1 X 2020 r. Dzień Patrona
z najwierniejszym
przyjacielem naszej szkoły
Andrzejem Matuszewskim

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa działania związane z obchodami Święta Patrona Szkoły zostały rozłożone w czasie. Na charakter tegorocznej uroczystości miały wpływ dwie ważne dla nas rocznice:

 • 80 lat temu 21 czerwca 1940 roku w Palmirach pod Warszawą został rozstrzelany przez Niemców Janusz Kusociński, najpopularniejszy sportowiec II Rzeczypospolitej, mistrz olimpijski, żołnierz kampanii wrześniowej i uczestnik działalności konspiracyjnej;
 • 40 lat temu 6 września 1980 roku Szkole Podstawowej w Pacynie nadano imię Janusza Kusocińskiego.

Od 21 września br. uczniowie klas V-VIII mieli możliwość obejrzenia filmu o Januszu Kusocińskim „Ostatnie okrążenie”. We wszystkich klasach nauczyciele przeprowadzili pogadanki, których celem było przypomnienie życiorysu, patriotycznej postawy, osiągnięć sportowych naszego patrona. W tych dniach najlepsi sportowcy klas IV – VI i VII – VIII w kategorii dziewcząt i chłopców wystartowali w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Szkoły w skoku w dal, biegu na 60 i 700 metrów. Najmłodsi rywalizowali w konkursach sprawnościowych, których celem było wyłonienie Klasowego Mistrza Sportu w kategorii dziewcząt i chłopców. Tradycyjnie już dla chętnych uczniów klas VI – VIII 28 września br. przeprowadzony został Szkolny Konkurs Wiedzy Olimpijskiej.

1 października w Dniu Patrona na szkolnym boisku odbył się uroczysty apel podsumowujący wszystkie wcześniejsze działania. W oficjalnej części uroczystości wprowadzono sztandar Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego i odśpiewano hymn szkoły „Marzenia każdy powinien mieć…”.

Następnie Dyrektor Jarosław Komar z wielką radością powitał honorowego gościa, przyjaciela naszej szkoły, emerytowanego nauczyciela wychowania fizycznego pana Andrzeja Matuszewskiego, który przywołując wspomnienia sprzed 40 lat opowiadał o ówczesnej bazie lokalowej, osiągnięciach sportowych, decyzji związanej z wyborem imienia dla naszej szkoły.

Przewodniczy samorządu uczniowskiego Piotr Felczak ogłosił wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej. Zwyciężył uczeń klasy VIII – Jakub Korytkowski, drugie miejsce zajęła Zuzia Durka (kl. VII a), a trzecie Szymon Śniec (kl. VII b). Nagrody wręczył pan Andrzej Matuszewski, który dodatkowo ufundował książki swojego autorstwa „STULECIE SZKOŁY W PACYNIE”. Najlepszym sportowcom Dyrektor szkoły Jarosław Komar i honorowy gość wręczyli piłki i medale ufundowane przez Wójta Gminy Pacyna.

Klasowymi Mistrzami Sportu zostali:

 • kl. IA Amelia Zielak i Aleksander Łasica,
 • kl. IB Patrycja Lewandowska i Miłosz Kunikowski,
 • kl. II Lena Kiełbasa i Oliwier Surma,
 • kl. IIIA Julka Tomczak i Olaf Sitkiewicz,
 • kl. IIIB Zuzanna Kaczmarczyk-Pietrzak i Jakub Ziółkowski.

Klasowymi Mistrzami Sportu zostali:

Najszybciej pobiegli:

 • 60m – (kl. VII- VIII) Nikola Rogowicz, Piotr Felczak

 • 60m – (kl. IV-VI) Sylwia Świerczyńska, Aleksander Bartosiak

 • 700m – (kl. IV-VI) Wiktoria Serwach, Kacper Miszczak

 • 700m – (kl. VII- VIII) Zuzia Durka, Paweł Szepietowski

Najlepiej w dal skoczyli:

 • (kl. VI-VI) Julia Komar, Michał Gajewski
 • ( kl. VII-VIII) Wiktoria Jagoda, Jakub Graczyk

Zgodnie z tradycją po zakończonej uroczystości nasz gość pan Andrzej Matuszewski wpisał się do Kroniki Szkoły i złożył podpis na pamiątkowej Fladze Olimpijskiej.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Andrzejowi Matuszewskiemu za wspomnienia i obecność na naszej uroczystości. Dziękujemy również Wójtowi Gminy Pacyna za fundowanie nagród.

Koordynator imprezy: Maria Stępniak