Widowisko „Wśród tylu dróg…” przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie zaprezentowano szerokiej publiczności w dniu 10 listopada 2024r. Na uroczystość przybyli mieszkańcy Gminy Pacyna i nie tylko. Sala gimnastyczna stała się w tym dniu salą teatralną. Publiczność witana była przez młodzież szkolną symbolicznymi upominkami: kotyliony i ciasteczka w kształcie Polski. Przedstawienie składało się z dwóch części: patriotycznej i ludowej, w której zaprezentował się reaktywowany Dziecięcy Zespół Ludowy. Pierwszą część spektaklu rozpoczął brawurowy taniec ze wstążkami, który symbolicznie przeniósł widzów w czasy rozbiorów. Inscenizacja fragmentu „Latarnika” nawiązała do tułaczego losu Polaków i tęsknoty za Ojczyzną. Odzyskanie niepodległości w 1918r. zaakcentowano wiązanką pieśni legionowych oraz wspólnym odśpiewaniem „Roty”. Muzyką, recytacją, rekwizytami zobrazowano czasy II wojny światowej i sytuację polityczną po jej zakończeniu. W trakcie przedstawienia wielokrotnie na scenie pojawiał się Anioł Stróż Polski czuwający nad losami Polski i Polaków. Recytowane teksty, śpiewane piosenki oraz zaprezentowane układy choreograficzne pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o wolność. Aktorzy starali się również odpowiedzieć na pytanie dotyczące współczesnego patriotyzmu. Tę część widowiska zakończono tańcem z flagami i piosenką „Obudź się, Polsko”. Scena utonęła w biało-czerwonych barwach.
W oczekiwaniu na II część widowiska wystąpiła z koncertem piosenek patriotycznych absolwentka naszej szkoły Maja Rudzka, której akompaniował Michał Zawadzki.
II część widowiska to przypomnienie zwyczajów ludowych. W tym roku były to zwyczaje związane z weselem, dlatego ta część miała tytuł „Wesele na wsi”. Dzieci i młodzież naszej szkoły zaprezentowały wesele począwszy od przygotowań i błogosławieństwa młodych w domu panny młodej, aż po oczepiny i zbierania darów dla młodych. Wszystkie elementy wesela były przeplatane śmiesznymi dialogami i tańcami ludowymi takimi jak: chodzony, klapok, polka. Nie zabrakło wspólnego śpiewania oraz prześpiewywania się przez uczestników wesela. Najwięcej emocji wzbudziło ofiarowanie młodym darów, w które włączyła się publiczność. Tańce weselne wykonały dzieci z Dziecięcego Zespołu Ludowego.
Dziękujemy Przewodniczącej Rady Gminy oraz siostrom z ZOL w Skrzeszewach za ufundowanie słodyczy dla wszystkich młodych aktorów.