i zakładów pracy. Na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy gminy.
Uczniowie i absolwenci pod kierunkiem nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie zaprezentowali program, który składał się z czterech części: patriotycznej, koncertu Orkiestry Dętej OSP Słubice, ludowej i występu Dziecięcego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Pacyna. Inspiracją „Przebudzenia”- tegoroczne widowiska patriotycznego było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl składał się z trzech części. Pierwsza, realistyczna wprowadzała w tematykę „Wesela”, a w dwóch pozostałych rzeczywistość mieszała się z fantastyką. Była postać chochoła, który ożywił różę, alegorię ojczyzny i Jaśka – młodego chłopaka, który najpierw zgubił a potem szukał złotego rogu. Ten obdarzony nadprzyrodzoną siłą instrument porwał uśpiony, trwający w letargu naród do walki o niepodległość. Większość przedstawienia była refleksyjna, a przecież świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości i dlatego klamrą spinającą całość była zaśpiewana na ludową nutę i odtańczona przez występujących piosenka „W Bronowicach Małych”.
Kolejnym punktem programu był koncert pieśni patriotycznych zagranych przez Orkiestrę Dętą OSP Słubice. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu piosenki legionowe i żołnierskie. Wielu słuchaczy nuciło w takt granej muzyki.
Jak co roku jednym z punktów programu naszego święta jest przypomnienie zanikających zwyczajów ludowych. Tym razem zaprezentowaliśmy zwyczaj śpiewania przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Przedstawienie miało tytuł „Jak to dawniej w maju bywało!”.
Na koniec wystąpił Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Pacyna. oraz osób, które były związane z tym wydarzeniem. Dzień ten dla wszystkich jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Autorzy: A. Komar, M. Studzińska


8 listopada 2019 r. – odśpiewanie czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”.

W dniu 8.11.2019 o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna zebrała się na dużej sali gimnastycznej i wspólnie odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Październik ‎

30 października 2019 r. – Wycieczka do teatru „Imka”

30 października 2019 roku uczniowie klasy VII obejrzeli w Teatrze „Imka” w Warszawie musical pt. „Mały Książę”- spektakl zrealizowany przez Krakowską Fundację Sztuki Musicalowej.
„Mały Książę” – historia chłopca odwiedzającego kolejne planety i odkrywającego siebie samego urzeka prostotą i szczerością.  Spektakl to 95 – minutowa opowieść o chłopcu, który istnieje w każdym z nas, to podróż po wszechświecie, która prowadzi prosto do ukrytego w nas dziecka.
Świat kostiumu, muzyki, wokalu, animacji, a także elementy cyrkowe dopełniają prozę Antoine‘a Saint Exupery‘ego.
Uniwersalizm i ponadczasowość utworu podkreślają wypowiedziane przez aktorów znane cytaty, funkcjonujące jako złote myśli towarzyszące kolejnym pokoleniom.
Z całą pewnością doświadczenia i przeżycia związane z odbiorem sztuki pomogą uczniom w rozumieniu filozoficznego dzieła Antoine‘a Saint Exupery‘ego.

Autor: Teresa Russek

30 października 2019 r. – IV Szkolny Dzień Zdrowego Żywienia

W dniu 30.10.2019r. w Szkole Podstawowej w Pacynie odbył się IV Szkolny Dzień Zdrowego Żywienia. Był to dzień pod hasłem: „Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali plakaty, dotyczące wartości odżywczych owoców i warzyw, a następnie zaprezentowali swoją wiedzę na ten temat. Rodzice uczniów z poszczególnych klas upiekli smakowite ciasta z jabłkami.

Zajęcia odbyły się w trzech grupach wiekowych. Pierwsza grupa: klasy I – III Szkoły Podstawowej pod opieką wychowawców klas, przygotowali scenki, piosenki i wierszyki, mówiące między innymi o właściwościach zdrowotnych owoców i warzyw oraz zawartych w nich witaminach. Dzieci wystąpiły w kolorowych koszulkach, symbolizujących kolory najzdrowszych owoców i warzyw. Pani z Sanepidu w Gostyninie przeprowadziła zajęcia na temat znaczenia II śniadania dla zdrowia, samopoczucia i aktywności ucznia.

Uczniowie kl. IV -V Szkoły Podstawowej uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Panią z Sanepidu z Gostynina. Zajęcia przebiegały pod hasłem: „Energia dla mózgu”. Dzieci mogły dowiedzieć się o tym, jakie produkty należy jeść, aby nasz mózg jak najlepiej funkcjonował. Sami uczniowie, także przygotowali i zaprezentowali wiele cennych informacji.

Uczniowie klas VI – VIII zaprezentowali krótkie scenki i skecze mówiące o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia. Uczestnicy zajęć obejrzeli film edukacyjny, dotyczący nieprawidłowego odżywiania i chorób z tym związanych. Po filmie odbyła się krótka dyskusja i wyciągnięcie wniosków dotyczących właściwego odżywiania się przez dorastającą młodzież.

Po zakończonych zajęciach wszyscy uczniowie degustowali słodkie i soczyste jabłka, ufundowane przez Komitet Rodzicielski oraz smakowali szarlotkę. Zajęcia okazały się bardzo przydatne, gdyż pomogły dzieciom poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia i zdrowego żywienia.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom naszych uczniów, za pomoc w przygotowaniu imprezy i pyszne ciasto.

Autor: Bogumiła Łanda

28 października 2019 r. – Wycieczka do teatru „Tajemniczy ogród”

28 października 2019 roku uczniowie klasy VI obejrzeli w Teatrze Dramatycznym w Płocku przedstawienie pt. „Tajemniczy ogród” na postawie powieści F. H. Burnett.
To historia dziesięcioletniej Mary Lenox, która przybywa do smutnego, skrywającego wiele tajemnic angielskiego domu, w którym mieszka posępny i samotny Archibald Craven, jej wuj. Radość dziewczynki oraz wiara w miłość i przyjaźń otwierają nie tylko drzwi do ogrodu, ale i drzwi do ludzkich serc. Jej ciekawość świata i dobroć odmieniają życie rodziny wuja oraz innych mieszkańców Misselthwaite.
Z całą pewnością doświadczenia i przeżycia związane z odbiorem sztuki pozwolą uczniom na głębszą refleksję nad rolą przyjaźni i nad potrzebą bliskości życzliwych ludzi.

Teresa Russek


22 – 25 października 2019r. – akcja  „Szkoła Pamięta”

Nasza szkoła w dniach 22 – 25 października 2019r., wzięła udział w akcji: „Szkoła Pamięta”. Samorząd Uczniowski  przystąpił do akcji i ogłosił  wśród społeczności uczniowskiej zbiórkę zniczy  oraz  kwiatów. Uczniowie pod opieką nauczycieli odwiedzili lokalne miejsca pamięci i zgłębiali ich historię. Kolejnym działaniem było, uporządkowanie grobów Nieznanego Żołnierza i Bohaterów Września w Pacynie i Luszynie, a następnie zapalenie zniczy i złożenie świeżych kwiatów. Uporządkowano także kilka bezimiennych i opuszczonych grobów, na których  zapalono znicze. Dzieci ze szkoły w Pacynie uczciły również pamięć zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Udział w tej akcji pozwolił na rozwój ducha patriotyzmu, szacunku dla tradycji oraz na głębokie uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych którzy odeszli, o bohaterach naszej wolności,  związanych z historią naszej lokalnej społeczności.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom biorącym udział w akcji za ogromne zaangażowanie i patriotyczną postawę.

Autor: Bogumiła Łanda

22 października 2019 – wycieczka do Warszawy

Uczniowie klas VII – VIII naszej szkoły uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Zwiedzili gmach Parlamentu RP, w sali obrad sejmu wysłuchali ciekawych informacji dotyczących pracy posłów i senatorów. Siedząc na galerii można było poczuć klimat tego wyjątkowego dla wszystkich Polaków miejsca. Byliśmy również na zajęciach edukacyjnych w Muzeum Narodowym. Edukatorzy przygotowali i poprowadzili zajęcia:”Nie tylko Matejko. Malarstwo historyczne” Młodzież zobaczyła w jak różnorodny sposób polscy malarze XIX wieku transportowali historię w sztukę. Natomiast kolejne zajęcia „Tropiciele historii” uczyły patrzenia na dzieła sztuki jak na źródła historyczne. Lekcje odbywały się na ekspozycjach.

Mariola Studzińska

5-20 października 2019 r – udział w EU Code Week czyli Europejskim Tygodniu Kodowania
W dniach 5-20 październik 2019 uczniowie naszej szkoły brali udział w EU Code Week czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Łącznie zostało zrealizowanych 8 wydarzeń w klasach I, III, IV, Va i VIA. Klasa I i III poznała historię Code Week i odkodowała na matach zakodowane obrazy układając kubeczki na odpowiednich polach według podanej instrukcji. Klasa IV brała udział w zakodowanej matematyce grając w strategiczną grę planszową i ćwicząc przy okazji odczytywanie godzin oraz korzystając z programu Scratch na informatyce tworzyła swoją pierwszą animację. Klasy Va i VIa również na lekcji informatyki wykonywali swoje animacje w Scratchu. Wszyscy z zapałem wykonywali swoje zadania.

Autor: Nina Wilińska

16 października 2019 r – wycieczka edukacyjna do Nadleśnictwa  Łąck.

16 X 2019r. uczniowie klasy I  i  III  wybrali  się  na  ścieżkę  edukacyjną  do  Nadleśnictwa  Łąck.
Był piękny, słoneczny dzień. W trakcie  zajęć   w  izbie  przyrodniczej  pan  leśniczy przypomniał  jak  należy  zachowywać  się  w  lesie, dlaczego  nie  należy  zostawiać  po  sobie  śmieci.  Następnie  odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Dowiedzieliśmy  się  jakie  rośliny  i  zwierzęta  żyją  w  poszczególnych  warstwach  lasu.  Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Zbieraliśmy  skarby leśne, czyli  kolorowe  liście, żołędzie  i  szyszki. Leśnik  pokazał  nam  jak  należy  zbierać  grzyby, aby  nie  niszczyć  grzybni.  Wycieczka  zakończyła  się  ogniskiem  i  wesołymi  zabawami  na  polanie  przy  Nadleśnictwie  Łąck.

Autor: A. Komar

15 października 2019 r -Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 15 października 2019r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski, przygotował krótką część artystyczną w wykonaniu uczniów z różnych klas szkoły podstawowej. Uczniowie  samodzielnie wykonali dekorację, która wyrażała podziękowania dla nauczycieli za ich trud i pracę. Były wyśpiewane pięknie życzenia, wzruszające wiersze, podziękowania i drobne słodkie upominki. Druga część uroczystości przebiegała na wesoło. Dzieci przedstawiały ułożone przez siebie wierszyki o każdym nauczycielu i pracowniku szkoły. Nie zabrakło także wesołego skeczu, który rozbawił wszystkich. Na zakończenie uroczystości zabrał głos Pan Dyrektor – Jarosław Komar, który podziękował wszystkim występującym i na ręce przewodniczącej samorządu, wręczył  cukierki dla wszystkich uczniów.
Serdecznie dziękujemy uczniom za piękną uroczystość, Radzie Rodziców za pyszne ciasto.

Autor: Bogumiła Łanda

 

10 października 2019 r – „W leśnym  sądzie  niejeden  bohater  dziś  zasiądzie” (bajka  o  zasadach  dobrego  wychowania)
W  świecie pełnym zawirowań  należy  szczególną  uwagę  zwrócić  na  pewne  wartości, np.: empatię, bycie pomocnym, uczciwym, prawdomównym, pracowitym, obowiązkowym. A co w  wypadku gdy egoizm, lenistwo zwyciężają? O  tym  pisał  poeta  Jan  Brzechwa. W  oparciu o jego  wiersze  „Kłamczucha”, „Samochwała”, „Leń”  powstał  teatrzyk  profilaktyczny  dla  dzieci, który  obejrzeli  najmłodsi  uczniowie  naszej  szkoły  10  X  2019r. Wspólnie  z  bohaterami  przedstawienia  tworzyli  oni  nowy  kodeks  savoir vivr’e,  gdzie  prawda  i  dobro są  na  pierwszym  miejscu.

Autor: Jolanta Fabianowska

 

9 października 2019 r. – Ogólnopolski projekt BohaterOn

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim projekcie BohaterOn, którego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie żyjących powstańców i przekazywanie wiedzy na temat powstania warszawskiego. Uczniowie klas V – VIII przygotowali własnoręcznie listy, kartki i laurki z życzeniami, które na początku października zostały przesłane do biura organizatora akcji. Najciekawsze i najbardziej oryginalne prace zostały zeskanowane i wykonano z nich ekspozycję na szkolnym korytarzu pod hasłem „Kartka dla powstańca”.

Autor: Mariola Studzińska

7 października 2019 r. – zajęcia edukacyjne „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”

Dnia 7 X 2019 r. zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-III SP pod hasłem „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”.  Gośćmi zaproszonymi byli  przedstawiciele Policji w Sannikach. W ramach zajęć odbyło się  spotkanie naszych gości z dziećmi na temat bezpieczeństwa na drodze, podczas którego przypomnieli podstawowe znaki drogowe, odbył się pokaz  sprzętu policyjnego oraz wręczenie odblasków. Następnie uczniowie uczestniczyli w quizie  wiedzowym  o powyższej tematyce, słuchali  tekstu pt. „Ada opowiada”, prezentowali treść utworu w formie plastycznej, rozwiązywali zagadki o tematyce bezpieczeństwa oraz segregowali obrazki przedstawiające sytuacje bezpieczne i niebezpieczne. Na koniec spotkania dzieci  uczestniczyły w prezentacji radiowozu przez zaproszonych gości.

Autor: H. Goliszewska

4 Października 2019 r. – IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniu 04.10.2019 dzieci z klas III – V brały udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Akcję przygotowaliśmy z uczniami klasy VIa uczęszczającymi na zajęcia rozwijające z matematyki. W czasie zajęć dzieci układały puzzle z tabliczką mnożenia, grały w memory, gry planszowe oraz łapały „tabliczkowe muchy”. W czasie zajęć wykorzystywaliśmy Karty Grabowskiego. Wszyscy chętnie brali udział w zajęciach, przypominali tabliczkę mnożenia przez zabawę. Osoby, które liczyły najszybciej otrzymają dyplomy.

Autor: Nina Wilińska

2 Października 2019 r. – Dzień Patrona Szkoły
z Luizą Złotkowską, Mikołajem Burdą, Mateuszem Wilangowskim, Wojciechem Jankowskim

Tegoroczne obchody Dnia Patrona rozpoczęły Lekkoatletyczne Mistrzostwa Szkoły.
W biegach na 60 i 600 metrów wystartowali uczniowie dwóch grup wiekowych: klas V-VI i VII-VIII.
Tradycyjnie, okolicznościowy apel poprzedziła wspólna zabawa ruchowa. W czasie oficjalnej części uroczystości wprowadzono sztandar Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego i odśpiewano hymn szkoły „Marzenia każdy powinien mieć…”. Następnie Dyrektor Jarosław Komar powitał zaproszonych gości. Przewodnicząca samorządu uczniowskiego Klaudia Tarka ogłosiła wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej, w którym ponownie zwyciężyła uczennica klasy VIIIa – Klaudia Frontczak. Drugie miejsce zajęła Izabela Kowalska (kl.VIIIa), a trzecie – Karolina Gajewska (kl. VIII b).
Jak co roku, spotkanie z mistrzami sportu rozpoczął Pan Andrzej Matuszewski nawiązując do pierwszych sportowych sukcesów i nadania imienia szkole w Pacynie.Wyświetlenie filmów upamiętniających osiągnięcia zaproszonych sportowców: wyścigu sztafet kobiet w łyżwiarstwie szybkim oraz wyścigu z mistrzostw świata w wioślarskiej czwórce bez sternika było wprowadzeniem do wywiadów z naszymi gośćmi:
– Luizą Złotkowską, dwukrotną medalistką olimpijską w łyżwiarstwie szybkim w wyścigu drużynowym z Vancouver (2010) i Soczi (2014),
– Mikołajem Burdą i Mateuszem Wilangowskim – złotymi medalistami Mistrzostw Świata w Linzu (2019) w wioślarstwie i ich trenerem Wojciechem Jankowskim, również medalistą olimpijskim z Barcelony (1992).

Sportowcy opowiadali o początkach swojej kariery, o sukcesach oraz o tym, co należy robić aby je osiągać. Trofea, które przywieźli, były bardzo chętnie oglądane przez dzieci i młodzież, która korzystając z okazji ustawiała się w kolejce po autografy i robiła pamiątkowe zdjęcia.
Zgodnie z tradycją, mistrzowie złożyli autografy na Fladze Olimpijskiej i wpisali się do Kroniki Szkoły.
Obchody Dnia Patrona kończył Szkolny Piknik Olimpijski. Wzorem lat ubiegłych uczniowie mieli możliwość uczestnictwa i sprawdzenia swoich umiejętności w konkurencjach rekreacyjno-sportowych takich jak: rzuty do kosza, gra w kręgle, skoki na skakankach, żonglowanie piłką, odbicia piłką siatkową, zabawy z kołem hula-hop. Starsi chętnie rywalizowali w wyścigach na ergometrach wioślarskich. Ta konkurencja, podobnie jak i w ubiegłym roku, cieszyła się największą popularnością.

W tym samym czasie honorowi goście wręczyli najlepszym biegaczom każdej kategorii wiekowej pamiątkowe medale. Zwycięzcami biegów zostali:

60m – (kl. VI-VI) Małgorzata Dylik, Maciej Dylik
60m – (kl. VII- VIII) Magdalena Ciechomska, Piotr Felczak
600m – (kl. VI-VI) Zuzanna Durka, Jakub Kowalczyk
600m – (kl. VII- VIII) Paulina Żmudzuńska, Mateusz Witeczek

Dziękujemy sportowcom i honorowym gościom za obecność na naszej uroczystości. Szczególne podziękowania składamy Wójtowi Gminy Pacyna za fundowanie nagród oraz Panu Andrzejowi Matuszewskiemu za pomoc w organizacji uroczystości

Autor: Maria Stępniak

 

Wrzesień

20 września 2019r. – Spotkanie integracyjne uczniów klas I – III 

27 IX 019r. w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klas I – III z okazji pożegnania lata. Celem spotkania było zachęcanie dzieci do gier i zabaw ruchowych, spędzania czasu wspólnie z kolegami, zaspokajania naturalnych potrzeb ruchu oraz postępowania wg zasady fair pley. Konkurencje przy których dzieci dobrze się bawiły to: slalom z arbuzem, dynia w tunelu, zbieranie ziemniaków i zupa pietruszkowa, na którą każda drużyna musiała przynieść pietruszkę, Na małej Sali gimnastycznej rodzice przygotowali drugie śniadanie dla swoich pociech, które po wysiłku fizycznym chętnie zjadły smakowicie wyglądające kanapki z warzywami.

.

Autora: Anna Komar

20 września 2019r.- Sprzątanie lasu
„Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.”
Dlatego 20 września 2019r. uczniowie naszej szkoły z klasy V A i VI A włączyli się w ogólnopolską akcję sprzątana lasu zainicjowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Pod opieką nauczycieli i leśniczych: pana Zdzisława Sękowskiego oraz Roberta Witeczka porządkowali tereny lasu w nadleśnictwie Luszyn . Pogoda wyjątkowo dopisała więc „przyjemne połączyli z pożytecznym”.

  Autorzy: N. Dutkowska, M. Stępniak

 

20 września 2019r.- „Dzień Pierwszaka”

20 września 2019 roku odbyła się impreza „Dzień Pierwszaka”, która miała na celu integrację klasową uczniów I etapu edukacyjnego oraz krzewi zasady zdrowego odżywiania.
Najmłodsi uczniowie poprzez wiersze i piosenki zaprezentowali swoje umiejętności. Zaprosili też starszych kolegów na „Szkolną przerwę śniadaniową – owocową”. Zachęcali do jedzenia owoców zamiast słodyczy. Uczniowie klasy II a, II b i III dziękując za zaproszenie wręczyli samodzielnie przygotowane upominki.

Autor: Jolanta Fabianowska

19 września 2019 – Zajęcia edukacyjne w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych i przeprowadzonych przez pracownika muzeum p. Michała Górnego. Warsztaty były prowadzone na ekspozycji. Uczniowie zobaczyli na wystawie broń strzelecką, sprzęt, oporządzenie i fotografie żołnierzy Wojska Polskiego walczących w bitwie nad Bzurą i obronie Sochaczewa we wrześniu 1939 roku. Przypomniał wydarzenia związane z dowódcami kierującymi walką w tym rejonie i heroizmem żołnierzy poległych w walce z Niemcami.

Autor: Mariola Studzińska

 

18 wrzesień 2019 – wycieczka integracyjna do Płocka

18 września 2019 roku uczniowie klas I, II i III udali się na wycieczkę integracyjną do Płocka. W kinie obejrzeli fascynujący film „Król Lew” – opowieść o męstwie, odwadze, lojalności i sile wielkiego uczucia, ale też o zdradzie i żądzy władzy.
Po filmie udali się na rejs statkiem po Wiśle. Kapitan statku podzielił się z nami mnóstwem ciekawostek oraz przedstawił świat fauny i flory związany z królową polskich rzek. Rejs to nie tylko spotkanie dzieci z naturą ale i mnóstwo wspaniałej zabawy. Rejs spełnił nasze oczekiwania mimo pogody.

Autor: Jolanta Fabianowska

2 wrzesień 2019 – Akcja „Przerwany marsz…

2 września 2019 roku w 80- tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, wspólnie z babciami i dziadkami, którzy wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny uczestniczyliśmy w inauguracji roku szkolnego 2019/2020. Naszymi gośćmi byli: p. Barbara Jagodzińska, p. Helena Wiak, p. Sabina Kwiatkowska, p. Stefania Jędrzejczyk oraz p. Stanisław Zimecki.
Przekroczenie progu szkoły przez przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończyło przerwany przez wybuch II wojny światowej marsz do szkoły.
Była to okazja, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.
Punktem kulminacyjnym było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pan dyrektor symbolicznym ołówkiem pasował Ich na uczniów. Przewodnicząca Rady Rodziców oraz pan dyrektor wręczyli Pierwszakom książkę: „Polska- elementarz dla dzieci” życząc sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności.

Autor: Jolanta Fabianowska

1 wrzesień 2019 – uroczystość z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września odbyła się gminna uroczystość z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obchody tragicznego września 1939 roku miały miejsce na cmentarzu parafialnym w Pacynie. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz gminy Pacyna, powiatu gostynińskiego, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku, druhowie strażacy, młodzież szkolna i licznie zgromadzeni mieszkańcy z prezesem ZG ZOSP RP, byłym premierem p.Waldemarem Pawlakiem. Wartę honorową przy grobie poległych w kampanii wrześniowej żołnierzy 64 Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej. O godzinie 14.00 przy dźwiękach marsza wprowadzone zostały poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie, OSP Model, OSP Pacyna, OSP Skrzeszewy. Poczet flagowy OSP Rybie przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” wciągnął flagę państwową na maszt. Rozpoczęła się uroczysta Msza św. polowa w intencji Ojczyzny i poległych w II wojnie światowej, którą odprawił i homilię wygłosił ks. biskup Józef Zawitkowski. Jego ekscelencja przypomniał dramatyczne wydarzenia z tamtych czasów i prosił, aby wsłuchując się w Chrystusową Ewangelię, uczyć się pokory i miłości umacniając jednocześnie nasze serca w poszukiwaniu przebaczenia i pojednania oraz pokoju. Tragiczne wydarzenia II wojny światowej, których początek dziś wspominamy, nie pozwalają nam bowiem nigdy zapomnieć o tych, którzy wówczas zginęli. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy obchodów złożyli kwiaty na kwaterze żołnierzy poległym w bitwie nad Bzurą. Uroczysty charakter liturgii podkreślały wierze i piosenki w wykonaniu uczniów naszej szkoły, absolwentów i Orkiestry Dętej OSP Słubice. Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni przez księdza proboszcza Zbigniewa Ciechomskiego do szkoły na tradycyjną żołnierską grochówkę.

Autor: Mariola Studzińska
 • Położenie szkoły • lipiec 2024

  pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
Go to Top