Wydarzenia 2017/2018

Czerwiec

22.06.2018 Zakończenie roku szkolnego.

Czas pożegnań i zasłużonego odpoczynku.

 

17.06.2018 – Dzień Seniora

Dzień Seniora w naszej Szkole to uroczystość ciesząca się ogromnym powodzeniem wśród społeczności lokalnej. Przebiega ona pod hasłem „Młodzi dziękują”. Żartem, dobrą zabawą, poczęstunkiem pragniemy podziękować za trud włożony w nasze wychowanie. W tym roku hasłem przewodnim imprezy była rodzina.

Wycieczka na Mazury.

W dniach 11 – 14 czerwca byliśmy na wycieczce na Mazurach. W pierwszym dniu płynęliśmy kajakami szlakiem Krutyni od miejscowości Krutyń do Ukty. Pokonaliśmy około 15 kilometrów podziwiając piękne mazurskie krajobrazy. Drugi i trzeci dzień wycieczki to rajd rowerowy. Po drodze mijaliśmy wiele miejscowości ze starymi, zabytkowymi budowlami i nowoczesnymi ośrodkami turystycznymi. Urzekły nas wspaniałe krajobrazy i ogromne, puste przestrzenie na których nie spotkaliśmy „żywego ducha”. Na rowerach w dwa dni pokonaliśmy ponad 100 kilometrów. Ostatniego dnia odwiedziliśmy Mikołajki – letnią stolicę Mazur. Popłynęliśmy statkiem na jezioro Śniardwy. Czas na wycieczce spędziliśmy bardzo aktywnie.

Marzec

15 marca 2018r. odbyły się w naszej Szkole  II Targi Edukacyjne. Szkoły ponadgimnazjalne zaprezentowały swoje kierunki kształcenia.

8 marca uczestniczyliśmy w Gostyninie w międzyszkolnej debacie nt. dopalaczy, narkotyków.

6 marca 2018r. uczestniczyliśmy w Powiatowym Dniu Bezpiecznego Internetu w ZSZ w Gąbinie.
Mateusz Jagoda reprezentował Szkołę w konkursie informatycznym.

Styczeń

Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła

Kolejny raz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pacynie uczestniczyli w projekcie „Hu, hu, ha zima na sportowo nie jest zła”. W wyjeździe uczestniczyło 14 uczniów. Wyjechaliśmy 11 stycznia. Po dotarciu na miejsce wszyscy uczestnicy z pomocą instruktora dobrali sprzęt narciarski (buty, nart, kijki i kaski). Przeszli krótkie szkolenie dotyczące korzystania ze sprzętu i zasad panujących na stoku. Przez cztery dni pod okiem instruktorów ćwiczyli swoje umiejętności na stacji CzerwienneSki. Zajęcia odbywały się w dwu grupach: początkującej – 5 osobowej i zaawansowanej – 9 osobowej. Pierwszy dzień był szczególnie trudny. Po długim okresie odwilży stok był bardzo oblodzony a wokół panowała gęsta mgła. Łagodniejsze stoki, z powodu braku śniegu, były zamknięte i wszyscy musieli zmierzyć się z trudnościami. Na szczęście drugiego dnia zaczął padać śnieg i warunki na stoku znacznie się poprawiły. Obie grupy doskonale sobie poradziły. Czwartego dnia wieczorem wszyscy uczestnicy wybrali się w godzinach od 18 do 21 na „nocną jazdę” na stacji narciarskiej Rusiński w Bukowinie Tatrzańskiej. Warunki były bardzo dobre i mimo 11 stopniowego mrozu przykro było kończyć. Koszty wyjazdu wyniosły zaledwie 600 zł na uczestnika. Było to możliwe dzięki sponsorom. Uzyskaliśmy wsparcie od Urzędu Gminy w Pacynie, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Pacynie, lokalnych przedsiębiorców pani Marzanny Galus i pana Piotra Majewskiego oraz jednego anonimowego sponsora – absolwenta Szkoły Podstawowej w Pacynie.

Listopad

Wizyta w Parlamencie RP

21 listopada uczniowie klasy II gimnazjum i VII szkoły podstawowej uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Podczas wizyty w gmachu Parlamentu RP poznaliśmy prawa i obowiązki parlamentarzystów, zobaczyliśmy sale obrad obu izb oraz obserwowaliśmy pracę dziennikarzy. W Muzeum Narodowym uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych „Nie tylko Matejko” i obejrzeliśmy dzieła Jana Matejki. Listopad jest miesiącem zadumy i refleksji, na Powązkach Wojskowych oddaliśmy hołd bohaterom lektury „Kamienie na szaniec” i sportowcom, którzy odwiedzili naszą szkołę.

20 listopada Szkolne Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, z tej okazji zorganizowany został dla uczniów I – VI szkoły podstawowej pokaz prezentacji o prawach dziecka: Lekcje z Januszem Korczakiem i Mam Prawo. Dzieci wysłuchały również piosenki Małej Orkiestry Dni Naszych „Piosenka o prawach dziecka”. Najmłodsi otrzymali kolorowanki przedstawiające prawa dzieci.

Uczniowie klas: VII i II – III gim, pod opieką nauczycielki j. polskiego, przeprowadzili debatę pt.: „Debatujemy o: komórkach, nałogach, wartościach…”

Wszyscy uczniowie obejrzeli także film, UNICEF o Prawach Dziecka, przekazany przez szkolnego opiekuna klubu Unicef.

Przy współpracy nauczycieli świetlicy i SU przygotowana została dekoracja na małej sali (w formie plakatów i haseł) i korytarzu oraz gazetka na tablicy SU przypominająca o prawach i obowiązkach ucznia. Dla rodziców został przygotowany plakat o Prawach Dziecka (zawieszony przy szatni). Podczas długich przerw mogliśmy wysłuchać nadawanych przez radiowęzeł piosenek: „Piosenka o prawach dziecka” (tekst  piosenki został zawieszony na wszystkich drzwiach do sal lekcyjnych), „Masz prawo do swych praw” (Łajery), „Masz prawo być inny” (Łajery) i „Wszystkie dzieci nasze są” (Majka Jeżowska).

W pomoc przy organizacji włączyli się również nauczyciele techniki i muzyki.

Szkolny Rzecznik Praw Ucznia

„Szalone nożyczki”

14 listopada 2017r. uczestniczyliśmy w jednym z najchętniej oglądanych łódzkich spektakli. W mieszkaniu sąsiadującym z salonem fryzjerskim „Szalone nożyczki” prowadzonym przez mistrza grzebienia i nożyczek, Ola Boskiego, doszło do morderstwa. Podejrzani byli pracownicy salonu, jak i jego klienci. I tu do akcji wkroczyliśmy my… Widzowie. Braliśmy czynny udział w śledztwie. Dzięki nam policjanci odtworzyli feralne zdarzenie z najdrobniejszymi szczegółami i ujęli sprawcę.

Bawiliśmy się wyśmienicie! Na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach, które przypomniały nam historię teatru.

Święto 11 Listopada

Tegoroczne niepodległościowe widowisko „Polsko, moja Polsko” przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie zaprezentowano mieszkańcom gminy w dniu 12 listopada o godzinie15.00. Sala gimnastyczna wypełniona była po brzegi, wśród zaproszonych gości był Wójt Gminy Pacyna, mieszkańcy, rodzice, przedstawiciele instytucji i zakładów pracy, radni ponad 300 osób. Wszyscy witani byli przez młodzież szkolną i otrzymywali drobne upominki: kotyliony i krówki niepodległościówki.

Tradycyjnie widowisko składało się z trzech części: patriotycznej, ludowej i występu Dziecięcego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Pacyna. W tym roku pierwszy raz współuczestniczyła w widowisku Orkiestra Dęta OSP Słubice, prezentowane utwory muzyczne były wplecione w spektakl. Część patriotyczna pokazywała nasze dzieje od 1772 roku poprzez 1918, II wojnę światową, rok 1945 i strajki niepodległościowe. Wykorzystano utwory nostalgiczne, refleksyjne, satyryczne. Ta część zakończyła się eskalacją radości, że jesteśmy wolni i niczym kibice wszyscy uczestnicy odśpiewali piosenkę „Polska 2012”

Druga część nawiązywała do tradycji ludowych. Przypomniano czasy, kiedy kobiety na wsi spotykały się w jednym domu i wspólnie wykonywały różne prace rozmawiając o różnych sprawach, w tym roku rozmowy dotyczyły zamążpójścia i posagu. Na koniec zatańczył Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Pacyna.

Na scenie zaprezentowali się niemal wszyscy uczniowie klas IV – VII oraz I i II gimnazjum, wspomogli uczniowie nauczania początkowego. Dla wszystkich znalazły się role na miarę ich możliwości. Zadbano o stroje charakterystyczne dla przedstawianej epoki, co pozwoliło lepiej zrozumieć przedstawiane historie.

Październik

Dzień Zdrowego Żywienia.

30.10.2017r. odbył się Szkolny Dzień Zdrowego Żywienia. Zaprezentowaliśmy krótkie przedstawienia profilaktyczne, rozmawialiśmy z panią z Sanepid-u o depresji, degustowaliśmy pyszne jabłka.

Jubileusz 2017

Staramy się aktywnie uczestniczyć w ważnych wydarzeniach lokalnych. 21.10.2017r. wystąpiliśmy z programem słowno- muzycznym w czasie obchodów niezwykłych jubileuszów- złotych godów 7 par małżeńskich.

EuroWeek

W tym roku również wyjechaliśmy na obóz szkoleniowy języka  angielskiego- EuroWeek. Od 13 do 17 października 2017r. intensywnie spędzaliśmy czas w Lądku Zdroju:

 

 • Zapoznaliśmy się z zasadami projektów Wolontariatu Europejskiego, projektów dotyczących Ameryki Południowej, Środkowej, Afryki, Azji, jak również międzynarodowych wymian młodzieży.
 • Prowadziliśmy konwersacje w języku angielskim.
 • Poznaliśmy kulturę  krajów, skąd pochodzili wolontariusze goszczeni przez EFM.
 • Poznaliśmy zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach.
 • Uczyliśmy się  spędzać  wolny  czas  z dala od alkoholu, tytoniu, dopalaczy i narkotyków.
 • Uczyliśmy się tolerancji, samodzielności, odpowiedzialności za powierzone zadania.
 • Nabywaliśmy umiejętności gospodarowania pieniędzmi i bycia przedsiębiorczym.
 • Obserwowaliśmy ciekawe zawody.
 • Zwiedziliśmy średniowieczną osadę prezentującą sprzęt do wydobywania złota,  kopalnię złota w Złotym Stoku, próbowaliśmy szukać złota.
 • Zobaczyliśmy także najpiękniejszą polską Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.

Dzień Patrona

3 października  2017r. uczestniczyliśmy w Święcie Patrona Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie. Na sportowo spędziliśmy cały dzień. Spotkaliśmy się z trenerem i piłkarzami  Wisły Płock.

Wrzesień

Piknik w Czarnowie

8 września 2017r. uczestniczyliśmy w I Pikniku Integracyjnym dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu gostynińskiego oraz płockiego zorganizowanym przez Fundację „FRiDa” oraz Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Czarnowie. Piknik został połączony z obchodami 70-lecia powstania Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Czarnowie.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

4 września 2017r. rozpoczęliśmy rok  szkolny 2017/2018:

 • Mszą św.;
 • Spotkaniem całej społeczności szkolnej w dużej sali gimnastycznej;
 • Spotkaniem  uczniów i rodziców z wychowawcami .

  Nie zabrakło rozmów na temat bezpieczeństwa w szkole, w drodze do i ze szkoły.

 • Położenie szkoły • lipiec 2024

  pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
Go to Top