Tegoroczne niepodległościowe widowisko „Drogami wolności, niepodległości” przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie zaprezentowano mieszkańcom gminy w dniu 6 listopada o godzinie 16.00. Na uroczystość przybyło ponad 300 osób. Wszyscy witani byli przez młodzież szkolną i otrzymywali drobne upominki: kotyliony i krówki niepodległościówki.
Tradycyjnie widowisko składało się z trzech części: patriotycznej, ludowej i występu Dziecięcego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Pacyna.
W uroczystości patriotycznej najpierw zaśpiewaliśmy hymn i pieśni patriotyczne, przenieśliśmy się w czasy dwudziestolecia międzywojennego i pokazaliśmy radość Polaków z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli- uczniowie śpiewali, tańczyli w rytm piosenek  z tamtych lat. Trudne czasy  II wojny światowej i komunizmu powojennego pokazały sytuację zwykłych ludzi uwikłanych w wichry historii. Część patriotyczną zakończyliśmy wspólną piosenką akcentującą wartość życia. Całość widowiska przeplatano również humorem, by pokazać, że potrafimy zachować dystans do trudnych wydarzeń z przeszłości.
Druga część pt. „Tradycyjne żniwa czy idziemy w nowoczesność?” była prezentacją zwyczajów ludowych w czasie  wspólnej pracy w trakcie żniw. Uczniowie zaprezentowali pracę i czas gospodarzy spędzony podczas cięcia zboża  na  polu. Rozmowy przeplatały lubiane i często śpiewane przez wszystkich przyśpiewki  oraz  dziecięce zabawy.
Na koniec zatańczył Dziecięcy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Pacyna.
Na scenie zaprezentowali się niemal wszyscy uczniowie klas I – VIII. Dla wszystkich znalazły się role na miarę ich możliwości. Zadbano o stroje charakterystyczne dla przedstawianej epoki, co pozwoliło lepiej zobrazować ukazane  historie.

Autorzy: Bożena Rachubińska
Anna Komar