27 maja 2024 roku w naszej szkole zawitali szczególni goście z Turcji, Włoch i Hiszpanii. Byli to partnerzy projektu Erasmus + „No Fault Zone” czyli „Strefa Porozumienia”, w którym bierze udział Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie. „Strefa Porozumienia” ma na celu: budowanie w klasie języka pozbawionego przemocy, cyfryzację przy użyciu narzędzi Web2.0, używanie pokojowych rozwiązań oraz propagowanie ekologicznego środowiska, zwiększenie światopoglądu i rozwijanie umiejętności językowych.

W czasie wizyty kraje partnerskie w ramach projektu odbyły szkolenie „Web 2.0 Tools”, spotkało się ono z ogromnym zainteresowaniem zarówno nauczycieli jak i uczniów. Pierwszego dnia wizyty goście uczestniczyli w ceremonii powitania, gdzie zaprezentowano historię Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie, a w części ludowej pokazano stroje regionu łowickiego, tradycyjne pieśni i tańce.

Kraje partnerskie uczestniczyły w wycieczkach do:

  • Europejskiego Centrum Artystycznego w Sannikach, gdzie zwiedzali pałac i park,  uczestniczyli w warsztatach z decoupage oraz zagrali w grę „No fault zone” – Strefa Porozumienia, na której opiera się idea projektu. Mieli również możliwość wysłuchania koncertu chopinowskiego w wykonaniu młodej pianistki.
  • Torunia – uczestnicy zwiedzili Stare Miasto, dom urodzenia Mikołaja Kopernika, pomnik Flisaka, Barbakan, Ratusz oraz zakupili tradycyjne toruńskie pierniki.
  • Łowicza – kraje partnerskie miały okazję uczestniczyć w obchodach Bożego Ciała. Poznali obrzędy i zobaczyli barwną oprawę jednego z ważniejszych świąt w Polsce. Ponadto odwiedzili Nowy Rynek w Łowiczu, który jako jeden z niewielu na świecie,  ma trójkątną zabudowę. Dużą atrakcją dla gości były pasiaki, czyli stroje ludowe oraz lokalne rękodzieła.
  • Żelazowej Woli – goście zwiedzili Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i obejrzeli film w języku angielskim opowiadający o jego życiu i twórczości.
  • Warszawy – goście z krajów partnerskich spacerowali po Łazienkach Królewskich, zobaczyli Pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wyspie, Biały Dom, zwiedzili również Stare Miasto. To był ostatni dzień mobilności do Polski. Uczestnikom zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa i drobne upominki.

Wszystkim podobał się pobyt w Polsce. Zachwyceni byli naszą przyrodą, która w maju wygląda szczególnie pięknie.