
Archive for kwiecień, 2025

30 kwietnia 2025 r. – Majowe rocznice
W przeddzień świąt majowych społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej. Uczennice klasy ósmej przypomniały, jakie rocznice obchodzimy w pierwszych trzech dniach maja. Poinformowały skąd się wzięły? Dlaczego świętujemy i komu zawdzięczamy: 1 Maja – Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie; 2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej; 3 Maja – Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja. Zachęcały do wywieszania flagi państwowej i obejrzenia ekspozycji na szkolnych korytarzach poświęconych barwom narodowym i Konstytucji 3 maja. W trakcie apelu wspólnie odśpiewano hymn państwowy oraz piosenkę „Witaj majowa jutrzenko”.
Autor: Mariola Studzińska





29 kwietnia 2025 r. – Wycieczka do Zamku Książąt Mazowieckich
29 IV 2025r. uczniowie klas I – III zwiedzali Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Średniowieczna budowla zrobiła ogromne wrażenie na dzieciach. W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie mieli zajęcia „Zapomniane zawody rzemieślnicze epoki średniowiecza”. Wiele zawodów było nowością dla uczestników, ale wiele również dzieci znały. Najciekawsze były wytwory i zawody rzemieślników, którzy wyposażali rycerza średniowiecznego. Następnie dzieci oglądały wystawę „Księstwo Mazowieckie 1200 – 1526, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza” oraz baszty, lochy i dziedziniec zamkowy. Drugim punktem wycieczki był Park Nauki Torus. Wśród różnych propozycji tego miejsca jest zwiedzanie wystawy z 30 interaktywnymi eksponatami, z której dzieci nie chciały wychodzić. Nauka przez zabawę bardzo im się podobała. Następnie uczestnicy wyjazdu podczas zajęć dowiadywali się „Jak powstaje tęcza?”, poznały barwy podstawowe, pochodne i dopełniające oraz stworzyli własną tęczę w probówce. Był to dzień pełen wrażeń, a także lekcja historii, chemii, fizyki i techniki dla najmłodszych.
Autor: A. Komar









25 kwietnia 2025 r. – Spotkanie z leśnikiem
W dniu 25 kwietna, w ramach obchodów Dnia Ziemi, uczniowie klas VI – VIII uczestniczyli w spotkanie z leśnikiem, fotografem przyrody. Zapoznali się z drogą kształcenia, zakresem obowiązków i ciekawostkami dotyczącymi pracy w lesie. Posłuchali o pasji fotografii przyrodniczej. Dowiedzieli się jaki sprzęt jest wykorzystywany, w jaki sposób należy przygotować się do bezkrwawych łowów i mogli obejrzeć efekty w postaci zdjęć. Posłuchali również o zwierzętach występujących w naszych lasach.
Autor: Jacek Studziński






16 kwiecień 2025 – Spotkanie Wielkanocne
Wielkanoc to magiczny czas. Na naszych stołach pojawiają się koszyczki pełne kolorowych pisanek, cukrowe i czekoladowe baranki oraz zajączki, a wszyscy składają sobie życzenia wszelkiej pomyślności…
Tradycyjnie jak co roku w ostatnim dniu poprzedzającym wiosenną przerwę wielkanocną cała nasza społeczność szkolna spotkała się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym.
Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły degustowali świąteczne potrawy przygotowane wcześniej przez rodziców.
W świąteczny nastrój wprowadziły nas wierszyki i piosenki przygotowane przez najmłodszych naszych kolegów i koleżanek.
Autor: Anna Dałek





Dzień Ziemi
W poniedziałek, 14 kwietnia, w ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie klas I – V wraz z nauczycielami i pod opieką strażaków ochotników z Pacyny, Modela i Robertowa udali się do wyznaczonych rejonów w celu zbierania i segregowania śmieci. Każda klasa miała wyznaczony teren do sprzątnięcia. Posegregowane śmieci został zebrane w wyznaczonych miejscach i odebrane. Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc w przeprowadzeniu akcji.
Autor: Jacek Studziński












10 kwietnia 2025 r. – „Zrozumieć autyzm”
Warsztaty z pedagogiem specjalnym
W ramach obchodów Dnia Świadomości Autyzmu uczniowie klas IV a i IV b uczestniczyli w warsztatach z pedagogiem specjalnym na temat: „Zrozumieć autyzm”. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z pojęciem autyzmu, pomoc w zrozumieniu określonych zachowań oraz uwrażliwienie uczniów na odmienne sposoby postrzegania świata. Wprowadzeniem do zajęć był film pt.: „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, na podstawie którego została podjęta dyskusja na temat trudności z jakimi zmagają się osoby ze spektrum autyzmu. Następnym krokiem było zapoznanie uczniów z definicją autyzmu i typowymi cechami osób autystycznych. Zwrócono szczególna uwagę, jak zaburzenie wpływa na zmysły oraz trudności w komunikacji. Druga część zajęć przyjęła charakter praktyczny i upłynęła pod hasłem „Zrozum mnie – symulacje autystycznych doświadczeń”, podczas których uczniowie mogli doświadczać świat wieloma zmysłami tj. dotyk, słuch i wzrok, jednak zmysły te funkcjonały inaczej niż zwykle. Uczniowie chętnie podejmowali wyzwania przygotowane na stacjach według instrukcji. Próbowali pokolorować obrazek z zasłoniętymi oczami, przełożyć ryż za pomocą pałeczek w rękawicy narciarskiej, która uniemożliwiała dokładny chwyt oraz czytać tekst, gdy w tle panował hałas i grały różne dźwięki. Przeprowadzone doświadczenia pokazały uczniom, w jaki sposób dzieci z spektrum autyzmu odbierają świat oraz uświadomiły, jakie trudności sprawia osobie z autyzmem, funkcjonowanie w niekomfortowych dla niego warunkach. Na koniec zajęć pedagog specjalny omówił możliwości wsparcia osób z autyzmem, na podstawie których uczniowie stworzyli „Balony akceptacji”.
Warsztaty wywołały wiele emocji. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, z zaciekawieniem słuchały, zadawały pytania oraz wykonywały doświadczenia. Przeprowadzone zajęcia bez wątpienia przyczyniły się do zwiększenia empatii i zrozumienia dla odmiennych sposobów odbierania świata oraz były okazją do kształtowania wśród uczniów postaw tolerancji i akceptacji wobec rówieśników.
Autor: Patrycja Pawełkiewicz









7 kwietnia 2025 r. – Zawód Żołnierz
7 kwietnia 2025 roku przedstawiciele z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku zrealizowali z uczniami klasy siódmej i ósmej zajęcia „Zawód Żołnierz” Zajęcia dotyczyły możliwości dalszego kształcenia w szkołach ponadpodstawowych realizujących projekty Ministerstwa Obrony Narodowej.. Podczas spotkania omówione zostały ogólne zasady funkcjonowania klas wojskowych przedstawiona została pełna ścieżka możliwości rozwoju kandydata do Sił Zbrojnych RP. Na uczniów czekały filmy, gogle VR z filmami przedstawiającymi codzienne czynności żołnierza, i elementy wyposażenia.
Autor Jacek Studziński






4 kwietnia 2025 r. – Dzień Marchewki
Marchewka to jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Lubimy ją zarówno ze względu na smak, właściwości zdrowotne, jak i możliwość zastosowania jej do najróżniejszych potraw. Chętnie spożywamy ją surową. W ramach realizacji programu „Owoce w szkole” 4 kwietnia 2925r. najmłodsi uczniowie obchodzili Dzień Marchewki. Tego dnia odbyły się: degustacja soków i surowych marchewek, dyskusja czy należy i dlaczego należy jeść marchewkę, wyszukiwanie kto jest największym producentem tego warzywa, kodowanie na dywanie – dziś w roli głównej marchewka oraz każdy z uczniów mógł wykonać w formie pracy plastycznej swoją marchewkę. Wystawa prac plastycznych wypadła imponująco. Dzieci tworzyły pracę plastyczną ulubionego warzywa różnymi technikami.
Autor: H. Cichosz







4 kwietnia 2025 r. – podsumowania konkursu plastycznego „Tradycje Wielkanocne”
4 kwietnia 2025 roku w Pracowni Działań Twórczych Kolor i Forma w Płocku odbyło się podsumowania konkursu plastycznego Tradycje Wielkanocne organizowanego przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Na tegoroczną edycję nadesłano 1422 prace plastyczne ze 100 placówek z całego kraju oraz 15 zgłoszeń indywidualnych. Uczestników przygotowywało 287 nauczycieli, opiekunów i instruktorów. Dzieci i młodzież wykazały się znajomością tradycji wielkanocnych a także wielu różnorodnych technik plastycznych. Wśród laureatów konkursu byli uczniowie naszej szkoły;
Kacper Jasiński I miejsce
Alicja Zawadzka III miejsce
Piotr Leonarczyk – praca zakwalifikowana na wystawę pokonkursową.
Autor Jacek Studzińsk








WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu: „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród Dzieci i Młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.
JEDYNYM WARUNKIEM JEST MOBILIZACJA DO DZIAŁANIA, PORZĄDKI DOMOWE I CHĘCI!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
„IM WIĘCEJ SPRZĘTU UZBIERAMY, TYM WYŻSZY BON OTRZYMAMY!’’
TERMIN AKCJI: 31.03.-07.04.2025 r.
MIEJSCE AKCJI: parking przy Szkole Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Pacynie
PARTNER:

OPERATOR AKCJI:
GREEN OFFICE ECOLOGIC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-074, ul. Trębacka 4
KONTAKT TELEFONICZNY w godz. 8:00 – 16:00: +48 669-482-511 oraz 83 341 75 94 wew. 23;
E-MAIL: eko.szkoly@greenoffice.co / STRONA: www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP. UWAGA! NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK.