Archive for marzec, 2025

27 marca 2025 r. – „Przygody Koziołka Matołka”

27.03.2025 r. uczniowie klasy V obejrzeli w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego przedstawienie pt. „Przygody Koziołka Matołka”. To nie tylko baśń o długiej i niebezpiecznej podróży do słynnego Pacanowa, ale nośnik ponadczasowych i uniwersalnych wartości. Łatwowierność i niezaradność bohatera uczą, że nie warto w życiu gonić za złudnym wyobrażeniem świata , ale trzeba spełniać swoje marzenia w sposób mądry i roztropny. Życzliwość innych i optymistyczne spojrzenie pomagają pokonać trudności.

Prosta scenografia, pokazująca, że wydarzenia tak bliskie ludziom, rozgrywają się w świecie zwierząt  i dynamiczna muzyka oraz częste nawiązywanie werbalnego kontaktu z widownią, wpłynęły na odbiór spektaklu.

Autor: Bożena Rachubińska, Teresa Russek

Aktorzy podczas spektaklu

25 marca 2025 r. – „Na końcu świata… przygody misia i Kacpra pirata”

Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa 25 III 2025r. przedstawił najmłodszym uczniom naszej szkoły spektakl pt. „Na końcu świata… przygody misia i Kacpra pirata”.

Widzowie poznali małego pirata Kacpra, który pływał swoim statkiem z rodzicami i ukochanym pluszowym misiem. Misia tego wyłowił  mu  tata z morza. Pewnego dnia na morzu zerwał się sztorm, w wyniku niego mały pirat wraz ze swoją zabawką znaleźli  na bezludnej wyspie. Chłopiec źle się czuł. Kiedy  zaczął chorować okazało się, że miś nie jest zwykłą przytulanką. Ku zdziwieniu chłopca pluszak ożył i postanowił udać się w głąb wyspy, aby pomóc  najlepszemu przyjacielowi. Historia niezwykłej przyjaźni bardzo podobała się dzieciom. Z ogromnym zainteresowaniem śledziły kolejne sceny, pomagając misiowi, aby uratował swojego przyjaciela. Ukochany miś jest nie był tylko najwierniejszym przyjacielem, ale także potrafił dzieci wiele nauczyć.  

Autor: A. Komar

Zwiedzanie wystaw pałacowych

21 marca 2025 r. – Wiosenne warsztaty w Sannikach

21.03.2025r. uczniowie kl. II i IIIa odbyli wiosenne warsztaty pt. „Marzanna zimowa panna”  w  Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach. Na początek dzieci zwiedziły pałac. Obejrzały eksponaty, które znaleziono w okolicy, zabawiły się w archeologów  oraz  poznały historię Sannik sięgającą średniowiecza. Następnie obejrzały pomieszczenia pałacu, w którym spędzał wakacje Fryderyk Chopin. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty wiosenne, na których dzieci tworzyły gaiki oraz Marzannę. Na koniec wszyscy wyszli na wiosenny spacer po parku, podczas którego została utopiona Marzanna – zimowa panna.   

Autor: Sylwia Kurjata

24 marca 2025 r. – Wycieczka do Teatru Muzycznego w Płocku

24 III 2025r. uczniowie klasy II i IIIa  obejrzeli musical na podstawie baśni Charlesa Perraulta  pt. „Śpiąca Królewna”

Była to nowa  zaskakująca wersja baśni, w której pojawi się kilka postaci z innych bajek. Wyjątkowo piękne piosenki opowiadają akcję bajki, porywają  i zaciekawiają widzów. Była to niezapomniana, pełna przygód i zwrotów akcji podróż, dzięki której dzieci przypomniały sobie o tym jaka jest wartość przyjaźni, czy należy pomagać. Interaktywny spektakl pozwolił im  zaprezentować  własne  wiersze podczas przedstawienia.

Autor; J. Fabianowska

Gra terenowa klasa II

21 marca 2025 r. – Pierwszy dzień Wiosny. Światowy Dzień Zespołu Downa

Pierwszy dzień wiosny to wyjątkowy moment, który symbolizuje odrodzenie, nadzieję i nowe początki. W przyrodzie wszystko budzi się do życia – kwiaty zaczynają kwitnąć, drzewa pokrywają się świeżymi liśćmi, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Uczniowie klas I – III postanowili poszukać tych oznaków. Wzięli udział w grze terenowej, w której Pani Wiosna przygotowała wiele przyrodniczych zadań dla uczniów.

21 marca to nieprzypadkowy dzień, to również Światowy Dzień Zespół Downa, czyli osób z  chromosomopatią spowodowaną obecnością dodatkowego chromosomu 21. Kolorowe skarpetki stały się symbolem wsparcia i akceptacji dla osób z zespołem Downa. Wiele osób, w tym nasi najmłodsi uczniowie – nosi w ten sposób kolorowe skarpetki 21 marca, w Dzień Świadomości o Zespole Downa, aby zwrócić uwagę na tę tematykę i promować różnorodność oraz integrację.

Autor: Beata Pietrykowska

Uczniowie klasy VIII promujący hasło: Autoagresji mówimy – STOP!

20. marca 2025 r. – Autoagresji mówimy – STOP!

Warsztaty z  pedagogiem specjalnym na temat autoagresji

Autoagresja to celowe i dobrowolne działania mające na celu wyrządzenie sobie krzywdy fizycznej np. przez samookaleczanie. Dotyczy dzieci w każdym wieku, najczęściej jednak w okresie dojrzewania. Uczniowie klasy VIII mieli okazję uczestniczyć w warsztatach z pedagogiem specjalnym na temat: „Autoagresji mówimy – STOP!” Głównym celem warsztatów było zwiększenie świadomości uczniów na temat istoty problemu autoagresji wśród dzieci i młodzieży, a także promowanie zachowań, które mogą pomóc w jej zapobieganiu. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się jakie są najczęstsze przyczyny i formy autoagresji wśród nastolatków, a także gdzie mogą znaleźć pomoc w kryzysowej sytuacji.  Dodatkowo poznali skuteczne sposoby na rozładowanie niepokojących emocji oraz otrzymali garść cennych wskazówek jak zadbać o osobę, która się samookalecza. Na podsumowanie zajęć uczniowie wykonali „PUDEŁKA MOCY”, w których zamieścili karteczki z cytatami i sentencjami mającymi na celu wsparcie osoby w trudnej sytuacji. Przeprowadzone warsztaty wzbogaciły uczniów w wiedzę i umiejętności na temat sposobów zapobiegania autoagresji, a także przyczyniły się do budowania atmosfery bezpieczeństwa i zaufania oraz do rozwijania empatii w grupie rówieśniczej.

Autor: Patrycja Pawełkiewicz

Bezpiecznie przez rondo. Przemarsz klas I-VIII

19 marca 2025 r. Dzień Przeciw Agresji i Przemoc

19 III 2025 roku w Szkole Podstawowej w Pacynie odbył się Szkolny Dzień Przeciw Agresji i Przemocy.

Zaproszonymi gośćmi byli przedstawiciele Policji w Gostyninie. W ramach tego dnia został zorganizowany happening ulicami Pacyny pod hasłem „STOP PRZEMOCY I AGRESJI”. Uczestnikami marszu była społeczność szkolna. Uczniowieniosąc transparenty i hasła manifestowali sprzeciw wobec przemocy i agresji.

Następnie odbyło się spotkanie dzieci i młodzieży z przedstawicielami Policji w Gostyninie na temat „Przemoc i agresja wśród dzieci i młodzieży szkolnej”. Wszystkie klasy zaprezentowały wcześniej przygotowane wiersze i rymowanki o tematyce antyprzemocowej. Uczniowie chętnie włączyli się do akcji. Współpracowały ze sobą całe klasy przy tworzeniu rymowanek i plakatów.

Przemoc rówieśnicza stała się tak powszechna, że uczniowie coraz rzadziej na nią reagują. Podczas tych zajęć bierni obserwatorzy dowiedzieli się, dlaczego trzeba zgłaszać dorosłym przypadki stosowania przemocy wobec innych uczniów i w jaki sposób to robić. 

Pamiętajmy, że przemoc nie powinna mieć miejsca w naszym życiu, a każdy z nas może być częścią zmiany na lepsze!  Razem tworzymy świat, w którym dzieciństwo powinno być pełne miłości, radości i szacunku. 💙 💙

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywne zaangażowanie w tę akcję! Wasza postawa ma ogromne znaczenie!

Koordynatorzy do spraw bezpieczeństwa:
Halina Goliszewska
Ewelina Jasińska
Agnieszka Krysztofik

Obraz przedstawia budynek szkoły

Targi Edukacyjne

W dniu 14 marca 2025 roku w naszej szkole odbyły się VII Targi Edukacyjne. Ich celem było zapoznanie uczniów klasy VII i VIII z ofertą edukacyjną szkół średnich, które przyjęły nasze zaproszenie. W targach uczestniczyło 7 szkół: Zespół Szkół im Stanisława Staszica w Gąbinie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, Gostynińskie Centrum Edukacyjne w Gostyninie, Zespół Szkół w Żychlinie, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie, Liceum Ogólnokształcące  im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie, TEB Edukacja Płock. Wystawcy w krótkiej, 15 minutowej prezentacji przedstawili swoją ofertę edukacyjną oraz kierunki przygotowane na rok szkolny 2025/2026. Po prezentacjach były rozmowy indywidualne z przedstawicielami szkół dotyczące szczegółów rekrutacji, możliwość dojazdu czy zakwaterowanie w internacie. Przekazane zostały materiały reklamowe uczniom i rodzicom. Targi mają na celu ułatwienie podjęcia decyzji w kwestii wyboru dalszej drogi kształcenia naszym ósmoklasistom.

Autor: J. Studziński

Obraz przedstawia budynek szkoły

Rekrutacja

Do dnia 21 marca 2025 r. Szkoła Podstawowa im. J. Kusocińskiego w Pacynie  prowadzi rekrutację do klasy pierwszej w roku szkolnym 2025/2026.

W załączeniu:

1. Wniosek rodziców o przyjęcie do klasy pierwszej.

2. Klauzula informacyjna

Obraz przedstawia budynek szkoły

I Memoriał im. Andrzeja Matuszewskiego

9 marca 2025 r. – I Memoriał im. Andrzeja Matuszewskiego
9 III 2025r.  w naszej szkole odbyła się niezwykła impreza sportowa  – I Memoriał im. Andrzeja Matuszewskiego, zorganizowany przez Wójta Gminy Pacyna pana Tomasza Klimczaka oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w Pacynie pana Jarosława Komara. Głównym celem spotkania było uczczenie pamięci o wyjątkowym człowieku, zakochanym w sporcie, starającym się zaszczepić go w każdym swoim uczniu. Pan Andrzej były wieloletnim nauczycielem wychowania fizycznego w naszej szkole. Nawet wtedy, gdy przeszedł na emeryturę czynnie uczestniczył w sportowych imprezach organizowanych przez szkołę. Podczas spotkania uczestnicy wspominali lekcje wf, zawody sportowe i chwile podczas których rozmawiali  z panem Andrzejem o sporcie. Gościem specjalnym tegorocznego memoriału była żona pana Andrzeja – Wanda  Matuszewska z córką, zięciem i wnukami.

Memoriał skupił wszystkich tych, którzy grali w tenisa stołowego. Do zawodów zgłosiło się 62 uczestników. Prawo startu w turnieju mieli uczniowie naszej szkoły i mieszkańcy gminy Pacyna. Zawody rozegrano w 4 kategoriach ( poniżej klasyfikacja końcowa turnieju).

Kategoria Dziewczęta – Szkoła Podstawowa
1. Fudała Klaudia
2. Florczak Aleksandra
3. Piotrowska Małgorzata
4. Stasińska Oliwia

Kategoria Chłopcy – Szkoła Podstawowa
1. Leonarczyk Tomasz
2. Ostrowski Karol
3. Janiak Jakub
4. Górski Jakub

Kategoria Open Kobiety
1. Kiełbasa Alicja
2. Sitkiewicz Wiktoria
3. Kiełbasa Marta
4. Kacprzak Marianna

Kategoria Open Mężczyźni
1. Kamil Żmudziński
2. Krzysztof Czerwiński
3. Ireneusz Mrowicki
4. Durmaj Szymon

Nagrody zostały ufundowane przez Mazowiecki Urząd Marszałkowski.

  • Położenie szkoły



  • marzec 2025

    pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
     12
    3456789
    10111213141516
    17181920212223
    24252627282930
    31  
Go to Top