Archive for kwiecień, 2025

Uczniowie klas IV podczas warsztatów – prezentujący sposoby wsparcia osób z autyzmem.

10 kwietnia 2025 r. – „Zrozumieć autyzm”

Warsztaty z pedagogiem specjalnym

W ramach obchodów Dnia Świadomości Autyzmu uczniowie klas IV a i IV b uczestniczyli w warsztatach z pedagogiem specjalnym na temat: „Zrozumieć autyzm”. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z pojęciem autyzmu, pomoc w zrozumieniu określonych zachowań oraz uwrażliwienie uczniów na odmienne sposoby postrzegania świata. Wprowadzeniem do zajęć był film pt.: „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, na podstawie którego została podjęta  dyskusja na temat trudności z jakimi zmagają się osoby ze spektrum autyzmu. Następnym krokiem było zapoznanie uczniów z definicją autyzmu i typowymi cechami osób autystycznych. Zwrócono szczególna uwagę, jak zaburzenie wpływa na zmysły oraz trudności w komunikacji. Druga część zajęć przyjęła charakter praktyczny i upłynęła pod hasłem „Zrozum mnie – symulacje autystycznych doświadczeń”, podczas których uczniowie mogli doświadczać świat wieloma zmysłami tj. dotyk, słuch i wzrok, jednak zmysły te funkcjonały inaczej niż zwykle. Uczniowie chętnie podejmowali wyzwania przygotowane na stacjach według instrukcji. Próbowali pokolorować obrazek z zasłoniętymi oczami, przełożyć ryż za pomocą pałeczek w rękawicy narciarskiej, która uniemożliwiała dokładny chwyt oraz czytać tekst, gdy w tle panował hałas i grały różne dźwięki. Przeprowadzone doświadczenia pokazały uczniom, w jaki sposób dzieci z spektrum autyzmu odbierają świat oraz uświadomiły, jakie trudności sprawia osobie z autyzmem, funkcjonowanie w niekomfortowych dla niego warunkach. Na koniec zajęć pedagog specjalny omówił możliwości wsparcia osób z autyzmem, na podstawie których uczniowie stworzyli  „Balony akceptacji”.

Warsztaty wywołały wiele emocji.  Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, z zaciekawieniem słuchały, zadawały pytania oraz wykonywały doświadczenia. Przeprowadzone zajęcia bez wątpienia przyczyniły się do zwiększenia empatii i zrozumienia dla odmiennych sposobów odbierania świata oraz były okazją do kształtowania wśród uczniów postaw tolerancji i akceptacji wobec rówieśników.

Autor: Patrycja Pawełkiewicz

Uczennica korzysta z gogli VR

7 kwietnia 2025 r. – Zawód Żołnierz

7 kwietnia 2025 roku przedstawiciele z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku zrealizowali z uczniami klasy siódmej i ósmej zajęcia „Zawód Żołnierz” Zajęcia dotyczyły możliwości dalszego kształcenia w szkołach ponadpodstawowych realizujących projekty Ministerstwa Obrony Narodowej.. Podczas spotkania omówione zostały ogólne zasady funkcjonowania klas wojskowych przedstawiona została pełna ścieżka możliwości rozwoju kandydata do Sił Zbrojnych RP. Na uczniów czekały filmy, gogle VR z filmami przedstawiającymi codzienne czynności żołnierza, i elementy wyposażenia.

Autor Jacek Studziński

Laureaci I miejsca

4 kwietnia 2025 r. – podsumowania konkursu plastycznego „Tradycje Wielkanocne”

4 kwietnia 2025 roku w Pracowni Działań Twórczych Kolor i Forma w Płocku odbyło się podsumowania konkursu plastycznego Tradycje Wielkanocne organizowanego przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Na tegoroczną edycję nadesłano 1422 prace plastyczne ze 100 placówek z całego kraju oraz 15 zgłoszeń indywidualnych. Uczestników przygotowywało 287 nauczycieli, opiekunów i instruktorów. Dzieci i młodzież wykazały się znajomością tradycji wielkanocnych a także wielu różnorodnych technik plastycznych. Wśród laureatów konkursu byli uczniowie naszej szkoły;

Kacper Jasiński I miejsce

Alicja Zawadzka III miejsce

Piotr Leonarczyk – praca zakwalifikowana na wystawę pokonkursową.

Autor Jacek Studzińsk

Obraz przedstawia budynek szkoły

WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu: „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”


Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród Dzieci i Młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.

JEDYNYM WARUNKIEM JEST MOBILIZACJA DO DZIAŁANIA, PORZĄDKI DOMOWE I CHĘCI!

Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

„IM WIĘCEJ SPRZĘTU UZBIERAMY, TYM WYŻSZY BON OTRZYMAMY!’’

TERMIN AKCJI:     31.03.-07.04.2025 r.
MIEJSCE AKCJI:    parking przy Szkole Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Pacynie

PARTNER:

OPERATOR AKCJI:

GREEN OFFICE ECOLOGIC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-074, ul. Trębacka 4
KONTAKT TELEFONICZNY w godz. 8:00 – 16:00: +48 669-482-511 oraz 83 341 75 94 wew. 23;
E-MAIL: eko.szkoly@greenoffice.co /  STRONA:  www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.  UWAGA! NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK.

Uczniowie wszystkich klas podczas obchodów Dnia Świadomości Autyzmu.

2 kwietnia 2025 r. – „Wiem – Rozumiem – Pomagam”

Dzień Świadomości Autyzmu w Naszej Szkole

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Tego dnia kolor niebieski, symbolizujący akceptację, zdominował naszą szkołę. Uczniowie zaangażowali się w różne działania, by pokazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Klasy I – III wykonały prace plastyczne oraz opaski na głowę z charakterystycznym elementem tj. „puzzel”, który symbolizuje różnorodność i unikalność. Na szkolnym korytarzu pojawiły się tematyczne gazetki edukacyjne, przedstawiające najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania i zachowania osób z autyzmem. Dzięki niej uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się więcej o autyzmie oraz zrozumieć potrzeby osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień. Dodatkowo w ramach zajęć z wychowawcą, uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną oraz obejrzeli film pt. “Amazing Things Happen”, którego głównym zadaniem było podniesienie świadomości uczniów na temat autyzmu, wywołanie empatii i zrozumienia u odbiorcy, jednocześnie wyjaśniając, skąd mogą wynikać tzw. „trudne zachowania”.

Obchody Dnia Świadomości Autyzmu były doskonałą okazją, by kształtować wśród uczniów postawy tj. tolerancja, otwartość i szacunek wobec innych. Przeprowadzone działania w tym dniu miały na celu nie tylko uświadomić uczniom czym jest autyzm, ale przede wszystkim miały uwrażliwić uczniów na odmienne potrzeby osób z autyzmem – aby je lepiej zrozumieć, zaakceptować i wspierać.

Autor: Patrycja Pawełkiewicz

Wielkanocny wystrój chaty łowickiej.

1 kwietnia 2025 r. – „Przyszliśmy tu po dyngusie”

1 kwietnia 2025r. Uczniowie klas Va i Vb brali udział w warsztatach „Przyszliśmy tu po dyngusie” – łowicka obrzędowość wielkanocna przeprowadzonych przez pracowników Muzeum w Łowiczu. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądał okres przygotowań do wielkanocny – wielki post, niedziela palmowa, Triduum paschalne i Wielkanoc. Poznali wystrój łowickiej chaty w okresie świątecznym. Metody dekorowania jajek wielkanocnych – pisanki, kraszanki i oklejanki. Na koniec w czasie warsztatów plastycznych wykonali jajka wielkanocne zdobione wycinanką łowicką.

Autor: Jacek Studziński

  • Położenie szkoły



  • kwiecień 2025

    pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
     123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    282930  
Go to Top