Wydarzenia_2024_2025
20 grudnia 2024 r. – Wigilia
„Maleńka Przyszła Miłość”
W ostatnim dniu nauki szkolnej przed Świętami Bożego Narodzenia cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej aby razem cieszyć się magią zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
W tym roku wysłuchaliśmy koncertu kolęd przygotowanych przez szkolny Zespół Pieśni i Tańca Ludowego.
Po wspólnym kolędowaniu odbyła się tradycyjna szkolna wieczerza wigilijna przygotowana przez rodziców.
Autor: Anna Dałek
20 grudnia 2024 r. – Kartki Świąteczne
Wykonanie kartek świątecznych przez dzieci to wspaniała i twórcza aktywność, która rozwija ich zdolności manualne, wyobraźnię oraz pozwala na wyrażenie uczuć w wyjątkowy sposób.
Podobnie jak w poprzednim roku, klasy I-III wykonały kartki świąteczne dla dzieci w szpitalu, – tym razem dla Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Miejskim im. Świętej Trójcy w Płocku. Taka kartka jest nie tylko miłym gestem, ale mamy nadzieję, że będzie źródłem radości i uśmiechu na twarzach dzieci.
Dodatkowo, klasy I-III w tym roku wykonały również kartki świąteczne dla Zespołu Szkół nr 3 im. Towarzystwa Przyjaciół w Zagrobie, od której nasi uczniowie także otrzymali kartki świąteczne.
Autor: Beata Pietrykowska
13 grudnia 2024r. – Warsztaty plastyczne w pałacu w Sannikach
„Efektowne zdobienie bombek” – to warsztaty plastyczne, w których wzięli udział uczniowie kl. II i IIIa w Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach. Dzieci poznały nowa technikę plastyczną, dzięki której zamieniły się na chwilę w artystów i uruchomiły swoją inwencję twórczą, aby wykonać ozdobę choinkową. Najtrudniejszym etapem było wycinanie różnej wielkości elementów, które następnie należało umiejętnie przykleić do styropianowej bombki. To bardzo pracochłonna, wymagająca wiele cierpliwości praca, ale efekt był imponujący. Bombki wyszły niezwykłe i bardzo pomysłowe. Na pewno wprowadziły dzieci w nastrój świąt Bożego Narodzenia i będą stanowiły piękną ozdobę domowej choinki.
Autor: A. Komar
12 grudnia 2024 r. – Warsztaty z pedagogiem specjalnym
Stres. Jak sobie radzić z trudnymi emocjami?
W ramach działań programu profilaktyczno- wychowawczego szkoły oraz tematyki zaplanowanej na miesiąc grudzień uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w warsztatach z pedagogiem specjalnym na temat: „Stres. Jak sobie radzić z trudnymi emocjami?” Podczas warsztatów uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat stresu, jakie są jego przyczyny i skutki, a także dowiedzieli się jak stres wpływa na ich emocje i zdrowie. W ćwiczeniach praktycznych uczniowie prezentowali: jak reagują na stres, która część ciała za to odpowiada, tworząc tzw. „portrety swojego stresu”, ze zwróceniem szczególnej uwagi na reakcje, uczucia i zachowania. W drugiej części warsztatów uczniowie wzięli udział w zabawie pt. „Wybuchowa butelka”. Zabawa ta miała na celu pokazać uczniom, co się dzieje z emocjami, które nie mają ujścia na zewnątrz – następnie na jej podstawie, przeprowadzona została dyskusja na temat sposobów zapobiegania negatywnym emocjom. Podczas warsztatów uczniowie wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności, poznając skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem, które będą mogli zastosować w codziennym życiu. Zwrócono szczególna uwagę na trening pozytywnego myślenia, którego celem jest wzbudzanie w sobie pozytywnych emocji. Zaprezentowano skuteczne techniki oddechowe, uświadamiając uczniom – jak ważny jest oddech relaksacyjny w sytuacji stresującej. Podczas zabawy pt. „Studzienka” uczniowie dowiedzieli się, jak istotne jest zagospodarowanie czasu – zajęcie się czymś innym, aby ograniczyć napięcie w sytuacjach, kiedy towarzyszy nam stres. Na koniec zajęć każdy uczeń otrzymał garść cennych wskazówek- gdzie szukać pomocy oraz co zrobić, gdy stres pojawi się podczas nauki.
Warsztaty były doskonałą okazją, aby uczniowie nauczyli się zarządzać swoimi emocjami i radzić sobie z trudnymi sytuacjami zarówno w szkole jak i w życiu codziennym.
Autor: Patrycja Pawełkiewicz
11 grudnia 2024 r. – WF – Świąteczna Misja
11 grudnia 2024 r. o godz. 10:00 najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu online na żywo, a była to świąteczna lekcja wf razem z Kasią Kozikowską, paralimpijką, która jest kilkukrotną medalistką mistrzostw Europy, dwukrotną paralimpijką, od wielu lat czołowa zawodniczka świata w kajakarstwie. Razem z naszym gościem dzieci wyruszyły w aktywną misję ratowania Świąt, pełną ruchu i dobrej zabawy. W zabawie towarzyszyły elfy, które podpowiadały co należy robić, jakie ćwiczenia i zadania wykonywać, aby uratować święta. Integracyjny WF jest częścią projektu „Creating Future Together – Razem Tworzymy Przyszłość” współfinasowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Autor: A. Komar, J. Fabianowska, B. Pietrykowska
11 grudnia 20243 r. – „Magia Świąt”
11 XII 2024 r. uczniowie klas piątych aktywnie uczestniczyli w Powiatowych Warsztatach Rękodzieła i Integracji pod hasłem „Magia Świąt”. Wykonywali ozdoby choinkowe i karty świąteczne. Przypomnieli sobie zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Obejrzeli występ szkolnego zespołu „Gwiazdeczki” z Gostynina. Wspólnie śpiewali kolędy z dziećmi z innych szkół powiatu gostynińskiego. Na koniec wszyscy zostali obdarowani przez Mikołaja drobnymi prezentami. Wycieczka była ciekawa i inspirująca. Wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Umożliwiła dzieciom zaprezentowanie swoich umiejętności manualnych oraz była doskonałą okazją do poznania dzieci ze szkół powiatu gostynińskiego. Wszyscy wrócili zadowoleni i bezpieczni.
Autorzy: Halina Goliszewska, Anna Komar
29 listopada 2024 r. – Wieczór wróżb.
29 listopada 2024 r. w wigilię imienin Andrzeja w naszej szkole odbył się wieczór wróżb. Dziewczęta z klasy VIII, przebrane za wróżki, przygotowały dla uczniów klas I-VIII interesujące przepowiednie i wróżby. Według przygotowanych przepowiedni dzieci i młodzież dowiedziały się jakie będzie imię ich drugiej połówki, jaka czeka ich przyszłość według gwiazd, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Dzieci i młodzież mogły wylosować sobie dobrą radę na przyszłość. Dopełnieniem wróżb był “wyścig butów”, podczas którego dzieci i młodzież z niecierpliwością i zaciekawieniem czekały, by dowiedzieć się, które z nich jako pierwsze weźmie ślub.
27 listopada 2024 r.- Wycieczka do Płocka
27 listopada, uczniowie klasy VIII odwiedzili królewskie miasto Płock. W Teatrze Dramatycznym obejrzeli spektakl „Opowieść wigilijna”. W katedrze płockiej zobaczyli kopię słynnych drzwi płockich oraz wysłuchali krótki audycji o Władysławie Hermanie i Bolesławie Krzywoustym. W Muzeum Mazowieckim podczas warsztatów „Belle epoque” zachwycali się pięknymi artefaktami z okresu secesji.
Autor: Mariola Studzińska
26 listopada 2024 r. – Wycieczka do Poznania
26 listopada 2024 roku 42 osobowa grupa dzieci z klas I-III odwiedziła Poznań. Odwiedziliśmy Poznańskie Muzeum Pyry. Jest to jedyne w Polsce Muzeum poświęcone w całości ziemniakom. Podczas wizyty przygotowaliśmy i upiekliśmy własną Pyrę. Wysłuchaliśmy burzliwej historii ziemniaków. Braliśmy aktywny udział w zwiedzaniu. Poznaliśmy prawdziwego władcę podziemi i …. zakochaliśmy się w Pyrze.
Następnie odwiedziliśmy Rogalowe Muzeum, które się mieści w samym sercu Poznania-
na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. Jest to miejsce, w którym uczestnicząc w warsztatach rogalowo – koziołkowych lepiej poznaliśmy Poznań, jego język, legendy oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich.
Kiedy zegar na Ratuszu wskazywał godzinę 15.00 obserwowaliśmy koziołki, które na wieży zaczęły się trykać.
Odwiedziliśmy też jedno z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Poznaniu Stary Rynek. Jest to wizytówka Poznania. Zobaczyliśmy kolorowe kamieniczki, Bamberkę oraz Pomnik Koziołków. Wycieczka bardzo się dzieciom podobała. Chętnie wróciłyby jeszcze raz.
Autor: J. Fabianowska
25 listopada 2024 r. – Urodziny Pluszowego Misia
Dnia 25 listopada 2024 r. Biblioteka Szkolna zaprosiła uczniów klas I – III na „Urodzin Pluszowego Misia”.
Tegoroczne urodziny były bardzo pracowite. Przybyli na nie goście (podzieleni na 4-osobowe grupy – po jednym uczniu z każdej klasy) mieli do wykonania 15 różnych zadań: odkodowywanie obrazków, sudoku, memory, krzyżówka, odszyfrowywanie słów, zbieranie wykałaczek w rękawicach, nauka rysowania misia wg instrukcji, zagadki, puzzle, łączenie nazwy i opisu niedźwiedzia z właściwym zdjęciem, tworzenie nowych wyrazów ze słowa „urodziny”, układanie tytułów z rozsypanki wyrazowej, łączenie opisu bajkowego misia z ilustracją, kółko i krzyżyk, wykreślanka. Uczniowie chętnie przystąpili do pracy, a zaproponowane konkurencje bardzo im się podobały. Dodatkową atrakcją była Misiowa fotobudka.
Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Savoir – vivre, czyli jak zachowuje się człowiek dobrze wychowany”.
Na zakończenie wykonano fotografie z ulubionymi misiami i pluszakami naszych uczniów.
A.Orzechowska
18 – 22 listopada 2024r. – Tydzień Dobrych Relacji
“Człowiek najbardziej potrzebuje drugiego człowieka….”
W dniach 18 – 22 listopada w Naszej Szkole obchodziliśmy Tydzień Dobrych Relacji, podczas którego skupiliśmy się na budowaniu i wzmacnianiu pozytywnych relacji wśród społeczności szkolnej oraz na propagowaniu takich wartości jak dobre słowo, szacunek, wspólne spędzanie czasu i wzajemna tolerancja. W ramach wydarzenia zostały przeprowadzone rozmowy z uczniami na temat zasad budowania prawidłowych relacji w środowisku szkolnym oraz opracowano gazetkę informacyjną dla uczniów, zwracając szczególną uwagę na życzliwość i tolerancję w budowaniu wzajemnych relacji. Podczas Tygodnia Dobrych Relacji odbył się Dzień „Tajnego” Przyjaciela, który polegał na zrobieniu dobrego uczynku oraz przyjaznego gestu, wylosowanej wcześniej osobie z klasy. Środa upłynęła pod hasłem: Powiedz komuś coś miłego! Podaruj KOMPLEMENT! Na szkolnym korytarzu pojawił się Kosz komplementów, z którego uczniowie losowali kupony z przygotowanymi wcześniej komplementami i obdarowywali nimi osoby, które spotkali podczas przerw. W czwartek – 21 listopada świętowaliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tego dnia uczniowie ubrali żółty element garderoby, symbolizujący optymizm i radość oraz stworzyli Tablicę Dobrego Słowa, na której zamieścili wykonane przez siebie „pióra życzliwości”. W ramach wydarzenia zostały przeprowadzone zajęcia z pedagogiem specjalnym na temat: Życzliwość – jak okazywać ją w relacjach międzyludzkich? Podczas zajęć uczniowie wykonali „życzliwe emotki” oraz uczestniczyli w grze pt. „Bingo Życzliwości”, podczas której świetnie się bawili, szerząc między sobą życzliwość. Podsumowaniem tego dnia była okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia na przygotowanej foto – ściance „Życzliwość dodaje skrzydeł”.
Dzień Życzliwości był wspaniałą okazją do przypomnienia uczniom, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, miłego dnia, a także jak duże znaczenie ma serdeczny uśmiech na twarzy. Dzień Życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień, a nie tylko od święta. Natomiast Tydzień Dobrych Relacji uświadomił uczniom, jak istotną rolę odgrywa życzliwość oraz troska o właściwe i zdrowe relacje w codziennym życiu.
Autor: Patrycja Pawełkiewicz
20 listopada 2024 r. – Znamy swoje prawa
20 XI przypada Dzień z Prawami Dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Tego dnia uczniowie naszej szkoły przypomnieli sobie swoje prawa oglądając film przygotowany i udostępniony przez Unicef. Organizację broniącą praw dzieci na całym świecie. A najmłodsi poznali prawa dziecka. W szkole zagościł kolor niebieski z balonową dekoracją. Na każdym balonie było zapisane jedno z praw. Młodsze klasy przygotowały akcję plakatową przypominającą prawa i obowiązki każdego dziecka, następnie wyeksponowały swoje prace na korytarzu szkolnym.
Autor: A. Dałek, A. Komar
19 listopad 2024 r. – Kampania Dzieciństwo bez Przemocy
Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie oraz Przedszkole Samorządowe w Pacynie wzięły udział w Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”.
19 XI 2024 roku odbył się happening ulicami Pacyny pod hasłem „Dzieciństwo bez Przemocy”, wystawa prac plastycznych uczniów pt. „Moja rodzina”, zajęcia warsztatowe dla rodziców pt. „ Gadki o gadkach – proste rozmowy o trudnych tematach” oraz zajęcia z psychologiem dla uczniów klas VII – VIII „Przemoc rówieśnicza”. Finałem Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” było wypuszczenie balonów do nieba przez najmłodszych uczestników marszu.
W ramach sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci o godzinie 17:00 budynki szkoły i przedszkola zostały symbolicznie rozświetlone na czerwono.
Autorzy:
Halina Goliszewska
Ewelina Jasińska
Agnieszka Krysztofik
18 listopada 2024 r. – Dzień Tolerancji
„Każdy inny, wszyscy równi”
18 listopada w Naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się wyrozumiałością dla odmienności. Celem wydarzenia było kształtowanie u uczniów postaw tolerancji, empatii i szacunku dla drugiego człowieka. Podczas obchodów Dnia Tolerancji uczniowie aktywnie uczestniczyli w przygotowanych działaniach. Na znak solidarności ubrali zielony element garderoby, symbolizujący życzliwość i tolerancję. Tego dnia nie zabrakło haseł o tolerancji głoszonych przez uczniów i stworzenia z nich wspólnej gazetki szkolnej. W ramach zajęć zostały przeprowadzone rozmowy z uczniami na temat: czym jest tolerancja oraz jakie cechy powinna posiadać osoba tolerancyjna? Uczniowie mieli możliwość podzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami i pasjami, zapisując je na wyciętych dłoniach, z których powstało piękne, kolorowe Drzewo Tolerancji: „Każdy inny, wszyscy równi!” Uświadomiono uczniom, że każdy z nas jest inny, a jednak tak bardzo podobny. Pamiętajmy, jesteśmy różni, lecz równie ważni!
Autor: Patrycja Pawełkiewicz
18 listopada 2024 r. – Wycieczka do Warszawy
18 listopada klasy: VI, VA i VB uczestniczyły w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Głównym celem wyjazdu była wizyta w gmachu Sejmu RP przy ulicy Wiejskiej. W czasie zwiedzania polskiego parlamentudzieci poznały tajniki budynków sejmowych oraz jego historię. Zobaczyły makietę prezentującą kompleks budowli sejmowych, pamiątkową tablicę poświęconą parlamentarzystom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą posłów – ofiary katastrofy smoleńskiej. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak sala obrad. Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia na słynnych schodach sejmowych. Na koniec uczniowie zjedli obiad w restauracji sejmowej. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum POLIN. Podzieleni na grupy poznali kulturę żydowską uczestnicząc w zajęciach „Szlakiem kultury i tradycji żydowskiej”. edukatorzy poprowadzili zajęcia na ekspozycji.
Autor: Mariola Studzińska
10 listopada 2024 r. – Łzy wzruszenia i radości podczas obchodów Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Pacynie
Widowisko „Wśród tylu dróg…” przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie zaprezentowano szerokiej publiczności w dniu 10 listopada 2024r. Na uroczystość przybyli mieszkańcy Gminy Pacyna i nie tylko. Sala gimnastyczna stała się w tym dniu salą teatralną. Publiczność witana była przez młodzież szkolną symbolicznymi upominkami: kotyliony i ciasteczka w kształcie Polski. Przedstawienie składało się z dwóch części: patriotycznej i ludowej, w której zaprezentował się reaktywowany Dziecięcy Zespół Ludowy. Pierwszą część spektaklu rozpoczął brawurowy taniec ze wstążkami, który symbolicznie przeniósł widzów w czasy rozbiorów. Inscenizacja fragmentu „Latarnika” nawiązała do tułaczego losu Polaków i tęsknoty za Ojczyzną. Odzyskanie niepodległości w 1918r. zaakcentowano wiązanką pieśni legionowych oraz wspólnym odśpiewaniem „Roty”. Muzyką, recytacją, rekwizytami zobrazowano czasy II wojny światowej i sytuację polityczną po jej zakończeniu. W trakcie przedstawienia wielokrotnie na scenie pojawiał się Anioł Stróż Polski czuwający nad losami Polski i Polaków. Recytowane teksty, śpiewane piosenki oraz zaprezentowane układy choreograficzne pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o wolność. Aktorzy starali się również odpowiedzieć na pytanie dotyczące współczesnego patriotyzmu. Tę część widowiska zakończono tańcem z flagami i piosenką „Obudź się, Polsko”. Scena utonęła w biało-czerwonych barwach.
W oczekiwaniu na II część widowiska wystąpiła z koncertem piosenek patriotycznych absolwentka naszej szkoły Maja Rudzka, której akompaniował Michał Zawadzki.
II część widowiska to przypomnienie zwyczajów ludowych. W tym roku były to zwyczaje związane z weselem, dlatego ta część miała tytuł „Wesele na wsi”. Dzieci i młodzież naszej szkoły zaprezentowały wesele począwszy od przygotowań i błogosławieństwa młodych w domu panny młodej, aż po oczepiny i zbierania darów dla młodych. Wszystkie elementy wesela były przeplatane śmiesznymi dialogami i tańcami ludowymi takimi jak: chodzony, klapok, polka. Nie zabrakło wspólnego śpiewania oraz prześpiewywania się przez uczestników wesela. Najwięcej emocji wzbudziło ofiarowanie młodym darów, w które włączyła się publiczność. Tańce weselne wykonały dzieci z Dziecięcego Zespołu Ludowego.
Dziękujemy Przewodniczącej Rady Gminy oraz siostrom z ZOL w Skrzeszewach za ufundowanie słodyczy dla wszystkich młodych aktorów.
Autor: M. Studzińska, A. Komar
8 listopada 2024 r. – „Szkoła do hymnu”
8 XI 2024r. o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna, tradycyjnie już, wzięła udział we wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, włączając się w ogólnopolską akcję. Wszyscy ubrali się w koszulko w barwach narodowych i razem z pracownikami szkoły odśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski.
A wieczorem wszyscy przejeżdżający obok naszej szkoły mogli podziwiać piękna iluminację w barwach flagi Polski.
Autor: C. Dołowiec
1 listopada 2024 r. – Akcja „Pamiętamy”
1 XI toDzień Wszystkich Świętych, 2 XI to Święto Zmarłych. Jest ono w Polsce obchodzone w szczególny sposób, w porównaniu z innymi krajami na świecie – z wyjątkową czcią, powagą, nostalgią. Pamiętamy nie tylko o grobach naszych najbliższych, ale również o mogiłach bohaterów wojennych i tych bezimiennych, na które już nikt nie przychodzi. Przynosimy kwiaty, palimy znicze jako symbol pamięci. Przed tymi listopadowymi świętami, uczniowie kl. IVb wraz z opiekunem SU uporządkowali groby żołnierskie i położyli na nich kwiaty. A najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzając cmentarz zapalili znicze na grobie żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą, na grobach pracowników szkoły oraz na tych bezimiennych, których nikt już nie odwiedza.
Autor: A. Komar, C. Dołowiec
31 października 2024 r. – Święto Dyni w naszej szkole
Za nami obchody Dnia Dyni, odbyły się one 31 X 2024r. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach podczas, których poznali bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Większość przyniosła swoją dynię do szkoły i zaprezentowała ją rówieśnikom. Były to dynie duże, małe, kolorowe i ozdobne. Kolorem przewodnim był oczywiście pomarańczowy i w te barwy przyszliśmy ubrani. Dynia królowała na lekcjach. Były zabawy ruchowe, muzyczne, techniczne, plastyczne oraz kodowanie na dywanie. Najciekawszym punktem była gra terenowa podczas której dzieci wokół szkoły wyszukiwały koperty z kolejnymi zadaniami do wykonania. Na koniec dnia odbyły się dyniowe zawody sportowe.
Autor: A. Komar
30 października 2024 r. – Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania
W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Odżywiania w dniu 30 X 2024 roku odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Pacynie z Panią dietetyk Agnieszką Kisielewską – Żuławik. Spotkanie miało charakter zajęć warsztatowych, podczas których wszyscy uczniowie wykonywali zimne, zdrowe desery, a następnie odbyła się ich degustacja. Pani dietetyk przekazała dzieciom i młodzieży szkolnej dużo wiadomości na temat szkodliwego wpływu produktów cukierniczych na nasze zdrowie. Uczniowie poznali sposoby unikania złych nawyków żywieniowych oraz dowiedzieli się, jak właściwe odżywianie wpływa na nasze samopoczucie. Przeprowadziła również rozmowę z uczniami na temat „ Jak odżywiają się mieszkańcy innych krajów europejskich?”. Podczas spotkania dzieci z klas I – III zaprezentowały przygotowane przez siebie wiersze i rymowanki, a uczniowie klas IV – VIII przedstawili i omówili plakaty promujące zdrowe odżywianie. Wykonane prace plastyczne uczniów zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.
Autorzy: Halina Goliszewska, Ewelina Jasińska
18 października 2024 r – Dzień Pierwszaka
Dnia 18 października 2024r. w naszej szkole odbył się Dzień Pierwszaka połączony z Światowym Dniem Owoców i Warzyw. Tego dnia uczniowie z klasy I zaprezentowali się swoim kolegom i koleżankom z klas II i III w roli Smerfów przedstawiających obawy przed szkołą oraz to, czego będą się uczyć. Starsi koledzy z kl. II, IIIa i IIIb przygotowali i wręczyli pierwszoklasistom drobne upominki. Do najmłodszych zwróciła się wicedyrektor pani Jolanta Fabianowska życząc uczniom bardzo dobrych ocen, satysfakcji z osiąganych w szkole wyników i samych sukcesów. Rodzice pierwszaków przygotowali dla wszystkich owocowy poczęstunek. Na koniec wszyscy uczniowie i obecni rodzice wspólnie zatańczyli „Kaczuszki”. Na pewno pierwszoklasiści zapamiętają ten dzień na długo.
Autor: H. Cichosz
18 października 2024 r – „A więc wojna…” – zajęcia edukacyjne poprowadzone przez edukatorów IPN Łódź.
18 października 2024r. uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. Edukatorzy Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Łodzi p. Magdalena Zapolska-Downar i p. Grzegorz Nawrot poprowadzili zajęcia edukacyjne „A więc wojna…” – polski wrzesień 1939r. Podczas dwugodzinnych warsztatów wykorzystując mappuzzle, karty „Znaj znak”, prezentacje multimedialne i filmy w ciekawy sposób przypomnieli i utrwali wiedzę na temat wydarzeń z kampanii wrześniowej.
Autor: Mariola Studzińska
11 października 2024 r.- Święto Edukacji w naszej szkole
Dzień Nauczyciela jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich nauczycielach i pracownikach szkoły oraz uczniach. I właśnie z tej okazji 11 października 2024 roku cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii. Przygotowali ją uczniowie klasy VIII oraz uczennica klasy Va. Dzieci w krótkim skeczu w zabawny, ale dosadny sposób pokazały jak wyjątkowymi ludźmi są nauczyciele. W żartobliwy sposób zaprezentowały cechy dobrych nauczycieli. Nasi nauczyciele to osoby, które nie tylko uczą danego przedmiotu. Oni kształtują nas, nasz charakter, sposób funkcjonowania w grupie i społeczeństwie. Mają wpływ na nasze relacje z innymi, są świadkami pierwszych przyjaźni, kłótni i miłości. Rada rodziców wraz Samorządem Uczniowskim złożyła serdeczne życzenia, przekazała w ramach podziękowania drobny upominek oraz zaprosiła na słodki poczęstunek. Dyrektor szkoły p. Jarosław Komar w podziękowaniu za pamięć przekazał uczniom ogromną torbę cukierków.
Autor: Cezary Dołowiec
10 października 2024r. – „Przytul się do drzewa”
Ogólnopolska akcja, której patronują Strażnicy lasu – „Przytul się do drzewa” to inicjatywa, która promuje ochronę przyrody i świadomość ekologiczną. Takie akcje mogą pomóc w zwiększeniu zainteresowania tematyką ochrony lasów i zachęcać do dbania o naszą planetę. Uczniowie klas I-III również przyłączyli się do wydarzenia, wykonując indywidualne zdjęcia z wybranym drzewem, utrwalali również nazwy drzew oraz umiejętność ich rozpoznawania. Następnie bazując na opowiadaniu o drzewie, które miało prośbę do ludzi, uczniowie samodzielnie skonstruowali przykłady próśb drzew – czyli, co powinniśmy robić, a czego nam nie wolno. W efekcie tych działań, powstała piękna gazetka szkolna.
Autor: Beata Pietrykowska
10 października 2024r. – Światowy Dzień Drzewa
10 X 2024r. Światowy Dzień Drzewa, to wydarzenie koncentrujące się na sadzeniu, pielęgnacji i ochronie drzew. Tego dnia uczniowie klas I – III założyli hodowlę drzew, posadzili swoje sadzonki dębu oraz zakupione sadzonki platanu. Na zajęciach w terenie rozpoznawali drzewa liściaste i iglaste rosnące w najbliższej okolicy, układały swoje drzewa z materiału przyrodniczego, . Akcja podkreśla znaczenie drzew dla naszego środowiska i zachęca społeczność do działań promujących ekologiczną świadomość. Efektem naszych działań jest gazetka szkolna zachęcająca do sadzenia nowych drzew.
Autor: Jolanta Fabianowska
09 października 2024r. – Akcja edukacyjna „Bajeczni Adwokaci” – w Bibliotece Publicznej w Pacynie.
9 X 2024r. uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w akcji prowadzonej przez Rzecznika Praw Dziecka oraz Naczelną Radę Adwokacką zatytułowaną „Bajeczni Adwokaci”. To akcja promująca zawód adwokata. Podczas tegorocznej II edycji akcji bohaterką nowej bajki jest Misia Adwokatka. Jest ona niedźwiedzicą, która przyjechała z dalekiej Arktyki by studiować prawo i została w bajkowym lesie, gdzie założyła własną kancelarię adwokacką. Bajka nosi tytuł „Misia Adwokatka, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”. Autorkami są Ewa Ruszkiewicz i Zuzanna Kledzik. Dzieci słuchając czytanej przez Panią Adwokat Beatę Jabłońską opowieści wynoszą naukę o tym, jak ważne jest czytanie oficjalnych pism sądowych, których nie można pozostawić bez odpowiedzi. Istotne jest także podkreślanie potrzeby zawierania kompromisów, życia w zgodzie i przyjaźni.
Autor: A. Komar
09 października 2024r. – Mobilne Planetarium w szkole
Tego dnia uczniowie naszej szkoły zostali wprowadzeni w fascynujący świat astronomii w sposób zabawny i prosty, towarzysząc młodemu krecikowi Platoniowi w jego przygodach. Animacja ukazywała wpływ Słońca i Księżyca na naszą planetę, jak oświetlają Ziemię i jak zmieniają się w ciągu doby. To niezwykła podróż, która pozwoliła dzieciom poznać świat wokół nas i życie na Ziemi. Uczniowie klas I – III z zaciekawieniem oglądały przygody małego bohatera.
Autor: H. Cichosz
08 października 2024r. – Wizyta w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Żelaźnie.
Z dużym zaangażowaniem i wrażliwością serca społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję „Pomoc dla powodzian”.
Akcja ta spotkała się z pięknym odzewem naszej szkolnej społeczności.
Po raz kolejny młodzież, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły pokazali, że los osób potrzebujących nie jest im obojętny.
Tym razem z pomocą pośpieszyliśmy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Żelaźnie oraz pięcioletniej Lidce i siedmioletniemu Piotrusiowi z Żelaźnia, których rodzice w wyniku powodzi stracili dorobek swojego życia.
Zebrane dary 8 października przedstawiciele szkoły przekazali potrzebującym odwiedzając ich.
Nasze dary i odwiedziny wprowadziły odrobinę radości i szczęścia do tej rodziny.
Pamiętajmy Razem Możemy Więcej!!!
Autor Anna Dałek
08 października 2024r. – Wycieczka do Płocka
Uczniowie klas II, IIIa i IIIb 8 października wyjechali na wycieczkę do Teatru im. J. Szaniawskiego w Płocku na spektakl „Przygody Koziołka Matołka”. Była to adaptacja książki Kornela Makuszyńskiego. Opowieść z czterech stron świata. Przygody sympatycznego spryciarza – Koziołka Matołka, który wyrusza do miasteczka, w którym ponoć podkuwa się kozy… . Dzieci z ciekawością śledziły kolejne przygody bohatera baśni, angażowały się w spektakl i dobrze bawiły. A potem udali się na spacer śladami poety Władysława Broniewskiego. Dzieci widziały dom, w którym się urodził, jego pomnik, Wzgórze Tumskie z którego obserwował Mazowsze oraz podziwiały panoramę Wisły z 50 – metrowej skarpy. Na koniec zwiedzali Katedrę Płocką.
Autor: J. Fabianowska
28 września 2024r. obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka.
Wszyscy w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami oraz domowymi wypiekami. Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Każde dziecko z klas I – III wykonało piękne prace plastyczne ulubionego jabłka oraz dowiedziało się, dlaczego tak ważne jest aby je jeść. Na koniec dnia dzieci aktywnie brały udział w jabłkowym torze przeszkód.
Autor: A. Komar
26 września 2024 r. – 45 Dzień Patrona
„W butach miał pełno krwi, ale dobiegł do mety. Rozsypało mu się drugie kolano, ale wrócił do treningów. Katowany przez gestapo nie wydał nikogo.” Tym cytatem rozpoczęła się prezentacja o Januszu Kusocińskim, wyjątkowym Polaku, wybitnym sportowcu i wielkim patriocie, którą w dniu Święta Patrona obejrzeli wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Pacynie.
Od rana w sportowej części obchodów, najmłodsi uczniowie uczestniczyli w grach integracyjno-sportowych. Niespodzianką były zajęcia ruchowe poprowadzenie przez trenera Taekwondo. W tym czasie starsi uczniowie rywalizowali w półfinałach i finałach Mistrzostw Szkoły w biegach krótkich, średnich i w skoku w dal
Tradycyjnie już wśród zaproszonych gości byli olimpijczycy:
– Katarzyna Debrny: żeglarka w klasie Laser Radial, olimpijka z Pekinu 2008 – 9 miejsce, 5-ktotna Mistrzyni Świata, złota i brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata, brązowa medalistka i dwukrotna Mistrzyni Europy, a obecnie Dyrektorka Działu Kultury i Edukacji w Polskim Komitecie Olimpijskim, poetka, literatka,
– Dorota Borowska: najbardziej utytułowana polska kajakarka, dwukrotna olimpijka z Tokio (2021 ) – 4 miejsce w konkurencji C-1 200 metrów i z Paryża – 5 miejsce na 500m w dwójkach i 10 miejsce na C-1 200m, wicemistrzyni świata w dwójkach na 200m i brązowy medal w jedynkach na 200m z 2018 roku, srebrny medal Mistrzostw Europy w zawodach jedynek na dystansie 200 metrów (2018), brązowy medal w jedynce na 200 metrów podczas Igrzysk Europejskich (2019), brązowy medal w Mistrzostwach Świata ( 2021) oraz srebrny medal w konkurencji C-2 200 metrów w mixie, w Igrzyskach Europejskich w 2023r. w Krakowie złoty medal podczas wyścigu jedynek na 200m.
W oficjalnej części uroczystości sportsmenki opowiedziały o swoich największych przeżyciach sportowych związanych z uczestnictwem w Igrzyskach Olimpijskich. Katarzyna Deberny odpowiadając na pytanie dotyczące aktualnych pasji zwróciła uwagę na swoje literackie zainteresowania, działalność i twórczość. Oprócz pracy zawodowej stara się poświęcać czas trzem synom, z których najmłodszy towarzyszył mamie. Dorota Borowska olimpijka z Tokio i Paryża przybliżyła uczniom tajniki związane z uprawianiem kajakarstwa. Atrakcją było zaprezentowanie wiosła i pozycji podczas sportowej rywalizacji na kanadyjkach. Na igrzyskach w Paryżu w finale B na C-1 na 200m zajęła drugą lokatę z czasem 46.36, co uczniowie nagrodzili brawami.
Na koniec uroczystości olimpijki wpisały się do Księgi Pamiątkowej Szkoły oraz złożyły podpis na Pamiątkowej Fladze Olimpijskiej.
Honorowi goście nagrodzili zwycięzców Szkolnego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej, w którym zwyciężył Tomasz Leonarczyk, II miejsce zajął Antoni Szczepański, III miejsce Jakub Ziółkowski, nagrodzono również IV miejsce, które zajął Szymon Modzelewski.
Szkolny Piknik Olimpijski to ostatnia część święta szkoły, w czasie którego zaproszeni goście, sponsorzy wręczali medale najlepszym sportowcom Lekkoatletycznych Mistrzostw Szkoły w biegu na 60m, biegach średnich, skoku w dal – w trzech kategoriach wiekowych.
Bieg na 60m klasy III-IV
1. Natalia Kołodziejczyk, 2. Joanna Załuga, 3. Oleksandra Bezhenar
1. Jakub Janiak, 2. Kacper Jasiński, 3. Krzysztof Kozłowski
Bieg na 60m klasy V-VI
1. Patrycja Lewandowska, 2. Oliwia Stasińska, 3. Lena Kiełbasa,
1. Jan Garstka, 2. Kacper Sieciński, 3. Sebastian Petera
Bieg na 60m klasy VII-VIII
1. Karolina Szewczyk, 2. Marta Wyczałkowska, 3. Zofia Rososińska
1. Jakub Ziółkowski, 2. Wojciech Dałek, 3. Szymon Modzelewski
Bieg średni klasy III-IV
1. Małgorzata Andrzejewska, 2. Natalia Kołodziejczyk, 3. Anna Sochacka
1. Piotr Brochocki, 2. Gabriel Szymański 3. Jakub Janiak
Bieg średni klasy V-VI
1. Patrycja Lewandowska, 2. Oliwia Stasińska, 3. Maja Śnieć
1. Miłosz Kunikowski, 2. Aleksander Łasica, 3. Sebastian Petera
Bieg średni klasy VII-VIII
1. Martyna Berlińska, 2. Marta Wyczałkowska 3. Zuzanna Śnieć
1. Antoni Szczepański, 2. Jakub Ziółkowski, 3. Karol Ostrowski
Skok w dal klasy III-IV
1. Joanna Załuga, 2. Anna Sochacka, 3. Oleksandra Benzhenar
1. Jakub Janiak, 2. Krzysztof Kozłowski, 3.Gabriel Szymański
Skok w dal klasy V-VI
1. Patrycja Lewandowska, 2. Oliwia Stasińska, 3. Alicja Guzek
1. Sebastian Petera 2. Jan Garstka, 3. Miłosz Kunikowski,
Skok w dal klasy VII-VIII
1. Zofia Rososińska, 2. Karolina Szewczyk, 3. Oliwia Rogowicz
1. Jakub Ziółkowski, 2. Wojciech Dałek, 3. Szymon Modzelewski
Klasowi Mistrzowie Sportu
Klasa I – Lena Romanowska i Wojciech Tarka
Klasa II – Anna Banasiak i Jakub Komar
Jednocześnie odbyły się konkurencje rekreacyjno-sportowe dla wszystkich uczniów, mogli oni również spróbować swoich sił w taekwondo pod opieką trenera Stanisława Szala.
Jak co roku, uczniowie bardzo chętnie robili sobie zdjęcia z honorowymi gośćmi – Katarzyną Deberny i Dorotą Borowską oraz zbierali podpisy na pamiątkowych fotografiach.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Pacynie dziękuje Tomaszowi Klimczakowi – Wójtowi Gminy Pacyna, Adamowi Struzikowi – Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Andrzejowi Krzewickiemu – Staroście Powiatu Gostynińskiego za ufundowanie nagród i włączenie się w organizację Dnia Patrona.
Autor: Maria Stępniak
26.09.2024 r. – Europejski Dzień Języków Obcych
W dniu 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Celem wydarzenia było przypomnienie korzyści płynących z nauki języków obcych oraz uświadomienie uczniom, że znajomość innych języków ułatwia życie.
W ramach wydarzenia zorganizowano ciekawą atrakcję dla uczniów w postaci szkolnej foto- budki: „Deutsch ist super”, w której uczniowie mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Na zajęciach języka niemieckiego w klasie VII i VIII zorganizowano „Klasową Familiadę” w języku niemieckim, przeprowadzoną zgodnie z zasadami teleturnieju, wykorzystując tablicę interaktywną oraz opracowane pytania przez nauczyciela języka niemieckiego. W klasowej Familiadzie wzięły udział dwie drużyny. Podczas gry przedstawiciel każdej z drużyn zaprezentował się w stroju bawarskim. Uczniowie w drużynach rywalizowali między sobą, jednocześnie podnosząc swoje kompetencje językowe. Emocje były ogromne. Było to nowe i ciekawe doświadczenie dla uczniów. Tym sposobem uświadomiono uczniom, że nauka języka niemieckiego może stać się przyjemnością, wykorzystując metodę przyswajania nowego słownictwa poprzez dobrą zabawę. Przeprowadzenie zajęć języka niemieckiego w formie teleturnieju klasowego było doskonałą okazją do utrwalenia poznanych zwrotów oraz poszerzenia zasobu niemieckiego słownictwa wśród uczniów.
Na lekcjach języka angielskiego zostały przeprowadzone pogadanki o uczeniu się języków oraz płynących z tego korzyści. Podczas zajęć uczniowie brali udział w różnych wydarzeniach. Przyjrzeli się dokładniej mapie Europy oraz flagom europejskim, wykonali plakaty promujące naukę języków obcych oraz pokolorowali wybrane flagi, a także rozwiązywali interaktywne quizy, łamigłówki językowe oraz napisali dyktando w biegu – dlaczego uczysz się języka obcego? Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w quizie, w którym na podstawie zwrotów i wyrażeń, odgadywali jaki to język.
Realizacja szkolnych obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych z pewnością przyczyniła się do rozwoju językowego oraz budowania motywacji uczniów do nauki języków obcych.
Autor: Patrycja Pawełkiewicz
23-27.09. 2024 r. – Ogólnopolski Tydzień Szczęścia
W dniach od 23 do 27 września 2024 r. nasza szkoła włączyła się w obchody OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA SZCZĘŚCIA. Był to tydzień pełen pozytywnych emocji i wyjątkowych wyzwań. Celem tego wydarzania było pokazanie, że szczęście i dobrostan wpływają bezpośrednio na efekty kształcenia.
Podczas Tygodnia Szczęścia uczniowie podejmowali różne wyzwania, dzięki którym na wszystkich twarzach – zagościł uśmiech, a w szkole zrobiło się radośnie i kolorowo. Na korytarzach zostały rozwieszone sentencje oraz gazetki tematyczne. W ramach wydarzenia chętni uczniowie otrzymali możliwość wykonania „Koniczynki Szczęścia” – uzupełniając ją własną definicją szczęścia, którą mogli zamieścić na tablicy Samorządu Uczniowskiego. Natomiast uczniowie klas czwartych wykonali „Słoiczki pełne marzeń i dobrych myśli” – niezbędne na poprawę humoru w smutne dni. Środa upłynęła pod hasłem: „Dzień Uśmiechu! –Pokaż szczęśliwą wersję siebie!” Tego dnia uczniowie okazali swoją radość, prezentując się w kolorowych strojach i zabawnych fryzurach, pozując do zdjęć w radosnej foto-ramce.Na zakończenie tego wspaniałego tygodnia uczniowie odkrywali praktykę wdzięczności pod hasłem „Powiedz komuś coś miłego – wyraź swoją wdzięczność”. W szkole pojawiła się Skrzynka Szczęścia, do której uczniowie mogli wrzucić „Koniczynkę wdzięczności”- z miłym słowem zaadresowaną do kolegów, koleżanek lub pracowników szkoły.
Podczas Tygodnia Szczęścia cała społeczność szkolna została zaangażowana w wyzwania, które miały na celu – zwiększyć poczucie szczęścia oraz zadbać o integrację uczniów naszej szkoły. Udział w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia był doskonałą okazja, aby przypomnieć uczniom – jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne i emocjonalne na co dzień.
Autor: Patrycja Pawełkiewicz
23 – 24 września 2024r. – Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Uczniowie klasy II, IIIa i III b w dniach 23 – 24 września 2024r. wyjechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.Odwiedzili niezwykłe miejsce – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. W okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu działały tu kopalnie krzemienia pasiastego. To jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. Dzięki ekspozycji muzealnej i trasie turystycznej zobaczyli oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe. Elementy te tworzą wyjątkowy krajobraz zostawiony po dawnym przemyśle, który kwitł tu 5000 lat temu. Jednak najciekawszą część trasy stanowił jej kilkusetmetrowy fragment poprowadzony pod ziemią. Umożliwił on nam obejrzenie świetnie zachowanych pradziejowych wyrobisk górniczych. Następnie spacerując przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego dotarli oni na Święty Krzyż. Zobaczyli Gołoborze na Łysej Górze, a z platformy widokowej piękną panoramę Gór Świętokrzyskich. Następnie zwiedzili najstarsze w Polsce sanktuarium Relikwii Świętego Krzyża. Obejrzeli też ekspozycję przyrodniczą znajdującą się w Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Następnego dnia pierwszym punktem był Park Legend, który zaprosił do niezwykłego świata magii, czarów i legend świętokrzyskich. Tu uczniowie przeżyli niezwykłą przygodę, w technologii 3D oraz VR. Stali się bohaterami wielu niezwykłych historii. I właśnie animacja VR, w postaci lotu czarownicy na miotle nad Górami Świętokrzyskimi , była największą atrakcją wycieczki. W Kielcach zobaczyli jedno z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych – Rezerwat Kadzielnia. Na terenie dawnego kamieniołomu zobaczyli liczne jaskinie. Na koniec odwiedzili też ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach. Do dziś zachował się tam pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd podziwiali cudowną panoramę najstarszych gór w Polsce. Wycieczka była niezwykle ciekawa i dostarczyła dzieciom wiele radości.
Autor: J. Fabianowska
20 IX 2024r. – Sprzątanie świata
Uczniowie klas I – III włączyli się w ogólnopolską akcję sprzątania świata. Przypomnieli sobie jak powinno się segregować śmieci, w jakie pojemniki należy je pakować. A następnie zaopatrzeni w rękawiczki jednorazowe uprzątnęli okolice wokół szkoły oraz ulice, które do szkoły prowadzą.
Autor: B. Petrykowska
17-19 września 2024 r – Wycieczka do Czarnolasu, Kazimierza Dolnego, Sandomierza i Chęcin w ramach programu „Podróże z klasą”.
17-19 września 2024 roku 44 uczniów klas IV-VI naszej szkoły udało się na trzydniową wycieczkę do Czarnolasu, Kazimierza Dolnego, Sandomierza i Chęcin w ramach programu „Podróże z klasą”.
Pierwszym przystankiem na naszej drodze było Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, w którym poznaliśmy wybitnego polskiego poetę, szlachcica i obywatela polskiego renesansu. Następnie udaliśmy się do Kazimierza Dolnego, aby w Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych poznać historię wypiekania kogutów, legendę o kogucie, bogate dziedzictwo kulinarne tego miasteczka. Zmierzyliśmy się także z trudną sztuką wyrabiania kazimierskich kogutów. Po wytężonej pracy odpoczęliśmy na Starym Rynku. Dzień zakończyliśmy ogniskiem, grami i zabawami integracyjnymi w gospodarstwie agroturystycznym w Obrazowie.
Drugi dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Sandomierza i okolic. Zauroczyła nas historia tego jednego z najstarszych i ważnych historycznie miast Polski, zwiedzanie dostarczyło wielu wrażeń i miłych emocji. Odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, przemierzyliśmy Podziemną Trasę Turystyczną, odwiedziliśmy Zbrojownię Rycerską Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, odpoczęliśmy na Starym Rynku, w czasie rejsu po Wiśle i w trakcie spaceru w Wąwozie Królowej Jadwigi. W Muzeum Ojca Mateusza- Gabinecie Figur Woskowych- mogliśmy przyjrzeć się wnętrzom z planu serialu oraz figurom woskowym głównych bohaterów, zrobić zdjęcia przy stole w kuchni na plebani, z „aresztowania” na posterunku. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zwiedzanych miejsc w Sandomierzu, a legenda o Halinie Krępiance- córce kasztelana sandomierskiego, która ocaliła Sandomierz, spotkanie z rycerzem w Zbrojowni zapadną nam na zawsze w pamięć. Drugi dzień wycieczki zakończyliśmy grami i dyskoteką.
Na szlaku naszej wycieczki znalazł się jeszcze Zamek Królewski w Chęcinach- warownia, ośrodek życia politycznego średniowiecznej Polski. Dotarcie do niego okazało się mozolne, ale po zwiedzaniu mieliśmy czas na zjedzenie przepysznych drożdżowych bułeczek przygotowanych przez właścicieli gospodarstwa agroturystycznego.
Wycieczka pozostawiła niezapomniane wrażenia.
Autorzy: T. Russek, B. Rachubińska
15 IX 2024r. Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas I-III naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów. Tego dnia obowiązywały ubrania w kropki. Dzieci obejrzały film „Kropka”. Jego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce uwierzyła w swoje możliwości. Po projekcji oraz pogadance na temat filmu wszyscy uczniowie postanowili pokazać swoje talenty. Przystąpili do wykonania swoich kropkowych dzieł malując je kolorowymi kredkami i farbami. Wspaniałe efekty ich prac możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.
Autor: J. Fabianowska
10 września 2024r. – wycieczka rowerowa do miejsc pamięci narodowej.
Uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w wycieczce rowerowej szlakiem mogił żołnierskich z czasów kampanii wrześniowej. Ósmoklasiści odwiedzili mogiły żołnierskie w Osmolinie i Luszynie, zapalili znicze, zmówili w ich intencji modlitwę. Wysłuchali informacji o przebiegu bitwy nad Bzurą i działaniach wojennych w naszym regionie we wrześniu 1939 roku.
Autor: Mariola Studzińska
9 września 2024 r. – „Gdy bój nad Bzurą wrzał…”
Uczniowie naszej szkoły w dniu 9 września uczcili pamięć żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Na cmentarzu parafialnym, przy kwaterze poległych, ósmoklasistki przypomniały najważniejsze informacje dotyczące wybuchu II wojny światowej i bitwy nad Bzurą. Przedstawiciele klas zapalili znicze. Ksiądz proboszcz odmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy spoczywających nie tylko na naszym cmentarzu. Cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy.
2 września 2024 r. – Rozpoczęcie roku szkolnego.
2 IX 2024r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie, a wśród nich najmłodsi, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły. W imieniu zaproszonych gości głos zabrali: Przewodnicząca Rady Gminy pani Beata Kowalska, Wójt Gminy – pan Tomasz Klimczak oraz przedstawiciel rodziców – pani Justyna Garstka. Wszyscy życzyli sukcesów w nowym roku szkolnym. Uczniowie klasy I złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły, a pan dyrektor Jarosław Komar symbolicznym ołówkiem pasował każde dziecko na ucznia Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Pacynie.
Autor: H. Cichosz